LGBTİ+ kahramanların birçok hikâyesi var: Cinsel kimliklerini keşfeden, aileleri ya da toplumun neden olduğu zorluklarla mücadele etmek zorunda kalan ama daima aşkla ve kendini kabullenmekle ayakta durmayı başaran LGBTİ+ bireylerin sorunlarına ve haklarına dikkat çeken filmler, sinemanın önemli bir parçası. İşte son yıllardaki en iyi LGBTİ+ temalı filmler arasından seçtiklerimiz:

En kaliteli film deneyimi için Televizyon ve Soundbar önerilerimize göz atın.

LGBTİ+ temalı filmler
Call Me by Your Name | 2017, Luca Guadagnino

En İyi LGBTİ+ Temalı Filmler

Circus of Books | 2020, Rachel Mason

Netflix belgeseli Circus of Books, Los Angeles’ın ikonik kitapçı/seks mağazası Circus of Books’un hikayesini anlatıyor. 1970’lerin sonunda eşcinsel içerikli dergilerin dağıtımını kimse üstlenmek istemezken bu işe girmeyi kârlı bulan Karen ve Barry Mason çifti, bir anda kendilerini LGBTİ+ topluluğu için vazgeçilmez bir görev üstlenir, vazgeçilmez bir mekanı işletirken buluyorlar. Herkesten gizledikleri işleri, oğullarının onlara bir eşcinsel olarak açılmasıyla farklı bir anlam kazanıyor. Bu ikonik mekanın ve sıcak karakterlerin hikayesini, kızlarının kamerasından izlemekse her şeye büyük bir keyif katıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Portrait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire | 2019, Céline Sciamma

On sekizinci yüzyılda Fransa açıklarındaki bir adada geçen Portrait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire, kalbinize dokunacak ve içinizi acıtacak bir aşk hikayesi anlatıyor. Bir ressam ve modeli arasındaki tutkulu aşkı olabilecek en estetik şekilde beyazperdeye taşıyan film, Orpheus ve Eurydice’nin mitolojik hikayesini iki genç kadının imkansız aşkı üzerinden yorumluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

And Then We Danced | 2019, Levan Akin

Geleneksel ve muhafazakar toplum yapısı nedeniyle de, coğrafî anlamda da Türkiye’ye oldukça yakın olan Gürcistan’dan bir film… Dans sahneleriyle ve empati kurması kolay, duygusal iniş çıkışlarıyla And Then We Danced, Gürcü halk dansları ekibindeki yetenekli bir dansçının, aralarına yeni katılan bir diğer dansçıya kapılmasını, aşkı, cinselliği ve cinsel kimliğini keşfetmesini anlatıyor. Eşcinsel bir aşkı konu alışıyla ülkesinde haksız tepkilerle karşılaşan film, ortak yapımcı İsveç tarafından kucaklanmış ve ülkenin Oscar adayı seçilmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Rocketman | 2019, Dexter Fletcher

Britanya kökenli pop müziğin en önemli isimlerinden Elton John’un yaşamına odaklanan Rocketman, dönemi yansıtıştaki başarısı kadar Elton John’un eşcinsel kimliğini kucaklayışla da dikkat çekiyor. Sanatçıyı canlandıran Taron Egerton’ın tüm şarkıları kendisi yorumlayarak ortaya koyduğu güçlü performansıyla Rocketman, son yılların en dikkat çekici müzik biyografilerinden biri.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Girl | 2018, Lukas Dhont

Balerin olma hayalleri kuran 15 yaşındaki trans genç kadın Lara, prestijli bir konservatuvara kabul edilince hayallerini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşıyor. Ama zorlu bale eğitiminin ve ergenlik sancılarının yanında bir de cinsiyet değiştirme operasyonuna hazırlık süreciyle başa çıkması zorunluluğu onun işini akranlarına göre çok daha zorlu kılıyor. Lukas Dhont‘un ilk filmi Cannes Film Festivali’nde hem Kuir Palmiye‘nin hem de ilk filmlere verilen Altın Kamera‘nın sahibi olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Boy Erased | 2018, Joel Edgerton

Garrard Conley‘nin anılarından uyarlanan Boy Erased, saygın bir rahibin, zorla sözde eşcinsellik dönüştürme terapisine yollanan oğlu Jared’in maruz kaldıklarına odaklanıyor. Kendisi gibi, bu zorlu dini ve “ahlakî” bir kampta kalmaya zorlanan birçok genç erkek ve kadınla arkadaş olarak onların hikâyelerini de gözlemleyen Jared’in kendisiyle barışma ve başarılı bir yazara dönüşüm hikâyesi ilham verici. Kendisi de bir oyuncu olan yönetmen Joel Edgerton, yanına yıldızı yükselen genç oyuncu Lucas Hedges ve usta oyuncular Nicole Kidman ile Russell Crowe‘u alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Love, Simon | 2018, Greg Berlanti

2018’in en iyi LGBTİ+ filmi olmasa da en etkili LGBTİ+ diyebileceğimiz filmi, Love, Simon. Neden derseniz, bu bir Hollywood stüdyosu tarafından yapılan, ABD genelinde yüzlerce salonda vizyona çıkma şansı yakalayan ve Hollywood tarihi boyunca izlediğimiz romantik komedi formülünü heteroseksüel bir çifte değil, cinsel kimliğiyle barışma ve sevdiklerine açılma sürecindeki Simon üzerinden işleyen ilk stüdyo filmi. Nick Robinson‘un başrolde yer aldığı film, Becky Albertalli’nin çok satan romanı Simon vs. the Homo Sapiens‘in başarılı bir uyarlaması.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Call Me by Your Name | 2017, Luca Guadagnino

80’ler nostaljisi, İtalyan kırsalının güneş, deniz tuzu ve kayısı bahçeleriyle güzelleşen doğası ve yaz tatilinin boşvermiş rehaveti… André Aciman‘ın 17 yaşındaki bir gencin hislerini en güzel sözcükleri seçerek sayfalara döktüğü romanı Call Me by Your Name‘in sinema uyarlaması, yaz tatili boyunca babasına yardımcı olmak için İtalya’daki yazlıklarına konuk olan üniversite öğrencisi Oliver’a aşık olan Elio’nun hislerini ve ikisinin tutkulu ilişkisini konu alıyor. James Ivory‘nin senaryosu ve Timothée Chalamet‘nin olağanüstü performansı övgüye değer.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Una Mujer Fantástica / A Fantastic Woman | 2017, Sebastián Lelio

Gece kulüplerinde şarkı söyleyerek ve garsonluk yaparak geçimini sağlayan trans kadın Marina, tutkuyla bağlı olduğu orta yaşlı sevgilisini kaybediyor. Una mujer fantástica, yas tutması dahi adamın ailesi tarafından engellenen Marina’nın yaşadığı zorlukları konu alıyor. Filmi En İyi Yabancı Dilde Film dalında Şili’ye bir Oscar ödülü kazandırmış, filmin başrol oyuncusu Daniela Vega, ödül sunmak için Oscar gecesinde sahneye çıkan ilk trans birey olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Inxeba / The Wound | 2017, John Trengove

Güney Afrika filmi Inxeba, geleneksel ve yer yer vahşi yöntemlerle erkekliğe hazırlanmaları için dağlarda birkaç hafta geçirmeye yollanan ergen erkeklerle dolu bir kampta geçiyor. Kamptaki ‘hazırlayıcılardan’ Xolani’nin de toplumsal baskıdan ve aile baskısından nasibini almak konusunda kamptaki gençlerden bir farkı yok oysaki.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

God’s Own Country | 2017, Francis Lee

İngiliz kırsalındaki uğultulu tepelerdeki bir çiftlikte geçen aşk hikâyesi God’s Own CountryCall Me by Your Name ve Brokeback Mountain‘dan izler taşıyor. İçki ve gecelik ilişkilere teslim olmaktan çiftlikteki görevlerini ihmal eden Johnny’nin yaşamı, Romanyalı bir göçmen olan Gheorghe’nin işçi olarak çiftliğe gelişiyle değişiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Moonlight | 2016, Barry Jenkins

Barry Jenkins‘in ilk filmi, çocukluk, ergenlik ve genç yetişkinlik dönemlerine odaklanan üç bölümlük bir gençlik destanı. Hayatının bu üç aşamasında Little, Chiron ve Black olarak çağrılan siyahi eşcinsel Chiron’un dokunaklı ama umut verici yaşamı, Moonlight‘ta görsel ve işitsel bir estetikle buluşuyor. Birkaç saniyeliğine La La Land‘in olan En İyi Film Oscar ödülünü hak ederek ama skandal bir şekilde alan Moonlight, 2010’ların tartışmasız en iyi ve en etkili LGBTİ+ filmleri arasında.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Die Mitte der Welt / Centre of My World | 2016, Jakob M. Erwa

Andreas Steinhöfel’in çok satan gençlik romanından uyarlanan film, en yakın arkadaşı Kat ve sınıflarına yeni gelen yakışıklı Nicholas arasında kalan Jacob’ın ikilemlerini, yarattığı dramaları ve film boyunca değişip duran “hayatının merkezini” konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Taekwondo | 2016, Marco Berger & Martín Farina

Güney Amerika’nın eşcinsel temalı filmlerle özdeşleşmiş yönetmenlerinden Marco Berger’in filmlerinden Taekwonodo, eşcinsel ve heteroseksüel erkeklerle dolu bir yazlık evde geçiyor. Yakın arkadaşlarıyla felekten geceler geçirmek ve tatil yapmak için toplanan Fernando ve eve davet ettiği, tekvando takımından arkadaşı Germán… Marco Berger’in cinsel özgürlük ve cinsel gerilimi bu kez belgeselci bir bakış açısıyla izlemesinin nedeni ise filmi belgesel yönetmeni Martín Farina ile ortak yönetmiş olması.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Tangerine | 2015, Sean Baker

Sean Baker, birkaç yıl önce hem izleyiciyi hem de eleştirmenleri şaşırtan, devrim niteliğinde bir yeniliğe imza atmıştı. Tamamen iPhone kamerası kullanarak çektiği Tangerine, kalbini kırmış ve parasını çalmış pezevengini arayarak şehrin altını üstüne getiren trans kadın Sin-Dee ve can dostu Alexandra’nın maceralarını konu alıyor. Mizahi yönden oldukça güçlü olan film, Los Angeles’taki trans kadınların ve fahişelerin yaşadığı zorlukları gözler önüne seriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Appropriate Behaviour | 2014, Desiree Akhavan

İran kökenli Desieree Akhavan’ın yazdığı, yönettiği ve oynadığı film, Brooklyn’de kız arkadaşıyla yaşayan, biseksüel bir İran göçmeni genç kadının ailesiyle ve çevresiyle olan ilişkisini oldukça kişisel bir bakış açısıyla anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

Hoje Eu Quero Voltar Sozinjo / The Way He Looks | 2014, Daniel Ribeiro

Brezilya’dan saf bir aşk hikâyesi anlatan bu film, görme engelli Leonardo’nun bağımsızlık arayışını ve cinselliği keşfedişini anlatıyor. Neredeyse tüm zamanını en yakın arkadaşı Giovanna’yla geçiren Leonardo’nun yaşadığı değişimi tetikleyen sınıflarına yeni gelen Gabriel oluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Lilting | 2014, Hong Khaou

Çin ve Kamboçya kökenli bir genç adamın ölümünün ardından, yastaki iki yabancıyı buluşturuyor Hong Khaou’nun Lilting‘i: Onu unutamayan erkek arkadaşı ve oğlunun eşcinsel olduğunu kabullenmekte zorlanan, huzur evinde yaşayan annesi. Birbirlerinin dilinden anlamasalar da hissettikleri aracılığıyla önce zoraki, ardından doğal bir bağ kuran bu ki yabancının dokunaklı hikâyesi içinizi ısıtacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’nun Lilting incelemesi

Benim Çocuğum | 2013, Can Candan

Türkiye’de son yıllarda birçok eşcinsel ve biseksüele ailelerine açılmaları konusunda destek olmuş Benim Çocuğum belgeseli, çocuklarını oldukları gibi seven ve destekleyen ailelerin kurduğu LİSTAG ve LİSTAG üyesi anne ve babaların hikâyelerine odaklanan duygusal bir belgeseldi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Laurence Anyways | 2012, Xavier Dolan

İlk iki filmi J’ai tué ma mère ve Les amours imaginaires ile genç yaşta büyük bir hayran kitlesi edinen Kanadalı yönetmen,  üçüncü filminin merkezine 30’lu yaşlardaki bir trans bireyi koyuyor. Melvil Poupaud’un canlandırdığı Laurence, trans kimliğinin farkına varıyor ve bunun sevdiği kadına olan aşkını değiştirmediğini bize anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Weekend | 2011, Andrew Haigh

Eleştirmenlerin eşcinsellerin Before Sunrise’ı yakıştırması yaptığı, Looking dizisinin yaratıcısı Andrew Haigh’ın başyapıtı Weekend, bir Cumartesi gecesi bir kulüpte tanışan ve tüm geceyi birlikte geçiren iki erkeğin hayaller kurduran bağını konu alıyor. Birbirleri için yaratılmış gibi gözükseler de farklı yönlere giden hayatları nedeniyle bir araya gelemeden ayrılmak zorunda kalan Russell ve Glen’in diyalogları, herkesin kendi yaşamında ve ilişkilerinde bir benzerlik tutturacağı cinsten.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Circumstance | 2011, Maryam Keshavarz

Her ülkede eşcinsel olmanın kendine has zorlukları varken, bu İran gibi baskıcı ve dini bir rejimin hakim olduğu bir ülkede çok daha zor. Circumstance, ailesi erkek kardeşinin uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle zor günler geçiren İranlı Shireen’in cinsel kimliğini keşfetmesini konu alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.9/10

A Single Man | 2009, Tom Ford

Moda dünyasındaki başarısının yanında 2009’da sinemaya da adım atan Tom Ford, Christopher Isherwood’un kısa romanından uyarladığı A Single Man ile başrol oyuncusu Colin Firth’e bir Oscar adaylığı armağan etmişti. Film, 1960’ların Los Angeles’ında ölen erkek arkadaşının yasını tutan bir dil profesörünün çaresizliğini konu alıyor ve iki insanın arasındaki tutkulu aşkı oldukça estetik bir şekilde anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Moda Filmi

XXY | 2007, Lucía Puenzo

Günümüz sinemasında, LGBTİ+ temalı filmlere baktığımızda çoğu zaman eşcinsellerin, lezbiyenlerin, biseksüellerin ve yeni yeni trans bireylerin hikâyelerine rastlasak da, interseks bireylerin pek de görünür olmadığını söylemek mümkün. Yaklaşık 10 yıl önce Arjantin’den bir film bu konuyu işlemiş, sadece Latin Amerika sinemasını değil tüm dünyayı etkisi altında bırakmıştı. XXY, 15 yaşındaki bir interseks bireyin yaşadığı zorlukları ve onu vücudu, cinselliği ve geleceği hakkında bir karar vermeye zorlayan ailesiyle olan ilişkisini anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Brokeback Mountain | 2005, Ang Lee, 2005

Son yıllarda LGBTİ+ sinemasının en çok konuşulan ve en çok dikkat çeken filmlerinden olan Brokeback Mountain, eşcinselliğin yasak ve ayıp olduğu homofobik bir toplumda iki kovboyun gizli ilişkisini ve aşkını anlatıyor. Annie Proulx’un kısa hikayesinden uyarlanan filmde Heath Ledger ve Jake Gyllenhaal rol almış, film 8 dalda aday olduğu Oscar Ödülleri’nden 3 ödülle ayrılmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

C.R.A.Z.Y. | 2005, Jean-Marc Vallée

Kanadalı yönetmeni ve başrol oyuncusu Marc-André Grondin’i tanımamızı sağlayan film, 60’lı ve 70’li yıllarda geçen bir büyüme ve eşcinselliğini ailesine kabul ettirme hikayesi… Dönemi birbirinden güzel müzikleriyle de oldukça başarılı bir şekilde yansıtan C.R.A.Z.Y., adını da Patsy Cline’ın şarkısından alıyor. Zac’in annesi, babası ve dört erkek kardeşiyle olan ilişkilerini izlerken duygulanmamak elde değil.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Le temps qui reste / Time to Leave | 2005, François Ozon

Fransız yönetmenin Ölüm Üçlemesi’nin bir parçası olan filmin merkezinde Melvil Poupaud’un canlandırdığı Romain var. Ünlü bir moda fotoğrafçısı olan Romain, kansere yakalandığını ve az zamanı kaldığını öğrenince tüm hayatını gözden geçiriyor. Hastalığının üzerine erkek arkadaşından da ayrılır. Birçok duygu gibi ölüm ve yaşam kavramlarının hissettirdiklerinin de cinsel kimlikle ilgisi olmadığını gösteren bir film Le temps qui reste.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Transamerica | 2005, Duncan Tucker

Desperate Housewives’ın yıldızı Felicity Huffman’ın bir trans birey olan Bree’yi canlandırdığı Transamerica, transfobiyi yok edebilecek kadar güçlü duygular vadeden bir baba-oğul hikayesi. Aynı zamanda bir yol hikayesi olan filmde, Bree’nin oğlu rolünde ise Kevin Zegers’ı izliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Sommersturm / Summer Storm | 2004, Marco Keruzpaintner

Alman sinemasının en iyi gençlik ve cinsel kimlik filmlerinden olan Sommersturm, Almanya’da yerel bir kürek takımından arkadaş olan Tobi ve Achim’e odaklanıyor. İlişkileri Tobi’nin Achim’den hoşlanmaya ve onu kız arkadaşından kıskanmaya başlaması ile karmaşık bir hal alıyor, üstelik aynı kampa Berlin’den gelen eşcinsel kürek takımı Tobi’nin kafasının daha da karışmasına neden oluyor. Hem duygusal hem de eğlenceli bir büyüme ve kendini keşfetme hikâyesi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Hedwig and the Angry Inch | 2001, John Cameron Mitchell

Daha sonra sinemaya Shortbus gibi bir film armağan edecek olan John Cameron Mitchell’in ilk filmi Hedwig and the Angry Inch, Berlinli trans punk-rockçı Hedwig’in (ve “kızgın çıkıntısının”) ABD turnesini ve hayat hikayesini anlatıyor. Aynı zamanda orijinal şarkılarıyla dikkat çeken bu güçlü müzikal drama, sonradan ülkemiz dahil dünyanın birçok yerinde bir müzikal olarak da sahnelenmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Todo sobre mi madre | 1999, Pedro Almodóvar

Pedro Almodóvar’ın En İyi Yabancı Film Oscarlı filmi, en büyük iki amacı bir yazar olmak ve trans bir birey olan babasının izini bulmak olan Esteban’ın “Annem Hakkında Her Şey” diyerek anlatmaya başladığı bir hikaye. Sürprizlerle dolu bu renkli filmde rol alan oyuncular arasında Penélope Cruz da bulunuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

İlginizi çekebilir: Almodovar’ı Sevmek İçin 10 Neden

Boys Don’t Cry | 1999, Kimberly Peirce

Hilary Swank’ın ilk Oscar’ını kazanmasını sağlayan film, Brandon Teena’nın trans kimliğinin ortaya çıkması sonucu yaşadıklarını anlatıyor. Gerçek olaylardan yola çıkılan bu filmde Hilary Swank’e Chloë Sevigny eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Toplumsal Eşitlik Filmleri