Gökkuşağının ve gökkuşağı bayraklarının haftası Onur Haftası için, işte LGBTİ+ kahramanların hikâyelerini anlatan, LGBTİ+ bireylerin sorunlarına ve haklarına dikkat çeken 20 gökkuşağı filmi…

20 gökkuşağı filmi

Onur Haftasına özel, 20 gökkuşağı filmi…

25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası programına buradan göz atabilirsiniz.

***

En İyi LGBTİ+ Temalı Filmler / 20 Gökkuşağı Filmi

Todo sobre mi madre | 1999, Pedro Almodóvar

Almodóvar’ın En İyi Yabancı Film Oscarlı filmi, en büyük iki amacı bir yazar olmak ve trans bir birey olan babasının izini bulmak olan Esteban’ın “Annem Hakkında Her Şey” diyerek anlatmaya başladığı bir hikaye. Sürprizlerle dolu bu renkli filmde rol alan oyuncular arasında Penélope Cruz da bulunuyor.

IMDb Puanı: 7.9/10

İlginizi çekebilir: Almodovar’ı Sevmek İçin 10 Neden

 

Boys Don’t Cry | 1999, Kimberly Peirce

Hilary Swank’ın ilk Oscar’ını kazanmasını sağlayan film, Brandon Teena’nın aslında bir trans erkek olduğunun ortaya çıkması sonucu yaşadıklarını anlatıyor. Hilary Swank’e Chloë Sevigny eşlik ediyor.

IMDb Puanı: 7.6/10

 

Hedwig and the Angry Inch | 2001, John Cameron Mitchell

Daha sonra sinemaya “Shortbus” gibi bir film armağan edecek olan John Cameron Mitchell’in ilk filmi “Hedwig and the Angry Inch”, Berlinli trans punk-rockçı Hedwig’in (ve “kızgın çıkıntısının”) ABD turnesini ve hayat hikayesini anlatıyor. Güçlü bir dram olan film aynı zamanda orijinal şarkılarıyla dikkat çeken bir müzikal.

 

IMDb Puanı: 7.8/10

 

Sommersturm / Summer Storm | 2004, Marco Keruzpaintner

Alman sinemasının en iyi gençlik ve cinsel kimlik filmlerinden olan “Sommersturm”, Almanya’da yerel bir kürek takımından arkadaş olan Tobi ve Achim’e odaklanıyor. Tobi’nin Achim’den hoşlanmaya ve onu kız arkadaşından kıskanmaya başlaması ile karmaşık bir hal alıyor, üstelik aynı kampa Berlin’den gelen eşcinsel kürek takımı Tobi’nin kafasının daha da karışmasına neden oluyor. Hem duygusal hem de eğlenceli bir büyüme, kendini keşfetme ve gökkuşağı filmi.

IMDb Puanı: 7.4/10

 

Brokeback Mountain | 2005, Ang Lee, 2005

Son yıllarda LGBTİ+ sinemasının en çok konuşulan ve en çok dikkat çeken filmlerinden olan “Brokeback Mountain”, eşcinselliğin yasak ve ayıp olduğu homofobik bir toplumda iki kovboyun gizli ilişkisini ve aşkını anlatıyordu. Annie Proulx’un kısa hikayesinden uyarlanan filmde Heath Ledger ve Jake Gyllenhaal rol almış, film 8 dalda aday olduğu Oscar Ödülleri’nden 3 ödülle ayrılmıştı.

IMDb Puanı: 7.7/10

 

C.R.A.Z.Y. | 2005, Jean-Marc Vallée

Kanadalı yönetmeni ve başrol oyuncusu Marc-André Grondin’i tanımamızı sağlayan film, 60’lı ve 70’li yıllarda geçen bir büyüme ve eşcinselliğini ailesine kabul ettirme hikayesi… Dönemi birbirinden güzel müzikleriyle de oldukça başarılı bir şekilde yansıtan “C.R.A.Z.Y.”, adını da Patsy Cline’ın şarkısından alıyor. Zac’in annesi, babası ve dört erkek kardeşiyle olan ilişkilerini izlerken duygulanmamak elde değil.

IMDb Puanı:

 

Le temps qui reste / Time to Leave | 2005, François Ozon

Fransız yönetmenin “ölüm” üçlemesinin bir parçası olan filmin merkezinde Melvil Poupaud’un canlandırdığı Romain var. Ünlü bir moda fotoğrafçısı olan Romain, kansere yakalandığını ve az zamanı kaldığını öğrenince tüm hayatını mercek altına alır. Hastalığının üzerine erkek arkadaşından da ayrılmıştır. Birçok duygu gibi ölüm ve yaşam kavramlarının hissettirdiklerinin de cinsel kimlik ile ilgisi olmadığını gösteren bir film “Le temps qui reste”.

IMDb Puanı: 7.1/10

 

Transamerica | 2005, Duncan Tucker

“Desperate Housewives”ın yıldızı Felicity Huffman’ın bir trans birey olan Bree’yi canlandırdığı “Transamerica”, transfobiyi yok edebilecek kadar güçlü duygular vadeden bir baba-oğul hikayesi. Aynı zamanda bir yol hikayesi olan filmde, Bree’nin oğlu rolünde ise Kevin Zegers’ı izliyoruz.

IMDb Puanı: 7.4/10

 

XXY | 2007, Lucía Puenzo

Günümüz sinemasında, LGBTİ+ temalı filmlere baktığımızda çoğu zaman gey ve lezbiyenlerin, biseksüellerin ve yeni yeni trans bireylerin hikâyelerine rastlasak da, interseks bireylerin pek de görünür olmadığını söylemek mümkün. Yaklaşık 10 yıl önce Arjantin’den bir film bu sularda yüzmüş, sadece Latin Amerika sinemasını değil tüm dünyayı etkisi altında bıramıştı. XXY, 15 yaşındaki bir interseks bireyin yaşadığı zorlukları ve onu vücudu, cinselliği ve geleceği hakkında bir karar vermeye zorlayan ailesiyle olan ilişkilerini anlatıyordu.

IMDb Puanı: 7.1/10

 

A Single Man | 2009, Tom Ford

Moda dünyasındaki başarısının yanında 2009’da sinemaya da adım atan Tom Ford, Christopher Isherwood’un kısa romanından uyarladığı “A Single Man” ile başrol oyuncusu Colin Firth’e bir Oscar adaylığı armağan etmişti. Film, 1960’ların Los Angeles’ında ölen erkek arkadaşının yasını tutan bir dil profesörünün çaresizliğini konu alıyor ve iki insanın arasındaki tutkulu aşkı oldukça estetik bir şekilde anlatıyordu.

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Moda Filmi

Weekend | 2011, Andrew Haigh

Eleştirmenlerin eşcinsellerin “Before Sunrise”ı yakıştırması yaptığı, Looking dizisinin yaratıcısı Andrew Haigh’ın başyapıtı Weekend, bir Cumartesi gecesi bir kulüpte tanışan ve tüm geceyi birlikte geçiren iki erkeğin hayaller kurduran bağını konu alıyordu. Birbirleri için yaratılmış gibi gözükseler de farklı yönlere giden hayatları nedeniyle ayrılmak zorunda kalan Russell ve Glen’in diyalogları, herkesin kendi yaşamında ve ilişkilerinde bir benzerlik tutturacağı cinstendi.

IMDb Puanı: 7.6/10

Circumstance | 2011, Maryam Keshavarz

Herhangi bir ülkede bile eşcinsel olmak zorken, İran gibi baskıcı ve dini bir rejimin hakim olduğu bir ülkede yaşananları tahmin etmek zor. Circumstance, ailesi erkek kardeşinin uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle zor günler geçiren İranlı Shireen’in lezbiyenliğini keşfetmesini konu alıyordu.

IMDb Puanı: 5.9/10

 

Laurence Anyways | 2012, Xavier Dolan

İlk iki filmi “J’ai tué ma mère” ve “Les amours imaginaires” ile genç yaşta büyük bir hayran kitlesi edinen Kanadalı yönetmen,  üçüncü filminin merkezine 30’lu yaşlardaki bir trans bireyi koymuştu. Melvil Poupaud’un canlandırdığı Laurence, trans kimliğinin farkına varıyor ve bunun sevdiği kadına olan aşkını değiştirmediğini bize anlatıyordu.

IMDb Puanı: 7.7/10

 

Benim Çocuğum | 2013, Can Candan

Türkiye’de son yıllarda birçok eşcinsel ve biseksüele ailelerine açılmaları konusunda destek olmuş bu belgesel, çocuklarını oldukları gibi seven ve destekleyen ailelerin kurduğu LİSTAG ve LİSTAG üyesi anne ve babaların hikâyelerine odaklanan duygusal bir belgeseldi.

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: Signorinarchitetto’dan “Cesur ve İçten Bir Belgesel: Benim Çocuğum

 

Appropriate Behaviour | 2014, Desiree Akhavan

İran kökenli Desieree Akhavan’ın yazdığı, yönettiği ve oynadığı film, Brooklyn’de kız arkadaşıyla yaşayan, biseksüel bir İran göçmeni genç kadının ailesiyle ve çevresiyle olan ilişkilerini oldukça kişisel bir bakış açısıyla anlatıyordu.

IMDb Puanı: 6.6/10

 

Hoje Eu Quero Voltar Sozinjo / The Way He Looks | 2014, Daniel Ribeiro

Brezilya’dan saf bir aşk hikâyesi anlatan bu film, görme engelli Leonardo’nun bağımsızlık arayışını ve cinselliği keşfedişini anlatıyordu. Neredeyse tüm zamanını en yakın arkadaşı Giovanna’yla geçiren Leonardo’nun yaşadığı değişimi tetikleyen sınıflarına yeni gelen Gabriel oluyordu.

IMDb Puanı: 7.9/10

 

Lilting | 2014, Hong Khaou

Çin ve Kamboçya kökenli bir genç adamın ölümünün ardından, yastaki iki yabancıyı buluşturuyordu Hong Khaou’nun bu gökkuşağı filmi: Onu unutamayan erkek arkadaşı ve eşcinsel olduğunu kabullenmekte zorlanan, huzur evinde yaşayan annesi. Birbirlerinin dilinden anlamasalar da hissettikleri aracılığıyla önce zoraki, ardından doğal bir bağ kuran bu ki yabancının dokunaklı hikâyesi içinizi ısıtacak.

IMDb Puanı: 7.2/10

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’nun Lilting incelemesi

Tangerine | 2015, Sean Baker

Sean Baker, birkaç yıl önce hem izleyiciyi hem de eleştirmenleri şaşırtan, devrim niteliğinde bir yeniliğe imza atmıştı. Tamamen iPhone kamerası kullanarak çektiği Tangerine, kalbini kırmış ve parasını çalmış pezevengini arayarak şehrin altını üstüne getiren trans kadın Sin-Dee ve can dostu Alexandra’nın maceralarını konu alıyordu. Mizahi yönden oldukça güçlü olan film, Los Angeles’taki trans kadınların ve fahişelerin yaşadığı zorlukları gözler önüne seriyordu.

IMDb Puanı: 7.1/10

 

Die Mitte der Welt / Centre of My World | 2016, Jakob M. Erwa

Andreas Steinhöfel’in çok satan gençlik romanından uyarlanan film, en yakın arkadaşı Kat ve sınıflarına yeni gelen yakışıklı Nicholas arasında kalan Jacob’ın ikilemlerini, yarattığı dramaları ve film boyunca değişip duran “hayatının merkezini” konu alıyordu.

IMDb Puanı: 7.2/10

 

Taekwondo | 2016, Marco Berger & Martín Farina

Güney Amerika’nın eşcinsel temalı filmlerle özdeşleşmiş yönetmenlerinden Marco Berger’in en yeni gökkuşağı filmi, eşcinsel ve heteroseksüel erkeklerle dolu bir yazlık evde geçen Taekwondo oldu. Yakın arkadaşlarıyla felekten geceler geçirmek ve tatil yapmak için toplanan Fernando ve eve davet ettiği, tekvando takımından arkadaşı Germán… Marco Berger’in cinsel özgürlük ve cinsel gerilimi bu kez belgeselci bir bakış açısıyla izlemesinin nedeni ise filmi belgesel yönetmeni Martín Farina ile ortak yönetmiş olması.

IMDb Puanı: 6.5/10

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN