Avrupa sinemasının en sevilen yönetmenlerinden Pedro Almodóvar’ın en yeni filmi JULIETA, Filmekimi 2016’nın hemen ardından şimdi de vizyonda! Filmi izlemeden hatırlayalım dedik; nedir Almodóvar’ı bu kadar özel kılan şey?

Julieta_2

Geçtiğimiz hafta Filmekimi 2016’nın en çok ilgi gören filmlerinden biri olarak izlediğimiz Julieta, 50’li yaşlardaki Julieta’nın yolda karşılaştığı genç bir kadın nedeniyle geçmişe doğru çıktığı yolculuğu konu alıyor. Bahar aylarında Altın Palmiye için yarışan, şimdi de İspanya’nın Oscar adayı olarak ödül sezonuna dahil olan film, Nobel ödüllü yazar Alice Munro’nun bir öyküsünden uyarlanmış.

CANNES_almodovar

Julieta, Almodóvar sinemasına dair sevdiğimiz ne varsa bir araya getiriyor. – Evet, belki Penélope Cruz hariç. İşte kısaca, yönetmenin dünyası ve bize kendini hayran bırakan özellikleri:

Bu hafta Julieta dışında vizyonda izleyebileceğiniz yeni filmler şunlar: Ben Affleck’li aksiyon The Accountant (Hesaplaşma), Majid Majidi imzalı (Muhammad: The Messenger of God / Hz.Muhammed: Allah’ın Elçisi), animasyon Kubo and the Two Strings (Kubo ve Sihirli Telleri) ile Türkiye’den Ekşi Elmalar.

***

Almodovar’ı Sevmek İçin 10 Neden

En İyi Pedro Almodovar Filmleri

Renk Paleti

80’lerden günümüze her filminde canlı renkleriyle göz kamaştıran, her filmde yeni bir renk paletiyle büyülü bir dünya yaratan Almodóvar sineması, JULIETA’da üç ana rengin hakimiyetindeki sahneleriyle karşımıza çıkıyor.

Kadın Karakterler

Neredeyse tüm filmografisi kadınların başrolde olduğu filmlerle bezeli Almodóvar’a bazen tek bir kadın başrol oyuncusu yetmiyor, hepsi birbirinden güçlü birçok kadını bir arada izlediğimiz akılda kalıcı filmlerle aklımızı başımızdan alıyor. Julieta’da onlardan biri…

 Görüntü Yönetimi

Hangi renkler başrolde olursa olsun, Almodóvar sinemasının her filmine akılda kalıcı, harika bir estetik anlayışının ürünü görkemli görüntüler eşlik ediyor. Bugüne kadar (Julieta’da olduğu gibi) birçok farklı görüntü yönetmeniyle işbirliği yapsa da, birçok Almodóvar başyapıtında José Luis Alcaine’in ismini görüyoruz

Cinsiyet Yıkımı

Almodóvar sinemasının transeksüel ve eşcinsel karakterlerle arası çok iyi olması bir yana, cinsel kimlikle, toplumsal cinsiyetle, cinsiyetle oynayan, bunları yan birer tema olarak işlerken yaratıcı janr filmlerine imza atan bir dahiden bahsediyoruz.

Estetik Cinsellik, Estetik Şiddet

Birçok filminde cinselliğe de, şiddete (hatta bazen cinsel şiddete de) yer veren yönetmen, filmlerinin her öğesinde olduğu gibi bu sahneleri de estetik açıdan kusursuza yakın bir seviyede tutmayı başarıyor.

Müzik

Görsel açıdan övmelere doyamadığımız bir yönetmenin filmlerinde müziğin de belli standartların üzerinde olmaması beklenemez tabii ki. Hemen hemen her filminde Alberto Iglesias ile çalışan yönetmenin filmleri, müzikleriyle de akılda kalıyor. Julieta’da bir kez daha Alberto Iglesias’ın notalarıyla buluşacağız.

Almodóvar ve Sanat

En büyük takıntılarından biri sanat tarihi olan yönetmen, birçok filminde farklı dönemlerden ve akımlardan sanat eserlerini anımsatan sahnelere yer veriyor. Edward Hopper’dan David Hokcney’e, Salvador Dalí’den René Magritte’e birçok sanatçıdan ilham alan Almodóvar, bunu filmlerine de ustaca yansıtıyor.

Penélope Cruz, Antonio Banderas ve daha fazlası…

İspanyol sinemasının en ünlü oyuncularının yollarının İspanya’nın en ünlü yönetmeninin 20 filmlik filmografisiyle bir noktada kesişmesi şaşırılacak bir şey değil. Penélope Cruz, Antonio Banderas, Gael García Bernal, Carmen Maura… Onları izlemeye doyamıyoruz.

Şarkılar

Birçok Almodóvar filmine, Alberto Iglesias’ın müziklerinin yanı sıra orijinal ya da cover şarkılar da büyük bir uyumla eşlik ediyor. Filmin bütün bir sahnesi boyunca söylenenler, filmin başrol oyuncusunun söyledikleri ya da fonda çalanlar… Bu şarkılar arasında Estrella Morente’den “Volver” (Volver), Buika’dan “Por el Amor de Amar” (La piel que habito) ve niceleri var. Julieta’da ise Chavela Vargas’ın “Si no te vas”ını dinleyeceğiz.

Kostümler

Almodóvar sinemasının en tatlı esprilerinden biri kostümleri… Muhteşem renk paletine ve estetik görüntülere eşlik eden kostümler, genelde Sonia Grande imzası taşıyor; Julieta’da olduğu gibi…

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Benim yazmayı planladığım bir yazıydı; siz yazmışsınız. O bahaneyle tüm Almodovar filmlerini yeniden seyretmiş oldum yine de…

    Elinize sağlık