Avrupa sinemasının en sevilen yönetmenlerinden Pedro Almodóvar, 1970’lerden bu yana İspanyol sinemasına ve dünya sinemasına birbirinden unutulmaz filmler armağan etti. Kendisiyle özdeşleşmiş renk paletleri, olay örgüleri ve tabii gözde oyuncularıyla… En İyi Almodóvar filmleri ve Almodóvar dünyasının bizde iz bırakan özelliklerini bu yazıda bir araya getirdik.

Pedro Almodovar Filmleri
Pedro Almodovar

Almodóvar’ı Sevmek İçin 10 Neden:

  • Renk Paleti: Almodóvar filmlerinin her biri, canlı renkleriyle göz kamaştıran, her filmde yeni bir renk paletiyle büyülü bir dünya yaratıyor.
  • Kadın Karakterler: Neredeyse tüm filmografisi kadınların başrolde olduğu filmlerle bezeli Almodóvar’a bazen tek bir kadın başrol oyuncusu yetmiyor, hepsi birbirinden güçlü birçok kadını bir arada izlediğimiz akılda kalıcı filmlerle aklımızı başımızdan alıyor.
  • Görüntü Yönetimi: Hangi renkler başrolde olursa olsun, Almodóvar sinemasının her filmine akılda kalıcı, harika bir estetik anlayışının ürünü görkemli görüntüler eşlik ediyor. Birçok Almodóvar başyapıtında José Luis Alcaine’in ismini görüyoruz.
  • Cinsiyet Yıkımı: Almodóvar sinemasının trans ve eşcinsel karakterlerle arası çok iyi olması bir yana, cinsel kimlikle, toplumsal cinsiyetle, cinsiyetle oynayan, bunları yan birer tema olarak işlerken yaratıcı janr filmlerine imza atan bir dahiden bahsediyoruz.
  • Estetik Cinsellik, Estetik Şiddet: Birçok filminde cinselliğe de, şiddete (hatta bazen cinsel şiddete de) yer veren yönetmen, filmlerinin her öğesinde olduğu gibi bu sahneleri de estetik açıdan kusursuza yakın bir seviyede tutmayı başarıyor.
Julieta (2019, Pedro Almodóvar)
  • Müzik: Görsel açıdan övmelere doyamadığımız bir yönetmenin filmlerinde müziğin de belli standartların üzerinde olmaması beklenemez tabii ki. Hemen hemen her filminde Alberto Iglesias ile çalışan yönetmenin filmleri, müzikleriyle de akılda kalıyor.
  • Almodóvar ve Sanat: En büyük takıntılarından biri sanat tarihi olan yönetmen, birçok filminde farklı dönemlerden ve akımlardan sanat eserlerini anımsatan sahnelere yer veriyor. Edward Hopper’dan David Hokcney’e, Salvador Dalí’den René Magritte’e birçok sanatçıdan ilham alan Almodóvar, bunu filmlerine de ustaca yansıtıyor.
  • Penélope Cruz, Antonio Banderas ve daha fazlası: İspanyol sinemasının en ünlü oyuncularının yollarının İspanya’nın en ünlü yönetmeninin yirmi küsur filmlik filmografisiyle bir noktada kesişmesi şaşırılacak bir şey değil. Penélope Cruz, Antonio Banderas, Gael García Bernal, Carmen Maura… Onları izlemeye doyamıyoruz.
  • Şarkılar: Birçok Almodóvar filmine, Alberto Iglesias’ın müziklerinin yanı sıra orijinal ya da cover şarkılar da büyük bir uyumla eşlik ediyor. Filmin bütün bir sahnesi boyunca söylenenler, filmin başrol oyuncusunun söyledikleri ya da fonda çalanlar… Bu şarkılar arasında Estrella Morente’den Volver (Volver), Buika’dan Por el Amor de Amar (La piel que habito) ve Chavela Vargas’tan Si no te vas (Julieta) var.
  • Kostümler: Almodóvar sinemasının en tatlı esprilerinden biri de kostümleri… Muhteşem renk paletine ve estetik görüntülere eşlik eden kostümler, genelde Sonia Grande imzası taşıyor.

En İyi Almodóvar Filmleri

Dolor y gloria / Pain and Glory | 2019

Pedro Almodóvar‘ın en yeni filmi, izleyecek olanlar olduğu kadar kendisi için de çok özel bir film – çünkü yönetmenin hayatından izler taşıyor. Yaşlandıkça eski şaşaalı günlerinin özlemini çekmeye başlayan bir yönetmeni 1960’lardan günümüze izleyen Dolor y gloria / Pain and Glory‘de onu Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu ödülüne uzanan Antonio Banderas canlandırıyor. Film, sadece İspanya’nın yıllar sonra Oscar adayları arasında yer almasını sağlamakla kalmadı, Antonio Banderas’ı da ödül sezonu sohbetlerine taşıdı, oyuncuya ilk Oscar adaylığını getirdi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Julieta | 2016

Julieta, 50’li yaşlardaki Julieta’nın yolda karşılaştığı genç bir kadın nedeniyle geçmişe doğru çıktığı yolculuğu konu alıyor. Nobel ödüllü yazar Alice Munro‘nun bir öyküsünden uyarlanan film, Julieta, Almodóvar sinemasına dair sevdiğimiz ne varsa bir araya getiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

La piel que habito / The Skin I Live In | 2011

Antonio Banderas‘ın performansıyla öne çıkan bu cinsel gerilim, şok edici bir sır ve şok edici bir suç üzerine kurulu. Filmde, evinde hapis tutuğu bir insan üzerinde deneyler yapan bir estetik cerrah ve kurbanı arasında gerilime tanık oluyor, yer yer ikilinin geçmişine dönerek sırlarını öğreniyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Los abrazos rotos / Broken Embraces | 2009

Harry Caine adlı görme engelli senaryo yazarı ve eski yönetmen, bir gün varlıklı bir işadamının ölüm haberini alıyor ve bu eski defterleri açmasına neden oluyor, onu işadamının metresiyle olan ilişkisine, 90’lara ve yönetmenlik günlerine geri döndürüyor. Almodóvar estetiğinin en iyi hissedildiği, göz kamaştırıcı görüntülere sahip bu filmde başrolleri Lluís Homar ve Penélope Cruz paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Volver | 2006

Almodóvar’ın kadınlarını bir kez daha bir araya toplayan Volver, İspanya kültürü, gelenekleri ve mitlerinden beslenen bir anne-kız hikayesi. Tecavüze kalkışan babasını öldüren kızı ve cinayeti örtbas etmek için ona yardımcı olan Raimunda’nın sırlarına, yıllar önce ölmüş olan büyük/annesinin hayaleti ortak oluyor. Penélope Cruz’un kariyerinin en iyi performanslarından birini sergilediği Volver, renkleriyle, mizahıyla ve kadın dayanışmasıyla sizi büyüleyecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

La mala educación / Bad Education | 2004

Çocuklukları 1960’larda birlikte, bir Katolik okulunda geçen Ignacio ve Enrique’nin yıllar sonra içlerinden birinin yazdığı senaryoyla kesişmesini konu alan bu Almodóvar filmi, kötü bir eğitimin ve baskıcı bir rejimin kaçışı olarak aşklarını bulmuş iki gencin hikayesini anlatıyor. Filmde başrolleri Fele Martínez ve Gael García Bernal paylaşıyor. 

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Hable con ella / Talk to Her | 2002

Almodóvar’ın En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar kazandığı bu filmi, dört karakterin hayatlarını kesiştiriyor. Özel bir klinikte yatan, her ikisi de komadaki genç bale öğrencisi Alicia ve boğa güreşçisi Lydia, Alicia’nın bakıcısı Benigno ve Lydia’nın erkek arkadaşı Marco… Geçmiş, bugün ve geleceğin ve dört karakterin yaşamlarının bazen acıklı, bazen şok edici biçimde iç içe geçtiği film, Almodóvar sinemasının en iyilerinden.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Todo sobre mi madre / All About My Mother | 1999

Almodóvar’ın ülkesi İspanya’ya En İyi Yabancı Dilde Film Oscar ödülü kazandıran filmi, en büyük iki amacı bir yazar olmak ve trans bir birey olan babasının izini bulmak olan Esteban’ın “Annem Hakkında Her Şey” diyerek anlatmaya başladığı bir hikaye. Sürprizlerle dolu bu rengarenk filmde rol alan oyuncular arasında Penélope Cruz da bulunuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: Oscar Ödüllü Yabancı Filmler

Carne trémula / Live Flesh | 1997

Kesişen iki hikayesi olan bu Almodóvar filminin ana karakterleri, yıllar önce kayıp bir gençken şimdi bir basketbol takımının yıldızı olan Victor, kazayla suçsuz bir genci yaraladıktan dört yıl sonra hapisten çıkan eski polis David ve birinin eski, diğerinin yeni sevgilisi olan Elena… Almodóvar bu filminde, kaderin oynadığı oyunlara hüzünlü ve estetik bir bakış atıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Mujeres al borde de un ataque de “nervios” / Women on the Verge of a Nervous Breakdown | 1988

Pedro Almodóvar’ın dünyaca ünlenmesini sağlayan, en eski filmlerinden “Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar”, tuhaf ve egsantrik karakterleri bir apartman dairesinde topluyor ve kesişen, katmanlı hikayeleriyle olağanüstü bir komedi ortaya çıkarıyor. Sevgilisinin neden onu terk ettiğini anlamaya çalışırken eşi ve oğluyla yolları kesişen Pepas, polisin onu aradığını düşünen Candela bu karakterlerden sadece ikisi. Filmde Almodóvar sineması için vazgeçilmez oyunculardan Carmen Maura ve Antonio Banderas da rol alıyor. 

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri ve En İyi LGBTİ+ Filmleri