Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho, şöyle diyor: “İki santimlik altyazı engelini aşarsanız, çok fazla muhteşem filmle tanışacaksınız.” Katılıyoruz! Film endüstrisinin büyük çoğunluğunu elinde tutan ABD ve Hollywood olunca, İngilizce dışındaki dillerdeki filmlere, yabancı filmler gözüyle bakılıyor ve birçok ödül töreninde olduğu gibi Akademi Ödülleri’nde de yabancı filmler için bir ödül sunulıyor. Oscar ödüllü yabancı filmler, ABDli izleyici kadar dünyanın her yerindeki izleyici için yepyeni ufuklar, yeni kapılar açıyor, Avrupa sinemasından Uzakdoğu sinemasına uzanıyor. İşte 2004’ten bu yana En İyi Yabancı Dilde Film, ya da yeni adıyla En İyi Uluslararası Film Oscar ödülünün sahibi olan yapımlar…

Roma | Oscar Ödüllü Yabancı Filmler

Oscar Ödüllü Yabancı Filmler

The Zone of Interest | Jonathan Glazer, 2023 | Büyük Britanya

Jonathan Glazer, Holocaust’a dair hiçbir görüntüye yer vermeden, kan dondurucu bir Holocaust filmine imza atıyor. Bir Nazi subayı ve ailesi, Auschwitz toplama kampının bitişiğindeki evlerinde rüya gibi bir yaşam inşa ediyorlar.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Im Westen nichts Neues / All Quiet on the Western Front | Edward Berger, 2022 | Almanya

1930’lar ve 1970’lerde iki kez sinemaya uyarlanan, Remarque imzalı ünlü roman Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, bu kez Almanya yapımı bir Netflix orijinal filmi olarak karşımıza çıkıyor. Film, I. Dünya Savaşı’nda büyük bir hevesle, yakın arkadaşlarıyla birlikte orduya yazılan ve cepheye giden genç bir askerin dehşet dolu ve travmatik deneyimini üst düzey bir teknik yetkinlikle anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Alman filmleri, 22 Oscar adaylığına sahip ve bunların dördünü ödüle dönüştürmüş – Berlin Duvarı yıkılmadan önceki istatistiğin 8 adaylık ve 1 ödülü Batı Almanya’ya, 1 adaylığı ise Doğu Almanya’ya ait. Oscar ödüllü Alman filmleri, 1979 yapımı Volker Schlöndorff filmi Die Blechtrommel / The Tin Drum, 2002 yapımı Caroline Link filmi Nirgendwo in Afrika / Nowhere in Africa, 2006 yapımı Florian Henckel von Donnersmarck filmi Das Leben der Anderen / The Live of Others ve son olarak 2022 yapımı Im Westen nichts Neues / All Quiet on the Western Front .

Doraibu mai kâ / Drive My Car | Ryûsuke Hamaguchi, 2021 | Japonya

Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülüne uzanan Drive My Car, bir Haruki Murakami öyküsünün uyarlaması. Film, kaybettiği eşinin yasını tutmayı sürdürüken bir festivalden aldığı daveti geri çeviremeyen bir oyun yazarının, festivalin tahsis ettiği otomobil ve şoförüyle çıktığı yolculuğu konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Japon filmleri, 15 Oscar adaylığına sahip ve bunların ikisini ödüle dönüştürmüş: 2008‘de Okuribito / Departures ve 2021‘de Doraibu mai kâ / Drive My Car – ayrıca Japonya’nın ödülün bir onur ödülü olarak takdim edildiği yıllarda kazandığı 3 ödülü daha bulunuyor.

Druk / Another Round | Thomas Vinterberg, 2020 | Danimarka

Danimarka’daki bir kasabada, her biri lise öğretmeni dört arkadaş, tartışmaya başladıkları bir teoriyi uygulamalı bir şekilde test etmeye karar veriyorlar. Söz konusu teoriye göre, insanlar kanında belli bir miktarda alkol eksikliğiyle doğduğu için, anca bu eksiği kapadıklarında monotonluktan kurtulabiliyor, layığıyla yaşayabiliyor, yaratıcı ve özgüvenli bireyler haline gelebiliyorlar. Mads Mikkelsen’in muhteşem bir performansla canlandırdığı Martin ve arkadaşları, modern dünyanın yalnızlaştırdığı insanların akılalmaz çözüm arayışlarını mizahi bir dille beyaz perdeye taşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Danimarka filmleri, 14 Oscar adaylığına sahip ve bunlardan dördünü ödüle dönüştürmüş: 1980’lerde iki yıl üst üste, 1987 ve 1988‘de Gabriel Axel‘in Babettes Gæstebud / Babette’s Feast ve Bille August‘un Pelle Erobreren / Pelle the Conqueror filmleri, 2010‘da Susanne Bier‘in Hævnen / In a Better World filmi ve son olarak 2020’de Druk / Another Round.

Gisaengchung / Parasite | Bong Joon-ho, 2019 | Güney Kore

İngilizce dışında bir dilde olup, sadece En İyi Yabancı Dilde Film ya da En İyi Uluslararası Film kategorisinde değil, En İyi Film kategorisinde de Oscar ödülüne uzanan ilk film olan Gisaengchung / Parasite, yıllardır Akademi tarafından görmezden gelinen Kore sineması için büyük bir zafer. Tür filmleri konusunda daima yeni ufuklar açan yönetmen Bong Joon-ho’nun sınıf meselelerine yenilikçi ve nefes kesici bir bakış attığı Parazit filmi, hayatları tuhaf bir şekilde iç içe geçen, farklı sınıflardan iki ailenin akılalmaz hikayesini konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10

Güney Kore filmleri arasında Oscar’a aday olan ya da ödülü kazanan ilk ve tek film, Bong Joon-ho imzalı Gisaengchung / Parasite.

Roma | Alfonso Cuarón, 2018 | Meksika

Alfonso Cuarón‘un çocukluğunun geçtiği yıllara ve mahalleye adadığı kişisel başyapıtı, Altın Aslan ödüllü Roma filmi, Netflix’in yapımcılığında büyük başarılara imza attı. Filmde, 1960’ların Meksiko şehrinde orta sınıf bir ailenin hizmetçisi ve onun işvereni aileyle olan ilişkisi konu alınıyor. Hikayeye, kusursuz görüntüler eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Meksika filmleri, 9 Oscar adaylığına sahip ve ödülü kazanan ilk ve tek film, Alfonso Cuarón imzalı Roma.

Una Mujer Fántastica / A Fantastic Woman | Sebastián Lelio, 2017 | Şili

Latin Amerika sinemasının başarılı LGBTİ+ temalı filmleri arasında yer alan Una Mujer Fántastica / A Fantastic Woman, sevdiği adamı ansızın kaybettikten sonra ailesi tarafından yasını tutmasına izin verilemeyen trans birey Marina’nın yaşadıklarını ve mücadelesini konu alıyor. Daniela Vega‘nın oyunculuğuyla dikkat çeken film, önyargılara savaş açıyor, trans hakları için bir ses oluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Şili filmleri, 2 Oscar adaylığına sahip ve ödülü kazanan ilk ve tek film, Sebastián Lelio imzalı Una Mujer Fantástica / A Fantastic Woman filmi.

Forushande / The Salesman | Asghar Farhadi, 2016 | İran

Bir Satıcının Ölümü oyununu sahneye koymakla meşgul, hayatlarını tiyatroya adamış bir çiftin yaşamı, kadın yeni taşındıkları evde bilinmeyen biri tarafından saldırıya uğrayınca sekteye uğruyor. Forushande / The Salesman, Farhadi sinemasının vazgeçilmezi olan sürprizlerle dolu senaryolara ve kriz içindeki ailelere bir yenisini ekliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

İran filmleri, 3 Oscar adaylığına sahip ve ödülü kazanan iki film de Asghar Farhadi imzalı: Forushande / The Salesman ve Jodaeiye Nader az Simin / A Separation.

Jodaeiye Nader az Simin / A Separation| Asghar Farhadi, 2011 | İran

İki filmiyle birden İran’a Oscar getiren Asghar Farhadi’nin bir önceki filmi ise bir ayrılığın hikayesiydi. Farhadi’nin ustaca kurguladığı hikayelerinden olan Jodaeiye Nader az Simin / A Separation‘da, ülkeyi terk edip etmemek konusunda mutabakata varamadıkları için boşanmak üzere olan, İran’ın modern kesimininden bir çiftin başları, bir yanlış anlama sonucunda evlerinde çalışan genç kadının ailesiyle derde giriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10

Saul fia / Son of Saul | László Nemes, 2015 | Macaristan

Yahudi soykırımı filmleri için yeni bir soluk diyebileceğimiz Saul fia / Son of Saul, bir toplama kampında çalıştırılan Saul adındaki adamın, oğlu yerine koyduğu bir çocuk cesedini insani şartlarda gömebilmek için verdiği uğraşı konu alıyor. Film, Saul’un ensesinden bir an olsun ayrılmayan hareketli kamerasıyla biçimsel olarak benzerlerinden ayrışıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Macaristan filmleri, 10 Oscar adaylığına sahip ve Macaristan ödülü iki kez kazanmış: 1981‘de István Szabó imzalı Mephisto ve 2015‘te László Nemes imzalı Saul fia / Son of Saul ile…

Ida | Pawel Pawlikowski, 2013 | Polonya

En son Zimna wojna / Cold War filmini izlediğimiz Pawel Pawlikowski’nin imzasını taşıyan Ida, 1960’ların Polonya’sında geçen siyah-beyaz bir film. Anna adındaki genç kadın, bir rahibe olarak yemin etmeden önce yaşayan tek akrabası olan teyzesini görmeye karar veriyor ve geçmişiyle ilgili, bugününü sorgulamasına yol açacak aile sırlarını öğreniyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Polonya filmleri, 13 adaylığına sahip ve ödülü kazanan ilk ve tek film, Pawel Pawlikowski imzalı Ida.

La grande bellezza / The Great Beauty | Paolo Sorrentino, 2013 | İtalya

The Young Pope dizisiyle popülerliği televizyona da sıçrayan Paolo Sorrentino’nun İtalya’nın ve Roma’nın tüm güzelliklerini beyaz perdeye taşıyan filmi La grande bellezza / The Great Beauty, ülkenin ve şehrin zevkli, şık, seksi ve güzel olan her şeyini verimli bir şekilde kullanıyor. Yaşamını partilemeye ve çapkınlığa ayırmış Jep’in 65. doğum gününde gerçek güzelliğin peşine düşmeye karar vermesiyle başlayan bu Roma turu, karşınıza muhteşem güzellikler çıkaracak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

İtalyan filmleri, 30 Oscar adaylığına sahip ve bunların 11’ini ödüle dönüştürmüş – ayrıca İtalya’nın ödülün bir onur ödülü olarak takdim edildiği yıllarda kazandığı 3 ödülü daha bulunuyor. Oscar ödüllü İtalyan filmleri arasında Federico Fellini‘nin La Strada, Le notti di Cabiria, 8½ ve Amarcord, Vittorio De Sica‘nın Ieri, oggi, domani ve Il Giardino dei Finzi-Contini, Giuseppe Tornatore‘nin Nuovo Cinema Paradiso, Roberto Benigni‘nin La vita è bella / Life Is Beautiful ve son olarak Paolo Sorrentino‘nun La grande bellezza / The Great Beauty gibi filmleri var.

Amour | Michael Haneke, 2012 | Avusturya

Avrupa sinemasının yaşayan en önemli yönetmenlerinden Michael Haneke’nin Altın Palmiye ödüllü filmlerinden biri olan Amour, Paris’te yaşayan yaşlı bir çiftin aşkını konu alıyor. Her ikisi de müzik öğretmeni olan Georges ve Anne mutlu yaşamlarını birlikte sürerken, Anne geçirdiği inme sonucu yatağa bağımlı hale geliyor ve Georges tüm aşkıyla onun bakımını üstleniyor. Hüzünlü ve sürprizli bu aşk hikayesi En İyi Film kategorisinde de Oscar adaylığı elde eden yabancı dilde filmlerden.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Avusturya filmleri, 4 Oscar adaylığına sahip ve bunlardan ikisini ödüle dönüştürmüş: Stefan Ruızowitzky‘nin Die Fälscher / The Counterfeiters ve Michael Haneke‘nin Amour filmleri…

Die Fälscher / The Counterfeiters | Stefan Ruzowitzky, 2007 | Avusturya

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Die Fälscher / The Counterfeiters, Naziler tarafından 1936′da yapılan, tarihteki en büyük kalpazanlık hikayelerinden birini anlatıyor. Berlin’in en yetenekli kalpazanlarından biri olan Saloman, yollandığı kampta mesleğini icra ediyor ve değerli görülerek, kendine bir ekip kurması sağlanarak sahte döviz üretmeye başlıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Hævnen / In a Better World | Susanne Bier, 2010 | Danimarka

Danimarka sinemasının melodramlarla özdeşleşmiş ve son yıllarda The Night Manager dizisi ve Bird Box filmiyle uluslararası üne kavuşmuş yöntemeni Susanne Bier’in en önemli filmlerinden Hævnen / In a Better World, insan doğasındaki intikam arzusu üzerine. İki çocuğun bir zorbadan intikam almak için şiddete başvurduğu filmde, içlerinden birinin Afrika’da görevli olan doktor babası da Hipokrat yemini ve intikam duygusu arasında kalıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

El secreto de sus ojos / The Secret in Their Eyes | Juan José Campanella, 2009 | Arjantin

Eski bir hukuk müşaviri, sadece kendisinin değil asistanı ve müdürünün de hayatını oldukça etkilemiş ve hiç çözülememiş bir tecavüz ve cinayet davasını, emekli olduğunda bir roman olarak kaleme almaya karar veriyor. Fakat geçmişi ziyaret ettikçe ve eski defterleri kurcaladıkça, eski saplantısının geri geldiğini fark ediyor – üstelik bu kez davayı çözeceğinden çok daha emin oluyor. Arjantin tarihinin gişe rekortmenlerinden El secreto de sus ojos / The Secret in Their Eyes‘da ülke sinemasının en önemli oyuncusu Ricardo Darín başrolde.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

Arjantin filmleri, 8 Oscar adaylığına sahip ve bunlardan ikisini ödüle dönüştürmüş: 1985‘te Luis Puenzo‘nun La historia oficial / The Official History ve 2009‘da Juan José Campanella‘nın El secreto de sus ojos / The Secret in Their Eyes filmleri…

Okuribito / Departures | Yôjirô Takita, 2008 | Japonya

Çalıştığı orkestra dağıtıldıktan sonra yeni bir iş aramak için doğduğu kasabaya dönen bir çellist, gazetede gördüğü “ayrılışlar asistanı” ilanına başvurunca kendini Japon kültüründeki Nokanshi sanatını, yani ölüleri cenazeye hazırlama yöntemlerini öğrenirken buluyor. Oscar ödüllü yabancı filmler arasındaki Okuribito / Departures ile bir hayli yabancı olduğunuz bir kültüre dair birçok incelik öğreneceksiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Das Leben der Anderen / The Live of Others | Florian Henckel von Donnersmarck, 2006 | Almanya

Bir ilk film olmasına rağmen büyük başarı elde eden Das Leben der Anderen / The Lives of Others, 1980’lerde Doğu Almanya’da geçen sürükleyici olayları konu alıyor. Şüphelilerin evlerini ve telefonlarını dinleyerek istihbarat sağlayan memur Gerd Wiesler’in, tanıştığı andan beri şüphelendiği yazar George Dreyman’ı ve kız arkadaşı Christa-Maria’yı dinlemesiyle başlayan olaylar, onların hayatına dahil oldukça kendini onlar için endişe ve sevgi duyarken bulmasıyla gelişiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

Tsotsi | Gavin Hood, 2005 | Güney Afrika

Irkçılığın ve ayrışmanın yüksek seviyede olduğu metropollerden Johannesburg’un gecekondu mahallelerinde yaşayan Tsotsi, yaşamını ufak suçlar işleyerek sürdürüyor. Bir gün çaldığı arabanın içinde bir bebek olduğunu fark etmeyince, bir anda kendini ona bakmaya, sahiplenmeye başlarken buluyor ve bu bebek sayesinde dönüşmeye başlıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=hawVHqOC6BU&pp=ygUOdHNvdHNpIHRyYWlsZXI%3D

IMDb Puanı: 7.2/10

Güney Afrika filmleri, 2 Oscar adaylığına sahip ve ödülü kazanan ilk ve tek film, Gavin Hood imzalı Tsotsi filmi.

Mar adentro / The Sea Inside | Alejandro Amenábar, 2004 | İspanya

Gençliğinde geçirdiği bir kaza sonucu boyundan aşağısı felç olan ve 30 yıl boyunca ötenazi hakkı için mücadele eden Ramon Sampedro’nun gerçek hikayesini anlatan Mar adentro / The Sea Inside da Oscar ödüllü yabancı filmler arasında. Onu filmde, kusursuz bir performansla Javier Bardem canlandırıyor. Bu dokunaklı gerçek hikaye, sizi yaşam ve ölüm hakkında derinlemesine düşünmeye sevk edecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

İspanyol filmleri, 21 Oscar adaylığına sahip ve bunların dördünü ödüle dönüştürmüş: 1982‘de José Luis Garci filmi Volver a empezar / Begin the Beguine, 1993‘te Fernando Trueba filmi Belle Époque, 1999‘da Pedro Almodóvar filmi Todo sobre mi madre / All About My Mother ve 2004‘te Alejandro Amenábar filmi Mar adentro / The Sea Inside.

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri