Ortak kültür ve dilleri nedeniyle Alman sinemasıyla büyük benzerlikler taşıyan Avusturya sinemasının son yıllarda öne çıkan yönetmenleri arasında Michael Haneke ve Ulrich Seidl sayılabilir. Avusturya’nın son yıllarda öne çıkan yapımları ve en iyi Avusturya filmleri bu yazıda!

Ich seh, ich seh / Goodnight Mommy
Ich seh, ich seh / Goodnight Mommy (2015, Severin Fiala & Veronika Franz)

En İyi Avusturya Filmleri

Wilde Maus / Wild Mouse | 2017, Josef Hader

Avusturya sinemasını takip edenlerin aşina olduğu yüzlerden Josef Hader‘in oyunculuğunun yanına yönetmenlik deneyimini de eklediği bu filmi, bir ortayaş komedisi. Klasik müzik eleştirmeni olarak çalıştığı gazetedeki işinden kovulan Georg, eşiyle ilişkisini de yüzüne gözüne bulaştırdıktan sonra kendini tam bir ortayaş krizinin içinde buluyor; çözümü eski patronundan çocukça intikam almakta ve yıllar sonra karşısına çıkan eski bir arkadaşıyle roller-coaster işletme işine girmekte buluyor! Keyifli bir komedi arayanlara önerilir.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Stefan Zweig: Farewell to Europe | 2016, Maria Schrader

Avusturya’nın en önemli edebiyat insanlarından, roman ve oyun yazarı Stefan Zweig‘ın yaşamının son dönemi olan, Güney Amerika’daki sürgün yıllarına odaklanıyor bu film. Yahudi bir Avusturyalı olarak ülkesinde yaşananlardan uzaklaşıp Brezilya’ya sığınan yazarın ikilemleri, özlemi ve öfkesi Josef Hader‘in oyunculuğuyla beyazperdeye yansıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Kater / Tomcat | 2016, Klaus Händl

İçgüdüsel şiddetin hayatlarımızı nasıl değiştirebileceğini gösteren filmlerden Kater. Berlin Film Festivali’nde Teddy Ödülü’nün sahibi olan film, Viyana’nın dışında kedileriyle beraber eski bir bağ evinde kusursuz bir hayat süren iki müzisyenin, Andreas ve Stefan’ın yaşamına tanıklık ediyor. Bir anlık bir şiddet olayının ardından, ikilinin ilişkisi ve gelecek planları derinden sarsılıyor, yaşamları altüst oluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.8/10

İlginizi çekebilir: En İyi Kedi Filmleri

Ich seh, ich seh / Goodnight Mommy | 2015, Severin Fiala & Veronika Franz

“Gösterildiği her yerde sansasyona dönüşen, filmi izlerken bayılan izleyicilerin hikayeleri ile şöhreti kulaktan kulağa yayılan” gibi bir tanım, Avusturya çıkışlı bu korku-gerilim filmi hakkında yeterince fikir verecektir. 9 yaşındaki ikiz kardeşlerin, geçirdiği estetik operasyonun ardından evine dönen annelerinin gerçek anneleri olup olmadığını anlamak için başvurdukları akılalmaz oyunları ve yöntemleri konu alıyor Ich seh, ich seh. Çocukların içindeki saf şiddeti bir korku ve gerilim unsuru olarak kullanmaktaki başarısıyla dikkat çeken film, sadece Avusturya filmleri arasında değil, dünya korku sinemasında da yenilikçi ve yaratıcı bir örnek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

İlginizi çekebilir: En İyi Korku Filmleri

Das finstere tal / The Dark Valley | 2014, Andreas Prochaska

Doğal güzelliklerle bezeli bir fona sahip filmde, Alp dağlarının tepesindeki bir köy, çıkagelen atlı bir yabancının varlığından etkilenmeye, rahatsızlık duymaya ve onun yol açtıkları nedeniyle karışmaya başlıyor. Western türünün tüm özelliklerini yansıtan The Dark Valley, prodüksiyon ve kostüm tasarımıyla öne çıkıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Paradies: Liebe / Paradise: Love | 2012, Ulrich Seidl
Paradies: Glaube / Paradies: Faith | 2012, Ulrich Seidl
Paradies: Hoffnung / Paradise: Hope | 2013, Ulrich Seidl

Ulrich Seidl’ın Paradies üçlemesi, üç ayrı duyguyu temel alıyordu: Aşk, İnanç ve Umut. Kenya kumsallarında Afrikalı erkek çocuklarıyla para karşılığı birlikte olan bir Avrupalı kadın, yıllar sonra Müslüman kocası çıkagelen misyoner bir Hristiyan kadın ve her ikisiyle yakından bağlantılı, 13 yaşındaki aşırı kilolu bir kız çocuğu… Yönetmenin üçlemesi, bu ilginç karakterler aracılılğıyla, zihinlerimizde bu üç soyut kavramı somutlaştırmayı başarmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10, IMDb Puanı: 6.8/10, IMDb Puanı: 6.7/10

Die Wand / The Wall | 2012, Julian Pölsler

Görünmez bir duvarla örülü dünyasında doğayla başbaşa kalmayı, doğa tarafından yönetilmeyi kabul etmeyi ve kendini uygarlıktan, insanlardan soyutlamayı seçen bir kadının hikayesini anlatan fim, Martina Gedeck‘in olağanüstü performansıyla dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Amour | 2012, Michael Haneke
Happy End | 2017, Michael Haneke

Avusturya filmleri ve Avusturya sinemasının usta yönetmeni Michael Haneke’nin son yıllardaki birçok filmi Almanya, Avusturya ve Fransa ortak yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Oscar ödüllü Amour da, Fransa’da geçen, Fransız oyuncularla çekilmiş Fransızca bir film olmasına rağmen, bu ortaklıktan faydalanarak Avusturya’ya ikinci Oscar ödülünü kazandırmıştı. Film, Paris’te huzurlu ve mutlu bir yaşam süren Georges (Jean-Louis Trintignant) ve Anne’in (Emmanuelle Riva) ilişkisinin Anne’in gittikçe ağırlaşan bir hastalığının nüksetmesinin ardından nasıl şekillendiğini konu alan bir aşk ve aile dramı.

youtube play youtube play

Teknolojiden ve özellikle bağımsız Amerika sinemasındaki eğilimlerden bir hayli etkilenmiş gözüken Haneke, yıllar sonra çektiği bir başka film, Happy End‘de ise bu eğilimlerini yansıtıyor. Yine Fransa’da, farklı nesillerin bir arada yaşadığı ve farklı jenerasyonlardan olmalarına rağmen benzer suçluluklar duyan bir aileye odaklanan film, Amour‘la olan bağları ile sizi şaşırtacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10, IMDb Puanı: 6.8/10

Atmen / Breathing | 2011, Karl Markovics

Die Fälscher / The Counterfeiters başta olmak üzere birçok filmden tanıdığımız Avusturyalı oyuncu Karl Markovics’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu ilk film, işlediği bir suçun ardından şartlı tahliye olan genç bir adamın yarı-özgür günlerine odaklanıyor. Yeni bir yaşam kurmaya çalışırken bulabildiği tek işin morg görevliliği olmasının yarattığı zıtlık başta olmak üzere birçok metafor üzerinden film, daha sonra kalburüstü Avustruya filmleri için tanıdık bir yüz olacak genç oyuncu Thomas Schubert’in güçlü performansıyla da dikkat çekiyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Revanche | 2008, Götz Spielmann

Revanche‘in henüz ilk dakikalarında, sabıkalı bir adam olan Alex’in uslanmayan doğası, onu yeni bir suç işlemeye itiyordu. Planlarında bir banka soygununun ardından kız arkadaşı ile güneye kaçmak varken, hiçbir şeyin planlandığı gibi gitmediği bu soygun ortalığı bir hayli karıştırıyordu. Die Fälscher fırtınasının hemen bir yıl sonrasında Avusturya bu filmle bir kez daha uluslararası başarı elde etmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Import Export | 2007, Ulrich Seidl

Hayaller, beklentiler ve gerçeklerin uyuşmadığı bir dünyada, daha iyi bir hayat beklentisiyle Batı’ya göç eden Ukraynalı bir hemşire ve işsiz kalmış, aynı beklentilerle Avusturya’dan Doğu’ya göç eden bir güvenlik görevlisinin yaşamlarını beyazperdeye yansıtan Import Export, Avusturya sinemasının ustalarından Ulrich Seidl’ın imzasını taşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Die Fälscher / The Counterfeiters | 2007, Stefan Ruzowitzky

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Die Fälscher, Naziler tarafından 1936′da yapılan, tarihteki en büyük kalpazanlık hikayelerinden birini anlatıyor. Berlin’in en yetenekli kalpazanlarından biri olan Saloman “Sally” Sorowitsch, yollandığı kampta mesleğini icra ediyor ve değerli görülerek, kendine bir ekip kurması sağlanıyor ve sahte döviz üretmeye başlıyor. Film, 2007 Akademi Ödülleri’nde Avusturya’ya önce tarihteki ikinci Oscar adaylığını, ardından ilk En İyi Yabancı Film ödülünü kazandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: Yahudi Soykırımı ve Nazi filmleri