Kedisiz bir İstanbul düşünebiliyor musunuz? Tabii ki hayır! İstanbul’un kedilerini konu alan belgesel “Kedi”, dünyanın farklı köşelerinde ilgiyle izlendikten sonra bugün ait olduğu kentte de vizyona konuk oluyor. Biz de diyoruz ki, sinemayı da kediler olmadan düşünemiyoruz! İşte kedileri daha çok sevmemizi sağlayan 10 film…

10 - Kamil in KEDI

İstanbul sokaklarının en önemli parçası olan sokak kedileri, bugünlerde bir belgeselle gündemde. Kedi Avustralya’dan İrlanda’ya birçok ülkede gösterildikten ve ABD’de bugüne kadar en çok izlenen Türkiye yapımı olduktan sonra şimdi de ülkemizde Başka Sinema salonlarında gösterime giriyor. Yönetmen Ceyda Torun, belgesel için şöyle diyor: “On bir yaşıma kadar İstanbul’da yaşadım. Kediler olmasaydı, çok daha yalnız bir çocukluk geçirebilir ve bugün olduğum insan olamazdım. İstanbul’a her geldiğimde şehrin daha çok değiştiğini, bana daha yabancılaştığını hissediyorum. Bunun tek istisnası, kediler. Şehirle bütünleşip, ruhunu sarıyor ve şehrin tek değişmez elementi oluyorlar. Bu film birçok anlamda tahmin edilemez biçimlerde değişime uğrayan şehre ve o kedilere yazılmış bir aşk mektubu.”

Kedi‘nin verdiği kedi aşkıyla, sinemanın en sevdiğimiz kedilerini hatırlamak istedik…

***

En İyi Kedili Filmler

Breakfast at Tiffany’s | 1961, Blake Edwards

Tüm zamanların en iyi ve en güzel oyuncularından Audrey Hepburn’ün performansıyla unutulmaz klasikler arasında yer edinmiş “Breakfast at Tiffany’s”de aynı zamanda tüm zamanların en iyi evcil hayvan oyuncularından biri de rol alıyordu. Holly Golightly’nin tüylü ev arkadaşı rolünde izlediğimiz Orangey, dönemin en büyük evcil-hayvan-yıldızlarından biriydi ve performansıyla Patsy Ödülü kazanmanın yanında sekiz ayrı kedi ona dublörlük yapmıştı. Filmde Holly’nin bağımsız ruhunun bir metaforu olan kedi, Breakfast at Tiffany’s’in olmazsa olmazlarındandı.

The Future | 2011, Miranda July

Genç bir çift, Jason ve Sophie’nin bir kedi sahiplenmeye karar vermesi, ilişkileri başta olmak üzere her şeyi değiştiriyordu. Her şey derken, buna birbirlerine karşı düşünceleri, inançları hatta uzay-zaman algıları bile dahil! Bağımsız sinemayı fantastik türle buluşturan filmde, Miranda July yalnızca senarist, yönetmen ve oyuncu kimliğiyle değil, kedi Paw-Paw’un sesi olarak da karşımıza çıkıyordu.

Harry and Tonto | 1974, Paul Mazursky

70’lerden sımsıcak ve keyifli bir film olan Harry and Tonto, adını 70’li yaşlardaki emekli öğretmen Harry ve kedisi Tonto’dan alıyordu. Hayatı boyunca yaşadığı evin yıkılacağı haberiyle sarsılan Harry’nin kedisini de alarak ABD’yi bir uçtan diğerine kat etmeye ve yolda tüm çocuklarını ve dostlarını görmeye karar veriyordu.

Inside Llewyn Davis | 2013, Ethan & Joel Coen

Çağımızın dahi yönetmenlerinden Coen Kardeşler’in Inside Llewyn Davis’i, 60’lı yıllarda Greenwich Village’da hayata tutunmaya çalışan bir folk şarkıcısının öyküsünü anlatıyordu. Bizi 60’ların New York’una götüren, iyi müzikler dinleten ve bir kaybedenin hikâyesini anlatmasıyla yüreğimize dokunan filmin seyrini değiştiren ve filmdeki güçlü mizah unsurlarından biri haline gelense kahramanımız Llewyn Davis’in başına belan olan Ulysses adlı kediydi.

Une vie de chat (A Cat in Paris) | 2010, Jean-Loup Felicioli, Alain Gagnol

Bir Fransız animasyonu olan A Cat in Paris’te, ikili bir yaşam süren kedi Dino, gündüzleri tatlı sahibi Zoe ve annesiyle yaşarken, geceleri hırsızlıklık yapan Nico’nun yardımcılığı görevini üstleniyordu. Zoe’nin tehlikeli bir araştırmaya kalkışması ve sonucunda gangsterlerin eline düşmesi, Dino’nun iki yaşamını birbirine karıştıracak ve onu Paris sokaklarında bir maceraya sürüklüyordu.

The Aristocats | 1970, Wolfgang Reitherman

1955 yılında “Lady and the Tramp / Leydi ile Sokak Köpeği”nin sınıf farklılıklarına karşı koyan aşk hikâyesi aracılığıyla bizi köpeklerin dünyasıyla buluşturan Walt Disney Studios, 1970 yılında ise kedilerle dolu bir animasyona imza atmıştı. Türkçe’ye “Aristokrat Kediler” olarak çevirlen film, Parisli yaşlı bir kadın olan Adelaide Bonfamille’in hepsi birbirinden elit üç kedisinin macerasını konu alıyordu. Yaşlı kadının tüm mirasını kedilerine bırakacağını öğrenen kahya kedileri şehir dışına götürüp terk ediyor, onlar da bir sokak kedisinin yardımıyla şehre geri dönmeye çalışıyordu.

Garfield | 2004, Peter Hewitt

Tüm zamanların en ünlü kedi karakterlerinden biri olan Garfield, sayısız çizgi roman ve çizgi dizilerin ardından 2004’te yarı animasyon, yarı live-action bir filmle günümüze taşınmıştı. Pazartesilerden nefret eden ve lazanyayı çok seven bu meşhur kediyi filmde Bill Murray seslendiriyor, sahibi Jon’un eve getirdiği köpek Odie’nin kaçırılması üzerine onu bulmak Garfield’a düşüyordu.

Puss in Boots| 2011, Chris Miller

Çocukluğumuzun tüm masallarının kahramanlarını ve klişelerini tek bir evrende buluşturan Shrek serisinin 2004 yılındaki ikinci filminde tanıştığımız, Antonio Banderas’ın sesiyle Latin Amerikalı çapkın bir şövalyeye dönüşen Çizmeli Kedi, 2011’de bir spin-off animasyon ile karşımıza çıkmıştı.

Alien | 1979, Ridley Scott

Ridley Scott’ın etkisi ve devam filmleri çok uzun sürecek, hatta halen sürmekte olan korku-bilimkurgu serisi Alien’ın ilk filminde Sigourney Weaver’ın canlandırdığı efsanevi Ripley ve görev arkadaşlarının yanı sıra bir de kedi vardı! İzleyiciyi, her şeyin diken üstünde olduğu bir filmde karakterlerin deli olduğu şüphesine sürüklemeden kendi kendilerine konuşturmanın iyi bir yöntemi olarak sinemasal anlamda da bir işlevi olan bu kedi, her şeyin onun gözünden anlatıldığı bir hayran senaryosuna da önayak olmuştu.

Elle | 2016, Paul Verhoeven

Bu yılın en başarılı Avrupa filmlerinden, Isabelle Huppert’in muhteşem performansı ve zorlayıcı bir konuyu ‘farklı’, güçlü ve oldukça doğal bir şekilde işleyen yapısıyla çok konuşulan Elle / O Kadın filminin kedisi, listemizdeki diğer kedilere göre biraz karanlık olaylara tanık oluyor. Fakat henüz ilk sahnede karşımıza çıkan bu kedinin tanık oldukları ve film boyunca sahibiyle olan ilişkisi filmin çok önemli bir parçası…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Muhteşem bir liste olmuş! Kedisever daha doğrusu kedilere taparnbir magger olarak, şimdi Minnoş’umu kucağıma alıp hepsini sırayla izleyesim var :) Ellerinize sağlık!

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?