Pixar filmleri ya da Dreamworks animasyonları gibi ABD asıllı stüdyoların son yıllarda imza attığı animasyon filmler ve Japon animeleri sayesinde animasyonun yaşı olmadığı, yetişkinlerin de derinlikli, görsel açıdan olduğu kadar düşünsel açıdan da altı dolu animasyon filmlerle iyi vakit geçirebileceği daha geniş bir kitle tarafından kavranmış durumda. Fakat animasyon türünün bu stüdyolardan ve Amerikan / Japon yapımlarından ibaret olduğunu düşünmek tabii ki yanlış. Avrupa animasyonları, dijital ya da geleneksel tekniklerle yapılmış olmaları fark etmeksizin sevimli kahramanlar, büyülü dünyalar, akılda kalıcı renk paletleri ve kimi zaman sadece yetişkinlere uygun hikayeler barındırıyor. İşte bunlardan birkaçı…

Avrupa Animasyonları: İlham Verici Çizgiler
Avrupa Animasyonları: İlham Verici Çizgiler

En İyi Avrupa Animasyonları

Loving Vincent | 2017, Dorota Kobiela & Hugh Welchman

Sadece Avrupa animasyonları arasında değil, tüm animasyon dünyasında son yıllarda yapılmış en yaratıcı işlerden biri olan Loving Vincent, her bir karesi yağlıboya ve karakalem çalışan ressamlar tarafından, öznesi Van Gogh’un tabloları ve eskizlerinde kullandığı teknikler kullanılarak yaratılmış bir animasyon. Film, Van Gogh’un son mektubunu erkek kardeşine iletmeye çalışırken kendini ressamın ölümüne neden olan kazanın detaylarını araştırırken bulan bir genç adamı konu alıyor. Bu yolculukta karşımıza, ressamın eserlerinde rastladığımız yüzlerce detay çıkıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

La tortue rouge / The Red Turtle | 2016, Michael Dudok de Wit

Fransız ve Japon ortak yapımı bu anime, batan bir gemiden kurtularak ıssız bir adada yaşamaya başlayan bir adamın, karşılaştığı kırmızı bir kaplumbağa ile kurduğu bağı işliyor. Kaplumbağayla karşılaştıktan sonra hayatı tamamen değişen adam, yalnızlığıyla başa çıkabiliyor. Filme Laurent Perez Del Mar‘ın etkileyici müzikleri eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Ma vie de courgette / My Life as a Zucchini | 2016, Claude Barras

Birçok kısa animasyonun yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenen Claude Barras’nın ilk uzun metrajlı animasyonu Ma vie courgette, 9 yaşındaki ‘Kabakçık’ın annesinin ölümünün ardından yaşamaya başladığı yetimhanedeki günlerini anlatıyor. Her biri birbirinden sevimli karakterleriyle hayran bırakan bu İsviçre yapımı film, aynı zamanda bir Amerikan animasyonunda nadiren rastlanan olgunluğuyla 65 dakikada fırtınalar koparıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Ernest et Célestine / Ernest & Celestine | 2013, S. Aubier, V. Pater & B. Renner

Animasyon filmler içinde sık sık karşımıza çıkan o alışılmadık dostluklardan birini anlatan Ernest et Célestine’e adını veren kahramanlarımız bir ayı ve bir fare. Ayıların yaşadığı bir şehir ve altında yaşayan farelerin dünyasında her ikisi de kendi dünyalarında başarısız ve istenmeyen ilan edilmiş bu iki hayvanın herkes tarafından karşı çıkılan dostluğu, ikisi için de hayata tutunma amacı oluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

The Pirates! Band of Misfits | 2012, Peter Lord & Jeff Newitt | İngiltere

Avrupa animasyonları arasında, stop-motion’larıyla ünlü İngiliz animasyon film endüstrisinde Wallace and Gromit serisinin ününü duymayan yoktur. Ülkenin bir diğer başarılı stop-motion animasyonu ise korsanların dünyasına eğlenceli bir yolculuk vadediyor. Yılın Korsanı Ödülü için mücadele eden üç rakip korsanın hikayesini anlatan ve Viktorya döneminde geçen filmde, Hugh Grant’ten Salma Hayek’e, Jeremy Piven’dan Morgan Freeman’a birçok ünlünün seslendirdiği kahramanlarımız Karayipler’den Londra’ya dünyanın farklı köşelerine sürükleniyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Le tableau / The Painting | 2011, Jean-François Laguionie | Fransa

Ya bir tablonun içinde yaşıyor olsanız ve ressam tablonuzu bitirmeden ortadan kaybolsa? Bu Fransız animasyonu bu basit fikirden kocaman bir macera çıkarıyor. Yarım kalan tablonun, farklı sosyal sınıflara ait üç figürü, ressamı bulmak için tablolarından kaçıyor ve atölyenin içindeki farklı çerçevelerde hem bu gizemi çözmeye hem de tabloların dünyasını keşfetmeye çalışıyorlar!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Chico & Rita | 2010, Tono Errando, Javier Mariscal & Fernando Trueba | İspanya

1940’ların Küba’sında geçen bir aşk hikayesi anlatan Chico & Rita, genç bir piyanist ve inanılmaz sesiyle şöhret basamaklarını tırmanan bir şarkıcının aşkını ve kimi zaman tutku ve şehvet dolu, kimi zaman hüzünlü hikayesini Havana’dan New York’a Paris’ten Las Vegas’a uzanarak anlatıyor. Başarılı müzik kullanımıyla sizi Küba’ya götürecek ve büyüleyecek filmin şarkılarını Chico & Rita Cuba Band’in eşlik ettiği Idania Valdés ve Rolando Luna seslendiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Une vie de chat / A Cat in Paris | 2010, Jean-Loup Felicioli & Alain Gagnol | Fransa

Çoğu Avrupa animasyonları gibi Fransız menşeili Une vie de chat’te, ikili bir yaşam süren kedi Dino, gündüzleri tatlı sahibi Zoe ve annesiyle yaşarken, geceleri hırsızlıklık yapan Nico’nun yardımcılığı görevini üstleniyor. Zoe’nin tehlikeli bir araştırmaya kalkışması ve sonucunda gangsterlerin eline düşmesi, Dino’nun iki yaşamını birbirine karıştıracak ve onu Paris sokaklarında bir maceraya sürüklüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

L’illusionniste / The Illusionist | 2010, Sylvain Chomet

Les triplettes de Belleville / The Triplets of Belleville ile tanınan yönetmen Sylvain Chomet, ilk filminden 7 yıl sonra, sihirbazların dünyasında geziniyor. Film, sahip olduğu ünü yavaş yavaş yitirmeye başladığı için Fransa’dan İskoçya’ya taşınmasını ve burada tanıştığı genç kadın sayesinde hayatı ve kariyeri değişen bir sihirbazın hikayesini anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

The Secret of Kells | 2009, Tomm Moore & Nora Twomey | İrlanda

Kelt mitolojisinden esinlenen hikayesiyle The Secret of Kells, En İyi Animasyon dalındaki Oscar yarışının 3 filmden 5 filme çıktığı 2009 yılında aday listesine dahil olarak herkesi şaşırtmış ve dünyaya açılmıştı. Film, barbarların istilası altındaki bir Ortaçağ kasabasında yaşayan bir çocuğun, doğaüstü güçleri ve büyülü bir kitabı olan bir usta ile tanışması sonucu atıldığı maceraya odaklanıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Persepolis | 2007, Vincent Paronnaud & Marjane Satrapi | Fransa

1970’lerin İran’ında yaşananları ve İran İslam Devrimi’ni özgürlüklerine düşkün ve asi bir genç kızın gözünden anlatan, Marjane Satrapi’nin çizgi romanından uyarlanan bu film bir animasyondan beklenmeyeceği kadar politik ve devrimci… Persepolis’i izleyip etkilenmemek, tarihin tekerrür ettiğini ve günümüz Türkiye’sinin de yıllar önce İran’da yaşanan sürece doğru sürüklendiğini düşünmemek elde değil.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Les triplettes de Belleville / The Triplets of Belleville | 2003, Sylvain Chomet | Fransa

Dünyanın gözünün Fransa’ya çevrildiği bir organizasyon, kaçırılan bir çocuk, onu arayan büyükannesi, bir köpek ve şarkıcı/dansçı üçüz kardeşler… Avrupa animasyonları arasında belki de en ilginç karakterlerle dolu olanı, Tour de France sırasında torunu kaçırılan Madame Souza ve köpeğinin, Belleville Üçüzleri’yle yaptığı işbirliğini anlatıyor. Tabii kolay unutulamayacak bir renk paleti ve eğlenceli şarkılar eşliğinde…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri