Yepyeni Pixar animasyonu “Inside Out” (Ters Yüz) bugün vizyonda!

20 yıldır bizi birbirinden büyüleyici animasyonlarla buluşturan Pixar Animation Studios’un en iyilerini bir araya getirdik.

pixar filmleri - inside out 1

Bugüne dek oyuncaklara, hayvanlara, canavarlara, otomobillere ve robotlara hayat veren Pixar Animation Studios, Inside Out‘ta bu kez duyguları canlandırıyor! Ailesi ile yeni taşındıkları San Francisco’ya, yeni okuluna ve yeni evine alışmaya çalışan küçük Riley’nin duygularını farklı renklerde ve bedenlerde izleyeceğimiz filmin ana karakterleri Neşe, Korku, Öfke, Tiksinti ve Üzüntü. Filmin orijinal seslendirme kadrosunda Amy Poehler, Bill Hader ve Mindy Kaling gibi televizyon yıldızları dikkat çekerken, Türkçe seslendirme ile izlemeyi tercih ederseniz sizi etkileyecek isim Gupse Özay olacak.

pixar filmleri - inside out 2

Pixar’ın 15. filmi olan Inside Out, yılın en iddialı animasyon filmlerinden biri. Bunu fırsat bilerek hayranı olduğumuz stüdyonun 20 yıllık geçmişini hatırlamak istedik.

İşte, 20 yılda yaptıkları 14 filmden 6’sı IMDb’nin Top 250 listesinde yer alan, 7’si En İyi Animasyon dalında Oscar ile ödüllendirilmiş olan Pixar Animation Studios’un en iyileri:

En İyi Pixar Filmleri

Toy Story | 1995, John Lasseter

İlk Pixar filmi olan Toy Story, animasyon dünyasında bir devrim niteliğindeydi. Animasyonların ’çizgi film’den ötesi olduğunu, tamamen dijital olarak yapılan ilk film olarak kanıtlayan Toy Story’nin yaratıcılarından John Lasseter, bu nedenle özel bir Akademi Ödülü’ne layık görülmüştü. Daha sonradan iki devam filmiyle izlemeye devam ettiğimiz Toy Story’nin merkezindeki fikir, sahipleri etrafta olmadığında canlanan oyuncaklardı. İlk filmde, oyuncak kovboy Woody ve odaya yeni gelen teknoloji harikası oyuncak Buzz Lightyear’ın rekabetini izlemiştik; seslendirme kadrosunun dikkat çekici isimleri ise Tom Hanks ve Tim Allen’dı.

Toy Story 2 | 1999, John Lasseter

İlk filmin başarısının ve A Bug’s Life (1998) adlı ikinci bir animasyonun ardından John Lasseter ve ekibi Toy Story’nin devam filmi ile karşımıza gelmişti. Filmde, Woody’nin bir oyuncak koleksiyoncusu tarafından çalınmasının ardından Buzz ve arkadaşları onu kurtarmaya çabalıyordu. Tom Hanks ve Tim Allen’a yeni bir oyuncak olan Jessie the Yodeling Cowgirl’ü seslendiren Joan Cusack eşlik ediyordu.

Monsters, Inc. | 2001, Pete Docter

Pixar stüdyolarının engin hayal gücü, 2000’lerdeki ilk filmlerinde canavarların dünyasına götürmüştü bizleri. Şehirlerinin enerjisini çocukları korkutarak depoladıkları çığlık enerjisiyle sağlayan canavarların dünyasına… Ters giden bir görev sonucu küçük bir çocuğun canavarlar şehri Monstropolis’e girmesi, iki dünyanın dinamiklerini alt üst ediyor, ana karakterlerimiz canavarlar Sulley ve Mike işleri yoluna sokmak için çabalıyordu. Bu kez seslendirme kadrosunun dikkat çekici isimleri John Goodman ve Billy Crystal olmuştu. Bu yıl dağıtılmaya başlanan En İyi Animasyon Oscar ödülünü Pixar, Shrek ile aday olan Dreamworks Animation Studios’a kaptırmış olsa, bu daha başlangıçtı, mücadeleye devamdı.

Finding Nemo | 2003, Andrew Stanton

“P. Sherman, 42 Wallaby Way, Sydney” adresini ezberlememiş olanımız var mı? Birçoklarına göre gelmiş geçmiş en iyi Pixar animasyonu olan Finding Nemo, içerdiği tüm mizaha ve aksiyona ek olarak oldukça duygusal bir baba-oğul hikayesiydi. Kıtanın ve okyanusun farklı bir ucunda ağlara takılan oğlu Nemo’yu bulmaya çalışan Marlin adındaki bir balığın, Dory adında ‘balık hafızalı’ bir balığın yardımlarıyla Syndey’e ulaşıp Nemo’yu kurtarma çabasını anlatan filmin muhteşem bir yol hikayesi olduğunu da söylemek mümkün. Ellen DeGeneres’in Dory’nin seslendirmesinde parladığı Finding Nemo’nun devam filmi Finding Dory’nin 2016’da vizyona girmişti.

The Incredibles | 2004, Brad Bird

İlk kez bir Pixar animasyonunda merkezde insanlar olsa da, bu insanlar da ‘normal’ değildi pek tabii ki… Tümü süperkahramanlardan oluşan bir aileyi, Parr’ları konu alan The Incredibles, ailenin gizlice ve sessizce yaşadıkları banliyö hayatını bırakıp dünyayı kurtarmak zorunda kalışını anlatıyordu.

Ratatouille | 2007, Brad Bird

Yemek yapma tutkusunun peşinden Paris’in en prestijli restoranlarından birinin mutfağına giden fare Remy’nin hikayesini anlatan Ratatouille’da, bu durumun insanlar için kabullenemezliği bir yana, bu farenin yetenekleri mutfaktaki acemi bir aşçının işine geliyordu. Paris ve Fransız mutfağını sevenlerin izlemekten ayrıca zevk alacağı filmin seslendirme kadrosunda Remy’i seslendiren Patton Oswalt dikkat çekiyordu.

Wall-e | 2008, Andrew Stanton

Pixar’ın belki de en karamsar filmi olan Wall-E, uzak bir gelecekte, yaşanamaz hale gelmiş ve canlı-cansız herkes tarafından terk edilmiş bir dünyada programlandığı gibi çöp toplamaya devam eden yalnız bir robottan alıyordu ismini. Ansızın hayatına giren robot Eve’e aşık olan Wall-E’nin onun peşinden insanların bulunduğu bir uzay üssüne yolculuğu hem duygusal hem de eğlenceli bir hal alıyordu.

Up | 2009, Pete Docter

Evinin yıkılmasını ve huzurevine yerleşmeyi reddeden Carl Fredericksen, milyonlarca balonla evini uçurmaya karar verdiğinde hesaba katmadığı bir şey vardır: Sessiz ve sakin geçmesini planladığı bu yolculuğunda ona oldukça meraklı ve geveze bir çocuk olan Russell’ın ona eşlik edeceği… Bir kez daha akılalmaz bir hayal gücünün ürünü bir filmle karşımıza çıkan Pixar, bizi uçan bir evin peşinden Güney Amerika’ya sürüklemişti.

Toy Story 3 | 2010, Lee Unkrich

Pixar’ın ilk göz ağrısı Toy Story, üçüncü bir filmle 2010 yılında yeniden karşımıza çıkmıştı. Artık oyuncaklarıyla oynamayacak kadar büyümüş olan Andy’nin üniversiteye giderken onları koyduğu kolinin yanlış adrese ulaşması, tüm oyuncakların, bir kreşteki zalim oyuncak ve çocukların elinde hayati tehlike altında kalmasına neden oluyordu. Andy’e ve evlerine dönmeye çalışan oyuncaklar arasına birçok yenisi ekleniyor, ekran bolca renkleniyordu.

Brave | 2012, Mark Andrews & Brenda Chapman

İlk kez bir kadın yönetmenin En İyi Animasyon Oscar ödülünü kazanmasıyla da dikkat çeken Brave, gür kızıl saçları, cesareti ve ok atma yeteneğiyle dikkat çeken Prenses Merida’ya odaklanıyordu. Cesareti ve yeteneğine rağmen gelenekler ve ailesinin baskısı nedeniyle bir savaşçı değil bir gelin olmaya zorlanan Merida’nın bunu reddetmesi ülkede kaosa neden oluyor, bir karabüyünün de işin içine girmesi sonucu her şey daha da karışıyordu.

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 DreamWorks Animasyon Filmi

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR