Pixar Animation Studios, 30 yıla yakın bir süredir bizi birbirinden büyüleyici animasyon filmler ile buluşturuyor. 2000’li yıllar boyunca her iki yılda bir özgün bir hikaye anlatan stüdyo, 2010’lara gelindiğinde kendine bir yıl bir özgün hikaye, bir yıl bir devam filmi hedefi koymuştu. Pixar, 2020’li ruhlar, elfler ve pandalarla karşıladı. Stüdyo her geçen yıl aralarına yenilerini katarken, Pixar filmleri arasından en iyilerini (yani neredeyse hepsini!) bu yazıda bir arada bulacaksınız.

Pixar Filmleri: En Başarılı Pixar Animasyonlarından Öneriler
Pixar Filmleri: En Başarılı Pixar Animasyonlarından Öneriler

Bugüne kadar izlediğimiz (24 film) Pixar filmleri arasından 10’u IMDb Top 250 listesinde yer alıyor; 16’sı En İyi Animasyon dalında Oscar adayı Pixar filmleri arasından 11’i ödüle uzanmış durumda.

youtube play youtube play

Pixar’ın son filmi Lightyear, bu sonbaharda gösterimde olacak. Film, Toy Story serisindeki oyuncaklardan birine ilham veren Buzz Lightyear karakterinin hikayesine odaklanıyor ve seslendirme kadrosunda başı Chris Evans çekiyor.

En İyi Pixar Filmleri

Turning Red | 2022, Domee Shi

Bao adlı kısa Pixar animasyonuyla başarılı bir çıkış yapan Domee Shi, bir kez daha Asya kültüründen beslenen bir büyüme hikayesi anlatıyor. Turning Red, 13 yaşındaki Meilin’in heyecan, öfke ve panik gibi yoğun duygular hissettiği anda dev bir kırmızı pandaya döndüğü fantastik hikayesiyle ergenliğin, reglin ve büyümenin bir metaforuna dönüşüyor. 2000’lerin başında geçen film, renkli karakterleri ve eğlenceli hikayesiyle olduğu kadar nostaljik unsurlarıyla da kalbinizi fethedecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Luca | 2021, Enrico Casarosa

İtalya sahillerinde geçen bir büyüme ve kendini bulma hikayesi olarak, henüz ilk görselleri ortaya çıktığı andan itibaren Call Me by Your Name’e benzetilen Luca, deniz dibinde yaşayan küçük deniz canavarı Luca’nın özgürleşme ve keşfetmeye olan merakını merkezine alıyor. Denizden çıktığı anda insan bedenine kavuşan Luca’nın, kendisinden yaşça büyük Alberto’nun rehberliğinde insanların dünyasını keşfettiği ve farklı olmanın tadını çıkardığı film, müzikleri ve animasyon da olsa yemek sahneleri ve sokaklarıyla sizi İtalya’ya götürecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Soul | 2020, Pete Docter

Soul, jazz piyanisti olmanın hayalini kuran ortaokul müzik öğretmeni Joe Gardner’ın tam ilk müzisyenlik deneyiminin edinmiş ve hayallerine yaklaşmışken bir kanalizasyon çukuruna düşmesi üzerine hayatını tepetaklak olması ile başlayan bir kendini bulma serüveni. İçinde felsefi ve spiritüel birçok öge bulunduran ve kolaylıkla yetişkinlere de hitap edebilen film, 2020 yılının ihtiyaçlarını da karşılayan umut dolu bir yapım.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Onward | 2020, Dan Scanlon

Elflerin dünyasında geçen Onward, aile bağları, yas, büyüme ve kardeşlik gibi kavramları fantastik bir evrende işliyor. Çok sevdikleri babalarını kaybetmiş iki kardeş, babalarını bir günlüğüne hayata döndürecek bir büyüye ulaşmak için birlikte bir yolculuğa çıkıyor ve bunu yaparken birbirleriyle yıllardır kuramadıkları bağı kuruyorlar. Tom Holland ve Chris Pratt’in seslendirdiği Ian ve Barley’in macerası, duygusal olduğu kadar eğlenceli.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Coco | 2017, Lee Unkrich

Meksika kültürünü hakkını vererek kutlayan Coco, Pixar filmleri arasında en renklisi ve en müzikle dolu olanı. Film, ailesinin müziğe olan nefretine rağmen müzisyen olma hayalleri kuran küçük Miguel’in hikayesini anlatıyor. Meksika kültüründe çok önemli bir yeri olan Ölülerin Günü gecesinde, yanlışlıkla kendini ölüler ülkesinde bulan Miguel, ailesinin geçmişini ve hayallerini yeniden gözden geçirmek zorunda kalıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10 | Top250: #76

Inside Out | 2015, Pete Docter

Bugüne dek oyuncaklara, hayvanlara, canavarlara, otomobillere ve robotlara hayat veren Pixar stüdyoları, Inside Out‘ta bu filmde duyguları canlandırıyor! Ailesi ile yeni taşındıkları San Francisco’ya, yeni okuluna ve yeni evine alışmaya çalışan küçük Riley’nin duygularını farklı renklerde ve bedenlerde izlediğimiz filmin ana karakterleri Neşe, Korku, Öfke, Tiksinti ve Üzüntü. Filmin orijinal seslendirme kadrosunda Amy Poehler, Bill Hader ve Mindy Kaling gibi televizyon yıldızları dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #160

Brave | 2012, Mark Andrews & Brenda Chapman

İlk kez bir kadın yönetmenin En İyi Animasyon Oscar ödülünü kazanmasıyla da dikkat çeken Brave, gür kızıl saçları, cesareti ve ok atma yeteneğiyle dikkat çeken İskoç prensesi Merida’ya odaklanıyor. Cesareti ve yeteneğine rağmen gelenekler ve ailesinin baskısı nedeniyle bir savaşçı değil bir gelin olmaya zorlanan Merida’nın bunu reddetmesi ülkede kaosa neden oluyor, bir kara büyünün de işin içine girmesi sonucu her şey daha da karışıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Up | 2009, Pete Docter

Evinin yıkılmasını ve huzurevine yerleşmeyi reddeden Carl Fredericksen, milyonlarca balonla evini uçurmaya karar verdiğinde hesaba katmadığı bir şey var: Sessiz ve sakin geçmesini planladığı bu yolculuğunda ona oldukça meraklı ve geveze bir çocuk olan Russell’ın ona eşlik edeceği… Bir kez daha akılalmaz bir hayal gücünün ürünü bir filmle karşımıza çıkan Pixar, Up‘ta bizi uçan bir evin peşinden Güney Amerika’ya sürüklüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10, Top250: #111

Wall-E | 2008, Andrew Stanton

Karamsar olmasına alışık olmadığımız Pixar filmleri, bizi Wall-E ile şaşırtıyor ve uzak bir gelecekte, yaşanamaz hale gelmiş ve canlı-cansız herkes tarafından terk edilmiş bir dünyada programlandığı gibi çöp toplamaya devam eden yalnız bir robota odaklanıyor. Ansızın hayatına giren robot Eve’e aşık olan Wall-E’nin onun peşinden insanların bulunduğu bir uzay üssüne yolculuğu hem duygusal hem de eğlenceli bir hal alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10 | Top250: #58

Ratatouille | 2007, Brad Bird

Yemek yapma tutkusunun peşinden Paris’in en prestijli restoranlarından birinin mutfağına giden fare Remy’nin hikayesini anlatan Ratatouille’da, bu durumun insanlar için kabullenemezliği bir yana, farenin yetenekleri mutfaktaki acemi bir aşçının işine geliyor. Paris ve Fransız mutfağını sevenlerin izlemekten ayrıca zevk alacağı filmin seslendirme kadrosunda Remy’i seslendiren Patton Oswalt dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10 / Top250: #223

The Incredibles | 2004, Brad Bird
Incredibles 2 | 2018, Brad Bird

The Incredibles, merkezinde insanlar olan ilk Pixar filmi olsa da, bu insanlar da ‘normal’ değil pek tabii ki… Tümü süper kahramanlardan oluşan bir aileyi, Parr’ları konu alan The Incredibles, ailenin gizlice ve sessizce yaşadıkları banliyö hayatını bırakıp dünyayı kurtarmak zorunda kalışını anlatıyor. 14 yıl sonra gelen devam filmi Incredibles 2 ise ilk filmin bittiği andan kısa bir süre sonrasında geçiyor. Tek bir farkla: Bu kez İnanılmaz Aile’nin annesi iş başında, babası evde…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10 / Top250: #228, IMDb Puanı: 7.6/10

Finding Nemo | 2003, Andrew Stanton
Finding Dory | 2016, Andrew Stanton

P. Sherman, 42 Wallaby Way, Sydney” adresini ezberlememiş olanımız var mı? Birçoklarına göre gelmiş geçmiş en iyi Pixar animasyonu olan Finding Nemo, içerdiği tüm mizaha ve aksiyona ek olarak oldukça duygusal bir baba-oğul hikayesi anlatıyor. Dünyanın ve okyanusun farklı bir ucunda ağlara takılan oğlu Nemo’yu bulmaya çalışan Marlin adındaki bir balık, Dory adında ‘balık hafızalı’ bir başka balığın yardımlarıyla Syndey’e ulaşıp Nemo’yu kurtarma çabasını konu alan film aynı zamanda muhteşem bir yol hikayesi. Ellen DeGeneres’in Dory’nin seslendirmesinde parladığı Finding Nemo’nun devam filmi de çok sevilen bu karakterin kayboluşu üzerine olmuş, 2016’da Finding Dory’i izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10 / Top250: #153, IMDb Puanı: 7.3/10

Monsters, Inc. | 2001, Pete Docter
Monsters University | 2013, Dan Scanlon

Pixar stüdyolarının engin hayal gücü, 2000’lerdeki ilk filmlerinde bizi canavarların dünyasına götürüyor. Şehirlerinin enerjisini çocukları korkutarak depoladıkları çığlık enerjisiyle sağlayan canavarların dünyasına… Ters giden bir görev sonucu küçük bir çocuğun canavarlar şehri Monstropolis’e girmesi, iki dünyanın dinamiklerini alt üst ediyor, ana karakterlerimiz canavarlar Sulley ve Mike işleri yoluna sokmak için çabalıyor. 2013’te gelen öncül film Monsters University ise ikilinin yıllar öncesinde üniversitede nasıl tanıştığını anlatıyor. Her iki filmde de seslendirme kadrosunun dikkat çekici isimleri John Goodman ve Billy Crystal. Pixar, Monsters Inc. yılında, yani 2001’de dağıtılmaya başlanan En İyi Animasyon Oscar ödülünü, Shrek ile aday olan Dreamworks‘e kaptırmış olsa, bu daha başlangıçtı, mücadeleye devamdı – zaten bildiğiniz gibi sonrasında kazanılacak çok ödül vardı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10 | Top250: #205, IMDb Puanı: 7.3/10

Toy Story | 1995, John Lasseter
Toy Story 2 | 1999, John Lasseter
Toy Story 3 | 2010, Lee Unkrich
Toy Story 4 | 2019, Josh Cooley

İlk Pixar filmi olan Toy Story, animasyon dünyası için bir devrim niteliğinde. Animasyonların ‘çizgi film’den ötesi olduğunu, tamamen dijital olarak yapılan ilk film olarak kanıtlayan Toy Story’nin yaratıcılarından John Lasseter, bu nedenle özel bir Akademi Ödülü’ne layık görülmüştü. Daha sonradan iki devam filmiyle, 1999’daki Toy Story 2, 2010’daki Toy Story 3 ve 2019’daki Toy Story 4‘te izlemeye devam ettiğimiz filmin merkezindeki fikir, sahipleri etrafta olmadığında canlanan oyuncaklar. İlk filmde, oyuncak kovboy Woody ve odaya yeni gelen teknoloji harikası oyuncak Buzz Lightyear’ın rekabetini izliyor, diğer filmlerde ise artık dost olan ikilinin maceralarıyla tehlikeden tehlikeye koşuyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10 | Top250: #75,  IMDb Puanı: 7.9/10,  IMDb Puanı: 8.3/10 | Top250: #84 | IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri