Animasyon filmler ya da çocukken onlardan bahsettiğimiz haliyle çizgi filmler, sadece çocukların değil yetişkinlerin de izlemekten zevk aldığı, sadece çocuklara değil yetişkinlere de öğretecek ve hissettirecek bir şeyleri mutlaka olan bir parçası sinemanın. Animasyon filmler izlemenin yaşı yok diyor ve bu yazıda en iyi animasyonlar arasında yer aldığını düşündüğüm birkaç filmi paylaşıyorum.

En kaliteli film deneyimi için Televizyon ve Soundbar önerilerimize göz atın.

Animasyon Filmleri: Her Yaş İçin Animasyon Önerileri
Animasyon Filmleri: Her Yaş İçin Animasyon Önerileri

En İyi Animasyon Filmler

Klaus | 2019, Sergio Pablos

Netflix’in ilk orijinal animasyon filmi olan Klaus, Zach Lewis ve Jim Mahoney tarafından ortak yazılmış, Noel Baba efsanesine farklı bir bakış açısı sağlayan komedi filmi. Posta akademisinin en kötü öğrencisi olarak tanıdığımız karakter Jesper’ın donmuş bir adada gizemli marangoz Klaus‘u keşfetmesiyle değişmeye başlayan hikayesi hem duygusal hem de çok eğlenceli!

youtube play youtube play

IMDb puanı: 8.4/10

İlginizi çekebilir: Aybüke Dizman’dan Klaus

Spider-Man: Into the Spider-Verse | 2018, B. Perischetti, P. Ramsey & R. Rothman

Evrenin farklı boyutlarında birbirinden farklı birçok Spider-Man var ve bunların hepsi, bugüne kadar en iyi eleştiriler alan Spider-Man filmi olan Spider-Man: Into the Spider-Verse filminde bir araya geliyorlar! Kahramanlarımız, tüm bu evrenler arasındaki gerçekliğin dengesini korumak için güçlerini birleştiriyor ve bu güç sadece evrenin leyhine değil, siyahi Spider-Man Miles Morales’in kimliğiyle barışması için gereken motivasyonu sağlamak için de işliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.7/10 | Top250: #26

Isle of Dogs | 2018, Wes Anderson

Geniş kitlelerin favori yönetmeni Wes Anderson, 2009’daki Fantastic Mr. Fox filminin ardından, yeniden en ince ayrıntısına kadar büyüleyici olmayı başaran bir stop-motion animasyona imza attı: Isle of DogsFilm, Japonya’daki tüm köpeklerin sahiplerinden ayrılarak karantinaya alındığı bir adada geçiyor. Köpeğini geri almak için adaya kaçan bir çocuk ve hayatta kalmaya çalışan bir grup köpeğin yolları sürükleyici bir macerada kesişiyor. Filmin görselliği ve seslendirme kadrosundaki isimlerle olduğu kadar Alexandre Desplat‘nın müzikleriyle de ilgi çekici.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Pixar Animasyonları

Coco | 2017, Lee Unkrich

Meksika kültürünün rengarenk bir kutlaması olan Coco, Pixar filmleri arasında görsel anlamda ve efektlerinin kalitesiyle en büyüleyici olanı. Aynı zamanda Pixar’ın en müzik dolu animasyonu. Film, ailesinin müzik yasağına rağmen müzisyen olmak isteyen küçük Miguel’in hikayesini anlatıyor. Ölülerin Günü gecesinde, yanlışlıkla Ölüler Ülkesi’ne geçiş yapan Miguel, ailesinin geçmişiyle ilgili gerçekleri öğrenirken, hayallerini de yeniden gözden geçirmek zorunda kalıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10 | Top250: #71

Inside Out | 2015, Pete Docter

Belki de en yaratıcı hikayeye sahip Pixar filmi Inside Out, duyguları canlandırıyor! Ailesiyle San Francisco’ya taşınan, yeni okuluna ve evine alışmaya çalışan küçük Riley’nin duygularını farklı renklerde ve bedenlerde izliyoruz. Inside Out‘un ana karakterleri Riley ve ailesi değil, Neşe, Korku, Öfke, Tiksinti ve Üzüntü yani. Filmin seslendirme kadrosunda Amy Poehler, Bill Hader, Mindy Kaling ve Richard Kind gibi yıldız oyuncular dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #147

Wall-E | 2008, Andrew Stanton

Karamsar ya da karanlık olmasına hiç alışık olmadığımız Pixar’ın Wall-E ‘si uzak bir gelecekte, yaşanamaz hale gelmiş ve terk edilmiş dünyada programlandığı gibi çöp toplamaya devam eden yalnız bir robota odaklanıyor. Sıradan bir günde çıkagelen modern robot Eve’e aşık olan Wall-E’nin onun peşinden insanların bulunduğu uzay üssüne yolculuğu hem duygusal hem de eğlenceli.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10 | Top250: #63

Toy Story | 1995, John Lasseter
Toy Story 2 | 1999, John Lasseter
Toy Story 3 | 2010, Lee Unkrich
Toy Story 4 | 2019, Josh Cooley

İlk Pixar filmi Toy Story, animasyon dünyası için bir devrim niteliğinde. İki devam filmi de bulunan Toy Story serisinin merkezindeki fikir, sahipleri etrafta olmadığında canlanan oyuncaklar. İlk filmde, oyuncak kovboy Woody ve odaya yeni gelen teknoloji harikası oyuncak Buzz Lightyear’ın rekabeti, devam filmlerinde ise artık dost olan ikilinin maceralarını izliyoruz. Toy Story serisinin yepyeni macerası Toy Story 4 ise 2019’un yaz aylarında vizyonda olacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10 | Top250: #90,  IMDb Puanı: 7.9/10,  IMDb Puanı: 8.3/10 | Top250: #102

Dreamworks Animasyonları

How to Train Your Dragon | 2010, Dean DeBlois
How to Train Your Dragon 2 | 2014, Dean DeBlois
How to Train Your Dragon: The Hidden World | 2019, Dean DeBlois

How to Train Your Dragon, Kuzey Avrupa’da, bir Viking kasabasında geçiyor. Liderleri Stoik the Vast’ın oğlu Hiccup, kasabanın ejderhalara karşı savaşında bir rol almak istiyor, fakat babası  buna izin vermiyor. Karşılaştığı ejderhayı öldürmek yerine onu eğitmeyi ve onunla dost olmayı seçen Hiccup, kasabanın ejderhalarla olan mücadelesine akılalmaz bir şekilde son veriyor. How to Train Your Dragon‘ın devam filminde Hiccup ve ejderhası Toothless’ı büyümüş olarak izliyoruz. Yüzlerce ejderhaya yuva olan bir buz mağarası keşfeden ikili, bu kez kendilerini bambaşka bir savaşın ortasında buluyor. How to Train Your Dragon 3, 2019’un ilk yarısında vizyona girecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10 | Top250: #181, IMDb Puanı: 7.8/10

Kung Fu Panda | 2008, Mark Osborne & John Stevenson
Kung Fu Panda 2 | 2011, Jennifer Yuh
Kung Fu Panda 3 | 2016, Alessandro Carloni, Jennifer Yuh

Po, bir kehanet sonucunda kung fu dünyasının beklenen seçilmişi olduğunu öğreniyor ve kendini Usta Shifu’nun öğrencilerinden biri olarak buluyor, dövüş sanatları eğitimi almaya başlıyor. Tek sorun, kendsinin obez bir panda olması ve hareket etmekte dahi zorlanması! İdolü olan efsanevi dövüşçülerle tanışma, dövüşme ve dostluk kurma imkanı bulan Po, içindeki savaşıçıyı ve güçlerini keşfediyor. Jack Black, Dustin Hoffman, Angelina Jolie gibi isimlerden oluşan seslendirme kadrosu ve esprili senaryosuyla oldukça sevilen Kung Fu Panda devam filmleriyle sevilen bir seri haline geldi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10, IMDb Puanı: 7.2/10,IMDb Puanı: 7.1/10

Shrek | Andrew Adamson & Vicky Jenson, 2001
Shrek 2 | Andrew Adamson, Kelly Asbury & Conrad Vernon, 2004
Shrek the Third | Chris Mille & Raman Hui, 2007
Shrek Forever After | Mike Mitchell, 2010
Puss in Boots | Chris Miller, 2011

Masalları ince bir mizah ve yaratıcılıkla birleştiren animasyon serisi, Shrek adındaki huysuz dev, geveze bir eşek ve kurtarılmayı bekleyen bir prensesin maceralarını anlatıyor. Mike Myers, Eddie Murphy ve Cameron Diaz’ın seslendirdiği üçlüye her filmde ilginç karakterler ekleniyor. Shrek, 2001 yılında verilmeye başlanan En İyi Animasyon Oscar’ının ilk sahibi olmuştu. Shrek 2, Shrek the Third ve Shrek Forever After‘ın ardından sonlanan seri, 2011′de, Shrek 2′de yan karakterlerinden Puss in Boots‘un aynı adlı spin-off filmiyle geri dönmüştü.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10, IMDb Puanı: 7.2/10, IMDb Puanı: 6.1/10, IMDb Puanı: 6.3/10, IMDb Puanı: 6.6/10

Disney Animasyonları

Zootopia | 2016, 

Hayvanlar alemi için bir ütopya diyebileceğimiz şehir, Zootopia filmi ile gerçek oluyor. Konuşan hayvanların farklı iklim koşullarına göre mahallelere ayrılmış dev bir şehirde bir arada yaşadığı film, tavşan Judy ve tilki Nick’in birlikte peşine düştüğü bir soruşturmayı konu alıyor. Hayvanlar arasındaki farklılıkların, sınıfsal, fiziksel ve mesleki ayrımların insanların dünyasından çok da farklı olmadığı Zootopia, bizi kendi toplumsal normlarımıza dair düşünmeye davet ediyor ve pozitif mesajlar veriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Frozen | 2013, Chris Buck & Jennifer Lee

Disney animasyonları arasında son yıllardaki en başarılı animasyon diyebileceğimiz Frozen, Disney’in birçok filmi gibi bir klasikten uyarlanmış: Buzlar Kraliçesi masalından. “Let It Go” şarkısıyla akıllara kazınan film, dokunduğu her şeyi buza çevirme gücüne sahip kraliçe Elsa’nın gücünü kontrol edemeyerek buzlarla kapladığı bir ülkede geçiyor. Kardeşi Anna, genç bir adam, bir ren geyiği ve bir kardanadamla işbirliği yaparak, ülkeyi ve ablasını eski haline döndürmek için çabalıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

The Lion King | 1994, Roger Allers & Rob Minkoff

Hangi yaştayken izlendiği fark etmeksizin daima gözleri dolduran, daima şarkılarına eşlik ettiren The Lion King‘in Shakespeare’in Hamlet’inin serbest bir uyarlaması olduğunu biliyor muydunuz? Kral babası, kötü kalpli amcası tarafından öldürülen genç prens Simba, hayatını kurtarmak için ormanın derinliklerine kaçıyor ve tanımadığı bir ülkede, iki tuhaf hayvan, Timon ve Pumbaa tarafından yetiştiriliyor. Yaşı ilerledikçe intikam için geri dönmeye kendini daha hazır hisseden Simba’nın hikayesi, tüm trajedilerine rağmen birbirinden eğlenceli şarkılarla süslü.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10, Top250: #47

Avrupa Animasyonları / Avru

Ma vie de courgette / My Life as a Zucchini | 2016, Claude Barras

Ma vie courgette, 9 yaşındaki ‘Kabakçık’ın annesinin ölümünden sonra yerleştirildiği yetimhanedeki günlerini konu alıyor. Her biri birbirinden sevimli karakterleriyle hayran bırakan bu İsviçre animasyonu, aynı zamanda olgunluğuyla da dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Ernest et Célestine / Ernest & Celestine | 2013, S. Aubier, V. Pater & B. Renner

Animasyon filmler içinde sık sık karşılaştığımız tuhaf dostluklardan biri Ernest et Célestine’de anlatılıyor. Ayılar şehri ve şehrin altında yer alan fareler dünyasında her ikisi de kendi toplumu tarafından başarısız ve istenmeyen ilan edilmiş iki hayvanın, Ernest ve Celestine’in dostluğuna herkes karşı çıkıyor. Fakat aynı dostluk, ikisi için hayata tutunma sebebine dönüşüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

L’illusionniste / The Illusionist | 2010, Sylvain Chomet

Les triplettes de Belleville / The Triplets of Belleville ile tanınan Sylvain Chomet‘nin ikinci animasyonu sihirbazların dünyasında geziniyor. Filme adını veren sihirbaz, sahip olduğu şöhreti yitirmeye başlayınca Fransa’dan İskoçya’ya taşınmaya karar veriyor. Burada tanıştığı genç kadın sayesinde hayatı ve kariyeri değişen bu adamın hikayesi, sevilen sihirbaz filmleri arasında.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Japon Animasyonları / Animeler

Kimi no na wa. / Your Name. | 2016, Makoto Shinkai

Biri bir dağ kasabasında, diğeri Tokyo’da yaşayan iki liseli genç olan Mitsuha ve Taki’nin ortak bir özelliği var. Birbirlerini tanımayan bu iki genç, geceleri gördükleri rüyalarda birbirilerinin yerine geçiyorlar. Ve tabii, kurdukları bu olağanüstü bağın peşine düşmeye karar veriyorlar. Your Name., son yılların en iyi animelerinden biri…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10, Top250: #79

Kaguhayime no monogatari / The Tale of the Princess Kaguya | 2014, Isao Takahata

Bambu yetiştiren bir çift, bir gün parlayan bir bambu sapı bulurlar ve bunun içinde minik bir kız olduğunu fark ederler. Bu minik kız, hızla genç bir kadına dönüşür. Büyüleyici ve gizemli bu prenses, zamanla işlediği suçun ve cezasının ne olduğunu anlamaya başlar. Film, anime denince akla gelen Studio Ghibli’nin prodüksiyonlarından biri.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Sen to Chihiro no kamikakushi / Spirited Away | 2001, Hayao Miyazaki

Sinema tarihindeki en başarılı animasyon filmler arasında kabul edilen Spirited Away, Japon anime ustası, Studio Ghibli’nin kurucularından Hayao Miyazaki‘nin imzasını taşıyor. 10 yaşındaki Chihiro büyük şehirden küçük bir kasabaya taşınmak üzere yolda giderken, terk edilmiş bir eğlence parkına rastlıyor ve buraya göz atmaya karar veriyorlar. Anne ve babasının yanından ayrılan Chihiro, kendini bir anda ruhlar, şeytanlar ve tanrıların yaşadığı büyülü bir kasabada buluyor. Buradan çıkması ise pek kolay olmuyor. Miyazaki’nin yarattığı büyülü dünya ve hikaye anlatıcılığındaki ustalığı sizi bu filme hayran bırakacak!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10, Top250: #28

Stop-motion Animasyonlar

Kubo and the Two Strings | 2016, Travis Knight

Efsanevi bir samuray savaşçısının oğlu olan Kubo, küçükken kaybettiği babasının sihirli zırhını bulmak ve yüzyıllar süren bir lanete son vermek için kötü ruhlara karşı savaşmak zorunda olduğunu öğreniyor. Travis Knight‘ın ilk filmi, oldukça başarılı bir stop-motion animasyon. Görsel efektleri ve sanat yönetimi ile ödüllere boğulan bu film, işçiliğiyle ve Japon kültürüne olan doğru referanslarıyla dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Fantastic Mr. Fox | 2009, Wes Anderson

Tuhaf ve quirky karakterleri, akıcı öyküleri ve kullandığı renk paletiyle her filmine hayran bırakan Wes Anderson, 2009 yılında animasyon filmler dünyasına adım atmıştı. George Clooney, Meryl Streep, Bill Murray ve Willem Dafoe gibi yıldız oyuncularla dolu bir seslendirme kadrosunu yanına alan yönetmen, Fantastic Mr. Fox‘un hikayesini anlatıyor. Hayatı boyunca isyankar bir haydut olmuş bu tilki, bir aile babası olduktan sonra uslu durmaya karar verse de, son bir iş için harekete geçiyor: 3 kötü niyetli çiftçiye karşı ayaklanmak ve çiftlikteki diğer hayvanları onlardan ve planlarının sonuçlarından korumak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

The Nightmare Before Christmas | 1993, Henry Selick

Tim Burton filmleri denince akla gelen ilk filmlerden biri, aynı zamanda klasikleşmiş yılbaşı filmleri arasında olan The Nightmare Before ChristmasTim Burton’ın yazdığı bir şiire dayanan bu film, Gotik öğeler, renkli sahneler, eğlenceli şarkılarla dolu bu stop-motion müzikal. Halloweentown’un kralı Jack Skellington Christmas Town’u keşfediyor ve Noel çocuklar için korkutucu bir kabusa dönüşüyor. Film, ünlü besteci Danny Elfman’ın müzik, şarkı ve seslendirmesiyle de öne çıkıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Diğer Animasyon Filmler

The Lego Movie | 2014, Phil Lord & Christopher Miller
The Lego Batman Movie | 2017, Chris McKay
The Lego Ninjago Movie | 2017, C. Bean, P. Fisher & B. Logan
The Lego Movie 2: The Second Part | 2019, Mike Mitchell

Tıpkı animasyon filmler gibi, Lego oynamanın ve biriktirmenin de yaşı yok! Danimarka ile özdeşleşen oyuncak markası, 2000’lerin başında iflasın eşiğinden döndükten sonra, muhteşem bir geri dönüşe imza atmış, günümüz çocuklarının ve nostalji aşkıyla yanıp tutuşan yetişkinlerin kalbini kazanmıştı. Bu geri dönüşün bir parçası da Lego filmleri: 2014 tarihli animasyon The Lego Movie, Lego figürlerine ve setlerine hayat katıyor, sıradan bir Lego inşaat işçisi olan Emmet’i Lego evrenin zalim bir kötünün planlarından kurtaracak ekibin başına geçiriyordu. Batman’den Gandalf’a, Han Solo’dan Abraham Lincoln’e birçok kurmaca ve tarihi figürün de yan rollerde yer aldığı filmin ikincisi The Lego Movie 2: The Second Part 2019’da vizyonda olacak. Bunun yanında The Lego Batman Movie ve The Lego Ninjago Movie gibi spin-off’ların da devamının gelmesini umuyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10, IMDb Puanı: 7.3/10, IMDb Puanı: 6.0/10

Hotel Transylvania | 2012, Genndy Tartakovsky
Hotel Trnasylvania 2 | 2015, Genndy Tartakovsky
Hotel Trnasylvania 3: Summer Vacation | 2018, Genndy Tartakovsky

Transilvanya’da türlü canavarın konuk olduğu ve bir vampir tarafından işletilen Hotel Transylvania’nın bir insan ve (parlamayan) bir vampirin aşkına vesile olduktan sonra bambaşka bir yer olduğunu söylemeye gerek yok. Hotel Transylvania serisinde, ilk filmde kızının bir insanla evlenme ihtimalinden, ikinci filmde torununun vampir olmamasından, üçüncü filmde ise eşinin ölümünden yıllar sonra yeniden aşık olmaktan korkan korkutucu ama tatlı bir Dracula sayesinde yüreğimiz ısınıyor. Film bizi Adam Sandler ve Andy Samberg başta olmak üzere seslendirme kadrosunun başarısıyla tekrar tekrar gülümsetiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10, IMDb Puanı: 6.7/10, IMDb Puanı: 6.3/10

Despicable Me | 2010, Pierre Coffin & Chris Renaud
Despicable Me 2 | 2013, Pierre Coffin & Chris Renaud
Minions | 2015, Kyle Balda & Pierre Coffin
Despicable Me 3 | 2017, Kyle Balde & Pierre Coffin

Hayatımıza sevimli yaratıklar Minionlar’ı sokan ve bizi süper-kötü Gru ile tanıştıran animasyon filmler serisinden… Despicable Me’nin ilk filminin kötücül bir adamdan iyi kalpli bir baba yaratmasının ardından, devam filmlerinde Gru’yu en iyi bildiği işe, kötülüğe karşı savaşırken izliyoruz. Serinin seslendirme kadrosunda Steve Carell’e eşlik eden Kristen Wiig de bizi bolca güldürüyor. 2015’te Minions adlı spin-off film ise onyıllar öncesinde geçen bir hikayeyle zamanda yolculuk yaptırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10, IMDb Puanı: 7.4/10, IMDb Puanı: 6.4/10, IMDb Puanı: 6.3/10

Ice Age | 2002, Chris Wedge
Ice Age: The Meltdown | 2006, Carlos Saldanha
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs | 2009, Carlos Saldanha
Ice Age: Continental Drift | 2012, Steve Martino & Mike Thurmeier
Ice Age: Collision Course | 2016, Mike Thurmeier 

Animasyon filmler dünyasının en uzun soluklu serilerinden biri olan Ice Age serisi, Buz Devri’nde bir mamut, bir kaplan ve bir tembelhayvanın maceralarını anlatıyor. Buz Devri’nde geçmekle kalmayıp tarih öncesi çağların tüm kayda değer olaylarına yer veren seride buzulların erimesinden kıtaların ayrılmasına, dinozolardan, dünyaya çarpan meteorlara birçok olaya tanıklık ediyoruz. Serinin en eğlenceli devam filmi 2009’da çekilen üçüncü film, Ice Age: Dawn of the Dinosaurs denilebilir. Bu film, üç dinozor yumurtası bulan kahramanlarımızın yer altında saklı kalmış kayıp bir dinozorlar dünyası keşfetmesini ve yumurtaları sahibine ulaştırmasını konu alıyor. Tüm seriyi -ama en çok da “Hanım, hanım! Bunlar benim çocuklarım!” repliği için bu üçüncü filmi- Türkçe seslendirmesiyle de gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10, IMDb Puanı: 6.8/10, IMDb Puanı: 7.0/10IMDb Puanı: 6.6/10IMDb Puanı: 5.7/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri