Hokus pokus! Gittikçe popülerleşen bir tema olarak sihirbaz filmleri ve sihirbazlık filmlerinin dünyasına bir yolculuk yapalım, son yıllarda sinemada izlediğimiz sihirbazları hatırlayalım istedik:

En İyi Sihirbaz Filmleri

Now You See Me | 2013, Louis Letterier
Now You See Me 2 | 2016, Jon M. Chu

Kendilerini Four Horseman olarak adlandıran sihir dörtlüsü ve onların Las Vegas’taki gösterileri sırasında gerçekten Avrupa’daki bir bankayı soymayı nasıl başardıklarını anlamaya çalışan FBI ve Interpol ajanlarının eğlenceli kovalamacasını konu alan filmde başrollerde Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Isla Fisher, Dave Franco ve Mélanie Laurent yer alıyor; yaşlı ve bilge sihirbaz rolleri ise Morgan Freeman ve Michael Caine’e düşüyordu. Now You See Me 2de Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Dave Franco, Woody Harrelson, Michael Caine ve Morgan Freeman kadrodaki yerlerini korumuş, bu yeni sihirle karışık soygun hikayesinde ayrıca heyecan verici bir sürpriz olarak 21. yüzyılın en ünlü fantastik karakterine, Harry Potter’a hayat veren Daniel Radcliffe’i filmin kötüsü Walter Mabry olarak izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10  | IMDb Puanı: 6.5/10

The Incredible Burt Wonderstone | 2013, Don Scardino

Bir kaybeden hikayesi olan fakat tüm kadrosu ünlü komedyenlerden oluştuğundan oldukça güldüren The Incredible Burt Wonderstone, partneriyle yollarını ayırdıktan sonra işinden olan ve bir sokak sihirbazının gölgesinde kalan Burt Wonderstone’un hikayesine odaklanıyordu. Sihirbazı Steve Carell canlandırırken, ona Steve Buscemi, Olivia Wilde, Jim Carrey, James Gandolfini ve Alan Arkin gibi isimler eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.9/10

Oz the Great and the Powerful | 2013, Sam Raimi

Büyük kitlelere ilham veren klasik Wizard of Oz’un dünyasından esinlenen Sam Raimi filmi, Oscar Diggs adlı yeteneksiz ve kötü niyetli sihirbazın Oz diyarına yolculuğunu ve burada tanıştığı üç cadı aracılığıyla hayatının ve karakterinin değişimini konu alıyordu. Oscar Diggs’in güçlü ve büyük Oz Büyücüsü’ne dönüşümüne tanık olduğumuz filmin oyuncu kadrosunda James Franco, Mila Kunis, Rachel Weisz ve Michelle Williams gibi ünlü oyuncular yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

L’illusionniste| 2010, Sylvain Chomet

2003 yılında ilk uzun metrajlı animasyonu Les triplettes de Belleville (Belleville’de Randevu) ile dünya çapında ün kazanan Sylvain Chomet, 7 yıl sonra L’illusioniste ile dönüş yapmıştı. İşsiz kalan Fransız bir sihirbazın İskoçya’ya taşınarak burada genç bir kadına aşık olmasını konu alan animasyon, yönetmenin aynı anda hüzünlü ve renkli olan dünyasını başarıyla yansıtıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

İlginizi çekebilir: Animasyonun Yaşı Yok! Avrupa Sinemasından İzlemeniz Gereken 10 Animasyon

Next | 2007, Lee Tamahori

Her yıl birbirine benzeyen karakterler ve senaryolarla birden fazla filmde görmeye alıştığımız ünlü oyuncu Nicolas Cage’in başrolde oynadığı Next, aksiyon ve bilimkurguyu sihirbazlık dünyasıyla birleştiriyordu. Filmde, Las Vegas’taki gösterileriyle ünlenmiş sihirbaz Cris Johnson, FBI ajanlarının talebiyle geleceği görme yeteneğini nükleer bir terör saldırısını önlemek için kullanıyordu! Nicolas Cage’e bu filminde eşlik eden isimler arasında Julianne Moore ve Jessica Biel yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

Death Defying Acts | 2007, Gillian Armstrong

Güncel olarak bir televizyon dizisine konu olan 20. yüzyılın başlarının en tanınmış sihirbazlarından Harry Houdini’nin yaşamına odaklanan Gillian Armstrong filmi, psişik güçlere sahip bu sihirbazın 1926’da İngiltere’de parçası olduğu tutkulu aşkı anlatıyordu. Houdini’yi Guy Pearce canlandırırken, ona Catherine Zeta-Jones ve Timothy Spall gibi isimler eşlik etmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.8/10

The Prestige | 2006, Christopher Nolan

Christopher Nolan’ın Batman serisinin ilk filminin ardından çetkiği The Prestige, 19. yüzyılın sonlarında iki sihirbazın ölesiye rekabetini konu alıyor, Christian Bale ve Hugh Jackman rakip sihirbazlar rolünde büyüleyici performanslar sergiliyordu. Filmde aynı zamanda bilge kişiliğiyle Michael Caine, Nikola Tesla yorumuyla David Bowie ve ayrıca Scarlett Johansson ve Rebecca Hall da yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10, Top250: #49

İlginizi çekebilir: Christopher Nolan’a Hayran Olmak İçin 10 Neden

The Illusionist | 2006, Neil Burger

Sihirbazlık filmleri açısından oldukça zengin bir yıl olan 2006’nın öne çıkanlarından biri, ana karakteri bir sihirbaz olan bir dönem filmiydi. 19. yüzyılın sonlarında, Viyana’da geçen film, sınıfsal olarak kendisinden çok yukarıda bir kadının aşkını kazanmak için sihirbazlık yeteneklerini kullanan Eisenheim’ın hikayesini anlatıyordu. Sihirbazı ağır bir Avusturya aksanlı İngilizce ile Edward Norton canlandırırken, ona Jessica Biel ve Paul Giamatti eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Hokkabaz | 2006, Ali Taner Baltacı & Cem Yılmaz

Şimdiye kadar yaptığı filmler arasında belki de en hüzünlü, en dramatik açıdan güçlü olan ve en derin filmi Cem Yılmaz’ın… “Hokkabaz”, başarısız sihirbaz İskender’in kariyerini kurtarmak için turneye çıkmaya karar vermesini konu alıyordu. Bu yol hikayesi boyunca ona eşlik edenler huysuz babası, asistanı Maradona ve kaçak bir gelin oluyordu. Filmde Cem Yılmaz’a eşlik eden Mazhar Alanson ve Özlem Tekin’in performansları en az Cem Yılmaz’ın kendisi kadar iyiydi!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

İlginizi çekebilir: 10 Film ile Cem Yılmaz

Scoop | 2006, Woody Allen

Scarlett Johansson ve Hugh Jackman’ı Londra’da buluşturan “Scoop”, polisiye bir komediydi. Woody Allen, filmde Sidney Waterman adlı bir sihirbazı canlandırıyordu. Sidney, bir gösterisi sırasında kendisine yardımcı olan genç ve güzel Sondra Pransky’nin bir cinayeti çözmeye çalışması sonucu kendisini polisiye olayların içerisinde bulunuyor, Sondra’nın katile aşık olması işleri karıştırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

İlginizi çekebilir: Woody Allen’ı Oyuncu Olarak izleyebileceğiniz 10 Film ve Fırat Özerpalet’ten “Ender Bulunan Bir Dahi: Woody Allen

Ekranda sihirbazların dünyasına misafir olmaktan ve onların illüzyonlarıyla şaşkınlığa uğramaktan hoşlanıyorsanız bugünlerde izleyebileceğiniz bir de reality dizisi var: Magic for Humans‘ın ilk sezonunu Netflix’te izleyebilirsiniz.