Sihirbazların dünyasını eğlenceli bir polisiye-aksiyon ile ele alan Now You See Me’nin devam filmi bugün vizyonda! Bunu fırsat bilerek son yıllarda beyazperdede karşımıza çıkan 10 sihirbazı hatırlamak istedik.

JM4_3241.NEF

The Four Horseman (Mahşerin Dört Atlısı) adıyla sahne alan -ve arada bazı iyi niyetli soygunlara imza atan!- sihirbazlar çetesinin yeni macerasında yine sihirle desteklenen bir soygun hikayesi izleyeceğiz. İlk filmde izlediğimiz Isla Fisher ve Mélanie Laurent devam filminde rol almazken, Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Dave Franco, Woody Harrelson, Michael Caine ve Morgan Freeman kadrodaki yerlerini koruyor. Ayrıca heyecan verici bir sürpriz olarak 21. yüzyılın en ünlü fantastik karakterine, Harry Potter’a hayat veren Daniel Radcliffe’i filmin kötüsü Walter Mabry olarak izleyeceğiz.

JM4_0321.NEF

Now You See Me 2 filmini fırsat bilerek, son yıllarda oldukça popüler bir tema olan sihirbazlık filmlerinin dünyasına bir yolculuk yapalım ve bu filmin öncülünden başlayarak sinemada izlediğimiz sihirbazları hatırlayalım istedik:

Bu hafta Now You See Me 2 (Sihirbazlar Çetesi 2) dışında vizyonda izleyebileceğiniz yeni filmler şunlar: Yılın merakla beklenen animasyonu Zootopia (Zootropolis: Hayvanlar Şehri), 35. İstanbul Film Festivali’nin ardından vizyona konuk olan Felix van Groeningen filmi Belgica, başarılı korku filminin devamı The Conjuring 2 (Korku Seansı 2), Bruce Willis’li aksiyon Precious Cargo (Özel Kargo), Colin Firth, Jude Law ve Nicole Kidman’ı buluşturan dönem filmi Genius (Fırtınalı Hayatlar), Bollywood filmi Ki and Ka (Kim Kadın Kim Koca) ve yerli yapımlar Sekerat Son ile Ve Panayır Köyden Gider.

***

En İyi Sihirbaz Filmleri

Now You See Me | 2013, Louis Letterier

Kendilerini Four Horseman olarak adlandıran sihir dörtlüsü ve onların Las Vegas’taki gösterileri sırasında gerçekten Avrupa’daki bir bankayı soymayı nasıl başardıklarını anlamaya çalışan FBI ve Interpol ajanlarının eğlenceli kovalamacasını konu alan filmde başrollerde Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Isla Fisher, Dave Franco ve Mélanie Laurent yer alıyor; yaşlı ve bilge sihirbaz rolleri ise Morgan Freeman ve Michael Caine’e düşüyordu.

The Incredible Burt Wonderstone | 2013, Don Scardino

Bir kaybeden hikayesi olan fakat tüm kadrosu ünlü komedyenlerden oluştuğundan oldukça güldüren The Incredible Burt Wonderstone, partneriyle yollarını ayırdıktan sonra işinden olan ve bir sokak sihirbazının gölgesinde kalan Burt Wonderstone’un hikayesine odaklanıyordu. Sihirbazı Steve Carell canlandırırken, ona Steve Buscemi, Olivia Wilde, Jim Carrey, James Gandolfini ve Alan Arkin gibi isimler eşlik ediyordu.

Oz the Great and the Powerful | 2013, Sam Raimi

Büyük kitlelere ilham veren klasik Wizard of Oz’un dünyasından esinlenen Sam Raimi filmi, Oscar Diggs adlı yeteneksiz ve kötü niyetli sihirbazın Oz diyarına yolculuğunu ve burada tanıştığı üç cadı aracılığıyla hayatının ve karakterinin değişimini konu alıyordu. Oscar Diggs’in güçlü ve büyük Oz Büyücüsü’ne dönüşümüne tanık olduğumuz filmin oyuncu kadrosunda James Franco, Mila Kunis, Rachel Weisz ve Michelle Williams gibi ünlü oyuncular yer alıyordu.

L’illusionniste| 2010, Sylvain Chomet

2003 yılında ilk uzun metrajlı animasyonu Les triplettes de Belleville (Belleville’de Randevu) ile dünya çapında ün kazanan Sylvain Chomet, 7 yıl sonra L’illusioniste ile dönüş yapmıştı. İşsiz kalan Fransız bir sihirbazın İskoçya’ya taşınarak burada genç bir kadına aşık olmasını konu alan animasyon, yönetmenin aynı anda hüzünlü ve renkli olan dünyasını başarıyla yansıtıyordu.

Next | 2007, Lee Tamahori

Her yıl birbirine benzeyen karakterler ve senaryolarla birden fazla filmde görmeye alıştığımız ünlü oyuncu Nicolas Cage’in başrolde oynadığı Next, aksiyon ve bilimkurguyu sihirbazlık dünyasıyla birleştiriyordu. Filmde, Las Vegas’taki gösterileriyle ünlenmiş sihirbaz Cris Johnson, FBI ajanlarının talebiyle geleceği görme yeteneğini nükleer bir terör saldırısını önlemek için kullanıyordu! Nicolas Cage’e bu filminde eşlik eden isimler arasında Julianne Moore ve Jessica Biel yer alıyordu.

Death Defying Acts | 2007, Gillian Armstrong

Güncel olarak bir televizyon dizisine konu olan 20. yüzyılın başlarının en tanınmış sihirbazlarından Harry Houdini’nin yaşamına odaklanan Gillian Armstrong filmi, psişik güçlere sahip bu sihirbazın 1926’da İngiltere’de parçası olduğu tutkulu aşkı anlatıyordu. Houdini’yi Guy Pearce canlandırırken, ona Catherine Zeta-Jones ve Timothy Spall gibi isimler eşlik etmişti.

The Prestige | 2006, Christopher Nolan

Christopher Nolan’ın Batman serisinin ilk filminin ardından çetkiği The Prestige, 19. yüzyılın sonlarında iki sihirbazın ölesiye rekabetini konu alıyor, Christian Bale ve Hugh Jackman rakip sihirbazlar rolünde büyüleyici performanslar sergiliyordu. Filmde aynı zamanda bilge kişiliğiyle Michael Caine, Nikola Tesla yorumuyla David Bowie ve ayrıca Scarlett Johansson ve Rebecca Hall da yer alıyordu.

The Illusionist | 2006, Neil Burger

Sihirbazlık filmleri açısından oldukça zengin bir yıl olan 2006’nın öne çıkanlarından biri, ana karakteri bir sihirbaz olan bir dönem filmiydi. 19. yüzyılın sonlarında, Viyana’da geçen film, sınıfsal olarak kendisinden çok yukarıda bir kadının aşkını kazanmak için sihirbazlık yeteneklerini kullanan Eisenheim’ın hikayesini anlatıyordu. Sihirbazı ağır bir Avusturya aksanlı İngilizce ile Edward Norton canlandırırken, ona Jessica Biel ve Paul Giamatti eşlik ediyordu.

Hokkabaz | 2006, Ali Taner Baltacı & Cem Yılmaz

Şimdiye kadar yaptığı filmler arasında belki de en hüzünlü, en dramatik açıdan güçlü olan ve en derin filmi Cem Yılmaz’ın… “Hokkabaz”, başarısız sihirbaz İskender’in kariyerini kurtarmak için turneye çıkmaya karar vermesini konu alıyordu. Bu yol hikayesi boyunca ona eşlik edenler huysuz babası, asistanı Maradona ve kaçak bir gelin oluyordu. Filmde Cem Yılmaz’a eşlik eden Mazhar Alanson ve Özlem Tekin’in performansları en az Cem Yılmaz’ın kendisi kadar iyiydi!

Scoop | 2006, Woody Allen

Scarlett Johansson ve Hugh Jackman’ı Londra’da buluşturan “Scoop”, polisiye bir komediydi. Woody Allen, filmde Sidney Waterman adlı bir sihirbazı canlandırıyordu. Sidney, bir gösterisi sırasında kendisine yardımcı olan genç ve güzel Sondra Pransky’nin bir cinayeti çözmeye çalışması sonucu kendisini polisiye olayların içerisinde bulunuyor, Sondra’nın katile aşık olması işleri karıştırıyordu.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?