Ülkemizde mizah ve stand-up dendiğinde akla gelen ilk isim olan Cem Yılmaz bu hafta, rol aldığı on birinci sinema filmi ile vizyona konuk oluyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki, hemen hemen her salonda izleyebileceğiniz “Pek Yakında”yı fırsat bilerek ünlü komedyenin sinema macerasını mercek altına aldık.

pek yakinda

Cem Yılmaz’ın yeni filmi “Pek Yakında”nın ana karakteri Zafer, geçimini korsan DVD satarak sağlamaya devam ederse evliliğini tehlikeye sokacağını anladığında eski mesleğine geri döner: Oyunculuk! Geçmişte figüranlık yapmış olan Zafer, eski sinemacı dostlarını toplayarak “Şahikalar: Kötülüğün Sonu” başlıklı bir fantastik film çekmeyi kafaya koyar. İşte kıt yetenekleri ile film çekmeye çalışan bu ekibin başından geçenleri anlatan “Pek Yakında”, bu hafta vizyona konuk oluyor. Filmde Cem Yılmaz’a kadrolu rol arkadaşları Özkan Uğur, Zafer Algöz ve Ozan Güven bir kez daha eşlik ederken, diğer oyuncular arasında Tülin Özen, Çağlar Çorumlu, Cengiz Bozkurt, Zerrin Tekindor, Hare Sürel, Ayşen Gruda ve Ülkü Duru da yer alıyor.

cem yilmaz - pek yakinda

“Pek Yakında”, 90’lı yılların sonundan beri stand-up gösterileri dışında senaristlik, başrol performansları (ve hatta yönetmenlik) ya da kısa rollerde sinema filmleri aracılığıyla da gülmekten karnımıza ağrılar girmesine sebep olan Cem Yılmaz’ın onuncu sinema filmi. İşte “Her Şey Çok Güzel Olacak”tan günümüze Cem Yılmaz ve sinema…

 

***

Cem Yılmaz Filmleri

 

Her Şey Çok Güzel Olacak | 1998, Ömer Vargı

Eğer kendisinin stand-up gösterilerini ilk zamanlarında izleyenler arasında değilseniz, muhtemelen sizin de Cem Yılmaz ile tanıştığınız film “Her Şey Çok Güzel Olacak” olmuştu. Kendi halinde eczacı abisi Nuri’ye bela olmak dışında bir işe yaramayan Altan’ın başı derttedir. Peşinde olan mafyadan kaçmak için abisini Bodrum’a doğru bir yolculuğa çıkmaya ikna eder – üstelik eczanesini soyduktan sonra! Mazhar Alanson ve Cem Yılmaz’ın muhteşem diyaloglarıyla güzelleşen film, Türk sinemasının yeni dönemine girdiği yıllarda rastlanabilecek en iyi kara komedilerden biri…

 

Vizontele | 2001, Yılmaz Erdoğan

Ünü gittikçe artan komedyen Cem Yılmaz, yönetmenliğe soyunan meslektaşı Yılmaz Erdoğan’ı ilk filminde yalnız bırakmamış ve oldukça iyi bir ilk-film olan “Vizontele”de rol almıştı. Fikri karakterini canlandıran Cem Yılmaz özellikle hamam sahnesiyle ve “Zeki Müren de bizi görecek mi?” repliğiyle hafızalarımızda…

 

G.O.R.A | 2004, Ömer Faruk Sorak

Stand-up gösterilerinin önemli ve unutulmaz bir parçası olan “Türkler Uzayda” temasını başlı başına bir filme dönüştüren Cem Yılmaz, komedi sinemamıza kattığı Arif karakterinin yanı sıra birçok unutulmaz espri, karakter ve (filmin ismi dahil) birçok absürdlükle dolu G.O.R.A’yla çıkagelmişti 2004′te. Arif’in yanı sıra Komutan Logar ve porno yönetmeni Ersan Kuneri karakterlerini de Cem Yılmaz bizzat kendisi canlandırırken, daha sonraki filmlerinde de sık sık karşımıza çıkacak olan Özkan Uğur, Özge Özberk, Ozan Güven, Cezmi Baskın, Şafak Sezer ve Erdal Tosun gibi isimler de filmde rol almıştı.

 

Organize İşler | 2005, Yılmaz Erdoğan

Yılmaz Erdoğan’ın çektiği üçüncü filmde Cem Yılmaz’ın kısa fakat öz bir rolü vardı: Müslüm Duralmaz. Bu kez kurbanlarını golf sopası kullandığı yaratıcı bir yöntemle infaz eden bir mafya babasını canlandıran Cem Yılmaz, her zamanki gibi güldürmeyi başarıyordu.

 

Hokkabaz | 2006, Ali Taner Baltacı & Cem Yılmaz

Şimdiye kadar yaptığı filmler arasında belki de en hüzünlü, en dramatik açıdan güçlü olan ve en derin filmi Cem Yılmaz’ın… “Hokkabaz”, başarısız sihirbaz İskender’in kariyerini kurtarmak için turneye çıkmaya karar vermesini konu alıyor. Bu yol hikayesi boyunca ona eşlik edenler huysuz babası, asistanı Maradona ve kaçak bir gelin oluyor. Filmde Cem Yılmaz’a eşlik eden Mazhar Alanson ve Özlem Tekin’in performansları en az Cem Yılmaz’ın kendisi kadar iyi!

 

A.R.O.G | 2008, Ali Taner Baltacı & Cem Yılmaz

G.O.R.A’nın dört yıl sonrasında hem isim hem de zamanda yolcululk açısından tersten bir okuma yapmayı tercih etmişti Cem Yılmaz. A.R.O.G ile bu kez fütüristik bir uzaya değil, taş devrine gitmiştik. Orta Batı Anadolu’da kurulan platolarda çekilen film gerek set tasarımı, gerekse görsel efektler açısından Türk sinemasında önemli ilerlemeler kaydedilmesini sağlamış, filmde Cem Yılmaz’a Özge Özberk, Nil Karaibrahimgil, Zafer Algöz, Ozan Güven ve Özkan Uğur gibi isimler eşlik etmişti.

 

Yahşi Batı | 2009, Ömer Faruk Sorak

Cem Yılmaz’ın uzay ve taş devrinden sonraki durağı Vahşi Batı idi. İki Osmanlı delegesinin ABD’deki maceralarını konu alan filmde klasik bir Western’de olan (kovboylar, kızılderililer, düellolar, atlar ve barlar) ve olmayan (Türkler) her şey vardı! Filmde ünlü komedyene Ozan Güven, Zafer Algöz ve Özkan Uğur’un yanında bu kez Demet Evgar ve Cansu Dere de eşlik ediyordu.

 

Av Mevsimi | 2010, Yavuz Turgul

Cem Yılmaz’ın sinemada canlandırdığı en ciddi karakter olduğunu söyleyebileceğimiz İdris, Yavuz Turgul polisiyesi “Av Mevsimi”nin polislerinden biriydi. Sadece ciddi yüzünü görmekle kalmadığımız, bir Karadeniz türküsü söylerken de izlediğimiz Cem Yılmaz’ın yardımcı rolde olduğu filmin başrollerini Şener Şen, Çetin Tekindor, Melisa Sözen ve Okan Yalabık paylaşıyordu.

 

Magnifica presenza | 2012, Ferzan Özpetek

2000′li yıllarla birlikte İtalyan sinemasının üretken yönetmenlerinden biri haline gelmiş olan Ferzan Özpetek, son filmlerinden “Magnifica presenza”da Cem Yılmaz’a da rol vermişti. Oyuncu olma hayallerinin peşinden Roma’ya gelen bir adamın kendini hayaletlerle dolu bir evde bulmasını konu alan filmde Cem Yılmaz da bu hayaletlerden birini, Yusuf Antep’i canlandırıyordu. Kendisini İtalyanca konuşurken görmeye hazırlıklı olun!

 

Zefir | 2010, Belma Baş

Cem Yılmaz, rol aldığı filmler bir yana, şirketi CMYLMZ Fikir Sanat aracılığıyla sinemaya mümkün olduğunca destek olmaya çalışıyor. İki yıldır İstanbul Film Festivali’nce Seyfi Teoman Ödülü adıyla verilen, En İyi İlk Film ödülünün de sponsoru olan bu şirket, 2010 yılının yurt dışı festivallerde gösterilmiş önemli yapımlarından Zefir’e de sponsor olmuştu. Belma Baş’ın yönettiği filmde anne-kız ilişkisine odaklanılırken, filmin başrollerinde Şeyma Uzunlar ve Vahide Gördüm yer alıyordu. Filmin en güzel sürprizi ise Cem Yılmaz’ın kısa rolüydü.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN