Cem Yılmaz, 90’lı yılların sonundan beri stand-up gösterileri dışında senaristlik, başrol performansları (ve hatta yönetmenlik) ya da kısa rollerde sinema filmleri aracılığıyla da gülmekten karnımıza ağrılar girmesine sebep oluyor. İşte “Her Şey Çok Güzel Olacak”tan günümüze Cem Yılmaz filmleri…

Cem Yılmaz Filmleri: Türk Sinemasının En Çok Güldüreni
Cem Yılmaz Filmleri: Türk Sinemasının En Çok Güldüreni

Cem Yılmaz Filmleri

Arif v 216 | Kıvanç Baruönü, 2018

G.O.R.A ile tanıyıp sevdiğimiz iki karakter Arif v 216 ile geri dönüyor: Uzaya giden Türk Arif (Cem Yılmaz) ve orada tanıştığı robot dostu 216 (Ozan Güven). İnsan olmanın hayalini kuran ve dünyaya Arif’in yanına gelen 216, insan olmadığını gizlemeye çalışırken bir de aşık olunca işler karışıyor! Dünya ve Yeşilçam sinema tarihine referanslarla dolu bu komedi, 2018’e komik ve eğlenceli bir başlangıç yapmamızı sağlamıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

İftarlık Gazoz | Yüksek Aksu, 2016

Yüksel Aksu filmi İftarlık Gazoz, bizi 1970’ler Türkiye’sine götürüyor. Bir Ege kasabasında, yaz tatiline denk gelen Ramazan ayı boyunca gazozcu çırağı olarak çalışmaya başlayan küçük Adem’in hikayesini anlatıyor. Aşık olduğu kızın oruç tuttuğunu öğrenen, fakat ailesi oruç tutmasına izin vermeyen Adem, bir yandan da gazoz satarken oruç tutmakta zorlanınca her şey tatlı-komik bir hal alıyor. Filmin küçük yıldızına, Gazozcu Cibar Kemal Usta rolünde Cem Yılmaz eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Ali Baba ve 7 Cüceler | Cem Yılmaz, 2015

Ali Baba ve 7 Cüceler, Cem Yılmaz’ın hem yönetmen hem senarist hem de başrol oyuncusu olarak yer aldığı dördüncü film. Film, bahçe süsü cüceler tasarlayıp satan iki iş ortağının yurt dışına açılma hayallerini gerçekleştirmek üzere Sofya’ya gidişiyle başlıyor. Yanlış anlaşılmalar ve tuhaf tesadüfler ise her şeyi, ikilinin bir anda mafyadan kaçtığı bir komediye dönüştürüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.0/10

The Water Diviner | Russell Crowe, 2014

Avustralyalı ünlü oyuncu Russell Crowe‘un yönetmenlik koltuğunda oturduğu ilk filmin Gelibolu savaşları ile ilgili olması şaşırılacak bir şey değil. Russell Crowe filmleri arasında onu şimdilik hem oyuncu hem de yönetmen olarak izlediğimiz tek film olan The Water Diviner, savaş yılları sona erdikten sonra üç kayıp oğlunu aramak için Anadolu’ya gelen bir babanın hikayesini anlatıyor. Filmde ona Olga Kurylenko, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz ve Jai Courtney gibi oyuncular eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Pek Yakında | Cem Yılmaz, 2014

Pek Yakında‘nın ana karakteri Zafer, geçimini korsan DVD satarak sağlamaya devam ederse evliliğini tehlikeye sokacağını anladığında eski mesleğine geri dönüyor: Oyunculuk! Geçmişte figüranlık yapmış olan Zafer, eski sinemacı dostlarını toplayarak “Şahikalar: Kötülüğün Sonu” başlıklı bir fantastik film çekmeyi kafaya koyuyor. Kıt yetenekleriyle film çekmeye çalışan bu ekibin başından geçenleri anlatan Pek Yakında filminde Cem Yılmaz’a kadrolu rol arkadaşları Özkan Uğur, Zafer Algöz ve Ozan Güven bir kez daha eşlik ederken, diğer oyuncular arasında Tülin Özen, Çağlar Çorumlu, Cengiz Bozkurt, Zerrin Tekindor, Hare Sürel, Ayşen Gruda ve Ülkü Duru da yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Magnifica presenza / Muhteşem Misafir | 2012, Ferzan Özpetek

Ferzan Özpetek filmleri, 2000′li yıllarla birlikte İtalyan sinemasının vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Yönetmenin son filmlerinden Magnifica presenza / Muhteşem Misafir, oyuncu olma hayallerinin peşinden Roma’ya gelen bir adamın kendini hayaletlerle dolu bir evde bulmasını konu alıyor. Filmde Cem Yılmaz da bu hayaletlerden birini, Yusuf Antep’i canlandırıyor. Kendisini İtalyanca konuşurken görmeye hazırlıklı olun!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Av Mevsimi | 2010, Yavuz Turgul

Cem Yılmaz’ın sinemada canlandırdığı en ciddi karakter olduğunu söyleyebileceğimiz İdris, Yavuz Turgul polisiyesi Av Mevsimi’nin polislerinden biri. Sadece ciddi yüzünü görmekle kalmadığımız, bir Karadeniz türküsü söylerken de izlediğimiz Cem Yılmaz’ın yardımcı rolde olduğu filmin başrollerini Şener Şen, Çetin Tekindor, Melisa Sözen ve Okan Yalabık paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Yahşi Batı | 2009, Ömer Faruk Sorak

Cem Yılmaz’ın uzay ve taş devrinden sonraki durağı Vahşi Batı oluyor. İki Osmanlı delegesinin ABD’deki maceralarını konu alan filmde klasik bir Western’de olan (kovboylar, kızılderililer, düellolar, atlar ve barlar) ve olmayan (Türkler) her şey var! Filmde ünlü komedyene Ozan Güven, Zafer Algöz ve Özkan Uğur’un yanında bu kez Demet Evgar ve Cansu Dere de eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

A.R.O.G | 2008, Ali Taner Baltacı & Cem Yılmaz

G.O.R.A’nın dört yıl sonrasında hem isim hem de zamanda yolculuk açısından tersten bir okuma yapmayı tercih ediyor Cem Yılmaz. A.R.O.G ile bu kez fütüristik bir uzaya değil, taş devrine gidiyoruz. Orta Batı Anadolu’da kurulan platolarda çekilen film gerek set tasarımı, gerekse görsel efektler açısından Türk sinemasında önemli ilerlemeler kaydedilmesini sağlıyor. Filmde Cem Yılmaz’a Özge Özberk, Nil Karaibrahimgil, Zafer Algöz, Ozan Güven ve Özkan Uğur gibi isimler eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Hokkabaz | 2006, Ali Taner Baltacı & Cem Yılmaz

Hokkabaz, şimdiye kadar yaptığı filmler arasında belki de en hüzünlü, en dramatik açıdan güçlü olan ve en derin filmi Cem Yılmaz’ın… Film, başarısız sihirbaz İskender’in kariyerini kurtarmak için turneye çıkmaya karar vermesini konu alıyor. İzleyebileceğiniz en iyi sihirbaz filmleri arasında olacağı kesin bu yol hikayesi boyunca ona eşlik edenler huysuz babası, asistanı Maradona ve kaçak bir gelin oluyor. Filmde Cem Yılmaz’ın rol arkadaşları Mazhar Alanson ve Özlem Tekin’in performansları en az kendisi kadar iyi!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Organize İşler | 2005, Yılmaz Erdoğan

Yılmaz Erdoğan’ın çektiği üçüncü filmde Cem Yılmaz’ın kısa fakat öz bir rolü vardı: Müslüm Duralmaz. Kurbanlarını golf sopası kullandığı yaratıcı bir yöntemle infaz eden bu mafya babasını canlandıran Cem Yılmaz, her zamanki gibi güldürmeyi başarıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

G.O.R.A | 2004, Ömer Faruk Sorak

Stand-up gösterilerinin önemli ve unutulmaz bir parçası olan “Türkler Uzayda” temasını başlı başına bir filme dönüştüren Cem Yılmaz, komedi sinemamıza kattığı Arif karakterinin yanı sıra birçok unutulmaz espri, karakter ve (filmin ismi dahil) birçok absürdlükle dolu G.O.R.A’yla çıkagelmişti 2004′te. Arif’in yanı sıra Komutan Logar ve porno yönetmeni Ersan Kuneri karakterlerini de Cem Yılmaz bizzat kendisi canlandırırken, daha sonraki filmlerinde de sık sık karşımıza çıkacak olan Özkan Uğur, Özge Özberk, Ozan Güven, Cezmi Baskın, Şafak Sezer ve Erdal Tosun gibi isimler de filmde rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Vizontele | 2001, Yılmaz Erdoğan

2000’lerin başında ünü gittikçe artan komedyen Cem Yılmaz, yönetmenliğe soyunan meslektaşı Yılmaz Erdoğan’ı ilk filminde yalnız bırakmamış ve oldukça iyi bir ilk-film olan Vizontele‘de rol almıştı. Fikri karakterini canlandıran Cem Yılmaz özellikle hamam sahnesiyle ve “Zeki Müren de bizi görecek mi?” repliğiyle hafızalarımızda…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Her Şey Çok Güzel Olacak | 1998, Ömer Vargı

Eğer kendisinin stand-up gösterilerini ilk zamanlarında izleyenler arasında değilseniz, muhtemelen sizin de Cem Yılmaz ile tanıştığınız film Her Şey Çok Güzel Olacak olmuştur. Filmde, kendi halindeki eczacı abisi Nuri’ye bela olmak dışında bir işe yaramayan Altan’ın başı dertte. Peşinde olan mafyadan kaçmak için abisini Bodrum’a doğru bir yolculuğa çıkmaya ikna ediyor – üstelik eczanesini soyduktan sonra! Mazhar Alanson ve Cem Yılmaz’ın muhteşem diyaloglarıyla güzelleşen film, Türk sinemasının yeni dönemine girdiği yıllarda rastlanabilecek en iyi kara komedilerden biri…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri