Günümüz İtalyan sinemasının önemli yönetmenleri arasında anılan Türkiye asıllı yönetmen Ferzan Özpetek’in filmleri ülkemizde de yoğun ilgi görüyor. Yönetmen koltuğunda Ferzan Özpetek’in oturduğu filmelere gelin birlikte bakalım!

Ferzan Özpetek Filmleri
Ferzan Özpetek Filmleri

İşte, sokaklarından zengin sofralarına, geniş ailelerinden tutkulu ilişkilerine; Akdenizli olmanın tüm özelliklerini yansıtan Ferzan Özpetek sineması.

Napoli’nin Sırrı, 2017

Hem kamera hareketleriyle hem uygulanan teknikleriyle tam bir Ferzan Özpetek filmi olan Napoli’nin sırrı; tutkularla, gizemli aşklarla, dostluklarla dolu… Senaryosunda Ferzan Özpetek, Gianni Romoli ve Valia Santella’nın imzası bulunan filmi izlemediyseniz listenize hemen eklemenizi öneririz! Napoli’nin Sırrı, Hem büyüleyici müzikleriyle hem İtalya’da çekilmesiyle çok sevdiğimiz filmlerden Ferzan Özpetek filmlerinden biri.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.9/10

İstanbul Kırmızısı, 2017

Ferzan Özpetek’in son filmi İstanbul Kırmızısı, arkadaşından son romanıyla ilgili görüşünü bildirmesini istedikten sonra ortadan kaybolan bir yazarın gizemi üzerine… Yazarın peşine düşen üç arkadaş bir yana, filmin başrolünde muhteşem görüntüleriyle İstanbul’un yer aldığını söylemek yanlış olmaz. Yönetmenin vatanına döndüğü filmde, Halit Ergenç, Tuba Büyüküstün, Mehmet Günsür ve  Nejat İşler rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.5/10

Allaciate le cinture / Kemerlerinizi Bağlayın, 2014

Ferzan Özpetek’in bugün vizyona giren onuncu filmi, Antonio ve Elena’nın yasak aşkını anlatan “Allacciate le cinture”. Kasia Smutniak ve Francesco Arca’nın başrollerini paylaştığı filmde yönetmen, yıllara yayılan bu aşk ve tutku hikayesini yine içinizde İtalya’ya gitme isteği uyandıracak şekilde işliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

Magnifica Presenza / Şahane Misafir, 2012

Özpetek’in kariyerinin diğer filmlerden farklı bir köşede duran ve kamerasını Roma’da hayaletli bir eve yerleşen 28 yaşındaki Pietro’ya çevirdiği “Magnifica presenza”, ülkemizde özellikle Cem Yılmaz’ın varlığıyla konuşulmuştu. Günümüz İtalyan sinemasının en önemli aktörlerinden Elio Germano’nun başrolünde yer aldığı film Özpetek filmografisinin de en eğlenceli filmlerinden biri…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

İlginizi çekebilir: 10 Film ile Sinemada Cem Yılmaz 

Mine Vaganti / Serseri Mayınlar, 2010

Özpetek’in en beğenilen filmlerinden “Mine vaganti”, 60′lı yıllardan beri İtalya’nın en önemli makarna üreticilerinden biri olan Cantone ailesinin en genç oğlu Tommaso’nun Roma’dan Güney İtalya’daki evini ve ailesini ziyaretini konu alıyor. Eşcinsel olduğunu tüm ailesine açıklamayı düşünen Tommaso’nun planlarının abisi Antonio nedeniyle altüst oluşu, filmi hem mizahi yönden güçlendiriyor hem de izlemesi keyifli bir hale getiriyor. Lecce’nin sokaklarını, İtalyan müziklerinden Sezen Aksu şarkılarına güzel müziği ve iştah açıcı sofraları bir arada deneyimleyebileceğiniz film İtalya’nın en önemli sinema ödülü David di Donatello Ödülleri’nde aday olduğu7 ödülden 2′sini kazanmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

İlginizi çekebilir: Deniz Yılmaz’dan “Serseri Mayınlar’daki Sıcacık ve Sapsarı Sokaklarıyla Lecce” 

Un Giorno Perfetto / Mükemmel Bi Gün, 2008

Ferzan Özpetek sinemasının muhtemelen en sert ve en karamsar filmi… Alışılageldik, yönetmenin kendine ait sıcak Akdeniz hikayelerinden farklı, Melania Gaia Mazucco’nun aile içi şiddeti konu alan romanından uyarlanan bir film “Un giorno perfetto”. Kıskanç ve şiddete eğilimli bir güvenlik görevlisinin eski karısı ve çocukları açısından tehlikeli hale gelen hislerini ve bu hislerin sonuçlarını çarpıcı bir şekilde anlatıyor film.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Saturno Contro / Bir Ömür Yetmez, 2007

Mükemmel dostluğu anlatmaya bir ömür yetmeyebilir ama Özpetek’in bu sımsıcak filmi yetiyor. Hepsinin kendine ait yaşamları, sırları, ihtirasları olan bir grup arkadaşın büyük bir trajedi karşısında birbirlerine daha sıkı bağlanmaları gerektiğini hatırlatan bu film, 26. İstanbul Film Festivali’nin Açılış Filmi olarak seçilmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Cuore Sacro / Kutsal Yürek, 2005

Irene adında işkolik bir kadının, en yakın iki arkadaşının intiharlarının ardından hayatına yeni bir yön vermesi gerektiği kararını almasını konu alan filmde Barbora Bobulova başroldeydi. “Cuore sacro”, 12 dalda David di Donatello ödüllerine aday gösterilmiş ve bunlardan ikisini kazanmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

La Finestra di Fronte / Karşı Pencere, 2003

Filmi izleyenlerin, yıllar sonra bile adını okur okumaz zihninde Andrea Guerra’ya ait o muhteşem müziğinin çalmaya başladığına eminiz! Ferzan Özpetek’in önceki filmlerine kıyasla çok daha uluslararası bir etki uyandıran ve çok daha fazla beğenilen bu film, özellikle (kendi adını taşıyan bir karakteri canlandıran) Giovanna Mezzogiorno’nun performansı ile dikka çekiyordu. Evliliği yolunda gitmeyen Giovanna’nın hayatının, kocasının eve getirdiği yaşlı bir adam tarafından nasıl değiştiğini ve mutluluğu nasıl karşı komşusunda yakaladığını gördüğümüz filmde gözyaşlarınızı tutmakta da zorlanacaksınız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: Bülent Tunga Yılmaz’dan “Sonsuz ve Açık Şehirde Sinema: Roma Üzerine Çekilmiş 10 Film” 

Le Fate Ignoranti / Cahil Periler, 2001

Kocasını bir trafik kazasında kaybeden Antonia, bu kaybın öncesinde kocasının kendisini bir erkekle aldattığını öğrenir. Uzun zamandır devam eden bu ilişkinin kocasının hayatını nasıl değiştirdiğini, göçmenlerden fahişelere birçok farklı karakteri barındıran, birbirlerine sıkıca bağlı aile gibi bir topluluğun onu nasıl benimsediğini öğrenmesi ve yaşadığı kaybın ardından hayatına devam edebilmesi için eski sevgili ve ‘ailesi’ ile tanışması gerekmektedir. Özpetek sinemasının en iyilerinden bu filmi birbirinden ilginç karakterleriyle tanışmak ve sağladığı duygusal kazanımlar nedeniyle kaçırmamak gerek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Harem Suare, 1999

İkinci ve son Türkçe filminde Ferzan Özpetek, Osmanlı İmparatorluğu’nun haremine çeviriyor kamerasını. Sultanın gözdesi ve sonradan eşi olacak olan Safiye’nin harem ağası Nadir ile olan yasak ilişkisini konu alan dönem filminde Marie Gillain ve Alex Descas’a, Serra Yılmaz, Pelin Batu, Ayla Algan, Nilüfer Açıkalın, Casel Elçin, Başak Köklükaya gibi tanınmış oyuncular eşlik ediyor. Sultan Abdülhamit rolünde ise Haluk Bilginer var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

Hamam, 1997

Ferzan Özpetek’in İstanbul’da çekilen ve İstanbul’da geçen ilk filmi “Hamam”, teyzesinin vefatının ardından, miras kalan hamamı satmak üzere Roma’dan İstanbul’a gelen Francesco’nun hikayesini anlatıyor. Hamamı işleten aile ve özellikle oğulları Mehmet ile olan ilişkisinin ardından hamamı satıp satmamak konusunda kararsız kalan film, Türk ve İtalyan kültürlerinin benzerlik ve farklılıklarını yanısıtırken sürükleyici bir hikaye anlatıyor. Filmde Alessandro Gassman’a Halil Ergün, Şerif Sezer, Başak Köklükaya ve Mehmet Günsür eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Türk Yönetmenler