Çağımızın en geniş hayran kitlesine sahip, en yaratıcı ve en heyecan verici yönetmenlerinden Christopher Nolan’ın son filmi DUNKIRK, bu cuma günü vizyonda! Peki Christopher Nolan’ı neden bu kadar çok seviyoruz?

İşte size 10 neden:

***

Christopher Filmleri deyince…

nolan - interstellar

Çünkü çağımızın bilimkurgu başyapıtları.

İki filmi yeter, Inception ve Interstellar. Muazzam bir hayal gücü, dev bütçeler ve üstün bir yönetmenlik kabiliyetiyle birleşince ortaya böyle filmler çıkıyor. Artık zamanda yolculuk etmenin 101’ini hemen hemen hepimiz biliyor, rüyalarımız içine fikirler ekmenin oldukça olası olduğunu düşünüyoruz. En azından şunu soralım, iç içe geçmiş bir şey ya da durum gördüğümüzde “-ception” esprileri türetecek kadar günlük hayatımıza girmiş olması sizce tesadüf mü?

The Dark Knight

Çünkü Batman. 

Nolan’ın 2005 yılında başlayan Batman üçlemesi, 90’larda Tim Burton ve Joel Schumacher’in yarattığı renkli ve plastik Batman dünyasının üzerine dev bir çizik attı. Christian Bale’in canlandırdığı Batman artık çok daha cool, çok daha ciddi ve çok daha karanlıktı. The Dark Knight gelmiş geçmiş en iyi süperkahraman filmleri arasında üst sıralara oturdu. Heath Ledger’ın Joker’i, Tom Hardy’nin Bane’i, Anne Hathaway’in Catwoman’ı hafızalara kazındı.

nolan - effects

Çünkü efektler.

Bu maddeye itiraz edecekleriniz olacaktır. Ne de olsa Christopher Nolan filmlerinin görsel efektler olmadan bir hiç olacağını ve bunun da günümüzde CGI olmadan mümkün olmadığını düşünüyorsunuzdur. Peki Inception’daki sıfır yerçekimi sahnesinin CGI olmadığını söylesek? Ya da The Dark Knight’taki – hatta birçok Nolan filmindeki – patlama sahnelerinin? Ya da The Dark Knight Rises’taki uçak sahnesinin? CGI’dan pek hazzetmeyen Nolan, filmlerini olabildiğine gerçekçi kılmak için eski usül görsel efektlere başvuruyor, bunu da layığıyla yapıyor.

nolan - inception

Çünkü her şeyi mümkün kılan o sanat yönetimi.

Belki de Christopher Nolan filmlerinin görünmez kahramanları demek lazım setleri için… Bir önceki başlıkta da söylediğimiz gibi CGI ile arası pek iyi olmayan yönetmen, görsel efektleri gerçekçi göstermek için setlerin, dekorların ve düzeneklerin nimetlerinden sonuna dek faydalanıyor. Örneğin Inception’ın dönen koridorlardan oluşan mekanik setleri gibi…

nolan - zimmer

Çünkü Hans Zimmer.

Batman Begins, The Dark Knight, Inception, The Dark Knight Rises ve Interstellar. Christopher Nolan filmografisinin yarısında Hans Zimmer’in bakır üflemelilerinin ve davullarının sesi var. Film müziği dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan besteci, Nolan filmlerinin de vazgeçilmezlerinden oldu. Merakla beklediğimiz Dunkirk’te de besteci hanesinde Hans Zimmer’in ismi yazıyor.

nolan - pfister

Çünkü Wally Pfister. 

Christopher Nolan sinemasına hayransak bir nedeni de filmlerdeki muazzam görüntü yönetmenliği. Memento’dan The Dark Knight Rises’a kadar toplam 7 Nolan filminde de, ışığı olduğu kadar karanlığı da ustalıkla kullanan, her filme seçtiği renk paletiyle kendine hayran bırakan o isim Wally Pfister. Kendisi birini ödüle çevirdiği 4 Oscar adaylığını da Nolan filmleriyle elde etti. Pfister, son zamanlarda yönetmenliğe merak saldığı için ne yazık ki Interstellar’da yer almadığı gibi Dunkirk’te de Nolan’ın yanında değil, filmde onun yerine görüntü yönetmeni olarak (Interstellar’da olduğu gibi) Hoyte van Hoytema’nın işçiliğini izleyeceğiz.

nolan - jonathan nolan

Çünkü Nolan kardeşliği.

Memento, The Prestige, The Dark Knight, The Dark Knight Rises ve Interstellar. Christopher Nolan, filmografisinin yarısının senaryosunu kardeşi Jonathan Nolan ile birlikte kaleme almıştı. İlk ortaklıkları Memento ile Oscar’a aday gösterilen ikili, güçlerini birleştirdikleri her filmde bilimkurgu ve hayalgücünün sınırlarını biraz daha genişletmişti. Jonathan Nolan, bugünlerde yaratıcısı ve yazarı olduğu HBO dizisi Westworld ile meşgul olduğundan, Christopher Nolan Dunkirk’ü tek başına kaleme almış.

nolan - cast

Çünkü yıldızlar.

Interstellar’dakilerden bahsetmiyoruz. Christopher Nolan filmlerinin her biri birer yıldızlar geçidi olarak karşımıza çıkıyor. Bugüne dek Leonardo DiCaprio’dan Hugh Jackman’a, Liam Neeson’dan Christian Bale’e, Guy Pearce’tan Tom Hardy’e, Anne Hathaway’den Marion Cotillard’a, Michael Caine’den Morgan Freeman’a, Scarlett Johansson’dan Jessica Chastain’e onlarca yıldız oyuncuyu ağırlamış Nolan filmlerine Dunkirk ile bir yenisi ekleniyor. Filmin oyuncuları arasında yönetmenle daha önce de çalışmış Cillian Murphy ve Tom Hardy’nin yanı sıra Mark Rylance, Kenneth Branagh ve hatta Harry Styles gibi isimler de var.

nolan - following

Çünkü ilk filmi. 

Christopher Nolan’ın 1998’de çektiği ilk film olan Following’i izlemiş miydiniz? Birçoğumuzun kendisini tanıdığı Memento’nun 3 yıl öncesinde de bir başyapıta imza atmış olan Nolan, yazıp yönettiği Following’de yaratıcı malzeme toplamak için insanları takip etmek konusunda uzmanlaşmış bir yazarın bir soyguncunun himayesine girişini anlatıyordu. Hayranıyım deyip, izlememek olmaz.

Dark Knight Rises

Çünkü ses tasarımı.

Bilimkurgu türü, epik hikâyeler, süperkahramanlar, yıldızlar ya da rüyalararası yolculuklar… Tüm bunlar görsel efektlerde büyük bir yetenek ve deneyim gerektirdiği gibi ses tasarımı konusunda da ustalık gerektiriyor. Ve Christopher Nolan’ın ekibi bunu her daim başarıyor. Gerek ses efektlerinin yaratılmasında olsun, gerekse o güçlü ve gürültülü müziklerin hikâyeyle iç içe geçmesi konusunda olsun çok iyiler. İşte bu yüzden Christopher Nolan filmlerini sadece gözlerimizle değil, kulaklarımızla da izliyoruz.

Yönetmenin yeni filmi DUNKIRK, bu Cuma vizyonda!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN