Çağımızın en geniş hayran kitlesine sahip, en yaratıcı ve en heyecan verici yönetmenlerinden Christopher Nolan, 2000’lerin başından beri bütçesi ve etkisi gittikçe büyüyen, görkemli prodüksiyonlara imza atıyor. Christopher Nolan filmleri ve Christopher Nolan’ı sevmek için nedenlerimizi bu yazıda topladık.

Christopher Nolan’ı Sevmek İçin 10 Neden:

Christopher Nolan Filmleri
Interstellar (2014, Christopher Nolan)
  • Çağımızın bilimkurgu başyapıtları. İki filmi yeter, Inception ve Interstellar. Muazzam bir hayal gücü, dev bütçeler ve üstün bir yönetmenlik kabiliyetiyle birleşince ortaya böyle filmler çıkıyor. Artık zamanda yolculuk etmenin 101’ini hemen hemen hepimiz biliyor, rüyalarımız içine fikirler ekmenin oldukça olası olduğunu düşünüyoruz. En azından şunu soralım, iç içe geçmiş bir şey ya da durum gördüğümüzde “-ception” esprileri türetecek kadar günlük hayatımıza girmiş olması sizce tesadüf mü?
  • Batman. Nolan’ın 2005 yılında başlayan Batman üçlemesi, 90’larda Tim Burton ve Joel Schumacher’in yarattığı renkli ve plastik Batman dünyasının üzerine dev bir çizik attı. Christian Bale’in canlandırdığı Batman artık çok daha cool, çok daha ciddi ve çok daha karanlıktı. The Dark Knight gelmiş geçmiş en iyi süperkahraman filmleri arasında üst sıralara oturdu. Heath Ledger’ın Joker’i, Tom Hardy’nin Bane’i, Anne Hathaway’in Catwoman’ı hafızalara kazındı.
 The Dark Knight
The Dark Knight (2008, Christopher Nolan)
  • Efektler. Birçoğunuz Christopher Nolan filmlerinin görsel efektler olmadan bir hiç olacağını ve bunun da günümüzde CGI olmadan mümkün olmadığını düşünüyorsunuzdur. Peki Inception’daki sıfır yerçekimi sahnesinin CGI olmadığını söylesek? Ya da The Dark Knight’taki – hatta birçok Nolan filmindeki – patlama sahnelerinin? Ya da The Dark Knight Rises’taki uçak sahnesinin? CGI’dan pek hazzetmeyen Nolan, filmlerini olabildiğine gerçekçi kılmak için eski usül görsel efektlere başvuruyor, bunu da layığıyla yapıyor.
  • Her şeyi mümkün kılan prodüksiyon tasarımı. Belki de Christopher Nolan filmlerinin görünmez kahramanları demek lazım setleri için… Bir önceki başlıkta da söylediğimiz gibi CGI ile arası pek iyi olmayan yönetmen, görsel efektleri gerçekçi göstermek için setlerin, dekorların ve düzeneklerin nimetlerinden sonuna dek faydalanıyor. Örneğin Inception’ın dönen koridorlardan oluşan mekanik setleri gibi…
Christopher Nolan Filmleri
Inception (2010, Christopher Nolan)
  • Hans Zimmer. Batman Begins, The Dark Knight, Inception, The Dark Knight Rises, Interstellar ve Dunkirk. Christopher Nolan filmografisinin yarısından fazlasında Hans Zimmer’in bakır üflemelilerinin ve davullarının sesi var. Film müziği dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan besteci, Nolan filmlerinin de vazgeçilmezlerinden oldu.
  • Wally Pfister. Christopher Nolan sinemasına hayransak bir nedeni de filmlerdeki muazzam görüntü yönetmenliği. Memento’dan The Dark Knight Rises’a kadar toplam 7 Nolan filminde de, ışığı olduğu kadar karanlığı da ustalıkla kullanan, her filme seçtiği renk paletiyle kendine hayran bırakan o isim Wally Pfister. Kendisi birini ödüle çevirdiği 4 Oscar adaylığını da Nolan filmleriyle elde etti. Pfister, Interstellar ve sonrasında görevini bir diğer yetenekli görüntü yönetmenine, Hoyte van Hoytema’ya bıraktı.
Christopher Nolan Filmleri
Wally Pfister
  • Nolan kardeşliği. Memento, The Prestige, The Dark Knight, The Dark Knight Rises ve Interstellar. Christopher Nolan, filmografisinin yarısının senaryosunu kardeşi Jonathan Nolan ile birlikte kaleme almıştı. İlk ortaklıkları Memento ile Oscar’a aday gösterilen ikili, güçlerini birleştirdikleri her filmde bilimkurgu ve hayalgücünün sınırlarını biraz daha genişletmişti. Jonathan Nolan, bugünlerde yaratıcısı ve yazarı olduğu HBO dizisi Westworld ile meşgul olduğundan, Christopher Nolan Dunkirk’ü tek başına kaleme almış.
  • Yıldızlar. Interstellar’dakilerden bahsetmiyoruz. Christopher Nolan filmlerinin her biri birer yıldızlar geçidi olarak karşımıza çıkıyor. Bugüne dek Leonardo DiCaprio’dan Hugh Jackman’a, Liam Neeson’dan Christian Bale’e, Guy Pearce’tan Tom Hardy’e, Anne Hathaway’den Marion Cotillard’a, Michael Caine’den Morgan Freeman’a, Scarlett Johansson’dan Jessica Chastain’e onlarca yıldız oyuncuyu ağırlamış Nolan filmlerine Tenet ile bir yenisi eklenecek.
Christopher Nolan Filmleri
Following (1998, Christopher Nolan)
  • İlk filmi. Christopher Nolan’ın 1998’de çektiği ilk film olan Following’i izlemiş miydiniz? Birçoğumuzun kendisini tanıdığı Memento’nun 3 yıl öncesinde de bir başyapıta imza atmış olan Nolan, yazıp yönettiği Following’de yaratıcı malzeme toplamak için insanları takip etmek konusunda uzmanlaşmış bir yazarın bir soyguncunun himayesine girişini anlatıyordu. Hayranıyım deyip, izlememek olmaz.
  • Ses tasarımı. Bilimkurgu türü, epik hikâyeler, süperkahramanlar, yıldızlar ya da rüyalararası yolculuklar… Tüm bunlar görsel efektlerde büyük bir yetenek ve deneyim gerektirdiği gibi ses tasarımı konusunda da ustalık gerektiriyor. Ve Christopher Nolan’ın ekibi bunu her daim başarıyor. Gerek ses efektlerinin yaratılmasında olsun, gerekse o güçlü ve gürültülü müziklerin hikâyeyle iç içe geçmesi konusunda olsun çok iyiler. İşte bu yüzden Christopher Nolan filmlerini sadece gözlerimizle değil, kulaklarımızla da izliyoruz.

Christopher Nolan Filmleri

Tenet | 2020

Pandemi nedeniyle vizyon tarihi defalarca ötelenen ve 2020 yapımı birçok film gibi belirsizliklerle mücadele etmek durumunda kalan Tenet, her şeye rağmen izleyiciyle buluşuyor. Nolan’ın yaratıcı dünyasının bir kez daha zamanla oynadığı film, bu kez casusların dünyasında geçiyor ve III. Dünya Savaşı’nın çıkmasına engel olmaya çalışan bir gruba odaklanıyor. Filmde Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, John David Washington gibi isimler rol alıyor.

youtube play youtube play

Dunkirk | 2017

Christopher Nolan’ın ilk savaş filmi olma özelliği taşıyan Dunkirk, II. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusu tarafından sıkıştırılan Belçikalı, İngiliz ve Fransız askerlerin asker ve sivillerin akılalmaz işbirliği sayesinde tahliye edilmesini konu alıyor. Zaman ve zamanla yarış, bu savaş filminin kilit ögeleri olarak sunuluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Interstellar | 2014

Nolan’ın uzayda yolculuk filmleri arasına eklediği, yıldızlararası yolculuk ve zamanda yolculuk temalarını birleştiren solucan deliklerine odaklanan Interstellar‘da Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Matt Damon gibi oyuncular rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10, Top250: #31

Inception | 2010

Inception, bir cihaz sayesinde kişilerin rüyalarına girerek sırlarını çalan ya da rüyalarına fikir tohumları eken bir grubun en zorlu görevini konu alıyor. Bu görevde başarılı olmak için, rüya içinde rüya içinde rüya kurgusunun üstesinden gelmesi gereken bu yaratıcı hırsızları, Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page ve Tom Hardy gibi isimler canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.8/10, Top250: #13

Kara Şövalye Üçlemesi | 2005 – 2012

Christopher Nolan‘ın yönetmen koltuğunda oturduğu, Christian Bale‘in Batman’i canlandırdığı Kara Şövalye üçlemesi, halihazırda karanlık olan Gotham şehrini daha da karanlık hale getiriyor. Tüm zamanların en iyi çizgi roman uyarlamalarından biri olarak kabul eden bu üçleme, Batman Begins (2005), The Dark Knight (2008) ve The Dark Knight Rises (2012) filmlerinden oluşuyor.

youtube play youtube play

(2005) IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #130 | (2008) IMDb Puanı: 9.0/10, Top250: #4 | (2012) IMDb Puanı: 8.4/10, Top250: #71

The Prestige | 2006

On dokuzuncu yüzyılın sonlarında geçen The Prestige, ezeli rekabet içinde olan iki sihirbazın yeni tekniklerle birbirini alt etme çabasını konu alıyor. Hugh Jackman ve Christian Bale‘e, Michael Caine, Scarlett Johansson ve David Bowie gibi isimler eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10, Top250: #47

Memento | 2000

Christopher Nolan‘ın ilk filmi olmasa da, onu dünyaya tanıtan filmi olan Memento, sondan başa doğru giden ters kronolojisiyle, bir cinayetin izini sürüyor. Eşinin katilini bulmaya çalışan bir adamı merkezine alan hikaye, kısa süreli hafızasını her uyuduğunda yitiren bu adamın attığı adımları unutmamak için çabalamasını gerektiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10, Top250: #55

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri