90’ların en sevilen genç oyuncularından olan Matt Damon, özenle inşa edilen kariyeri boyunca Martin Scorsese’den Clint Eastwood’a, Francis Ford Coppola’dan Coen Biraderler’e birçok ünlü yönetmenle çalışma fırsatı buldu, Paul Greengrass’la yaptığı işbirlikleri aracılığıyla aksiyon türünün unutulmazları arasına Jason Bourne karakterini ekledi.

Matt Damon Filmleri
Matt Damon Filmleri

Oyuncu önümüzdeki dönemde Spotlight‘ın yönetmeni Tom McCarthy’nin suç draması Stillwater‘da cinayetle suçlanan kızına yardım etmeye çalışan bir babayı canlandıracak, ayrıca Ridley Scott‘ın tarihi draması The Last Duel‘de bizi Kral VI. Charles dönemine götürecek. Matt Damon‘ın filmografisini mercek altına aldık ve izlemeniz gereken filmlerini listeledik:

En İyi Matt Damon Filmleri

Ford v Ferrari | 2019, James Mangold

Hem otomotiv sektöründe hem de yarış pistlerinde amansız bir rekabet içinde olan Ford ve Ferrari’nin arasındaki gerilim, Le Mans 1966 yarışında zirveye çıkıyor. ABD’li otomobil tasarımcısı Carroll Shelby ve sürücü Ken Miles, bu rekabetin ortasında hem kendilerinden beklenen imkansız başarıya ulaşmaya hem de doğa ve fizik kurallarını altüst etmeye çalışıyorlar. Son yılların en iyi otomobil yarışı filmlerinden olan Ford v Ferrari‘de Shelby’i canlandıran Matt Damon ve Miles’ı canlandıran Christian Bale‘in yanı sıra Tracy LettsCaitriona Balfe ve Noah Jupe gibi isimler rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb

Suburbicon | 2017, George Clooney

Yönetmenliğini George Clooney‘nin, senaristliğini Coen Kardeşler’in üstlendiği Suburbicon, 1950’lerin Amerika banliyölerinde geçen tuhaf, gizemli, şiddet ve aptallığın iç içe geçtiği, karakteristik bir Coen Kardeşler hikayesi. Matt Damon, Julianne Moore ve Oscar Isaac‘i bir araya getiren film, sürükleyici senaryosu ve başarılı performanslarına rağmen beklentileri karşılayamamıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.6/10

The Martian | 2015, Ridley Scott

2015’in en eğlenceli, en yüksek bütçeli filmlerinden olan bilimkurgu The Martian, ekibi tarafından öldüğü sanılarak Mars’ta bırakılan bir astronotun yıllar boyunca kısıtlı imkanlarla Mars’taki üste hayatta kalmaya çalışmasını ve kurtarılmayı beklemesini konu alıyor. Andy Weir’in aynı adlı kitabından uyarlanan ve Ridley Scott tarafından başarılı bir şekilde yönetilen filmde Matt Damon, filmin büyük bir kısmını kendi başına, muhteşem bir performansla idare ediyor. Filmin yan rollerde karşımıza çıkan oyuncuları arasında Jessica Chastain, Jeff Daniels, Kristen Wiig, Michael Peña, Sean Bean, Kate Mara ve Chiwetel Ejiofor gibi isimler var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

İlginizi çekebilir: Uzayda Tek Başlarına: Uzay Yolculuğu Filmleri

True Grit | 2010, Ethan & Joel Coen

Bir western yeniden-çevrimi olan True Grit, babasının katilini arayan 14 yaşındaki inatçı genç kız Mattie Ross’un tehlikeli adamları bulmak için tehlikeli adamlarla çıktığı yolculuğu anlatıyor. Filmde Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin gibi usta oyuncuların yanı sıra genç oyuncu Hailee Steinfeld de dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 15 Coen Kardeşler Filmi

Invictus | 2009, Clint Eastwood

Büyük lider Nelson Mandela’nın hayatındaki kısa bir döneme odaklanan Invictus, 1995 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenen Rugby Dünya Kupası’na götürüyor bizleri. Halkını kenetlemek için sporu kullanan, başkan koltuğundaki Mandela’nın vizyonuna ve sporun birleştirici gücüne tanık olduğumuz filmde ünlü lideri Morgan Freeman canlandırıyor. Filmde aynı zamanda Güney Afrika rugby milli takımının kaptanı Francois Pienaar rolünde Matt Damon’ı izliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken Spor Filmleri

The Informant! | 2009, Steven Soderbergh

Uzun yıllar bir tarım firmasında çalışan, sakin, sıradan ve çalışkan Mark Whitacre’ın yaşamının aldığı son görevle değişmesini konu alıyor The Informant!. FBI’ın çalıştığı firmaya karşı muhbirlik yapmasını istemesi sonucu bu görevi fazla ciddiye alan ve işleri olduğundan fazla karmaşık haline getiren saf Whitacre’ı Matt Damon’ın canlandırdığı filmin yönetmen koltuğunda, 2000’lerin en üretken yönetmenlerinden Steven Soderbergh oturuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

The Departed | 2006, Martin Scorsese

Martin Scorsese’yi yıllarca beklediği Oscar ödülüne kavuşturan ve aynı zamanda yılın en iyi filmi seçilen The Departed, bizi Boston sokaklarını ve yeraltı dünyasını elinde tutan İrlandalı çetelerin peşindeki polislerin dünyasına götürüyor. Hem çetenin içinde bir polisin hem de polisin içinde bir çete üyesinin yer aldığının bilindiği ve şiddetli yöntemlerle köstebeklerin kimliklerinin ortaya çıkarılmaya çalışıldığı destansı uzunluktaki The Departed, iki Güney Kore filminden Hollywood’a uyarlanmıştı. Filmin başrollerini Leonardo DiCaprio, Matt Damon ve Jack Nicholson paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10, Top250: #41

The Good Shepherd | 2006, Robert De Niro

Uzun bir aradan sonra Robert De Niro’nun yönetmenlik koltuğunda oturduğu ikinci film olan bu dönem filminin başrollerini Matt Damon, Angelina Jolie ve Robert De Niro paylaşıyor. CIA’in tarihine tek bir adamın, Edward Wilson’ın yaşamı üzerinden ışık tutan film, Soğuk Savaş yıllarının gerilimini başarıyla yansıtıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

The Bourne Identity | 2002, Doug Liman
The Bourne Supremacy | 2004, Paul Greengrass
The Bourne Ultimatum | 2007, Paul Greengrass
Jason Bourne | 2016, Paul Greengrass

Jason Bourne’un beyazperdedeki macerası, 2002 yılındaki The Bourne Identity ile, Doug Liman yönetmenliğinde ve daha sonra onunla özdeşleşecek Matt Damon’ın oyunculuğuyla başlıyor. Geçmişine dair hiçbir şey hatırlamayan bir şekilde denizde bulunan Jason Bourne’ün aldığı özel ajanlık eğitimine dair bir şeyler hatırlamaya başlamasının ardından kendini tehlikeli durumlar karşısında bulmasıyla başlayan olaylar, 2004, 2007 ve 2016’da,  Paul Greengrass’ın yönettiği The Bourne Supremacy, The Bourne Ultimatum ve Jason Bourne filmleriyle devam ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10, IMDb Puanı: 7.8/10, IMDb Puanı: 8.0/10 / Top250: #239, IMDb Puanı: 6.6/10

The Talented Mr. Ripley | 1999, Anthony Minghella

Son yıllarda birçok romanı sinemaya uyarlanmış Patricia Highsmith’in aynı adlı romanından, The English Patient’ın Oscar ödüllü yönetmeni Anthony Minghella tarafından uyarlanan ve yönetilen bir film The Talented Mr. Ripley. 1950’lerin New York’unda başarısız bir genç adam olan Tom Ripley’in şımarık bir zengin genç adam olan Dickie Greenleaf’i eve götürmek üzere İtalya’ya gidişi ile başlayan olaylar şaşırtıcı boyutlara ulaşıyor. Filmin başrolündeki Matt Damon’a Jude Law, Gwyneth Paltrow, Cate Blanchett ve Philip Seymour Hoffman eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Saving Private Ryan | 1998, Steven Spielberg

Gelmiş geçmiş en iyi II. Dünya Savaşı filmleri arasında yer alan Saving Private Ryantek bir askerin canını kurtarmak için hayatlarını tehlikeye atan 8 kişinin çıktığı zorlu görevi anlatan bir Steven Spielberg başyapıtı. Normandiya Çıkarması’nın ardından yaşanan çatışmalarda, aynı gün hayatını kaybeden üç kardeşin dördüncü kardeşi olan Er Ryan’ı ölüme terk etmek, annelerine dört oğlunun birden acı haberini vermek istemeyen ordunun fedakarlığının anlatıldığı film, Tom Hanks‘ten Matt Damon‘a, Vin Diesel‘den Adam Goldberg‘e birçok ünlü oyuncuyu ve daha sonraları yıldızı parlayacak genç ismi bir araya getiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10

The Rainmaker | 1997, Francis Ford Coppola

Godfather serisinin efsanevi yönetmeni Francis Ford Coppola’nın imzasını taşıyan The Rainmaker, Matt Damon’ın kariyerini şekillendiren önemli yapımlardan biri oluyor. İşsiz, genç bir avukatın yaşlı bir çifti oğullarının tedavi masraflarını ödemeyen bir sigorta şirketine karşı savunan Rudy Baylor’ın bu önemli davasını anlatan filmde Damon’ın yanı sıra Danny DeVito, Jon Voight ve Claire Danes gibi isimler rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Good Will Hunting | 1997, Gus Van Sant

Good Will Hunting, kaybolmuş, sahip olduğu ayrıcalıkların ve yeteneklerin farkında olmayan Will Hunting’in hayatının bir adam sayesinde rayına oturmasını konu alıyor. Dünyanın en iyi üniversitelerinden M.I.T.’de hademelik yapan bu genç adamın matematiğe olan yeteneği ve bu yeteneği doğru şekilde kullanması, psikolog Sean Maguire’ın yardımlarıyla gerçekleşiyor. Matt Damon ve Ben Affleck’in yazdıkları senaryo ile genç yaşta Oscar heykelciğiyle buluştuğu filmde başrolleri Matt Damon, Robin Williams, Ben Affleck, Minnie Driver ve Stellan Skarsgaard paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10, Top250: 8.3/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri