2002’de Robert Ludlum’un roman serisinden uyarlanan ilk filmiyle fırtınalar koparan seri, bu hafta maceralarını konu aldığı ajanın tam adını başlığına taşıyan devam filmi Jason Bourne ile vizyona geri dönüyor!

jason bourne 1

Geçmişine dair hiçbir şey hatırlamayan ve özel bir ajanlık eğitimi aldığını içgüdüleri, refleksleri ve yetenekleriyle kavrayan Jason Bourne ile ilk olarak 2002’de The Bourne Identity aracılığıyla tanışmıştık. 2012’de kötü eleştiriler alan Matt Damon’sız bir spin-off ile devam eden serinin bu hafta vizyonda izleyebileceğimiz filmi muhteşem yönetmen-oyuncu ikilisi geri dönüyor: Jason Bourne rolünde bir kez daha Matt Damon, yönetmen koltuğunda ise Paul Greengrass var!

jason bourne 3

 

90’ların en sevilen genç oyuncularından olan Matt Damon, özenle inşa edilen kariyeri boyunca Martin Scorsese’den Clint Eastwood’a, Francis Ford Coppola’dan Coen Biraderler’e birçok ünlü yönetmenle çalışma fırsatı buldu. Yeni Bourne filmini fırsat bilerek, Damon’ın filmografisini mercek altına aldık:

Bu hafta Jason Bourne dışında vizyonda izleyebileceğiniz yeni filmler şunlar: 80’ler klasiğinin 30 yıl sonra yepyeni bir kadroyla çekilen re-boot filmi Ghostbusters (Hayalet Avcıları), Emmanuelle Bercot’ya 2015’teki Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırdıktan sonra ülkemizde !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gösterilen Mon roi (Prensim), Mila Kunis, Kristen Bell, Christina Applegate gibi isimleri buluşturan komedi  Bad Moms (Eyvah Annem Dağıttı!) ve korku filmi Worry Dolls (Şeytanın Oyuncakları).

***

En İyi Matt Damon Filmleri

Good Will Hunting | 1997, Gus Van Sant

Good Will Hunting, kaybolmuş, sahip olduğu ayrıcalıkların ve yeteneklerin farkında olmayan Will Hunting’in hayatının bir adam sayesinde rayına oturmasını konu alıyordu. Dünyanın en iyi üniversitelerinden M.I.T.’de hademelik yapan bu genç adamın matematiğe olan yeteneği ve bu yeteneği doğru şekilde kullanması, psikolog Sean Maguire’ın yardımlarıyla gerçekleşiyordu. Matt Damon ve Ben Affleck’in yazdıkları senaryo ile genç yaşta Oscar heykelciğiyle buluştuğu filmde başrolleri Matt Damon, Robin Williams, Ben Affleck, Minnie Driver ve Stellan Skarsgard paylaşıyordu.

The Rainmaker | 1997, Francis Ford Coppola

Godfather serisinin efsanevi yönetmeni Francis Ford Coppola’nın imzasını taşıyan The Rainmaker, Matt Damon’ın kariyerini şekillendiren önemli yapımlardan biri olmuştu. İşsiz, genç bir avukatın yaşlı bir çifti oğullarının tedavi masraflarını ödemeyen bir sigorta şirketine karşı savunan Rudy Baylor’ın bu önemli davasını anlatan filmde Damon’ın yanı sıra Danny DeVito, Jon Voight ve Claire Danes gibi isimler rol alıyordu.

The Talented Mr. Ripley | 1999, Anthony Minghella

Son yıllarda birçok romanı sinemaya uyarlanmış Patricia Highsmith’in aynı adlı romanından, The English Patient’ın Oscar ödüllü yönetmeni Anthony Minghella tarafından uyarlanan ve yönetilen bir filmdi The Talented Mr. Ripley. 1950’lerin New York’unda başarısız bir genç adam olan Tom Ripley’in şımarık bir zengin genç adam olan Dickie Greenleaf’i eve götürmek üzere İtalya’ya gidişi ile başlayan olaylar şaşırtıcı boyutlara ulaşıyordu. Filmin başrolündeki Matt Damon’a Jude Law, Gwyneth Paltrow, Cate Blanchett ve Philip Seymour Hoffman eşlik etmişti.

The Bourne Identity | 2002, Doug Liman
The Bourne Supremacy | 2004, Paul Greengrass
The Bourne Ultimatum | 2007, Paul Greengrass

Jason Bourne’un beyazperdedeki macerası, 2002 yılındaki The Bourne Identity ile, Doug Liman yönetmenliğinde ve daha sonra onunla özdeşleşecek Matt Damon’ın oyunculuğuyla başlamıştı. Geçmişine dair hiçbir şey hatırlamayan bir şekilde denizde bulunan Jason Bourne’ün aldığı özel ajanlık eğitimine dair bir şeyler hatırlamaya başlamasının ardından kendini tehlikeli durumlar karşısında bulmasıyla başlayan olaylar, 2004 ve 2007’de Paul Greengrass’ın yönettiği The Bourne Supremacy ve The Bourne Ultimatum filmleriyle devam etmişti.

The Departed | 2006, Martin Scorsese

Martin Scorsese’yi yıllarca beklediği Oscar ödülüne kavuşturan ve aynı zamanda yılın en iyi filmi seçilen The Departed, bizi Boston sokaklarını ve yeraltı dünyasını elinde tutan İrlandalı çetelerin peşindeki polislerin dünyasına götürmüştü. Hem çetenin içinde bir polisin hem de polisin içinde bir çete üyesinin yer aldığının bilindiği ve şiddetli yöntemlerle köstebeklerin kimliklerinin ortaya çıkarılmaya çalışıldığı destansı uzunluktaki The Departed, iki Güney Kore filminden Hollywood’a uyarlanmıştı. Filmin başrollerini Leonardo DiCaprio, Matt Damon ve Jack Nicholson paylaşıyordu.

The Good Shepherd | 2006, Robert De Niro

Uzun bir aradan sonra Robert De Niro’nun yönetmenlik koltuğunda oturduğu ikinci film olan bu dönem filminin başrollerini Matt Damon, Angelina Jolie ve Robert De Niro paylaşıyordu. CIA’in tarihine tek bir adamın, Edward Wilson’ın yaşamı üzerinden ışık tutan film, Soğuk Savaş yıllarının gerilimini başarıyla yansıtıyordu.

Invictus | 2009, Clint Eastwood

Birkaç yıl önce kaybettiğimiz büyük lider Nelson Mandela’nın hayatındaki kısa bir döneme odaklanan Invictus, 1995 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenen Rugby Dünya Kupası’na götürmüştü bizleri. Halkını kenetlemek için sporu kullanan, başkan koltuğundaki Mandela’nın vizyonuna ve sporun birleştirici gücüne tanık olduğumuz filmde ünlü lideri Morgan Freeman canlandırmıştı. Filmde aynı zamanda Güney Afrika rugby milli takımının kaptanı Francois Pienaar rolünde Matt Damon’ı izlemiştik.

The Informant! | 2009, Steven Soderbergh

Uzun yıllar bir tarım firmasında çalışan, sakin, sıradan ve çalışkan Mark Whitacre’ın yaşamının aldığı son görevle değişmesini konu alıyordu The Informant!. FBI’ın çalıştığı firmaya karşı muhbirlik yapmasını istemesi sonucu bu görevi fazla ciddiye alan ve işleri olduğundan fazla karmaşık haline getiren saf Whitacre’ı Matt Damon’ın canlandırdığı filmin yönetmen koltuğunda, 2000’lerin en üretken yönetmenlerinden Steven Soderbergh oturuyordu.

True Grit | 2010, Ethan & Joel Coen

Bir Western yeniden-çevrimi olan “True Grit”, babasının katilini arayan 14 yaşındaki inatçı genç kız Mattie Ross’un tehlikeli adamları bulmak için tehlikeli adamlarla çıktığı yolculuğu anlatıyordu. Filmde Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin gibi usta oyuncuların yanı sıra genç oyuncu Hailee Steinfeld de dikkat çekiyordu.

The Martian | 2015, Ridley Scott

Geçtiğimiz yılın en eğlenceli, en yüksek bütçeli filmlerinden olan bilimkurgu The Martian, ekibi tarafından öldüğü sanılarak Mars’ta bırakılan bir astronotun yıllar boyunca kısıtlı imkanlarla Mars’taki üste hayatta kalmaya çalışmasını ve kurtarılmayı beklemesini konu alıyordu. Andy Weir’in aynı adlı kitabından uyarlanan ve Ridley Scott tarafından başarılı bir şekilde yönetilen filmde Matt Damon, filmin büyük bir kısmını kendi başına, muhteşem bir performansla idare ediyordu. Filmin yan rollerde karşımıza çıkan oyuncuları arasında Jessica Chastain, Jeff Daniels, Kristen Wiig, Michael Peña, Sean Bean, Kate Mara ve Chiwetel Ejiofor gibi isimler vardı.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?