IMDb Top 250 listesine 7 filmiyle birden girmeyi başarmış, Amerikan sinemasının en sevilen, en vizyoner ve en ikonik yönetmenlerinden Martin Scorsese. İşte ünlü yönetmenin filmografisinden kaçırmamanız gerekenler…

En İyi  Martin Scorsese Filmleri
En İyi  Martin Scorsese Filmleri

En İyi Martin Scorsese Filmleri

Alice Doesn’t Live Here Anymore, 1974

Neden? Hemen hemen tüm kariyeri erkek karakterlere odaklanan filmlerle örülü bir yönetmenin, kariyerinin ilk yıllarında güçlü bir kadın karakterle nasıl bir iş çıkardığını görmek için. Film, eşini kaybettikten sonra, bir şarkıcı olarak yeni bir hayata başlamak isteyen Alice ve oğlunun hikâyesini anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Taxi Driver, 1976

Neden?  70’lerin başında başlayan ve yıllarca sinema tarihine başyapıtlar kazandıracak Robert De Niro – Martin Scorsese ortaklığının ilk yıllarına tanık olmak için. Taxi Driver, New York sokaklarında, gece vardiyasında taksi şoförlüğü yapan bir Vietnam gazisinin, küçük yaşta fahişeliğe zorlanan bir kızı kurtarmak için içindeki şiddete ve dengesizliğe başvurduğu bir klasik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10, Top250: #92

Raging Bull, 1980

Neden?  Rocky’den daha iyi bir boks filmi çekilebilecek mi tartışmalarını 4 yıl içinde, neredeyse başlar başlamaz sessizleştiren o filmi izlemek için. Öfkesi ve şiddet eğilimi ‘sayesinde’ kariyerinde yüksek basamaklara tırmanan bir boksörün yine aynı özellikleri nedeniyle kariyerini zora sokuşunu anlatan film, Robert De Niro’ya ikinci Oscar’ını kazandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

İlginizi çekebilir: Boks Filmleri ve Sinemada Boksörler 

Goodfellas, 1990

Neden? Sinema tarihinin en iyi gangster filmlerinden birini izlemiş olmak için. Küçük bir gangster olarak işe başlayıp iki arkadaşıyla birlikte sokaklarda ünlenmeye ve güçlenmeye başlayan Henry’nin hikâyesinde yalnızca Robert De Niro değil, Ray Liotta, Joe Pesci ve Paul Sorvino da kusursuz performanslar sergiliyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.7/10

Cape Fear, 1991

Neden?  Gelmiş geçmiş en iyi intikam filmlerinden birini izlemek için. Cape Fear, 14 yıl hapis yattıktan sonra tahliye olan bir mahkumun, dava sırasında büyük bir hata yaptığına inandığı avukatının ve ailesinin peşine düşmesini anlatıyor, filmin başrollerini Robert De Niro, Nick Nolte, Jessica Lange ve Juliette Lewis paylaşıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Casino, 1995

Neden?  Las Vegas ve kumar endüstrisine dair çekilmiş en iyi filmlerden birini izlemek için. İnsan doğasının tüm zayıf yönlerini para ve güç ekseninde işleyen filmde bir mafya adamı ve bir kumarhane patronunun çekişmeli öyküsüne yerleştiren filmde Robert De Niro’ya Sharon Stone ve Joe Pesci eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

Gangs of New York, 2002

Neden?  Scorsese’nin “Yeni De Niro’su” Leonardo DiCaprio’yla olan ilk işbirliğini kaçırmamak için. 1863 yılında New York’un sokaklarındaki çetelerin kirli ve entrikalı ilişkilerini işleyen filmde Daniel Day-Lewis, Jim Broadbent, Cameron Diaz, Liam Neeson gibi ünlü oyuncular rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

The Aviator, 2004

Neden? Görselliği ve işçiliğiyle göz kamaştıran, sizi Amerikan tarihinin 1920’li, 30’lu ve 40’lı yıllarına götürecek epik bir biyografi izlemek için. Efsanevi iş adamı, yönetmen ve havacı Howard Hughes’un yaşamını konu alan filmde DiCaprio Hughes’a, Cate Blanchett ise Katherine Hepburn’e dönüşmüştü.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 15 Cate Blanchett Performansı

The Departed, 2006

Neden? Scorsese’nin yıllarca kavuşamadığı En İyi Yönetmen Oscar’ını ona getiren filmi izlemedim dememek için. Boston’ın İrlandalı çeteleri arasına sızmış bir polis ve polis teşkilatına sızmış bir çete üyesinin oyunlarının etrafında dönen bu sürükleyici film, bir Güney Kore filminden uyarlanmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Mark Wahlberg Performansı

Shutter Island, 2010

Neden? Martin Scorsese’nin değeri en az bilinmiş, adı en az duyulmuş filmlerinden birini kaçırmamak için. 50’li yıllarda, yerleşim olmayan bir adadaki akıl hastanesinden kaçan katil zanlısı bir hastanın izini süren iki dedektifin başrolde olduğu psikolojik gerilim zihnin derinliklerini açan, başarılı bir dönem filmiydi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

The Wolf of Wall Street, 2013

Neden? Martin Scorsese – Leonardo DiCaprio işbirliğinin en eğlenceli filmini kaçırmamak için. Jordan Belfort’un gerçek hikayesini anlatan bu suç hikâyesi, rüşvet, dolandırıcılık ve her türlü sahtekarlıkla zengin olmuş bir borsacıya odaklanıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken Leonardo DiCaprio Filmleri

Kundun, 1997

Neden? Scorsese’nin ABD sınırları dışında da iyi filmler çekebildiğine ikna olmak için. Filmin adı Tibetlilerin Dalai Lama’ya verdiği, “Varlık” anlamındaki sözcükten geliyor, Kundun 1950’lerin sonunda Çin’in Tibet’i işgalinin ardından 14. Dalai Lama ve ona inananların verdiği mücadeleyi konu alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Hugo, 2011

Neden? Martin Scorsese’nin büyük tarihi dramalardan ve suç dünyasından uzaklaşarak, masalsı hikayeler de anlatabileceğini görmek için. 5 Oscar ödüllü Hugo, 1930’larda Paris’te bir tren garının duvarları arasında yaşayan kimsesiz çocuk Hugo Cabret’nin ailesiyle ilgili sırların peşine düşmesini anlatan büyülü bir masaldı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Silence, 2016

Neden? Adam Driver ve Andrew Garfield gibi genç neslin yükselen iki oyuncusunu bir arada izlemek için. Silence, 17. yüzyılda, kayıp bir rahibi bulmak üzere görevlendirerek Avrupa’dan Japonya’ya giden iki misyoner rahibin yaşadıklarını konu alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

The Irishman, 2019

Neden? Martin Scorsese’nin Netflix’le ilk işbirliğini kaçırmamak için. Bir Netflix orijinal yapımı olan The Irishman, şu an post-prodüksiyon aşamasında ve filmin 2019 yılı içerisinde Netflix’te yayınlanması planlanıyor. Jimmy Hoffa cinayetinde rolü olduğuna inanan bir çete üyesinin geçmişi anımasaması üzerinden ilerleyen The Irishman sadece Scorsese’yi yıllar sonra bir kez daha gözde oyuncularından Robert De Niro ile bir araya getirmesi nedeniyle değil, Robert De Niro ve Al Pacino’yu bıuluşmasıyla da önem taşıyor. Filmde, Jesse Plemons, Anna Paquin, Bobby Cannabale, Joe Pesci, Harvey Keitel ve Ray Romano gibi ünlü isimler de rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri