Boks, psikolojik dayanıklılığı fiziksel güçle birleştiren hareket ve heyecan dolu bir spor. Boks filmleri ise oyuncuları maruz bıraktığı ağır yükle, güç dengelerinin ve başarı hikayelerinin bir simge olarak kullanılabilirliğiyle sinemanın vazgeçilmez alttürlerinden biri…

En kaliteli film deneyimi için Televizyon ve Soundbar önerilerimize göz atın.

theMagger Banner
Advertisement
Boksörler ve Hayatları: İzlemeniz Gereken Boks Filmleri
Boksörler ve Hayatları: İzlemeniz Gereken Boks Filmleri

Martin Scorsese’den Ron Howard’a birçok ünlü yönetmenin farklı anlatılarla karşımıza çıkardığı bu sporun sinemadaki en iyi örnekleri ve en iyi boksör filmleri:

En İyi Boks Filmleri

Rocky | 1976, John G. Avildsen

Tüm zamanların en iyi spor filmleri arasında gösterilen Rocky, adını Sylvester Stallone ile özdeşleşen karakterden, boksör Rocky Balboa’dan alıyordu. Kasabasını ziyaret eden ağır siklet şampiyonu ile karşılaşma fırsatı yakalayan bu tanınmamış boksörün zafere ve üne giden yoldaki mücadelesini konu alan filmin ardından Rocky 1979, 1982, 1985 ve 1990’da çekilen dört devam filmi ile beyazperdeye kısa aralıklarla sık sık geri dönmüştü.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #217

Raging Bull | 1980, Martin Scorsese

Sinema tarihinin efsane yönetmen-oyuncu ikilileri arasındaki yerini alan Martin Scorsese ve Robert De Niro’nun en önemli işbirliklerinden biri olan Raging Bull, duygusal anlamda dengesiz ve çevresine zararlı bir boksörün yaşamına odaklanıyordu. De Niro’nun canlandırdığı Jake La Motta’yı ringlerin yıldızı haline getiren öfkesi ve şiddet eğilimi, ailesi ile olan ilişkisini her geçen gün zarara uğratıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #123

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Martin Scorsese Filmi

When We Were Kings | 1996, Leon Gast

Boks filmleri arasına bir de boks belgeseli sıkıştıralım… Boks dünyasının gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından Muhammad Ali’nin yükselişini konu alan, şampiyon George Foreman ve henüz tanınmamış bir genç olan Muhammad Ali’nin karşılaşmasını nefes kesen ayrıntılarıyla anlatan Oscar ödüllü belgesel, bu spora ilgi duyanların mutlaka izlemesi gerekenlerden.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken Oscar Ödüllü 10 Belgesel

The Boxer | 1997, Jim Sheridan

My Left Foot ve In the Name of the Father gibi filmlerle 80’ler sonu, 90’lar başı sinemasına damgasını vuran Jim Sheridan – Daniel Day-Lewis işbirliklerine 1997 yılında bir yenisi daha eklenmişti. IRA terör örgütüne üye olduğu gerekçesiyle haksız yere suçlanan ve 14 yıl hapis yatan Danny Flynn, özgürlüğüne kavuştuğunda kız arkadaşını en yakın arkadaşıyla evlenmiş buluyor ve IRA ile bağlantılarını kesmek için boksörlük kariyerine başlıyordu. Daniel Day-Lewis’in bir kez daha performansıyla büyülediği bu  yeniden başlama hikayesi, 3 dalda Altın Küre adaylığı elde etmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

The Hurricane | 1999, Norman Jewison

Haksız yere cinayetle suçlanarak hapis cezasına çarptırılan ünlü bir boksör olan Rubin “Hurricane” Carter’ın masumiyetini kanıtlamak için verdiği hukuk mücadelesini beyazperdeye taşıyan film, boksörün otobiyografisinden uyarlanmıştı. Film, heyecan verici boks sahnelerini yansıtmak dışında Denzel Washington’ın ustalıkla canlandırdığı boksörün maruz kaldığı ırkçılığı da dert ediniyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Ali | 2001, Michael Mann

Gelmiş geçmiş en iyi boksörlerden Muhammed Ali’nin biyografisini beyazperdeye taşıyan 2001 yapımı Ali, efsanenin gençliğinden ringlerde devleştiği yıllara dek onu izliyor, başroldeki Will Smith de kendisini güçlü bir performansla canlandırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

İlginizi çekebilir: Will Smith’in Bu 10 Filmini ve Performansını Mutlaka İzleyin

Million Dollar Baby | 2004, Clint Eastwood

Güçlü rakiplerini geride bırakarak 2004’ün En İyi Film Oscar’ının sahibi olan Million Dollar Baby, kadın boksör Maggie Fitzgerald’ın deneyimli bir antrenör ile çalışarak hem spora hem de hayata dair dersler almasını ve ikisi arasındaki bir baba-kız ilişkisinden farksız hale gelen ilişkiyi konu alıyordu. Hem heyecan verici boks sahneleriyle hem de dramatik anlamda güçlü hikayesiyle dikkat çeken filmin başrollerinde Hilary Swank, Clint Eastwood ve Morgan Freeman yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #203

İlginizi çekebilir: 2000’ler ve En İyi Clint Eastwood Filmleri

Cinderella Man | 2005, Ron Howard

1930’ların Amerikası’nda Büyük Buhran döneminde kariyeri sona ermiş bir boksörün ekonomik imkansızlıklar nedeniyle eski sporuna geri dönüşünü anlatıyordu Cinderella Man. Karısına olan aşkı ve paraya muhtaç halinin verdiği çaresizlikle yumruklarına sarılan Jim Braddock, antrenörü Joe Gould’un da yardımlarıyla küllerinden yeniden doğuyordu. Filmde başrolde Russell Crowe’u, yardımcı rollerde ise Renée Zellweger ve Paul Giamatti’yi izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Russell Crowe Performansı, İzlemeniz Gereken 10 Ron Howard Filmi

Rocky Balboa | 2006, Sylvester Stallone

Ringlerdeki ilk mücadelesinin üzerinden 30 yıl geçtikten sonra Rocky Balboa’nun emekliliğinden önceki son dövüşünü anlatan filmde onu şampiyon Mason ‘The Line’ Dixon’a karşı dövüşürken izlemiştik. Sylvester Stallone’nin bu kez yalnızca başrol performansı ve senaryodaki imzası dışında yönetmen koltuğunda da oturduğu filmde Rocky, kendinden daha güçlü, daha genç ve daha öfkeli bir boksörün karşısında yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

The Fighter | 2010, David O. Russell

Son yıllarda “Silver Linings Playbook” ve “American Hustle” filmleriyle Hollywood’un fazla sevilen yönetmenleri arasına giren David O. Russell, en önemli çıkışını 2010′da bir boks filmiyle yapmıştı. “The Fighter”, “Irish” Micky Ward’ın boks kariyerinin yükselişine odaklanıyordu. 80′li yıllarda, kendisi de eski bir boksör olan ağabeyinin yardımıyla ringlerde parlamaya çalışan Micky Ward’un bu yolda tek başa çıkması gereken rakipleri değil, bir de gözünü hırs bürümüş annesiydi. Mark Wahlberg, Christian Bale, Melissa Leo ve Amy Adams’ın dikkat çekici performanslarıyla son yıllarda birçok örneğini izlediğimiz boks filmleri arasında önemli bir yere sahip “The Fighter”…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Christian Bale Performansı

Warrior | 2011, Gavin O’Connor

Yalnızca boks değil, birçok dövüş sporunun karışımı bir mücadeleyi gerektiren bir turnuvada birbirlerine rakip olan iki kardeşin birbirleriyle ve babalarıyla olan ilişkilerine odaklanan Warrior’da Joel Edgerton, Tom Hardy ve Nick Nolte başrolleri paylaşıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #151

Real Steel | 2011, Shawn Levy

Boks filmleri bilimkurguyla birleşiyor… Gavin O’Connor’ın filminde ringlerde savaşan boksörlerin yerini, boksör robotlar almıştı. Yakın bir gelecekte geçen film, popüler hale gelen bu sporun yakın takipçilerinden, yakın bir zamanda eşini kaybeden Charlie ve acısını paylaşan oğlu Max Kenton’a odaklanıyordu. Baba-oğlun bulup onardıkları bir robotu yıldız bir boksöre dönüştürmesini anlatan filmde Hugh Jackman ve Evangeline Lilly başrolleri paylaşıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Grudge Match | 2013, Peter Segal

Ezeli bir rekabetin muhteşem finali Grudge Match, yaşını almış iki dev boksörün son maçlarından 30 yıl sonra bir maç için daha ringde buluşmasını konu alıyor. Diğer yandan kurmacanın dışında, gerçek hayatta da dev bir buluşma bu: Zira bu boksörleri canlandıran isimler Rocky serisinin efsanesi Sylvester Stallone ve daha önce Scorsese’nin Raging Bull‘unda bir boksörü canlandırmış olan yıldız oyuncu Robert De Niro…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Southpaw | 2015, Antoine Fuqua

Eşini bir kazada kaybettikten sonra depresyona giren ve kızının velayetini kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya kalan boksör Billy Hope’un antrenör Tick Willis’in yardımlarıyla hayata tutunmasını konu alan Southpaw‘un başrollerinde Jake Gyllenhaal, Forest Whitaker ve Rachel McAdams yer alıyor. Film, Training Day‘in (2001) yönetmeni olarak tanıdığımız Antoine Fuqua’nın imzasını taşıyor; Amerikan sinemasının en sevdiği alt-türlerden biri olan boks filmleri bir kez daha, yeni bir oyuncuyu daha ringlerde devleştiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Jake Gyllenhaal Performansı

Creed | 2015, Ryan Coogler

Creed, Rocky Balboa’nın geçmişteki en büyük rakiplerinden Apollo Creed’in oğlu Adonis Johnson’a antrenörlük yaptığı nefes kesen bir filmle Rocky’nin mirasını yeni nesillere aktarmayı başarmıştı. Başrolde Michael B. Jordan’ı izlediğimiz filmde Sylvester Stallone de Rocky rolüne geri dönmüştü ve Oscar’a aday gösterilmişti. Creed II, 2018’in merakla beklenen filmlerinden biri olarak hikayeye kaldığı yerden devam edecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri