Boks, psikolojik dayanıklılığı fiziksel güçle birleştiren hareket ve heyecan dolu bir spor. Boks filmleri ise oyuncuları maruz bıraktığı ağır yükle, güç dengelerinin ve başarı hikayelerinin bir simge olarak kullanılabilirliğiyle sinemanın vazgeçilmez alttürlerinden biri…

Boksörler ve Hayatları: İzlemeniz Gereken Boks Filmleri
Boksörler ve Hayatları: İzlemeniz Gereken Boks Filmleri

Martin Scorsese’den Ron Howard’a birçok ünlü yönetmenin farklı anlatılarla karşımıza çıkardığı bu sporun sinemadaki en iyi örnekleri ve en iyi boksör filmleri:

En İyi Boks Filmleri

Rocky | 1976, John G. Avildsen

Tüm zamanların en iyi spor filmleri arasında gösterilen Rocky, adını Sylvester Stallone ile özdeşleşen karakterden, boksör Rocky Balboa’dan alıyor. Film, kasabasını ziyaret eden ağır siklet şampiyonu ile karşılaşma fırsatı yakalayan bu tanınmamış boksörün zafere ve üne giden yoldaki mücadelesini konu alıyor. Rocky’nin ardından boksörün 1979, 1982, 1985 ve 1990’da çekilen dört devam filmi ile beyazperdeye kısa aralıklarla geri döndüğünü de hatırlatalım.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #217

Raging Bull | 1980, Martin Scorsese

Sinema tarihinin efsane yönetmen-oyuncu ikilileri arasındaki yerini alan Martin Scorsese ve Robert De Niro’nun en önemli işbirliklerinden biri olan Raging Bull, duygusal anlamda dengesiz ve çevresine zararlı bir boksörün yaşamına odaklanıyor. De Niro’nun canlandırdığı Jake La Motta’yı ringlerin yıldızı haline getiren öfkesi ve şiddet eğilimi, ailesi ile olan ilişkisini her geçen gün zarara uğratıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #123

When We Were Kings | 1996, Leon Gast

Boks filmleri arasına bir de boks belgeseli sıkıştıralım… Boks dünyasının gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından Muhammad Ali’nin yükselişini konu alan, şampiyon George Foreman ve henüz tanınmamış bir genç olan Muhammad Ali’nin karşılaşmasını nefes kesen ayrıntılarıyla anlatan Oscar ödüllü belgesel, bu spora ilgi duyanların mutlaka izlemesi gerekenlerden.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

The Boxer | 1997, Jim Sheridan

My Left Foot ve In the Name of the Father gibi filmlerle 80’ler sonu, 90’lar başı sinemasına damgasını vuran Jim Sheridan – Daniel Day-Lewis işbirliklerinin bir diğeri… IRA terör örgütüne üye olduğu gerekçesiyle haksız yere suçlanan ve 14 yıl hapis yatan Danny Flynn, özgürlüğüne kavuştuğunda kız arkadaşını en yakın arkadaşıyla evlenmiş buluyor ve IRA ile bağlantılarını kesmek için boksörlük kariyerine başlıyor. Daniel Day-Lewis’in bir kez daha performansıyla büyülediği bu  yeniden başlama hikayesi, 3 dalda Altın Küre adaylığına sahip.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

The Hurricane | 1999, Norman Jewison

Haksız yere cinayetle suçlanarak hapis cezasına çarptırılan ünlü bir boksör olan Rubin “Hurricane” Carter’ın masumiyetini kanıtlamak için verdiği hukuk mücadelesini beyazperdeye taşıyan film, boksörün otobiyografisinin bir uyarlaması. Film, heyecan verici boks sahnelerini yansıtmak dışında Denzel Washington’ın ustalıkla canlandırdığı boksörün maruz kaldığı ırkçılığı da dert ediniyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Ali | 2001, Michael Mann

Gelmiş geçmiş en iyi boksörlerden Muhammed Ali’nin biyografisini beyaz perdeye taşıyan 2001 yapımı Ali, efsanenin gençliğinden ringlerde devleştiği yıllara dek onu izliyor, başroldeki Will Smith de kendisini güçlü bir performansla canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Million Dollar Baby | 2004, Clint Eastwood

Güçlü rakiplerini geride bırakarak 2004’ün En İyi Film Oscar’ının sahibi olan Million Dollar Baby, kadın boksör Maggie Fitzgerald’ın deneyimli bir antrenör ile çalışarak hem spora hem de hayata dair dersler almasını ve ikisi arasındaki bir baba-kız ilişkisinden farksız hale gelen ilişkiyi konu alıyor. Hem heyecan verici boks sahneleriyle hem de dramatik anlamda güçlü hikayesiyle dikkat çeken filmin başrollerinde Hilary Swank, Clint Eastwood ve Morgan Freeman yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #203

İlginizi çekebilir: 2000’ler ve En İyi Clint Eastwood Filmleri

Cinderella Man | 2005, Ron Howard

Ron Howard imzalı Cinderella Man, 1930’ların Amerikası’nda Büyük Buhran döneminde kariyeri sona ermiş bir boksörün ekonomik imkansızlıklar nedeniyle eski sporuna geri dönüşünü anlatıyor. Eşine olan aşkı ve paraya muhtaç halinin verdiği çaresizlikle yumruklarına sarılan Jim Braddock, antrenörü Joe Gould’un da yardımlarıyla küllerinden yeniden doğuyor. Filmin başrolde Russell Crowe, yardımcı rollerde ise Renée Zellweger ve Paul Giamatti yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Rocky Balboa | 2006, Sylvester Stallone

Ringlerdeki ilk mücadelesinin üzerinden 30 yıl geçtikten sonra Rocky Balboa’nun emekliliğinden önceki son dövüşünü anlatan filmde onu şampiyon Mason ‘The Line’ Dixon’a karşı dövüşürken izliyoruz. Sylvester Stallone’nin bu kez yalnızca başrol performansı ve senaryodaki imzası dışında yönetmen koltuğunda da oturduğu filmde Rocky, kendinden daha güçlü, daha genç ve daha öfkeli bir boksörün karşısında yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

The Fighter | 2010, David O. Russell

Son yıllarda “Silver Linings Playbook” ve “American Hustle” filmleriyle Hollywood’un fazla sevilen yönetmenleri arasına giren David O. Russell, en önemli çıkışını 2010′da bir boks filmine borçlu. “The Fighter”, “Irish” Micky Ward’ın boks kariyerinin yükselişine odaklanıyor. 80′li yıllarda, kendisi de eski bir boksör olan ağabeyinin yardımıyla ringlerde parlamaya çalışan Micky Ward’un bu yolda tek başa çıkması gereken rakipleri değil, bir de gözünü hırs bürümüş annesi. Mark Wahlberg, Christian Bale, Melissa Leo ve Amy Adams’ın dikkat çekici performanslarıyla son yıllarda birçok örneğini izlediğimiz boks filmleri arasında önemli bir yere sahip “The Fighter”…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Warrior | 2011, Gavin O’Connor

Yalnızca boks değil, birçok dövüş sporunun karışımı bir mücadeleyi gerektiren bir turnuvada birbirlerine rakip olan iki kardeşin birbirleriyle ve babalarıyla olan ilişkilerine odaklanan Warrior’da Joel Edgerton, Tom Hardy ve Nick Nolte başrolleri paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #151

Real Steel | 2011, Shawn Levy

Boks filmleri bilimkurguyla birleşiyor… Gavin O’Connor’ın filminde ringlerde savaşan boksörlerin yerini, boksör robotlar almıştı. Yakın bir gelecekte geçen film, popüler hale gelen bu sporun yakın takipçilerinden, yakın bir zamanda eşini kaybeden Charlie ve acısını paylaşan oğlu Max Kenton’a odaklanıyor. Baba-oğlun bulup onardıkları bir robotu yıldız bir boksöre dönüştürmesini anlatan filmde Hugh Jackman ve Evangeline Lilly başrolleri paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Grudge Match | 2013, Peter Segal

Ezeli bir rekabetin muhteşem finali Grudge Match, yaşını almış iki dev boksörün son maçlarından 30 yıl sonra bir maç için daha ringde buluşmasını konu alıyor. Diğer yandan kurmacanın dışında, gerçek hayatta da dev bir buluşma bu: Zira bu boksörleri canlandıran isimler Rocky serisinin efsanesi Sylvester Stallone ve daha önce Scorsese’nin Raging Bull‘unda bir boksörü canlandırmış olan yıldız oyuncu Robert De Niro…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Southpaw | 2015, Antoine Fuqua

Eşini bir kazada kaybettikten sonra depresyona giren ve kızının velayetini kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya kalan boksör Billy Hope’un antrenör Tick Willis’in yardımlarıyla hayata tutunmasını konu alan Southpaw‘un başrollerinde Jake Gyllenhaal, Forest Whitaker ve Rachel McAdams yer alıyor. Film, Training Day‘in (2001) yönetmeni olarak tanıdığımız Antoine Fuqua’nın imzasını taşıyor; Amerikan sinemasının en sevdiği alt-türlerden biri olan boks filmleri bir kez daha, yeni bir oyuncuyu daha ringlerde devleştiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Creed | 2015, Ryan Coogler

Creed, Rocky Balboa’nın geçmişteki en büyük rakiplerinden Apollo Creed’in oğlu Adonis Johnson’a antrenörlük yaptığı nefes kesen bir filmle Rocky’nin mirasını yeni nesillere aktarmayı başarıyor. Başrolde Michael B. Jordan’ı izlediğimiz filmde, Oscar adaylığı elde eden performansıyla Sylvester Stallone de Rocky rolüne geri dönüyor. Hikâye, Steven Caple Jr.’ın yönettiği Creed II (2018) ile de devam ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Chuck | 2016, Philippe Falardeau

Liev Schreiber ve Naomi Watts’ı buluşturan bu dönem filmi, Muhammed Ali ile yapmış olduğu boks karşılaşmasına 15 raund dayanarak ünlenen “Kan dökücü” lakaplı, eski New Jersey ağırsiklet boksör Chuck Wepner’ın gerçek hikayesini anlatıyor. Chuck’ın hikayesinin, efsanevi boks filmleri arasındaki Rocky’e ilham verdiği söyleniyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

The Survivor | 2021, Barry Levinson

Rain Man ve Bugsy gibi filmlerin Oscar ödüllü yönetmeni Barry Levinson, The Survivor ile II. Dünya Savaşı sonrasında geçen bir boks filmine imza atıyor. Toplama kamplarında diğer mahkumlarla dövüşerek hayatta kalmayı başaran boksör Harry Haft, filmde savaşın sonrasında suçlamalara karşı koymaya ve aşkı bulmaya çalışıyor. Filmde boksörü Ben Foster canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri