Kendisi gibi yetenekli bir oyuncu olan ablası Maggie Gyllenhaal’dan 3 yıl sonra, 1980’de Los Angeles’ta doğan Jake Gyllenhaal’u birçoğumuz, 2001 yapımı unutulmaz film Donnie Darko ile tanıdık. 15 yıl gibi kısa bir sürede kariyerine David Fincher, Ang Lee ve Sam Mendes gibi yönetmenlerle çalışmalar ekleyen oyuncunun yıldızı parlamaya devam ediyor.

jake gyllenhaal

Jake Gyllenhaal’un en yeni filmlerinden, Paul Dano’nun yazıp yönettiği Wildlife, 2018 Sundance ve Cannes Film Festivalleri’nde  büyük beğeni topladıktan sonra izleyici karşısına çıkmak için gün sayıyor. Gyllenhaal’un başrolleri John C. Reilly ve Joaquin Phoenix ile paylaştığı, Jacques Audiard’ın imzalı western The Sisters Brothers ise prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yaptı. Oyuncunun bu yeni filmlerini izlemeyi beklerken, işte Donnie Darko’dan günümüze izlemeniz gereken 15 Jake Gyllenhaal filmi…

En İyi Jake Gyllenhaal Filmleri

Donnie Darko | 2001, Richard Kelly

Birçoğumuzun kendisiyle tanışmasına vesile olan, şu an kült mertebesine erişmiş Richard Kelly imzalı Donnie Darko’da Jake Gyllenhaal henüz 21 yaşındaydı. Liseli bir gencin zihnini meşgul eden, sanrılar görmesine neden olan, yaşamını değiştiren psikolojik ve doğaüstü olayların büyüleyici bir şekilde anlatıldığı minimalist bilimkurgu; Interstellar’dan yıllar önce ve çok daha düşük bir bütçeyle paralel evren hakkında düşünmemize bile neden olmuştu. Filmde Jake Gyllenhaal’un ablasını gerçek hayattaki gibi Maggie Gyllenhaal’un canlandırmış olması ise filmle ilgili gülümseten detaylardan biri.

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #224

İlginizi çekebilir: Zamanda Yolculuk ve Paralel Evren: Dark’ı Beğendiyseniz Bu Film/Dizileri de Seveceksiniz

The Good Girl | 2002, Miguel Arteta

Jennifer Aniston’ın kendinden genç bir erkekle ilişkiye giren evli bir kadını canlandırdığı The Good Girl, Jake Gyllenhaal’un kariyerini inşa ederkenki sağlam adımlardan bir diğeri. Salinger’ın sevilen roman karakteri Holden Caufield’ın reenkarne olmuş hali olduğuna inanan bir genç erkek rolündeki Holden Worther’ı canlandıran Gyllenhaal’un yanı sıra filmde geleceği parlak bir başka genç oyuncu daha çıkıyor karşımıza: Zooey Deschanel.

IMDb Puanı: 6.5/10

 

Moonlight Mile | 2002, Brad Silberling

Nişanlısının ani ölümünün ardından yasını kızın ailesi ile yaşayarak tutmak zorunda kalan bir genç adam; duygusal, psikolojik, yasal ve ahlaki sorunlar… Tüm bunların arasında hiç beklenmedik bir anda çıkıp gelen yeni bir kadın, yeni bir aşk… Ölüm ve sevilen bir insanın ölümü ile başa çıkmak üzerine bağımsız bir yapım olan filmin en güçlü yanlarından biri ise Travis’ten The Rolling Stones’a birçok ünlü sanatçıyı ağırlayan soundtrack’i. Filmde Gyllenhaal’un yanı sıra Dustin Hoffman, Susan Sarandon ve Holly Hunter da rol alıyor.

IMDb Puanı: 6.7/10

 

The Day After Tomorrow | 2004, Roland Emmerich

Felaket filmlerinin ustası Roland Emmerich’in 2004’te küresel ısınma ve küresel felaket senaryolarını birleştirdiği filmi “The Day After Tomorrow”un birçok yan hikayesi olmasına rağmen, film basitçe bu apokaliptik ortamda bir babanın oğluna, oğlun ise sevgilisine ulaşma çabalarını anlatıyordu. Dennis Quaid, Jake Gyllenhaal ve Emmy Rossum’un başrollerinde yer aldığı filmde yok yok: Havada donan helikopterler, tsunami ve buz altında kalan bir Özgürlük Anıtı, ısınmak için yakılan New York Kütüphanesi kitapları…

IMDb Puanı: 6.4/10

İlginizi çekebilir: İklim Değişikliği: Durumu Ciddiye Almayanları Harekete Geçirecek 10 Film

 

Brokeback Mountain | 2005, Ang Lee

1960’ların Wyoming’inde iki kovboyun yasak aşkını konu alan Annie Proulx imzalı kısa öyküden uyarlanan, sadece eşcinsel sinemanın değil tüm romantik sinemanın en başarılı örneklerinden kabul edilen Brokeback Mountain’da bu iki kovboyu Heath Ledger ve Jake Gyllenhaal canlandırıyordu. Her ikisinin de, ayrıca Michelle Williams’ın da kariyerlerindeki ilk Oscar adaylıklarını elde ettiği film, sürpriz bir şekilde En İyi Film ödülünü Crash’e kaptırmış, yine de kalplerdeki En İyi Film’liğini korumaya devam etmişti.

IMDb Puanı: 7.7./10

 

Jarhead | 2005, Sam Mendes

American Beauty ve Road to Perdition’ın ardından, Sam Mendes üçüncü filminde 1980′lerin sonuna, Körfez Savaşı’nın başladığı dönemde ABD ordusunun deniz piyadelerinin Suudi Arabistan çöllerindeki kamplarındaki bekleyişini konu almıştı. Jake Gyllenhaal’un başrolde oynadığı film, adını askerlerin tıraşlı kafalarına takılan “Jarhead” isminden alıyordu.

IMDb Puanı: 7.0/10

 

Zodiac | 2007, David Fincher

Daha önce David Fincher ve Robert Downey Jr. filmleri listelerimizde de yer verdiğimiz Zodiac, 1970’lerde San Francisco ve Körfez çevresine dehşet saçan seri katil Zodiac’ın yakalanamayışının gerçek hikayesini anlatıyor. Robert Graysmith’in konuyla ilgili kitabından uyarlanan filmde; katilin peşindeki dedektifler ve gazeteciler bir yana, bir karikatürist de katili yakalamakla kafayı bozuyor, dehşet dolu sisli ve karanlık gecelerde katilin izini sürüyordu. Filmin başrollerini Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. ve Mark Ruffalo paylaşıyordu.

IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: 10 Filmde David Fincher Sineması ve Mert Tanöz’den “Zodiac” incelemesi

 

Brothers | 2009, Jim Sheridan

Danimarka’nın en iyi yönetmenlerinden Susanne Bier’in 2004 tarihli Brødre filminin Hollywood uyarlaması olan film, biri asker diğeri serseri iki erkek kardeşin hikayesini anlatıyor. Bier’in filminde asker olan Michael’in Afganistan’da esir alınması sonucu evine hiçbir şekilde haber ulaştıramaması ve öldüğünün sanılması üzerine karısı ile yakınlaşan erkek kardeşi Jannik, büyük bir aile dramına neden oluyordu. 2009 yapımı Jim Sheridan filminde bu isimler Sam ve Tommy olarak değişmiş, kardeşleri canlandıran Tobey Maguire ve Jake Gyllenhaal’a Natalie Portman eşlik etmişti.

IMDb Puanı: 7.1/10

 

Prisoners | 2013, Denis Villeneuve

Jake Gyllenhaal, geçtiğimiz yıl Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve ile iki filmlik bir ortaklığa imza attı. Sürükleyici bir polisiye olan Prisoners’ta başrolleri Hugh Jackman ile paylaşan Gyllenhaal; kızı kaçırılan bir babanın polisin görevini yeterince yerine getirmediğini düşünerek kontrolü ele almaya çalışmasını anlatan filmde aynı zamanda Viola Davis, Maria Bello, Terrence Howard, Melissa Leo ve Paul Dano gibi oyuncular rol alıyor, Roger Deakins’in görüntüleri her şeyden çok dikkat çekiyordu.

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #210

 

Enemy | 2013, Denis Villeneuve

Gyllenhaal’un geçtiğimiz yıl rol aldığı diğer Villeneuve filmi ise çok daha derinlikli, çok daha çözümlemesi zor bir yapım olan Enemy olmuştu. José Saramago’nun romanından uyarlanan filmde, tesadüfen izlediği bir filmde kendisine tıpatıp benzeyen bir oyuncu gören ve onun peşine düşerek hayatını sorgulamaya başlayan bir adamın yaşamına konuk oluyorduk.

IMDb Puanı: 6.9/10

 

Nightcrawler | 2014, Dan Gilroy

The Fall ve Real Steel gibi filmlerin senaryosunu yazdıktan sonra bu yıl ilk filmi Nightcrawler‘ı yöneten Dan Gilroy, Michael Clayton ve Duplicity gibi filmlerle tandığımız Tony Gilroy’un kardeşi aynı zamanda. Filmde, yeraltı gazeteciliği diyebileceğimiz tehlikeli ve adrenalin kaynağı bir işle uğraşan Lou Bloom’un suç dünyasını görüntülediği geceleri anlatıyor. Bu uğraşı ona iyi bir iş kazandırsa da tehlikeli insanların dikkatini çekmesini de beraberinde getirdiğinde yaşananlar ortaya heyecan dolu bir film çıkarıyor. Filmin başrolündeki Jake Gyllenhaal’un performansı göklere çıkarıladursun, filmde ona Rene Russo, Bill Paxton ve Riz Ahmed eşlik ediyor.

IMDb Puanı: 7.9/10

 

Southpaw | 2015, Antoine Fuqua

Eşini bir kazada kaybettikten sonra depresyona giren ve kızının velayetini kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya kalan boksör Billy Hope’un antrenör Tick Willis’in yardımlarıyla hayata tutunmasını konu alan Southpaw‘un başrollerinde Jake Gyllenhaal, Forest Whitaker ve Rachel McAdams yer alıyor. Film, TrainingDay‘in (2001) yönetmeni olarak tanıdığımız Antoine Fuqua’nın imzasını taşıyor; Amerikan sinemasının en sevdiği alt-türlerden biri olan boks filmleri bir kez daha, yeni bir oyuncuyu daha ringlerde devleştiriyor.

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: Boks Filmleri ve Sinemada Boksörler: Bu 15 Filmi Mutlaka İzleyin

Demolition | 2015, Jean-Marc Vallée

Zengin ve başarılı bir bankacı olan Davis, eşini trajik bir trafik kazasında kaybettikten sonra herkesin beklentilerinden farklı psikolojik tepkiler vermeye başlar. Bunlar arasında hayatını değiştirense takıntılı bir hale getirdiği müşteri şikayeti aracılığıyla tanıştığı müşteri hizmetleri temsilcisi Karen ve oğlunun hayatına girmesi olur. Geçmişteki yaşamını ve evini hem mecazen hem de gerçek anlamda yıkmaya ve yerine yenisini inşa etmeye başlar. En son HBO minidizisi Big Little Lies ile büyük beğeni toplayan Jean Marc-Vallée’nin imzasını taşıyan filmde, Gyllenhaal’a Naomi Watts ve Chris Cooper eşlik ediyor.

IMDb Puanı: 7.0/10

 

Nocturnal Animals | 2016, Tom Ford

Hatırlarsanız ünlü modacı Tom Ford, 2009 yılında yönetmenlik kariyerine Colin Firth’ün başrolde yer aldığı, Christopher Isherwood uyarlaması A Single Man (Tek Başına Bir Adam) ile muhteşem bir başlangıç yapmıştı. 7 yıl sonra gelen ikinci filmi Nocturnal Animals (Gece Hayvanları) bir sanat galerisi sahibinin, ayrıldıktan yıllar sonra karşılaştığı eski eşinin yazdığı oldukça sembolik bir intikam romanı nedeniyle kendini gerilimli bir öykünün içinde buluşunu konu alıyor. Austin Wright’ın romanında uyarlanan filmin başrollerinde Amy Adams ve Jake Gyllenhaal yer alırken, onlara Aaron Taylor-Johnson, Isla Fisher, Armie Hammer, Michael Sheen, Laura Linney ve Michael Shannon gibi ünlü isimler eşlik ediyor.

IMDb Puanı: 7.5/10

İlginizi çekebilir: Moda Anlayışına Hayran Kalacağınız 10 Film ve nybatteri’den “Nocturnal Animals” incelemesi

 

Stronger | 2017, David Gordon Green

2013 Boston Maratonu terör saldırısından sağ kurtularak umudun simgesi haline gelen Jeff Bauman’ın gerçek hikayesini anlatan Stronger, 2017’nin en duygu yüklü biyografik yapımlarından biriydi. Bauman’ın  aynı adlı otobiyografik kitabından uyarlanan filmde onu Jake Gyllenhaal canlandırıyor, ona Tatiana Maslany ve Miranda Richardson eşlik ediyordu.

IMDb Puanı: 7.0/10

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN