“Kingsman: The Secret Service”in vizyona girişini fırsat bilerek günümüz İngiliz sinemasının en yetenekli aktörlerinden Colin Firth’ün az ama öz filmden oluşan filmografisine bir göz atalım istedik.

colin firth - kingsman 2

Yıllardır İngiliz beyefendisi imajı ile gönlümüzde taht kurmuş Colin Firth’ün bir aksiyon filminde, üstelik bir çizgiroman uyarlamasında başrol oynadığını, elinde silahla oradan oraya koşuşturduğunu söylesek inanmayacakların sayısı bir hayli fazladır. Fakat endişelenmeyin, Kingsman: The Secret Service de bildiğiniz çizgiroman uyarlamalarına benzemiyor zaten. Kick-Ass ve X-Men: First Class ile aksiyon filmlerini klişelerden uzaklaştıran yönetmenliğine alıştığımız Matthew Vaughn’un yönettiği film, bir casus örgütüne yeni dahil olan genç Gary’nin ve deneyimli ajan Harry Hart’ın macerasına odaklanıyor. Filmde Colin Firth’e Taron Egerton ve usta oyuncular Samuel L. Jackson, Michael Caine ve Mark Strong eşlik ediyor.

colin firth - kingsman 1

1960, İngiltere doğumlu olan Colin Firth, 80’lerde rol aldığı televizyon film ve dizilerinin ardından beyazperdede 90’larda yardımcı rollerde yer aldığı The English Patient ve Shakespeare in Love gibi Oscar ödüllü filmlerle yükselişe geçti. 2000’ler boyunca az sayıda filmde karşımıza çıksa da her daim karizması, oyunculuk yeteneği ve tabii ki İngiliz aksanıyla kalbimizi çalmayı başardı. Belki de ilk kez bu denli farklı bir rolde izleyeceğimiz Firth’ün kariyerini hatırlamak için en iyi performanslarını listeledik.

İşte 2001’den günümüze, izlemeniz gereken Colin Firth performansları:

Bu hafta Kingsman: The Secret Service (Kingsman: Gizli Servis) dışında vizyona masalı yeniden yorumlayan Disney yapımı Cinderella (Sindirella), Oscar adayı anime The Tale of Princess Kaguya (Prenses Kaguya Masalı), Alman yapımı animasyon Der Kleine Drache Kokusnuss (Coconut: The Little Dragon | Sevimli Ejderha: Kokonat) ve yerli yapımlar Çekmeköy Underground, Bana Adını Sor, Mandıra Filozofu: İstanbul ve Selam: Bahara Yolculuk da vizyona giriyor.

***

En İyi Colin Firth Filmleri

Bridget Jones’s Diary | 2001, Sharon Maguire

Bridget Jones’un günlüğünü okuduğumuz ve izlediğimiz 2000’lerin başında, Renée Zellweger’ın canlandırdığı sevimli karakterin arada kalmasına yol açan iki yakışıklı erkekten birini Colin Firth, diğerini Hugh Grant canlandırmıştı. Aşkı bulmaya kafayı koymuş bir İngiliz kadının gündelik sorunlarına ve aşkı ararken karşılaştığı çoğunlukla komik olaylara odaklanan bu sevilen romantik komedinin devam filmi de 2004’te çekilmiş, fakat Bridget Jones: The Edge of Reason öncülü kadar sevilememişti.

Love Actually | 2003, Richard Curtis

Daha önce En İyi Yılbaşı Filmleri listemizde de yer verdiğimiz film hakkında şunları söylemiştik: “Geri dönüp 2003 yılına baktığımızda, “Love Actually”nin “herkesin” oynadığı ve kesişen/parelel hikayeler anlatan ve çoğunlukla farklı yaşlardaki çiftlerin romantik ilişkileri üzerine kurulu filmlerin öncülerinden olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik 2010′daki “Valentine’s Day” ve 2011′deki “New Year’s Eve” gibi örneklerin vasatlığından uzak, popüler olmanın yanında yetenekli olan oyuncuları bir araya getiren bir öncü… Londra’da Noel öncesindeki bir aya odaklanan ve birçok çiftin mutlu ya da mutsuz hikayelerini anlatan “Love Actually”e Noel süsleri, kar ve hediye paketleri de renk katıyor.” Filmin oyuncuları arasında Colin Firth’ün yanı sıra Hugh Grant, Liam Neeson, Laura Linney, Emma Thompson, Alan Rickman, Keira Knightley, Martine McCutcheon, Bill Nighy ve Rowan Atkinson gibi oyuncular rol alıyor.

Girl with a Pearl Earring | 2003, Peter Webber

Adını, ışık kullanımı nedeniyle sanat tarihinde çok önemli bir yer tutan Hollandalı sanatçı Johannes Vermeer’in en ünlü tablolarından “İnci Küpeli Kız”dan alan filmde ünlü ressamı Colin Firth canlandırmıştı. Vermeer’in evinde hizmetçi olarak çalışan bir köylü kızın ünlü tabloya model olmasına neden olacak güzelliğinin ressamın yaşantısında yarattığı etkiye odaklanıyordu Girl with a Pearl Earring. Sanatsal ve teknik dallardaki gösterişsiz fakat büyüleyici işçiliği ile dönemi çok iyi yansıtan filmi, uzun saçlı bir Colin Firth ya da çok genç bir Scarlett Johansson için de izleyebilirsiniz.

Genova | 2008, Michael Winterbottom

Türden türe koşan ve daima etkileyici hikayeler anlatan üretken bağımsız sinemacı Michael Winterbottom’ın yolu, 2008’de İtalya’nın en güzel kentlerinden Genova’ya düşmüştü. Eşini kaybettikten sonra iki kızıyla beraber İtalya’ya taşınan bir adamın zorlu günlerini konu alıyordu film. Colin Firth’ün canlandırdığı Joe, kendi yası bir yana; annesinin hayaletini gördüğünü söyleyen küçük kızının psikolojik sorunları ve erginlik sancıları içinde cinsellikle yeni yeni tanışan büyük kızının isyanını aynı anda idare etmek durumundaydı. İtalya’nın güneşli sokakları ile karakterlerinin iç dünyası büyük bir tezat oluşturan film, başarılı bir aile dramıydı.

Mamma Mia! | 2008, Phyllida Lloyd

Yaz tatilinin vazgeçilmez rotalarından Yunan Adaları’nda geçen sımsıcak bir müzikal olan Mamma Mia!, tamamen ABBA şarkılarından oluşuyor ve enerjisi hiçbir noktasında düşmüyor. Meryl Streep’in başrolde yer aldığı filmin konusu ise evlenmek üzere olan ve babasıyla hiç tanışmamış bir genç kızın babası olabileceğini düşündüğü, ayrı dünyaların insanı üç erkeği düğüne davet etmesiyle yaşananlar. Amanda Seyfried’in canlandırdığı Sophie’nin baba adaylarından biri Colin Firth, diğerleri ise Stellan Skarsgard ile Pierce Brosnan. Sizi özlediğiniz şeye bağlı olarak isterseniz 70’li yıllara, isterseniz yaz tatiline götürecek bir film…

A Single Man | 2009, Tom Ford

Moda dünyasının devlerinden Tom Ford’un yönettiği ilk sinema filmi olma özelliği taşıyan A Single Man, Christopher Isherwood’un etkileyici kısa romanından uyarlanmıştı 2009’da. Colin Firth’ün canlandırdığı George, 1960’ların California’sında hayatın zorluklarıyla başa çıkmaya çalışan İngiliz kökenli bir İngilizce profesörüydü. Onu intihara meyilli bir hale getiren, yaşadığı en büyük zorluk ise kısa süre önce sevdiği adamı kaybetmiş ve onunla paylaştığı evde onun anılarıyla yaşıyor olmaktı. Colin Firth’e ilk Oscar adaylığını getiren film, Tom Ford’un bir yönetmen olarak da başarısını kanıtlıyordu.

The King’s Speech | 2010, Tom Hooper

The Social Network karşısında elde ettiği Oscar zaferiyle yapımcısı Harvey Weinstein’ın adını güçlendiren The King’s Speech, Colin Firth’e Oscar ödülü kazandıran yapım olmuştu. Aynı anda başarılı bir dönem filmi, tarihe ışık tutan bir drama ve keyifle izlenen bir komedi olma özelliği taşıyan film, İngiltere’nin zorlu bir döneminde, savaş yıllarında tahta yeni geçen Kral VI. George’un halkına daha güven verici bir şekilde seslenmek için kekemeliğiyle başa çıkmaya çalışmasını konu alıyordu. Kralı belki de bugüne dek verdiği en iyi performansla canlandıran Firth’e Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter ve Guy Pierce gibi isimler eşlik ediyordu.

Tinker Tailor Soldier Spy | 2011, Tomas Alfredson

İsveçli yönetmen Tomas Alfredson, Lat den ratte komma in (Let the Right One In) filminin başarısının ardından İngiliz sinemasına transfer olarak ağır temposuna rağmen soluk soluğa izlenen bir casus filmine imza atmıştı 2011’de. John le Carré’nin romanından uyarlanan Tinker Tailor Soldier Spy, Soğuk Savaş yılları sırasında İngiliz istihbaratı MI6’in içindeki entrikaları konu alıyordu. Gary Oldman, Tom Hardy, Mark Strong, John Hurt, Toby Jones ve Benedict Cumberbatch gibi değerli oyuncularla dolu bir kadronun içinde Colin Firth de boy gösteriyordu.

The Railway Man | 2013, Jonathan Teplitzky

II. Dünya Savaşı yıllarından sonra bir trende tanışarak evlenen Eric ve Patti’nin evliliği Eric’in savaş sırasında bir Japon kampında esir olarak tutulması nedeniyle bozuk olan psikolojisinden olumsuz etkilenmektedir. Kendisinin bu hale gelmesine neden olan Japon subayın yaşadığını öğrenen ve onunla yüzleşmek ile yüzleşmemek arasında kalan Eric’in bu zorlu kararına odaklanan The Railway Man’de Colin Firth başrolü Nicole Kidman ile paylaşıyordu. Ülkesi Avustralya’da beğeni ile izlenen film, ne yazık ki ikilinin başarılı performansına rağmen uluslararası arenada çok ses getirememişti.

Magic in the Moonlight | 2014, Woody Allen

Yeryüzünde başarılı bir oyuncu olup da bir Woody Allen filminde rol almayanların sayısı bir hayli az… Colin Firth de bu kaideyi, geçtiğimiz yıl rol aldığı Magic in the Moonlight ile yerine getirmiş oldu. Filmde Firth’ün canlandırdığı Stanley, ruhani güçleri olduğunu söyleyen sahtekarların foyasını meydana çıkarmayı kendine görev edinmiş bir sihirbazdı. Yine böyle bir iddiası olan Sophie’yle tanıştıktan sonra ona aşık olması ise işleri bir hayli zorlaştırıyordu. Filmde ona Emma Stone, Marcia Gay Harden, Jacki Weaver, Eileen Atkins, Hamish Linklater ve Simon McBurney gibi oyuncular eşlik ediyordu.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN