1960, İngiltere doğumlu olan Colin Firth, 80’lerde rol aldığı televizyon film ve dizilerinin ardından beyazperdede 90’larda yardımcı rollerde yer aldığı The English Patient ve Shakespeare in Love gibi Oscar ödüllü filmlerle yükselişe geçti. 2000’ler boyunca az sayıda filmde karşımıza çıksa da her daim karizması, oyunculuk yeteneği ve tabii ki İngiliz aksanıyla kalbimizi çalmayı başardı. Colin Firth, bugüne kadarki birçok filmi gibi 2019’da yine bir roman uyarlamasında yer alacak: The Secret Garden’da Lord Archibald Craven karakterini canlandıracak. İngiliz sinemasının en yetenekli aktörlerinden Colin Firth’ün az ama öz filmden oluşan filmografisine bir göz atalım istedik.

Bu yazı Ocak 2019’da güncellenmiştir.

theMagger Banner
Advertisement
İngiliz Beyefendisi: Colin Firth Filmleri
İngiliz Beyefendisi: Colin Firth Filmleri

En İyi Colin Firth Filmleri

The Happy Prince | 2018, Rupert Everett

Oyuncu Rupert Everett’in yönetmen, senarist ve başrol oyuncusu olarak yer aldığı The Happy Prince projesi, bir Oscar Wilde güzellemesi. Ünlü yazarın trajik yaşamının son günlerine odaklanan film, toplumdan dışlanan ve zor bir hayat yaşamaya mahkum edilen bir dahinin duygularını en iyi şekilde yansıtıyor. Everett Wilde’ı kendisi canlandırırken, filmde aynı zamanda Colin Firth, Emily Watson, Colin Morgan ve Tom Wilkinson gibi oyuncular rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Genius | 2016, Michael Grandage

Ünlü yayınevi Scribner’ın Thomas Wolfe, Ernest Hemingway ve F. Scott Fitzgerald gibi isimlerin eserlerini elden geçiren editörü Max Perkins’in günlüklerinden beyazperdeye aktarılan Genius‘ta onu Colin Firth canlandırıyor. 1920’lerin New York’unda geçen film, edebiyat ile ilgili biyografik filmlerde nadiren gördüğümüz bir şekilde editörün bakış açısını yansıtıyor. Özellikle Perkins’in Thomas Wolfe (Jude Law) ile olan ilişkisine odaklanan filmde aynı zamanda Nicole Kidman, Laura Linney, Dominic West ve Guy Pearce gibi isimler rol alıyor.

theMagger Banner
youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

İlginizi çekebilir: Bülent Tunga Yılmaz’dan Genius incelemesi

Kingsman: The Secret Service | 2014, Matthew Vaughn
Kingsman: The Golden Circle | 2017, Matthew Vaughn

Yıllardır İngiliz beyefendisi imajı ile gönlümüzde taht kurmuş Colin Firth’ün bir aksiyon filminde, üstelik bir çizgiroman uyarlamasında başrol oynadığını, elinde silahla oradan oraya koşuşturduğunu söylesek inanmayacakların sayısı bir hayli fazladır. Fakat endişelenmeyin, Kingsman: The Secret Service de bildiğiniz çizgiroman uyarlamalarına benzemiyor zaten. Kick-Ass ve X-Men: First Class ile aksiyon filmlerini klişelerden uzaklaştıran yönetmenliğine alıştığımız Matthew Vaughn’un yönettiği film, bir casus örgütüne yeni dahil olan genç Gary’nin ve deneyimli ajan Harry Hart’ın macerasına odaklanıyor. Filmde Colin Firth’e Taron Egerton ve usta oyuncular Samuel L. Jackson, Michael Caine ve Mark Strong eşlik ediyor. Oldukça beğenilen ve eğlenceli bulunan Kingsman’in devam filmi, The Golden Circle ise bizi okyanusun karşı kıyısında ABD’deki benzer bir örgütle tanıştırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10, IMDb Puanı: 6.8/10

Magic in the Moonlight | 2014, Woody Allen

Yeryüzünde başarılı bir oyuncu olup da bir Woody Allen filminde rol almayanların sayısı bir hayli az… Colin Firth de bu kaideyi, 2014 yılında rol aldığı Magic in the Moonlight ile yerine getirmişti. Filmde Firth’ün canlandırdığı Stanley, ruhani güçleri olduğunu söyleyen sahtekarların foyasını meydana çıkarmayı kendine görev edinmiş bir sihirbaz. Yine böyle bir iddiası olan Sophie’yle tanıştıktan sonra ona aşık olması ise işleri bir hayli zorlaştırıyor. Filmde ona Emma Stone, Marcia Gay Harden, Jacki Weaver, Eileen Atkins, Hamish Linklater ve Simon McBurney gibi oyuncular eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

theMagger Banner
Advertisement

İlginizi çekebilir: Fırat Özerpalet’ten “Ender Bulunan Bir Dahi: Woody Allen

The Railway Man | 2013, Jonathan Teplitzky

II. Dünya Savaşı yıllarından sonra bir trende tanışarak evlenen Eric ve Patti’nin evliliği Eric’in savaş sırasında bir Japon kampında esir olarak tutulması nedeniyle bozuk olan psikolojisinden olumsuz etkileniyor. Kendisinin bu hale gelmesine neden olan Japon subayın yaşadığını öğrenen ve onunla yüzleşmek ile yüzleşmemek arasında kalan Eric’in bu zorlu kararına odaklanan The Railway Man’de Colin Firth başrolü Nicole Kidman ile paylaşıyor. Ülkesi Avustralya’da beğeni ile izlenen film, ne yazık ki ikilinin başarılı performansına rağmen uluslararası arenada çok ses getirememişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

İlginizi çekebilir: En İyi Nicole Kidman Filmleri

Tinker Tailor Soldier Spy | 2011, Tomas Alfredson

İsveçli yönetmen Tomas Alfredson, Lat den ratte komma in (Let the Right One In) filminin başarısının ardından İngiliz sinemasına transfer olarak ağır temposuna rağmen soluk soluğa izlenen bir casus filmine imza atmıştı. John le Carré’nin romanından uyarlanan Tinker Tailor Soldier Spy, Soğuk Savaş yılları sırasında İngiliz istihbaratı MI6’in içindeki entrikaları konu alıyor. Gary Oldman, Tom Hardy, Mark Strong, John Hurt, Toby Jones ve Benedict Cumberbatch gibi değerli oyuncularla dolu bir kadronun içinde Colin Firth de boy gösteriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

İlginizi çekebilir: John Hurt Bülent Tunga Yılmaz’dan “‘ün Ardından: Bir Kuşağın Sonuna Doğru” 

The King’s Speech | 2010, Tom Hooper

The Social Network karşısında elde ettiği Oscar zaferiyle şaşırtan The King’s Speech, Colin Firth’e Oscar ödülü kazandıran yapım. Aynı anda başarılı bir dönem filmi, tarihe ışık tutan bir drama ve keyifle izlenen bir komedi olma özelliği taşıyan film, İngiltere’nin zorlu bir döneminde, savaş yıllarında tahta yeni geçen Kral VI. George’un halkına daha güven verici bir şekilde seslenmek için kekemeliğiyle başa çıkmaya çalışmasını konu alıyor. Kralı belki de bugüne dek verdiği en iyi performansla canlandıran Firth’e Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter ve Guy Pierce gibi isimler eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

A Single Man | 2009, Tom Ford

Moda dünyasının devlerinden Tom Ford’un yönettiği ilk sinema filmi olma özelliği taşıyan A Single Man, Christopher Isherwood’un etkileyici kısa romanından uyarlanmıştı. Colin Firth’ün canlandırdığı George, 1960’ların California’sında hayatın zorluklarıyla başa çıkmaya çalışan İngiliz kökenli bir İngilizce profesörü. Onu intihara meyilli bir hale getiren, yaşadığı en büyük zorluk ise kısa süre önce sevdiği adamı kaybetmiş ve onunla paylaştığı evde onun anılarıyla yaşıyor olmak. Colin Firth’e ilk Oscar adaylığını getiren film, Tom Ford’un da bir yönetmen olarak başarısını kanıtlıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 20 LGBTİ Filmi

Genova | 2008, Michael Winterbottom

Türden türe koşan ve daima etkileyici hikayeler anlatan üretken bağımsız sinemacı Michael Winterbottom’ın yolu, 2008’de İtalya’nın en güzel kentlerinden Cenova’ya düşmüştü. Eşini kaybettikten sonra iki kızıyla beraber İtalya’ya taşınan bir adamın zorlu günlerini konu alıyor film. Colin Firth’ün canlandırdığı Joe, kendi yası bir yana; annesinin hayaletini gördüğünü söyleyen küçük kızının psikolojik sorunları ve erginlik sancıları içinde cinsellikle yeni yeni tanışan büyük kızının isyanını aynı anda idare etmek durumunda. İtalya’nın güneşli sokakları ile karakterlerinin iç dünyası büyük bir tezat oluşturan film, başarılı bir aile dramı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

Mamma Mia! | 2008, Phyllida Lloyd
Mamma Mia! Here We Go Again | 2018, Ol Parker

Yaz tatilinin vazgeçilmez rotalarından Yunan Adaları’nda geçen sımsıcak bir müzikal olan Mamma Mia!, tamamen ABBA şarkılarından oluşuyor ve enerjisi hiçbir noktasında düşmüyor. Meryl Streep’in başrolde yer aldığı filmin konusu ise evlenmek üzere olan ve babasıyla hiç tanışmamış bir genç kızın babası olabileceğini düşündüğü, ayrı dünyaların insanı üç erkeği düğüne davet etmesiyle yaşananlar. Amanda Seyfried’in canlandırdığı Sophie’nin baba adaylarından biri Colin Firth, diğerleri ise Stellan Skarsgard ile Pierce Brosnan. Sizi özlediğiniz şeye bağlı olarak isterseniz 70’li yıllara, isterseniz yaz tatiline götürecek bir film… Ayrıca müzikalin devam filmi mi olurmuş demeyin, Mamma Mia! Here We Go Again adlı 2018 yapımı devam filmi, Mamma Mia!‘nın yıllar öncesinde geçiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10, IMDb Puanı: 6.9/10 

İlginizi çekebilir: 2000’lerden Müzikal Filmler

Girl with a Pearl Earring | 2003, Peter Webber

Adını, ışık kullanımı nedeniyle sanat tarihinde çok önemli bir yer tutan Hollandalı sanatçı Johannes Vermeer’in en ünlü tablolarından “İnci Küpeli Kız”dan alan filmde ünlü ressamı Colin Firth canlandırıyor. Vermeer’in evinde hizmetçi olarak çalışan bir köylü kızın ünlü tabloya model olmasına neden olacak güzelliğinin ressamın yaşantısında yarattığı etkiye odaklanıyor Girl with a Pearl Earring. Sanatsal ve teknik dallardaki gösterişsiz fakat büyüleyici işçiliği ile dönemi çok iyi yansıtan filmi, uzun saçlı bir Colin Firth ya da çok genç bir Scarlett Johansson için de izleyebilirsiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

İlginizi çekebilir: Scarlett Johansson En İyi Filmleri

Love Actually | 2003, Richard Curtis

Geri dönüp 2003 yılına baktığımızda, Love Actually‘nin “herkesin” oynadığı ve kesişen/parelel hikayeler anlatan ve çoğunlukla farklı yaşlardaki çiftlerin romantik ilişkileri üzerine kurulu filmlerin öncülerinden olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik 2010’daki Valentine’s Day ve 2011′deki New Year’s Eve gibi örneklerin vasatlığından uzak, popüler olmanın yanında yetenekli olan oyuncuları bir araya getiren bir öncü… Londra’da Noel öncesindeki bir aya odaklanan ve birçok çiftin mutlu ya da mutsuz hikayelerini anlatan Love Actually‘e Noel süsleri, kar ve hediye paketleri de renk katıyor. Filmin oyuncuları arasında Colin Firth’ün yanı sıra Hugh Grant, Liam Neeson, Laura Linney, Emma Thompson, Alan Rickman, Keira Knightley, Martine McCutcheon, Bill Nighy ve Rowan Atkinson gibi oyuncular rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: Yılbaşı Filmleri En İyi

Bridget Jones’s Diary | 2001, Sharon Maguire
Bridget Jones: The Edge of Reason | 2004, Beeban Kidron
Bridget Jones’s Baby | 2016, Sharon Maguire

Bridget Jones’un günlüğünü okuduğumuz ve izlediğimiz 2000’lerin başında, Renée Zellweger’ın canlandırdığı sevimli karakterin arada kalmasına yol açan iki yakışıklı erkekten birini Colin Firth, diğerini Hugh Grant canlandırıyor. Aşkı bulmaya kafayı koymuş bir İngiliz kadının gündelik sorunlarına ve aşkı ararken karşılaştığı çoğunlukla komik olaylara odaklanan bu sevilen romantik komedinin ilk devam filmi 2004’te çekildi; fakat Bridget Jones: The Edge of Reason öncülü kadar sevilmedi. 2016’da gelen Bridget Jones’s Baby‘nin ise Bridget’i daha güçlü bir kadın karakter olarak yansıttığı, renkli yan karakterleriyle gülümsettiği ve resme babasının kim olduğu bilinmeyen bir bebeği  dahil ettiği için ilk filmin başarısını yakaladığını söyleyebiliriz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10, IMDb Puanı: 6.0/10, IMDb Puanı: 6.5/10

İlginizi çekebilir: Renée ZellwegerEn İyi Filmleri