Müzikal filmler, sesli sinema doğduğundan beri bu sanatın önemli bir parçası ve en sevilen türlerinden biri. 1950’ler ya da 1960’larda olduğu kadar çok fazla üretilip tüketilmeseler de müzikallerin günümüz sinemasında da önemli bir yeri var. Kimi kapalı gişe oynayan Broadway müzikallerinden sinemaya uyarlanan, kimi tamamen orijinal şarkılarıyla büyüleyen, kimiyse ünlü müzisyenlerin şarkılarını bir filme dönüştüren günümüz müzikalleri arasından mutlaka izlemeniz gerekenleri bir araya getirdik:

muzikal filmler – the greatest showman
The Greatest Showman (2017, Michael Gracey)

En İyi Müzikal Filmler

Rocketman | Dexter Fletcher, 2019

Pop müzik tarihinin ikonlarından biri olan Elton John‘un kariyerini ve yaşamını kutlayan bir müzikal olan Rocketman filmi, bir önceki yıl bir yandan kötü eleştirilere diğer yandan da ödüllere boğulan Bohemian Rhapsody‘nin aksine sanatçının eşcinsel kimliğine ve LGBTİ+ kültürüne de saygılı bir biyografi. Biyografik filmler için tercih edilen sıradan bir anlatı yerine sanatçının akıllara kazınan şarkılarının neredeyse tümünü kullanan bir müzikal anlatımı tercih eden Dexter Fletcher‘ın filminde Elton John’u Taron Egerton canlandırıyor ve oyuncu tüm şarkıları kendisi seslendiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

A Star Is Born | Bradley Cooper, 2018

Sinema tarihinin en bilinen hikâyelerinden birine dönüşmüş ve birden çok versiyonu bulunan A Star Is Bornyeteneği ünlü bir şarkıcı tarafından keşfedilince hem şöhreti hem de aşkı bulan bir genç kadının yıldıza dönüşümünü konu alıyor. Müzikal filmler arasında klasik bir yeri olan A Star Is Born‘un 2018 versiyonu, hem Bradley Cooper‘ın yönetmenlikteki ilk sınavını başarıyla vermesi, hem başrolü onunla paylaşan Lady Gaga‘nın rolüne uygunluğu hem de ikilinin film için yazdığı tamamı orijinal şarkılar açısından önemli.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

The Greatest Showman | Michael Gracey, 2017

Gösteri dünyası ve show business kavramlarının atası diyebileceğimiz P.T. Barnum‘un gösteriler, şovlar, insanları eğlendirme sanatı ve bunları sağlayarak para kazandığı hayat yolculuğu müzikal filmler türü için eşsiz bir malzeme sunuyor. 2017’de gerçekten bir müzikale dönüşen bu hikâye, Hugh Jackman, Michelle Williams, Zac Efron ve Zendaya‘yı bir araya getiriyor. The Greatest Showman adlı müzikalde Barnum’un tuhaf girişimleri, gösterişli şovları ve inişli-çıkışlı kariyerinin farklı duygular yaşatan anları var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

La La Land | Damien Chazelle, 2016

1950’ler ve 1960’ların unutulmaz müzikallerine saygı duruşunda bulunan, görsel ve müzikal referanslarla nostaljik ve duygusal bir deneyim yaşatan 6 Oscar ödüllü La La Land, her ikisi de kariyerlerini ve gelecek planlarını yoluna sokmaya çalışan bir caz piyanisti ve oyuncunun aşkının dört mevsimine tanık ediyor izleyenleri. Ryan Gosling ve Emma Stone‘un performansları ve akılda kalıcı duygusal şarkılarıyla kalpleri çalan müzikal aynı zamanda bir Los Angeles güzellemesi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Into the Woods | Rob Marshall, 2014

Broadway’de ilk kez 5 Kasım 1987′de perdesini açan ve toplamda 764 defa sahnelenen aynı adlı müzikalden uyarlanan Into the Woods un yönetmen koltuğunda Oscar ödüllü Chicago ve Nine müzikal filmleriyle tanıdığımız Rob Marshall oturuyor. Film, Cinderella, Kırmızı Başlıklı Kız, Jack ve Fasülye Sırığı ve Rapunzel gibi Grimm masallarının iç içe geçtiği bir dünyada, bir fırıncı ve karısının hayalleri ve onların mutluluğuna mani olmaya çalışan bir kötü kalpli cadının etrafında geçiyor. Into the Woods‘da kötü kalpli cadıyı canlandıran Meryl Streep’in yanı sıra Emily Blunt, Johnny Depp, Chris Pine, Anna Kendrick, James Corden,  Lilla Crawford, Daniel Huttlestone ve MacKenzie Mauzy de rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.0/10

Les Misérables | Tom Hooper, 2012

2010’ların en görkemli müzikallerinden biri, 2012’de efsanevi bir kadroyu bir araya getiren, Victor Hugo’nun ölümsüz klasiğinden uyarlanan Broadway müzikalinin beyazperde uyarlaması Les Misérables. 19. yüzyılın devrim ateşiyle kavrulan Paris sokaklarında geçen filmin kahramanı Jean Valjean’ı Hugh Jackman’ın canlandırdığı filmde ona Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Sacha Baron Cohen, Helena Bonham Carter, Eddie Redmayne ve Broadway versiyonundan beyazperdeye transfer olan Samantha Barks eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Nine | Rob Marshall, 2009

2000’li yıllarda sinefillerin yaşadığı en büyük hayal kırıklıklarından olsa da bir araya getirdiği efsanevi oyuncular, gösterişli şarkıları ve sahne tasarımı, Chicago’nun yönetmeni Rob Marshall’ın imzası ve kaynağını Fellini’nin 8 1/2’undan alan bir müzikalden uyarlanmış oluşu ile kesinlikle izlemeye değer. Ünlü bir yönetmen olan Guido Contini’nin hayatındaki kadınlar yüzünden yaşadığı bunalımı hayatındaki diğer kadınlar sayesinde atlatmaya çalışmasını anlatan müzikalde Daniel Day-Lewis, Nicole Kidman, Marion Cotillard, Penélope Cruz, Judi Dench, Sophia Loren, Kate Hudson ve Fergie’den oluşan kadro göz kamaştırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.8/10

Across the Universe | Julie Taymor, 2007

The Beatles sever misiniz? Kim sevmez… İşte Across the Universe, efsanevi dörtlünün efsanevi şarkılarını tek bir hikayeye oturtan ve birbiri ardına çalarak duygularınızı harekete geçiren bir müzikal film. Julie Taymor’ın milyonların ezbere bildiği o kusursuz şarkılara yakışan bir görsellikle beyazperdeye taşıdığı bu müzikal filmde Jude rolündeki Jim Sturgess’e Evan Rachel Wood eşlik ediyor. (Across the Universe ilginizi çektiyse, muhtemelen 2019 tarihli Yesterday filmi de çekecektir.)

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street | Tim Burton, 2007

Gotik tarzı, alışılmadık karakterleri, kanlı ve karanlık temasıyla diğer müzikallere hiç benzemeyen Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, tam da bu özellikleri nedeniyle tam kendisine uyan bir yönetmen tarafından sinemaya uyarlandı: Tim Burton. Londra’da müşterilerinin gırtlağını usturayla kesen berber Sweeney Todd ve onların etini kullanarak tart yapan karısı Mrs. Lovett’in hikayesini anlatan müzikalde başrolleri Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Timothy Spall ve Sacha Baron Cohen paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Once | John Carney, 2006

Müzikal filmlerin dev prodüksiyonlarla beyazperdeye taşındığı 2000’lerde gösterişsiz, minimalist fakat çok saf, çok duygusal ve çok içimizden bir hikaye anlatan Once, Glen Hansard ve Markéta Irglová’nın eseri… İrlanda filmleri arasında belki de en ünlüsü ve en sevileni Once. Dublin’de yaşayan bir sokak sanatçısı ve bir göçmenin müzikle kesişen yolları ve yavaş yavaş aşka dönüşen dostluğunun hikayesini anlatan müzikal filmin başarısının ardından Broadway’de de sahnelenmeye başladı. Yürek burkan şarkılar sizin de gözünüzden birkaç damla yaş dökülmesine neden olacak!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Dreamgirls | Bill Condon, 2006

1960’larda hızla yükselen, listelerde zirveye koşan, üç siyahi soul şarkıcısının hikayesini anlatan Dreamgirls, aynı zamanda American Idol’ın 3. sezonundan Oscar heykeline uzanan bir şarkıcının gerçek bir hikayesine de fon oluşturuyor diyebiliriz: Jennifer Hudson’ın hikayesi. Beyoncé Knowles, Jamie Foxx, Eddie Murphy, Danny Glover ve Anika Noni Rose gibi yıldızların arasından sıyrılan Hudson’ın müthiş performanslar sergilediği müzikal 60’ların soul müzik piyasasıyla ilgili de çok şey anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

The Phantom of the Opera | Joel Schumacher, 2004

Dünyaca ünlü müzikallerin ardındaki deha Andrew Lloyd Webber’in en ünlü müzikali The Phantom of the Opera’nın Gerard Butler’ı şarkı söylerken izlememizi sağlayan bu uyarlaması da 2000’lerin müzikal filmler arasında öne çıkanlardan biri. Operadaki hayalet ve aşık olduğu soprano Christine’in, müzikallere ilgi duyan herkesin ezbere bildiği hikayesini anlatan filmde Emmy Rossum, Patrick Wilson, Miranda Richardson ve Minnie Driver da rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Chicago | Rob Marshall, 2002

2002 yılında Chicago da, sinemaya uyarlanan ünlü Broadway müzikalleri arasındaki yerini almıştı. Filmde, iki apayrı aşk cinayetinin katil zanlıları, 1920’lerin Chicago’sunun iki tehlikeli kadınının yolları bir hapishanede kesişiyor. Sahnelerden hapishaneye uzanan hikayesiyle seksi yıldız Velma Kelly ve cinayetle kavuşsa dahi şöhretin tadını sonuna kadar çıkaran ‘sıradan’ kadın Roxie Hart’ın hikayeleri şöhret, medya ve manipülasyonla ilgili yerinde tespitlerde bulunuyor, dönemi tüm büyüsüyle yansıtıyor ve hapishane hücreleri ile mahkeme salonlarını bile bir müzikal dekoru haline getirmeyi başarıyor. Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones, Richard Gere, John C. Reilly ve Queen Latifah’nın filmdeki performansları da en az müzikalin caz altyapılı ve seksi şarkıları kadar ilgi çekici.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

8 femmes / 8 Women | François Ozon, 2002

Müzikal türünün Avrupa sinemasında da önemli bir yeri var tabii ki… Fransa’nın en üretken yönetmenlerinden François Ozon, Fransız sinemasının en ünlü kadınlarını bir araya topladığı ve ülkemiz tiyatrolarında da defalarca sahnelenmiş 8 Kadın oyunundan müzikal bir filme uyarlanan 8 femmes ile 2002’de yüzleri güldürmüştü. 8 kadının bulunduğu bir malikanede evdeki tek erkeğin öldürülmesi üzerine herkesin suçu birbiri üzerine attığı ve bu süreçte tüm kirli çamaşırların ortaya çıktığı bir günde geçen hikayenin kahramanlarını Catherine Deneuve, Isabelle Huppert, Fanny Ardant gibi yıldızlar canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Moulin Rouge! | Baz Luhrmann, 2001

Sadece 2000’li yılların değil, kuşkusuz tüm zamanların en iyi müzikal filmlerinden biri… Avustralyalı yönetmen Baz Luhrmann’ın Strictly Ballroom ile başlayan ve Romeo + Juliet ile devam eden ‘Kırmızı Perde’ üçlemesinin son halkası, Fransa’daki ünlü Moulin Rouge kulübünün yıldızı Satine ve şansını bohem Paris’te denemeye karar vermiş yazar Christian’ın imkansız aşkını konu alıyor. 20. yüzyılın ikinci yarısına damgasını vurmuş, farklı türlerdeki onlarca efsanevi şarkıyı kusursuz düzenlemelerle bir araya getiren filmde Nicole Kidman, Ewan McGregor, John Leguizamo, Richard Roxburgh ve Jim Broadbent rol alıyor, film sanatsal dallardaki göz kamaştırıcılığıyla nefes kesiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı:  7.6/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri