İrlandalı insanların yaşamını, İrlanda kırsalını, Dublin sokaklarını, pub kültürünü ve çok daha fazlasını filmlerde bulmaya ne dersiniz? 1990’larda ve 2000’lerin başında Jim Sheridan ve Neil Jordan gibi yönetmenlerin güçlü dramaları sayesinde yükselen İrlanda sineması, günümüzde aşk, yaratıcılık, The Irish Spirit ve nostaljinin öne çıktığı filmlerle hikayelerini anlatmaya devam ediyor. Son yıllarda izlediğim ve çok sevdiğim İrlanda filmleri arasından birkaçını sizlerle paylaşmak istedim. Haydi, viskinizi hazırlayın, ekran karşısına yayılın ve İrlanda’ya doğru yola çıkın!

irlanda filmleri – once

Once (2007)

Sing Street | 2016, John Carney

İrlanda filmleri deyince, son zamanlarda müzik teması ve müzikaller de akla gelmeye başladı. Şaşılacak bir şey değil bu; ne de olsa U2, The Cranberries, Sinéad O’Connor ve Enya gibi dünyaca ünlü birçok müzisyen ve grubun çıktığı İrlanda’dan bahsediyoruz. İşte bu müzikallerden biri de çok sıcak, çok tatlı, çok romantik bir büyüme hikayesi olan, 1980’lerin Dublin’inde geçen Sing Street. Hoşlandığı kızın dikkatini çekebilmek için bir müzik grubu kurmaya kalkışan liseli bir gencin yaşadıklarını çok eğlenceli orijinal şarkılarla anlatıyor bu film. Conor, cesaretini toplayarak The Irish Spirit’in peşinden gidiyor ve hedefine ulaşmak için içinde gizli olan müzisyeni ortaya çıkarıyor. Siz de deneyebilirsiniz!

youtube play youtube play

Filmin en güzel şarkısı Drive It Like You Stole It‘i de buraya bırakayım:

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Handsome Devil | 2016, John Butler

Bir yatılı okulda geçen Handsome Devil‘de de müzik ve yaratıcılık hayatları değiştiriyor. Okula yeni gelen rugby yıldızı bir öğrenci, oda arkadaşıyla çok zıt karakterlere sahip olsa da zamanla müzik sayesinde onunla bir bağ kuruyor. İkisinin zamanla yakınlaşması, hem okul arkadaşlarının hem rugby takımının hem de okul yönetiminin dikkatini çekince, Ned ve Conor kendilerini keşfetmekle toplumun dayattığı değerlere sadık kalmak arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılıyorlar. Neyseki özgür olma ve kendi olma içgüdüsü The Irish Spirit’in doğasında var!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Brooklyn | 2015, John Crowley

Günümüzün İrlanda kökenli genç yıldızlarından Saorise Ronan‘ın başrolde yer aldığı Brooklyn, adı üzerinde, İrlanda’da geçmiyor. 1950’lerde İrlanda’dan New York’a göç eden genç kadın Eilis, burada bir yandan kendine yeni bir yaşam kurmak, kendi ayakları üzerinde durmak ve bir meslek öğrenmek için uğraşırken, bir yandan da kalbinin sesini dinliyor, İtalyan göçmeni Tony’e aşık oluyor. Fakat sevdiği birini kaybettiğini öğrenince geçici bir süreliğine döndüğü İrlanda’da iki dünya arasında kaldığını hissetmeye başlıyor. Bir yandan The Irish Spirit’in özgür ve bağımsız olmayı öğütleyen sesini dinlemeye çalışan, bir yandan da bazı şeylerden vazgeçemediğini farkeden Eilis’in hikayesinin size de ilham vereceğini düşünüyorum. Brooklyn, En İyi Film dahil 3 dalda Oscar adayı olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Calvary | 2014, John Michael McDonagh

İrlanda’nın mizah anlayışını Nordik mizahına yakın bulanlardanım. Clavary de bunun nedenlerinden biri çünkü ölüm ve varoluşu tiye alabilen Nordik kara komedilerini hatırlatıyor. Henüz filmin en başındaki günah çıkarma sahnesinde, müstakbel katilinin henüz gerçekleştirmediği suçunun itirafını dinleyen Rahip James, kendisini sarsan bu ölüm tehdidinin ardından hayatı sorgulamaya, yaşama daha farklı gözlerle bakmaya başlıyor. Bir anlamda özgürleşiyor. Biraz polisiye, biraz komedi, biraz da suç filmi olan Calvary, aynı zamanda İrlanda sahillerinin doğal güzelliklerinden görsel anlamda beslenen İrlanda filmleri arasında.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

The Secret of Kells | 2009, Tomm Moore

The Secret of Kells, birçok eleştirmen tarafından son yılların en iyi Avrupa animasyonu olarak kabul ediliyor. Film, adını Kelt mitolojisi için çok büyük önemi olan ve bugün Dublin’de korunan, Latince bir elyazmasından alıyor ve kitabın ortaya çıkış hikayesini mitolojik, fantastik ve büyülü detaylarını ön plana çıkararak anlatıyor. Film, dijital animasyonun öne çıktığı günümüzde klasik animasyon teknikleriyle yapıldığı için de değeri artıyor bence. Sınırsız bir yaratıcılığın usta işi teknikle birleştiği bu masalı kaçırmamanız gerek. The Secret of Kells, En İyi Animasyon dalında Oscar adayı olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Once | 2007, John Carney

Listede yer verdiğim İrlanda filmleri arasındaki Sing Street‘in de yönetmeni olan John Carney, dünyaya adını bu oldukça romantik müzikalle duyurmuştu. Bir sokak şarkıcısı ve bir göçmenin Dublin’de tanıştıktan sonra müzik aracılığıyla özel bir bağ kurduğu ve gün boyunca sokaklarda dolaşıp, sohbet edip şarkılar söyledikleri Once, Dublin’de geçen müzikal bir Before serisi filmi gibi adeta. Filmin tüm şarkıları, filmin başrollerini de paylaşan Glen Hansard ve Maréta Irglová ikilisine ait.

youtube play youtube play

Once, sonradan bir Broadway müzikaline de dönüştü. Filmin En İyi Orijinal Şarkı dalında Oscar ödülü kazanan şarkısı Falling Slowly‘i de mutlaka dinleyin:

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

The Wind That Shakes the Barley | 2005, Ken Loach

İngiliz sinemasının 2 Altın Palmiye ödüllü usta yönetmeni Ken Loach, Cannes Film Festivali’ndeki ilk zaferini İrlanda’nın bağımsızlık mücadelesini ve Büyük Britanya ile İrlanda arasındaki savaşın hikayesine borçlu. Ülkenin bağımsızlığı için omuz omuza savaşan iki kardeşin hikayesine odaklanrak iç savaş döneminde halkın yaşadıklarını anlatan The Wind That Shakes the Barley‘nin başrolünde, son dönemde Peaky Blinders sayesinde oldukça popülerleşen, İngiliz ve Hollywood sinemasının da en tanıdık yüzlerinden olan İrlandalı oyuncu Cillian Murphy‘i göreceksiniz. İrlanda’nın bağımsızlık savaşı tarihi açıdan ilginizi çekiyorsa, Neil Jordan’ın Michael Collins filmini de izlemenizi öneririm.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

My Left Foot: The Story of Christie Brown | 1989, Jim Sheridan

Son olarak kült bir filmi ekleyeyim. İrlanda edebiyatının dokunaklı otobiyografilerinden, Christy Brown‘un aynı adlı romanından uyarlanan My Left Foot / Sol Ayağım, doğuştan fiziksel engelli olan ve sadece sol ayağını hareket ettirebilen yazarın trajik ama umut dolu ve ilham verici yaşamını anlatıyor. Christy Browun’un sadece sol ayağını kullanarak resim yapar ve yazı yazarken gözyaşlarınıza hakim olmakta zorlanacağınız filmde, Daniel Day-Lewis de Oscar ödüllü performansıyla kendine hayran bırakıyor.

IMDb Puanı: 7.9/10