Karanlık ama renkli hikayeler, gotik bir atmosfer, büyüleyici kostümler, Danny Elfman müzikleri, Helena Bonham Carter ve Johnny Depp… Tim Burton sinemasını bunun gibi karakteristik özellikleriyle özetlemek mümkün olsa da, her seferinde bunları yeni hikayeler anlatmak için kullanan biri o. 1958, California doğumlu yönetmenin kariyeri, 1970’lerde kısa filmlerle başlamıştı. 1982’deki dikkat çekici kısa filmi Vincent ile yükselişe geçmiş, 1980’lerdeki ilk uzun metrajlı filmleriyle hayatımıza ilginç karakterler katmaya başlamıştı Burton.

Sinemanın Gotik Prensi: Tim Burton Filmleri
Sinemanın Gotik Prensi: Tim Burton Filmleri

Tim Burton, heyecan verici iki proje nedeniyle bugünlerde de gündemden düşmüş değil. Bunlardan ilki, Disney’in klasik animasyonlarını canlı aksiyon filmi olarak çekme kararının 2019’daki meyvelerinden biri olacak Dumbo. İkincisi ise henüz çekimlerine başlanmamış  ve ilk filmdeki kadronun aynen yer alıp almayacağı belirsiz olsa da, sadece duyurusuyla bile içimizi kıpır kıpır eden bir proje: Tim Burton’ın yönettiği filmler arasında en sevilenlerden Beetlejuice‘un 30 yılı aşkın bir süre sonra gelecek devam filmi. İşte 1980’lerden günümüze izlemeniz gereken 15 Tim Burton filmi:

En İyi Tim Burton Filmleri

Beetlejuice | 1988

Tim Burton ses getiren kısa filmlerinin ardından 1985 yılında ilk uzun metrajlı Pee-wee’s Big Adventure’ı çekmiş, ardından Beetlejuice ile unutulmaz bir karaktere can vermişti. Ölü bir çift olan Adam ve Barbara’nın özenle dekore ettiği evlerine yaşayan bir çiftin taşınması ve onları korkutup kaçırma çabalarının daha fazla insanı eve çekmekten başka bir işe yaramaması, Beetlejuice adındaki bir başka ölünün yardımına başvurmalarına neden olur. Geçtiğimiz yıllarda Birdman ile kariyerinde yeni bir başlangıca imza atan Michael Keaton’ı Beetlejuice rolünde izlediğimiz filmde ayrıca Alec Baldwin ve Geena Davis de rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Batman | 1989
Batman Returns | 1992

Günümüzde Christopher Nolan’ın üçlemesi sayesinde Batman’i çok farklı tanımış olsak da Tim Burton’ın Batman’inin hakkını yememek gerek… 1989’da Michael Keaton’ın Batman kostümünü giydiği, Jack Nicholson’ın ise sinema tarihinin en başarılı kötü adam performanslarından birini Joker’i canlandırarak verdiği filmle başlayan ve 1992’de Penguin ve Catwoman’ı kadroya katan iki Tim Burton Batman’i, her yıl onlarca süperkahraman filmi izlemediğimiz dönemlerde oldukça önem taşıyan ve başarılı filmlerdi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10 | IMDb Puanı: 7.0/10

Edward Scissorhands | 1990

Tim Burton denilince akla Johnny Depp geliyorsa, sebeplerinden biri de bu filmdir. Sinema tarihinin kült statüsüne erişmiş, en naif, en duygusal ve en ‘garip’ filmlerinden Edward Scissorhands, yaratıcısı kendisini tamamlayamadan ölmüş ve bu nedenle elleri yarım kalmış Edward’ın hikayesini anlatıyordu. Johnny Depp ve makas-ellerine eşlik eden isimler arasında Winona Ryder, Dianne Wiest ve Kathy Baker gibi oyuncular yer alyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

İlginizi Çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Johnny Depp Performansı

Ed Wood | 1994

Sinema tarihinin en başarısız yönetmenlerinden Ed Wood’un biyografisini çekme fikri, tam da Tim Burton gibi garip bir yönetmene göre… 1924-1978 yılları arasında yaşamış ve her şeye rağmen film çekme tutkusundan vazgeçmemiş olan Edward D. Wood Jr.’ın hiçbir destek alamamasına rağmen film yapmaya çalıştığı günleri anlatan filmde yönetmeni Johnny Depp canlandırmış, Martin Landau gözde oyuncusu rolünde harikalar yaratmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Mars Attacks! | 1996

Ne kadar iyi bir film olduğu tartışılsa da, birçoğumuzun çocukluğunda sinemada ya da televizyonda izlediği, gelmiş geçmiş en absürt uzaylı istilası filmi olan Mars Attacks!’in hayatımızdaki yeri ayrıdır. Dünyayı yok etmek üzere işgal eden, güçlü silahlarla donanmış ve saçmasapan bir espri anlayışı olan Marslılar’ın saldırısı sırasında farklı hikayelere odaklanan filmin en ilgi çekici yanı kuşkusuz oyuncu kadrosunun zenginliği ve bu oyuncuları sokabildiği hallerdi: Jack Nicholson, Glenn Close, Annette Bening, Pierce Brosnan, Danny DeVito ve daha nicesi filmde izlediğimiz isimler arasındaydı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

Sleepy Hollow | 2005

Bir başka filminde yine Johnny Depp’le çalışan Tim Burton, bu kez Başsız Süvari adlı hayaletin işlediğine inanılan cinayetleri araştırmak üzere Sleepy Hollow adlı kasabaya gönderilen esrarengiz bir adamın maceralarını konu almıştı. Özellikle teknik dallardaki başarısıyla dikkat çeken ve En İyi Sanat Yönetimi dalında Oscar kazanan filmde Johnny Depp’in yanı sıra Christina Ricci, Miranda Richardson, Michael Gambon, Christopher Walken ve Christopher Lee gibi yıldız isimler rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Big Fish | 2003

Tim Burton 2000’li yıllara vasat bir Planet of the Apes yeniden çevrimi ile başlamış olsa da, oldukça kişisel ve görsel açıdan zengin bir film ile devam etmişti: Big Fish. Ölüm döşeğindeki babası Ed Bloom ile bir bağ kurabilmek için, yıllar boyunca anlattığı hikayelerdeki insanların peşine düşen bir oğulun macerasını konu alan filmde birbirinden renkli karakterlerle tanışarak sımsıcak bir baba-oğul hikayesi izlemiştik. Ed Bloom’un gençliğini ve yaşlılığını canlandıran Ewan McGregor ve Albert Finney dışında filmin zengin oyuncu kadrosunda Jessica Lange, Helena Bonham Carter, Alison Lohman, Marion Cotillard gibi isimler yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

İlginizi çekebilir: 2000’li Yıllardan İzlemeniz Gereken 10 Ewan McGregor Performansı

Charlie and the Chocolate Factory | 2005

Roald Dahl’ın sevilen çocuk kitabından uyarlanan film, dev çikolata üreticisi Willy Wonka’nın fabrikasına beş çocuğu kabul etmesi ve fabrikada yaşanan tuhaf olayları konu alıyordu. Willy Wonka olarak kariyerine bir başka tuhaf karakter ekleyen ve bunu bir kez daha bir Tim Burton filminde başaran Johnny Depp’e Charlie rolünde, Finding Neverland’de birlikte rol aldığı yetenekli genç oyuncu Freddie Highmore eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Corpse Bride | 2005

1993’te Tim Burton’ın yapımcı olarak yer aldığı Nightmare Before Christmas projesinin başarısının ardından bu kez yönetmen kendisinin çekeceği bir stop-motion animasyon ile karşımıza çıkmıştı 2005’te. Utangaç bir damadın evlilik yemini provası yapmak için seçilebilecek en garip yeri, bir mezarlığı seçmesi, durumu yanlış anlayan bir genç-ölü-kızla evlenmiş olmasına ve onunla birlikte bir yuva kurmak için ölülerin dünyasını zorla ve canlı olarak ziyaret etmesine neden oluyordu. Birbirinden eğlenceli şarkılarla, bizi ölülerin dünyasının yaşayanların dünyasından çok daha renkli olduğu bir diyara götüren Tim Burton’ın karakterlerini iki gözde oyuncusu Johnny Depp ve Helena Bonham Carter seslendiriyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street | 2007

Sweeeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, gotik tarzı, alışılmadık karakterleri, kanlı ve karanlık temasıyla diğer müzikallere hiç benzemiyordu. Tam da bu özellikleri nedeniyle tam kendisine uyan yönetmen tarafından sinemaya uyarlanmıştı zaten: Tim Burton. Londra’da müşterilerinin gırtlağını usturayla kesen berber Sweeney Todd ve onların etini kullanarak tart yapan karısı Mrs. Lovett’in hikayesini anlatan müzikalde başrolleri Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Timothy Spall ve Sacha Baron Cohen paylaşıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4./10

İlginizi çekebilir: 2000’lerde İz Bırakan 10 Müzikal Film

Alice in Wonderland | 2010

Lewis Carroll’ın her yaştan insana hitap eden; dili, anlatımı ve karakterleriyle büyüleyici bir dünya yarattığı Alice in Wonderland’e farklı bir yorum katan Tim Burton filminde Alice’in 19 yaşındaki hali ile tanışıyorduk. Çocukluğunda ziyaret ettiği büyülü dünyaya bir kez daha ulaşan Alice eski arkadaşları ile yeniden buluşuyordu. Yeni düşmanlarıyla da… Mia Wasikowska’nın canlandırdığı Alice’in yanı sıra filmde hepsi de birbirinden ‘değişik’ karakterlere hayat veren ve görsel efektlerle bambaşka formlara bürünen Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Frankenweenie | 2012

Tim Burton’ın Big Eyes öncesi son filmi, bir animasyon olmuştu. Siyah-beyaz olarak çekilen Frankenweenie, Victor adında bir çocuğun tek arkadaşı olan köpeği Sparky’i ölümünün ardından onu canlandırma çabalarını anlatıyordu. Naif ve modern bir Frankenstein hikayesi olduğunu söylebileceğimiz film, Tim Burton’ın aynı anda karanlık ve duygulu olabilen dünyasını başarılı bir şekilde yanıstan bir animasyondu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

İlginizi çekebilir: Halloween Ruhunu Korkutmadan Yaşatan 10 Film ve Çisil Tolga’dan “Frankenweenie

Big Eyes | 2014

2000’li yıllarda kendini tekrar etmeye başladığını düşündürmeye başlamış olsa da, 2014’teki Big Eyes, yönetmeni kalıplarının dışına çıkaran, yaratıcılıktaki eski formuna kavuşturan ve oldukça farklı ve kişisel bir hikaye anlatmasını sağlayan bir film. 1950’lerde yaşanmış bir hikaye anlatan Big Eyes, yetenekli ressam Margaret Keane’in yükselişine, eserlerinin başarısına ve fakat kocasının bu eserler üzerinde hak iddia etmesi sonucu ortaya çıkan haksızlıklara odaklanıyor. Filmin başrollerini Amy Adams ve Christoph Waltz paylaşırken, onlara Jason Schwartzman, Danny Huston ve Terence Stamp gibi isimler eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

İlginizi çekebilir: Ünlü Sanatçıların Hayatlarını Merak Edenlere 10 Film Önerisi ve Mert Tanöz’den “‘Sanat Nedir?’ Sorusundan ‘Kadın’a Uzanan Film: Big Eyes

Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children | 2016

Yine çağdaş masalların dünyasına uzanan Tim Burton’ın, Ransom Riggs’in aynı adlı çocuk romanından uyarlanan filmi, gizemli bir paralel evrende, her biri doğaüstü yeteneklere sahip çocukların bir arada yaşadığı bir bakımevinde geçiyordu. Tuhaf ve yarı-gotik bir dünya, renkli ve büyülü karakterler ve olaylar, yönetmeni yeni bir kuşağa daha sevdirmek için yeterliydi. Filmin başrollerini Eva Green ve Asa Butterfield paylaşmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Dumbo | 2019

Harold Pearl ile Helen Aberson’ın kitabından ve 1941 yapımı animasyondan yeniden uyarlanan film, bir sirk tarafından kaba kuvvetle hapsedilerek çalıştırılan bir anne filin yeni doğurduğu minik fil Dumbo’nun hikayesini konu ediniyor. Değeri sonradan anlaşılan, kulakları olması gerekenden kat kat büyük olan yetenekli fil Dumbo’nun hikayesi için Colin Farrel, Eva Green, Michael Keaton ve Danny DeVito gibi dev isimler bir araya geliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri