BÖÖ! Her yıl geleneksel bir kutlama olmaktan uzaklaşarak evrensel bir eğlenceye dönüşmeye yaklaşan Halloween, namıdiğer Cadılar Bayramı ve onunla ilişkili her şey pek tabii ki korkuyu merkezine alıyor. Dört bir yanda dolaşan, Halloween temalı film listeleri korku sinemasının kalburüstü örneklerini ve ‘guilty pleasure’larını bir araya getiriyor. Peki ya korkmaktan korkanlardansanız?

Bu Halloween gecesini, korkutmadan ama Halloween ruhunu sonuna dek taşıyan ve yaşatan, ailecek izleyebileceğiniz bu filmlerle geçirebilirsiniz! Happy Halloween!

Ailece İzlenecek Halloween Filmleri – En İyi Cadılar Bayramı Filmleri

Beetlejuice | 1988, Tim Burton

youtube play youtube play

Tim Burton ses getiren kısa filmlerinin ardından 1985 yılında ilk uzun metrajlı Pee-wee’s Big Adventure’ı çekmiş, ardından Beetlejuice ile unutulmaz bir karaktere can vermişti. Ölü bir çift olan Adam ve Barbara’nın özenle dekore ettiği evlerine yaşayan bir çiftin taşınması ve onları korkutup kaçırma çabalarının daha fazla insanı eve çekmekten başka bir işe yaramaması, Beetlejuice adındaki bir başka ölünün yardımına başvurmalarına neden olur. Bu yıl Birdman ile kariyerinde yeni bir başlangıca imza atan Michael Keaton’ı Beetlejuice rolünde izlediğimiz filmde ayrıca Alec Baldwin ve Geena Davis de rol alıyor.

IMDb Puanı: 7.5/10

The Addams Family | 1991, Barry Sonnenfeld

youtube play youtube play

60’ların ve 70’lerin kültleşmiş korku-komedi dizisi The Addams Family, 90’larda sinemaya uyarlanarak yeniden doğmuş, The Addams Family’i bir devam filmi, daha güncel bir televizyon dizisi ve bir televizyon filmi izlemişti. Korkunç ve gotik, korkutucu ve fantastik öğelerle bezeli bir yaşam süren Addams Ailesi ile yeniden tanıştığımız Barry Sonnenfeld filmi, ailenin yıllardır kayıp olan amcası olduğunu öne sürerek aileyi dolandırmaya çalışan bir sahtekarla yaşadıklarını konu alıyordu. Filmde, Addams rolleriyle özdeşleşecek olan Anjelica Huston, Raul Julia, Christina Ricci gibi isimlerin yanı sıra Back to the Future’ın Doc’ı Christopher Lloyd da rol almıştı.

IMDb Puanı: 6.9/10

The Nightmare Before Christmas | 1993, Henry Slick

youtube play youtube play

Tim Burton’ın Disney animatörlüğü yıllarında yazdığı bir şiire dayanan, Gotik öğeler, renkli sahneler, eğlenceli şarkılarla dolu stop-motion müzikal, alışılmadık bir Noel hikayesi anlatıyor. Halloweentown’un kralı Jack Skellington’ın Christmas Town’u keşfedişini ve Noel’in çocuklar için korkutucu bir kabusa dönüşmesini anlatan film, hikayenin sahibi ve filmin yapımcısı Tim Burton’ın ününün kaynaklarından biri. Yapım, Danny Elfman’ın muhteşem müzikleri, şarkıları ve seslendirmesiyle de öne çıkıyor.

IMDb Puanı: 8.0/10

Hocus Pocus | 1993, Kenny Ortega

youtube play youtube play

Aradan üç yüz yıl geçtikten sonra bir Halloween gecesi Salem’de yeniden buluşan üç cadı kız kardeşin hikayesi olan Hocus Pocus, terör estiren bu üç cadıya karşı verilen bir mücadeleyi konu alıyordu. İki genç ve bir küçük kız ile ölümsüz bir kedinin işbirliğiyle ilerleyen filmde Bette Midler, Sarah Jessica Parker ve Kathy Najimy’i izlemiştik.

IMDb Puanı: 6.8/10

Casper | 1995, Brad Silberling

youtube play youtube play

Birçoğumuzun çocukluğunda iz bırakmış karakterlerden olan “Sevimli Hayalet Casper”ın hikayesi ve maceraları, 1995 yılında bir animasyon değil, bir film olarak sinemaya uyarlanmıştı. Kızıyla beraber terk edilmiş bir eve taşınan, paranormal olayları araştıran bir uzmanın üçü yaramaz, biri seviml, dört hayaletle karşı karşıya kalışını konu alan filmin insan-başrolünde The Addams Family’nin genç yıldızı Christina Ricci’yi izlemiştik.

IMDb Puanı: 6.1/10

Corpse Bride | 2005, Tim Burton & Mike Johnson

youtube play youtube play

1993’te Tim Burton’ın yapımcı olarak yer aldığı Nightmare Before Christmas projesinin başarısının ardından bu kez yönetmen kendisinin çekeceği bir stop-motion animasyon ile karşımıza çıkmıştı 2005’te. Utangaç bir damadın evlilik yemini provası yapmak için seçilebilecek en garip yeri, bir mezarlığı seçmesi, durumu yanlış anlayan bir genç-ölü-kızla evlenmiş olmasına ve onunla birlikte bir yuva kurmak için ölülerin dünyasını zorla ve canlı olarak ziyaret etmesine neden oluyordu. Birbirinden eğlenceli şarkılarla, bizi ölülerin dünyasının yaşayanların dünyasından çok daha renkli olduğu bir diyara götüren Tim Burton’ın karakterlerini iki gözde oyuncusu Johnny Depp ve Helena Bonham Carter seslendiriyordu.

IMDb Puanı: 7.3/10

Monster House | 2006, Gil Kenan

youtube play youtube play

Üç çocuk ve sokaklarında herkesin korktuğu, huysuz ve aksi bir adamın yaşadığı, herkesin yaklaşmaya korktuğu bir ev… Gil Kenan’ın animasyonu, geceleri yaşayan, nefes alan, korkunç ve gerçek bir canavara dönüşen bir eve karşı savaş açan ve mahallelerini kurtarmaya çalışan çocukların hikayesini anlatıyordu.

IMDb Puanı: 6.6/10

Coraline | 2009, Henry Selick

youtube play youtube play

Nightmare Before Christmas’ın Tim Burton’ın gölgesinde kalmış yönetmeni Henry Selick, kültleşmiş bu filmin yıllar sonrasında duygusal ve eğlenceli bir animasyonla daha karşımıza çıkmıştı. Serüvenperver bir küçük kız olan Coraline’ın yeni taşındıkları sıkıcı ve bunaltıcı evde, tüm hayallerinin gerçek olduğu paralel bir evrene açılan gizli bir geçit bulmasını konu alıyordu. Filmin en akılda kalıcı yanı, paralel evrendeki tüm karakterlerin gözleri yerine düğmelerin oluşuydu!

IMDb Puanı: 7.7/10

Frankenweenie | 2012, Tim Burton

youtube play youtube play

Tim Burton’ın son filmlerinden biri, yine bir animasyon olmuştu. Siyah-beyaz olarak çekilen Frankenweenie, Victor adında bir çocuğun tek arkadaşı olan köpeği Sparky’i ölümünün ardından onu canlandırma çabalarını anlatıyordu. Naif ve modern bir Frankenstein hikayesi olduğunu söylebileceğimiz film, Tim Burton’ın aynı anda karanlık ve duygulu olabilen dünyasını başarılı bir şekilde yansıtıyordu.

IMDb Puanı: 6.9/10

Warm Bodies | 2013, Jonathan Levine

youtube play youtube play

Tüm zombi filmlerinde insanları avlamak peşindeki zombiler bir yana, “R” bir yana… Bir insan olan Julie’yi bir saldırdan kurtaran “R”ın zaman geçtikçe “ısınmaya” ve ona karşı bir şeyler hissetmeye başlaması, “Twilight’tan çok daha iyi” bir aşk hikayesiyle karşı karşıya getirmiş, hem güldürmüş hem korkutmuştu bizleri. Farklı türler arasındaki bu duygusal yakınlaşmanın iki türün de geleceğini etkileyecek bir duruma dönüştüğü filmde başrolleri Nicholas Hoult, Teresa Palmer ve Dave Franco paylaşmıştı.

IMDb Puanı: 6.9/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri