Korku filmleri ve korku dizileri izlemek cesaret istiyor. Sonrasındaki birkaç gün evde yalnız kalmaktan, karanlıkta uyumaktan, hatta duşta gözlerinizi kapatmaktan korktuğunuz o filmleri atlamak kolay olmamıştı hatırlarsanız… Korku sineması sevenler için bu listede en iyi korku filmlerinden bir seçki hazırladım. Günümüz korku sineması, her geçen gün yeni fikirler ve yeni kabuslarla gelişmeye devam ederken, bağımsız filmler ve Netflix filmleri de buna katkı sağlıyor. Ama türün hayranları için, listeye tabii ki birkaç klasik korku filmi de eklemeyi unutmadım. İyi seyirler!

Hereditary (2018)
Hereditary (2018)

Netflix Korku Filmleri

Apostle | 2018, Gareth Evans

1905 yılında, dini bir tarikat tarafından kaçırılan kız kardeşini kurtarmak için ıssız adaya yolculuk eden Thomas Richardson’ın kararlılığı, bu tarikatın tüm sırlarını açığa çıkarmaya yetiyor. Fakat bu sırlar arasında fantastik olaylar ve korku dolu gerçekler de var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

Les affamés / Ravenous | 2017, Robin Aubert

Netflix zombi filmleri arayanlara müjde, o da var! Quebec yapımı, yani Fransızca olan Les affamés / Ravenous, postapokaliptik bir dünyada nereden çıktığı bilinmeyen bir virüsün sonrasında Kanada’da, Quebec’te geçiyor. Ufak detaylarıyla türün klişelerinden sıyrılan bu zombi filminin başrolünde Marc-André Grondin var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.0/10

Before I Wake | 2016, Mike Flanagan

Jessie ve Mark çifti, küçük bir çocuğu evlat ediniyorlar. 8 yaşındaki Cody hakkında bilmedikleri şeyse, bu çocuğun uyurken gördüğü tüm rüyaların (ve tabii kabusların) birebir gerçek olması! Çocuğun gördüğü güzel rüyaların sonuçlarından memnun olsalar da, haliyle bu çiçeği burnunda ebeveynler, kabuslarının sonuçlarından pek de memnun olmuyorlar ve çareyi Cody’nin kabuslarının ardındaki gerçeğin peşine düşmekte buluyorlar.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

Bird Box | 2018, Susanne Bier

Danimarka sineması denince akla gelen isimlerde Susanne Bier’in bu bilim-kurgu ve gerilim türündeki filmi, göz teması kurduğu insanların intiharına yol açan bir varlığın dünyayı etkisi altına aldığı bir kıyamet senaryosunda geçiyor. Olayın patlak verdiği günü ve iki yıl sonrasını iç içe geçmiş şekilde anlatan, hepsini soluk soluğa izlediğimiz sahneleriyle Bird Box, yılın öne çıkan Netflix korku filmleri arasında. Başrol oyuncusu Sandra Bullock‘un gözleri, bu yüzden filmin büyük kısmında bağlı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

En İyi Korku Filmleri

A Quiet Place | 2018, John Krasinski

Komedi performanslarıyla tanıdığımız oyuncu John Krasinski bu yıl hepimizi, yılın en iyi korku filmleri arasında sayılabilecek A Quiet Place‘i yöneterek şaşırttı. Krasinski’nin senarist ve yönetmeni olmanın yanı sıra başrolünü de eşi Emily Blunt ile paylaştığı film dünyayı istila etmiş, sadece sese duyarlı canavarlardan saklanarak ve mümkün olduğunca kısık sesle ya da işaret diliyle iletişim kurarak hayatta kalmaya çalışan bir ailenin kabus dolu yaşamını konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Hereditary | 2018, Ari Aster

Oyuncu kadrosunun tamamının kusursuz performansları ve prodüksiyon tasarımındaki başarısıyla yılın en iyi korku filmleri arasında olmanın yanından yılın en iyi filmlerinden biri olan Hereditary, sırlarla dolu bir aileye odaklanıyor. Toni Colette ve Alex Wolff‘un başrollerini paylaştığı film, ailenin kalıtsal karanlık güçlerinin ailenin büyükannesi öldükten sonra ortaya çıkışını konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Get Out | 2017, Jordan Peele

90 yılı aşkın Akademi tarihinde En İyi Film dalında Oscar’a aday gösterilmiş 6 korku filminden biri olan Get Out, komedi oyuncusu ve yazarı Jordan Peele’in yönettiği ilk film. Daniel Kaluuya’nın başrolde yer aldığı film, ABD’de siyahilere karşı olan ırkçı saldırıları ve ırkçılığı simgeleyen konusuyla dikkat çekiyor. Beyaz kız arkadaşının ailesiyle tanışmak üzere bir hafta sonunu onların evinde geçirmeyi kabul eden siyahi bir genç adam, kendini korkunç bir oyunun içinde buluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

It | 2017, Andy Muschietti

Stephen King’in en ünlü eserlerinden birinden uyarlanan It filmi,1989 yazında geçiyor. Kitap ve film, zorbalık maduru bir grup küçük çocuğun, palyaço kostümü giymiş Pennywise adlı yaratığın bela olduğu bir kasabada hayatta kalmaya çalışmasını konu alıyor. Korkmuş çocuk kokusuna dayanamayan bu yaratık, cesur olmaya çalışan çocukların güçlerini birleştirmesiyle alt edilmeye çalışılıyor. Olayların yıllar sonrasını konu alacak ve kitabın kalan kısımlarını anlatacak It: Chapter Two 2019’da vizyona girecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

The VVitch: A New-England Folk Tale | 2016, Robert Eggers

Robert Eggers‘ın Sundance Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ödülü kazanan ilk filmi, The Witch filmi ya da tam ve doğru adıyla The VVitch: A New-England Folktale, korku filmleri izleyicisini ağırlığı, dili ve temposuyla zorlayacak bir film olsa da, korkutuculuğundan hiçbir şey kaybetmiyor. Film, 17. yüzyılda Amerika kıtasına sürülen bir ailenin, ormanın yanında bulunan çiftliklerinde karşılaştığı tuhaf ve korkunç olayları konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Busanhaeng / Train to Busan | 2016, Yeon Sang-ho

Cannes Film Festivali’nin geceyarısı kuşağında prömiyer yapan Train to Busan, Uzakdoğu korku filmleri arasındaki en yeni örneklerden biri. Film, Güney Kore’nin başkenti Seul’de patlak vermiş bir virüs salgınından kaçmaya çalışan insanların dehşetini konu alıyor. Salgından etkilenerek zombi benzeri yaratıklara dönüşmüş insanların, kahramanlarımızın bindiği ve son hızda hareket eden trene binmiş olma ihtimallerini korkunun dozunu her saniye arttırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Under the Shadow | 2016, Babak Anvari

İran asıllı İngilşiz yönetmen Babak Anvari’nin filmi, Tahran’da geçen bir hayalet hikayesi anlatıyor. Filmde, İran-Irak savaşı sırasında, bombardımanın devam etmesine rağmen küçük kızıyla beraber evini terk etmek istemeyen bir kadın, savaşın yanı sıra bir de dairelerine musallat olan bir hayaletle karşı karşıya geliyor. Under the Shadow, En İyi Yabancı Dilde Film Oscar yarışında İngiltere’yi temsil etmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

It Follows | 2015, David Robert Mitchell

It Follows‘un en büyük başarısı, büyük çoğunluğu gündüz vakti geçmesine ve aydınlık sahnelerle dolu olmasına rağmen dehşete düşürebilmesinde yatıyor. Bu yaratıcı filmde, insanları öldürme tehdidiyle takip eden doğaüstü bir varlıktan kurtulmanın tek yolu, bir başkasıyla cinsel ilişkiye girmek ve cinsel yolla bulaşan bu belayı başkasının sorunu haline getirmek. Kendilerini bu senaryonun ortasında bulan bir grup arkadaşın yaşadıklarını soluk soluğa izleyeceksiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

The Babadook | 2014, Jennifer Kent

Avustralya korku sinemasının son yıllardaki en başarılı yapımı, Jennifer Kent‘in ilk filmi olmuştu. The Babadook‘ta, eşinin korkunç bir şekildeki ölümünün ardından oğluyla yalnız kalan bir kadını merkezine alıyor. Essie Davis‘in canlandırdığı Amelia, oğlunun evdeki varlığından korktuğu bir canavara başta inanmasa da, kendisini bu lanetin hedefi olarak buluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

The Conjuring | 2013, James Wan

Ed ve Lorraine Warren çifti, paranormal olayları araştırarak geçimini sağlıyor. The Conjuring, Ed ve Lorraine’in bir çiftlik evine musallat olan paranormal varlıklar nedeniyle dehşete düşmüş bir aile tarafından tutulmalarıyla başlıyor. Evdeki, sandıklarından çok daha güçlü şeytanları alt etmek için kendilerini tehlikeye atan ikili ve evsahipleri kabus dolu günler geçiriyor. The Conjuring‘in başarısının ardından bir devam filmi (The Conjuring 2) ve Annabelle, Annabelle: Creation ve The Nun adlı spinoff filmler de çekilmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

The Cabin in the Woods | 2012, Drew Goddard

Drew Goddard‘ın ilk filmi The Cabin in the Woodssıradan bir teen-slasher korku filmi gibi başlayarak, yaratıcılıkla ve mizahla dolu bir fikre evriliyor. Seri üretime geçmiş birbirinin benzeri teen slasher alttürünün klişelerini parodiye yakın bir şekilde tiye alırken hiçbir şekilde kalitesinden ve yaratıcılığından ödün vermeyen filmde başta Chris Hemsworth olmak üzere birçok genç yıldız rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Klasik Korku Filmleri

The Thing | 1982, John Carpenter

Başta Halloween serisi olmak üzere korku sinemasına birçok başyapıt kazandırmış yönetmen John Carpenter imzalı bu edebiyat uyarlaması Antarktika’da geçiyor. Buz kaplı uçsuz bucaksız bir arazideki bir araştırma merkezinde neredeyse tek mekanda geçen The Thing, hikayesini hem bu soğuk ve ıssız coğrafyanın tekinsizliği hem de bilinmeyen korkusu üzerine kuruyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Suspiria | 1977, Dario Argento

2018’de Luca Guadagnino tarafından yeniden uyarlanan Suspiria, aslen Dario Argento imzalı bir kült korku filmi. Giallo sinemasının ve Argento’nun bu en bilinen filmi, Amerikalı genç bir dansçının Almanya’daki prestijli bir bale okulunda karşılaştığı tuhaf, karanlık ve doğaüstü olayları konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Carrie | 1976, Brian De Palma

Stephen King romanı uyarlaması korku filmleri arasında sayılabilen Carrietipik bir Amerikan lisesinde zorbalığa maruz kalan, içine kapanık bir kadının doğaüstü öğelerle örülü farkındalık ve gelişim yolculuğunu anlatıyor. Sissy Spacek‘in başrolde yer aldığı bu çok başarılı Brian De Palma klasiği, 1980’lerde birçok örneği görülecek slasher korku filmleri için ilham kaynağı oluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

The Haunting | 1963, Robert Wise

2018 yılında Netflix korku dizileri arasına eklenen ve oldukça beğenilen The Haunting of Hill House ile aynı Shirley Jackson romanından uyarlanan bu klasik korku filmi, hiçbir hayaleti göstermeden bir hayaletli ev hikayesi anlatan başarılı bir psikolojik gerilim. Robert Wise filmi The Hauntingdönemin çok ilerisindeki teknik başarıları ve Julie Harris başta olmak üzere oyuncu performanslarıyla dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

The Others | 2001, Alejandro Amenábar

Nicole Kidman‘ın muhteşem performansıyla hafızalara kazınan The Others filmiartık bir modern klasik olarak anılabilir. Film, II. Dünya Savaşı’nın etkilerinin halen devam ettiği yıllarda büyük bir evde çocuklarıyla yalnız yaşayan Grace’in yeni bir hizmetçinin aralarına katılmasının ardından karşılaştığı doğaüstü olayları anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri