Yeni bir diziye başlamak için sürükleyici öneriler arıyor, korku türüyle de aranızın iyi olduğunu düşünüyorsanız listemizdeki korku dizilerine mutlaka bir şans verin!

Zombiler, vampirler, seri katiller, doğaüstü olaylar ve daha fazlası… İşte bir solukta izleyeceğiniz korku dizileri:

 

Korku türünün sıkı bir izleyiciyseniz Uykunuzu Kaçıracak 10 Korku Filmi listemize göz atmayı, daha fazla dizi önerisine ihtiyacınız varsa Geç Olsun Güç Olmasın: Bu Dizileri Mutlaka Seyredin! listemize tıklamayı unutmayın!

***

En İyi Korku Dizileri

American Horror Story

2011’de yayınlanmaya başlayan American Horror Story, günümüzde oldukça popülerleşmiş “antoloji dizi” konseptinin öncülerinden… Her sezonunda yeni bir korku hikâyesi anlatan ve bunu yaparken yıldızlarla dolu oyuncu havuzunu oldukça başarılı bir şekilde kullanan dizinin ilk sezonunun teması Murder House idi. Geçtiğimiz haftalarda sona eren ve Amerikan başkanlık seçimlerini korkutucu bir tarikatı merkezine alarak yorumlayan Cult temalı yedinci sezonundan önceki diğer sezonların başlıkları ise Asylum, Coven, Freak Show, Hotel ve Roanoke. Her sezonunda dev bir oyuncu kadrosuyla karşımıza çıkan dizide en çok rastladığımız isimler Evan Peters, Sarah Paulson, Jessica Lange, Denis O’Hare, Lily Rabe, Kathy Bates ve Angela Bassett gibi ünlü oyuncular…

(16 Primetime Emmy Ödülü | IMDb Puanı: 8.2)

 

Bates Motel

Bizi korku türünün başyapıtlarından Psycho‘nun yıllar öncesine götüren Bates Motel, filmin katili Norman Bates’in gençlik yıllarında geçiyor. Dizi, Norman’ın karanlık ve karmaşık geçmişinde yaşadıklarını, psikolojisinin nasıl altüst olduğunu ve annesiyle ilişkisini merkezine alıyor. 2017 Şubat ayında beşinci ve son sezonunun finali yapılan Bates Motel‘de başrolleri Freddie Highmore ve Vera Farmiga paylaşıyor.

(IMDb Puanı: 8.2)

 

Hannibal

Korku sinemasının bir başka klasiğinin kahramanı da kendi dizisiyle ekranlarda korku salanlardan. The Silence of the Lambs‘in meşhur yamyam psikiyatristi Hannibal Lecter’ın yaşamının yıllar öncesinde geçen dizi, Lecter ile seri katillerle empati kurabilen bir FBI ajanı olan hastası arasında yaşananları anlatıyor. 2013-2015 yılları arasında 3 sezon olarak yayınlanan Hannibal’ın başrolünde Danimarkalı oyuncu Mads Mikkelsen var.

(IMDb Puanı: 8.6)

 

Penny Dreadful

Korku, fantezi ve karanlık bir dönem dizisi ruhu bir arada… Viktorya dönemi Londra’sında geçen Penny Dreadful, doğaüstü olaylara karşı kentlileri korumak için güçlerini birleştiren dört kişinin hikâyesini anlatıyor: Kâşif Sir Malcolm Murray (Timothy Dalton), bilim adamı Victor Frankenstein (Harry Treadaway), soyguncu Ethan Chandler (Josh Hartnett) ve medyum Vanessa Ives (Eva Green)… Dizi 2014-2016 yılları arasında 3 sezon olarak yayınlandı.

(IMDb Puanı: 8.2)

 

The Returned

Tek sezonluk bu dizi, küçük bir kasabada, yıllardır öldüğü sanılan bir grup insanın bir anda geri dönüşünü anlatıyor. Üstelik hiç yaşlanmamış ve hiç bir şey hatırlamaz bir şekilde… Halihazırda yeterince tüyler ürpertici, garip ve korkutucu olan bu olay yetmezmiş gibi kasabada tuhaf olaylar ve korkunç cinayetler ortaya çıkıyor. Korku türüne olduğu kadar gizem türüne de tutkuyla bağlıysanız, bir an önce listenize almanız gerekenlerden…

(IMDb Puanı: 7.2)

 

Scream Queens

Bir korku komedisi olan Scream Queens, ilk sezonunda bir üniversite kampüsünde, ikinci sezonunda ise bir hastanede geçiyor ve yıllar sonra geri dönerek korku salmaya devam eden seri katillerin hikâyelerini anlatıyor. Absürdlüklerle dolu dizide genç neslin yetenekli isimleri Emma Roberts, Lea Michele, Abigail Breslin, Keke Palmer, Billie Lourd, Taylor Lautner ve Nick Jonas gibi isimlerin yanı sıra Jamie Lee Curtis de rol alıyor.

(IMDb Puanı: 7.2)

 

The Strain

Yaratıcıları arasında Guillermo del Toro’nun yer aldığı The Strain, salgın hastalıklar konusunda uzman Dr. Ephraim Goodweather’ın vampirlerle mücadelesini konu alıyor. Sıradan bir salgın olarak başlayan ama kısa sürede tüm New York’u etkisi altına alarak geçmişten gelen bir vampir türünü su yüzüne çıkaran bu hastalığa karşı, bir grup insan savaş açıyor. Dördüncü ve son sezonu 2017 yazında yayınlanan dizinin başrolünde (House of Cards‘dan da hatırlayabileceğiniz) Corey Stoll var.

(IMDb Puanı: 7.4)

 

Stranger Things

Netflix’in tüm dünyada ilgi, beğeni ve hayranlıkla izlenen, korku ve fantezi dünyasının kapılarını araladığı gibi 80’ler nostaljisi yaşatan, sevimli çocuk oyuncularıyla gülümseten ve soundtrack’iyle de bir müzik ziyafeti sunan Stranger Things… Bir çocuğun gizemli bir şekilde kaybolması ve ailesi ile küçük arkadaşlarınn onun izini sürerken karanlık devlet sırları, doğaüstü yaratıklar ve upside down denilen bir başka boyutla yollarının kesişmesini anlatan dizinin 2018 ve 2019 yazında yayınlanacak üçüncü ve dördüncü için şimdiden heyecanlanmamak mümkün değil.

(5 Primetime Emmy Ödülü | IMDb Puanı: 9.0)

 

Supernatural

2005’ten bu yana, yani 13 sezondur devam eden Supernatural, doğaüstü ve şeytani yaratıklara karşı savaşan ve avcılık yapan iki kardeşi izliyor. Küçüklüklerinde anneleri bu yaratık tarafından öldürülmüş iki kardeş, avları sırasında yalnızca bu yaratıkla değil, birçok korkunç yaratık, hayalet ve şeytanla karşılaşıyor, bir yandan da her kardeş arasında yaşanan gerginliklerle mücadele ediyorlar. Winchester kardeşleri Jared Padalecki ve Jensen Ackles canlandırıyor.

(IMDb Puanı: 8.5)

 

The Walking Dead

Sekizinci sezonu devam eden ve bugüne kadar çekilmiş en iyi zombi film/dizileri arasında kolaylıkla sayılabilecek The Walking Dead‘in merkezinde Şerif Yardımcısı Rick Grimes yer alıyor. Vurularak komaya giren Grimes, uyandığında kendini kıyametin koptuğu ve zombilerin insan avında olduğu bir dünyada buluyor. Her bölümüyle hayatta kalmak üzerine nefes kesen bir kovalamaca yaşatan dizinin başrolünde Andrew Lincoln yer alıyor.

(2 Primetime Emmy Ödülü | IMDb Puanı: 7.0)

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?