Zombiler, vampirler, seri katiller, doğaüstü olaylar ve daha fazlası… Netflix’te dizi önerileri arıyor, korku ve gerilim türüyle de aranızın iyi olduğunu düşünüyorsanız bu korku dizileri tam size göre! 

En kaliteli film deneyimi için Televizyon ve Soundbar önerilerimize göz atın.

Korku Dizileri: Korku Türü Severlere 12 Dizi Önerisi
Korku Dizileri: Korku Türü Severlere 12 Dizi Önerisi

Netflix Korku Dizileri

Netflix korku dizileri açısından da oldukça zengin. İsterseniz önce Netflix orijinal dizileriyle başlayalım. Ama bu başlık altında olmasa da diğer dizilerin de bazılarını Netflix’te bulabileceğinizi unutmayın.

The Haunting (2018 – …)

Korku edebiyatıyla aranız iyiyse, Shirley Jackson adını mutlaka duymuşsunuzdur. Yazarın en ünlü romanlarından biri olan The Haunting of Hill House, 2018’de bir Netflix dizisine esin kaynağı oldu. Hayatta farklı yönlere sapmış beş yetişkin kardeş, çocukluklarının geçtiği evde tanık oldukları doğaüstü olaylar ve bu olayların yarattığı travmalarla lanetlenmeye devam ediyorlar dizinin her bölümünde. 90’lı yıllarla günümüz arasında gidip gelen olaylar, 10 bölüm boyunca nefesinizi kesecek. Karanlıkta ve/veya yalnız izlemek, gerçekten iyi bir fikir değil! The Haunting of Hill House‘un başarısının ardından, projenin bir antoloji dizi olarak devam etmesine karar verildi, çok da iyi oldu! 2020 sonbaharında yayınlanan The Haunting of Bly Manor, yepyeni bir hikayede yine korku dolu bir evi mesken tuttu, bu kez gotik bir romansı merkezine aldı.

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 8.8/10

Stranger Things (2016 – …)

Netflix korku dizilerinden, tüm dünyada ilgi, beğeni ve hayranlıkla izlenen, korku ve fantezi dünyasının kapılarını araladığı gibi 80’ler nostaljisi yaşatan, sevimli çocuk oyuncularıyla gülümseten ve soundtrack’iyle de bir müzik ziyafeti sunan Stranger Things… Bir çocuğun gizemli bir şekilde kaybolması ve ailesi ile küçük arkadaşlarının onun izini sürerken karanlık devlet sırları, doğaüstü yaratıklar ve upside down denilen bir başka boyutla yollarının kesişmesini anlatan dizi, yepyeni hikâyelerle heyecanın dozunu yükseltmeye devam ediyor 2020’yi beklememiz gereken dördüncü sezon için şimdiden heyecanlanmamak mümkün değil.

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 8.9/10

İlginizi çekebilir: Zamanda Yolculuk Dizileri

Chilling Adventures of Sabrina (2018 – …)

Küçükken Sabrina’yı heyecanla izlemeyen var mı? Ben izliyordum şahsen. Sabrina’nın yeniden çevrimine korku dizileri arasında yer vermek biraz tuhaf kaçabilir, ne de olsa hatırladığımız Sabrina oldukça komik, tatlı mı tatlı bir gençlik dizisiydi. Netflix’in versiyonu ise biraz daha karanlık, biraz daha olgun; korku öğelerini de biraz daha öne çıkarıyor. Hem nostaljik bir dizi izlemek istiyor hem de hafif bir korku dizisi arıyorsanız adresiniz belli yani. Üstelik iki sezonun ardından, şimdiden üçüncü ve dördüncü sezonlarının onaylarını aldı bile!

https://www.youtube.com/watch?v=ybKUX6thF8Q

Netflix | IMDb Puanı: 7.8/10

En İyi Korku Dizileri

American Horror Story (2011 – …)

2011’de yayınlanmaya başlayan American Horror Story, günümüzde oldukça popülerleşmiş “antoloji dizi” konseptinin öncülerinden… Her sezonunda yeni bir korku hikâyesi anlatan ve bunu yaparken yıldızlarla dolu oyuncu havuzunu oldukça başarılı bir şekilde kullanan dizinin ilk sezonunun teması Murder House idi. Şu an 1984 temalı dokuzuncu sezonuyla ekranlara gelecek olan dizinin önceki diğer sezonlarının başlıkları ise Asylum, Coven, Freak Show, Hotel, Roanoke, Cult ve Apocalypse olmuştu. Her sezonunda dev bir oyuncu kadrosuyla karşımıza çıkan dizide en çok rastladığımız isimler Evan Peters, Sarah Paulson, Jessica Lange, Denis O’Hare, Lily Rabe, Kathy Bates ve Angela Bassett gibi ünlü oyuncular…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Castle Rock (2018 – …)

Korku türünün hayranlarının yakından bileceği üzere, Castle Rock, tüm Stephen King romanlarında ve öykülerinde adı geçen kurmaca bir kasabanın adı… Korku türünün ilahlarından olan King’in birçok öyküsünden ve karakterinden izler taşıyan bu yepyeni Hulu dizisi, André Hollnad, Melanie Lynskey, Bill Skarsgard, Jane Levy ve Sissy Spacek gibi yetenekli oyunculardan oluşan kadrosuyla, 10 bölümlük ilk sezonunda birçok hayran edindi. Dizi Ekim 2019’da ikinci sezonuyla bizi Stephen King evrenine sürüklemeye devam edecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı:  8.5/10

Bates Motel (2013 – 2017)

Bizi korku türünün başyapıtlarından Psycho‘nun yıllar öncesine götüren Bates Motel, filmin katili Norman Bates’in gençlik yıllarında geçiyor. Dizi, Norman’ın karanlık ve karmaşık geçmişinde yaşadıklarını, psikolojisinin nasıl altüst olduğunu ve annesiyle ilişkisini merkezine alıyor. 2017 Şubat ayında beşinci ve son sezonunun finali yapılan Bates Motel‘de başrolleri Freddie Highmore ve Vera Farmiga paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

Hannibal (2013 – 2015)

Korku sinemasının bir başka klasiğinin kahramanı da kendi dizisiyle ekranlarda korku salanlardan. The Silence of the Lambs‘in meşhur yamyam psikiyatristi Hannibal Lecter’ın yaşamının yıllar öncesinde geçen dizi, Lecter ile seri katillerle empati kurabilen bir FBI ajanı olan hastası arasında yaşananları anlatıyor. 2013-2015 yılları arasında 3 sezon olarak yayınlanan Hannibal’ın başrolünde Danimarkalı oyuncu Mads Mikkelsen var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10, Top250: #178

Penny Dreadful (2014 – 2016)

Korku, fantezi ve karanlık bir dönem dizisi ruhu bir arada… Viktorya dönemi Londra’sında geçen Penny Dreadful, doğaüstü olaylara karşı kentlileri korumak için güçlerini birleştiren dört kişinin hikâyesini anlatıyor: Kâşif Sir Malcolm Murray (Timothy Dalton), bilim adamı Victor Frankenstein (Harry Treadaway), soyguncu Ethan Chandler (Josh Hartnett) ve medyum Vanessa Ives (Eva Green)… Dizi 2014-2016 yılları arasında 3 sezon olarak yayınlandı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

Scream Queens (2015 – 2016)

Bir korku komedisi olan Scream Queens, ilk sezonunda bir üniversite kampüsünde, ikinci sezonunda ise bir hastanede geçiyor ve yıllar sonra geri dönerek korku salmaya devam eden seri katillerin hikâyelerini anlatıyor. Absürdlüklerle dolu dizide genç neslin yetenekli isimleri Emma Roberts, Lea Michele, Abigail Breslin, Keke Palmer, Billie Lourd, Taylor Lautner ve Nick Jonas gibi isimlerin yanı sıra Jamie Lee Curtis de rol alıyor. Korku dizileri, biraz mizah katınca ayrı bir tat kazanıyor!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Supernatural (2005 – …)

2005’ten bu yana, yani tam 15 sezondur devam eden Supernatural, doğaüstü ve şeytani yaratıklara karşı savaşan ve avcılık yapan iki kardeşi izliyor. Küçüklüklerinde anneleri bu yaratık tarafından öldürülmüş iki kardeş, avları sırasında yalnızca bu yaratıkla değil, birçok korkunç yaratık, hayalet ve şeytanla karşılaşıyor, bir yandan da her kardeş arasında yaşanan gerginliklerle mücadele ediyorlar. Winchester kardeşleri Jared Padalecki ve Jensen Ackles canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

The Terror (2018 – …)

Yıllardan 1847. İngiliz Kraliyet Donanması’nın iki gemisi ve üç kaptanı, Kuzey Buz Denizi’ne bir keşif gezisine yollanıyor. Gemilerin buzlar arasına sıkışıp kalması sonucu bir dehşet öyküsüne dönüşen bu keşif gezisinde, çaresizlik isyanı, kıtlığı ve hatta yamyamlığı beraberinde getiriyor, dondurucu soğuk ve şeytani kutup ayıları da durumu çok daha zorlaştırıyor. Gerçek olaylardan ekranlara aktarıldığı için korkutuculuğu daha da artan The Terror‘ın başrollerinde Jared Harris, Ciarán Hinds ve Ian Holm gibi oyuncuları izliyoruz. Kutuptaki dehşet, Ekim 2019’da yayınlanacak ikinci sezonuyla devam edecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

The Walking Dead (2010 – …)

Onuncu sezonu devam eden ve bugüne kadar çekilmiş en iyi zombi film/dizileri arasında kolaylıkla sayılabilecek The Walking Dead‘in merkezinde Şerif Yardımcısı Rick Grimes yer alıyor. Vurularak komaya giren Grimes, uyandığında kendini kıyametin koptuğu ve zombilerin insan avında olduğu bir dünyada buluyor. Her bölümüyle hayatta kalmak üzerine nefes kesen bir kovalamaca yaşatan dizinin başrolünde Andrew Lincoln yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Korku Filmleri