Zombiler, vampirler, seri katiller, doğaüstü olaylar ve daha fazlası… Yeni bir diziye başlamak için sürükleyici öneriler arıyor, korku türüyle de aranızın iyi olduğunu düşünüyorsanız listemizdeki korku dizileri tam size göre!

korku dizileri

En İyi Korku Dizileri

American Horror Story (2011 – …)

2011’de yayınlanmaya başlayan American Horror Story, günümüzde oldukça popülerleşmiş “antoloji dizi” konseptinin öncülerinden… Her sezonunda yeni bir korku hikâyesi anlatan ve bunu yaparken yıldızlarla dolu oyuncu havuzunu oldukça başarılı bir şekilde kullanan dizinin ilk sezonunun teması Murder House idi. Bu sonbaharda Apocalypse temalı sekizinci sezonuyla ekranlara gelecek olan dizinin önceki diğer sezonlarının başlıkları ise Asylum, Coven, Freak Show, Hotel, Roanoke, Cult olmuştu.Her sezonunda dev bir oyuncu kadrosuyla karşımıza çıkan dizide en çok rastladığımız isimler Evan Peters, Sarah Paulson, Jessica Lange, Denis O’Hare, Lily Rabe, Kathy Bates ve Angela Bassett gibi ünlü oyuncular…

IMDb Puanı: 8.1/10

Castle Rock (2018 – …)

Korku türünün hayranlarının yakından bileceği üzere, Castle Rock, tüm Stephen King romanlarında ve öykülerinde adı geçen kurmaca bir kasabanın adı… Korku türünün ilahlarından olan King’in birçok öyküsünden ve karakterinden izler taşıyan bu yepyeni Hulu dizisi, André Hollnad, Melanie Lynskey, Bill Skarsgard, Jane Levy ve Sissy Spacek gibi yetenekli oyunculardan oluşan kadrosuyla, 10 bölümlük ilk sezonunda birçok hayran edindi. Dizi 2019’da ikinci sezonuyla bizi Stephen King evrenine sürüklemeye devam edecek.

IMDb Puanı:  8.5/10

 

Bates Motel (2013 – 2017)

Bizi korku türünün başyapıtlarından Psycho‘nun yıllar öncesine götüren Bates Motel, filmin katili Norman Bates’in gençlik yıllarında geçiyor. Dizi, Norman’ın karanlık ve karmaşık geçmişinde yaşadıklarını, psikolojisinin nasıl altüst olduğunu ve annesiyle ilişkisini merkezine alıyor. 2017 Şubat ayında beşinci ve son sezonunun finali yapılan Bates Motel‘de başrolleri Freddie Highmore ve Vera Farmiga paylaşıyor.

IMDb Puanı: 8.2/10

 

Hannibal (2013 – 2015)

Korku sinemasının bir başka klasiğinin kahramanı da kendi dizisiyle ekranlarda korku salanlardan. The Silence of the Lambs‘in meşhur yamyam psikiyatristi Hannibal Lecter’ın yaşamının yıllar öncesinde geçen dizi, Lecter ile seri katillerle empati kurabilen bir FBI ajanı olan hastası arasında yaşananları anlatıyor. 2013-2015 yılları arasında 3 sezon olarak yayınlanan Hannibal’ın başrolünde Danimarkalı oyuncu Mads Mikkelsen var.

IMDb Puanı: 8.6/10, Top250: #178

 

Penny Dreadful (2014 – 2016)

Korku, fantezi ve karanlık bir dönem dizisi ruhu bir arada… Viktorya dönemi Londra’sında geçen Penny Dreadful, doğaüstü olaylara karşı kentlileri korumak için güçlerini birleştiren dört kişinin hikâyesini anlatıyor: Kâşif Sir Malcolm Murray (Timothy Dalton), bilim adamı Victor Frankenstein (Harry Treadaway), soyguncu Ethan Chandler (Josh Hartnett) ve medyum Vanessa Ives (Eva Green)… Dizi 2014-2016 yılları arasında 3 sezon olarak yayınlandı.

IMDb Puanı: 8.2/10

 

Scream Queens (2015 – 2016)

Bir korku komedisi olan Scream Queens, ilk sezonunda bir üniversite kampüsünde, ikinci sezonunda ise bir hastanede geçiyor ve yıllar sonra geri dönerek korku salmaya devam eden seri katillerin hikâyelerini anlatıyor. Absürdlüklerle dolu dizide genç neslin yetenekli isimleri Emma Roberts, Lea Michele, Abigail Breslin, Keke Palmer, Billie Lourd, Taylor Lautner ve Nick Jonas gibi isimlerin yanı sıra Jamie Lee Curtis de rol alıyor. Korku dizileri, biraz mizah katınca ayrı bir tat kazanıyor!

IMDb Puanı: 7.1/10

 

Stranger Things (2016 – …)

Netflix’in tüm dünyada ilgi, beğeni ve hayranlıkla izlenen, korku ve fantezi dünyasının kapılarını araladığı gibi 80’ler nostaljisi yaşatan, sevimli çocuk oyuncularıyla gülümseten ve soundtrack’iyle de bir müzik ziyafeti sunan Stranger Things… Bir çocuğun gizemli bir şekilde kaybolması ve ailesi ile küçük arkadaşlarınn onun izini sürerken karanlık devlet sırları, doğaüstü yaratıklar ve upside down denilen bir başka boyutla yollarının kesişmesini anlatan dizinin 2019’u beklememiz gereken üçüncü sezonu için şimdiden heyecanlanmamak mümkün değil.

IMDb Puanı: 8.9/10

İlginizi çekebilir:Zamanda Yolculuk ve Paralel Evren: “Dark”ı Beğendiyseniz Bu Film/Dizileri de Seveceksiniz

 

Supernatural (2005 – …)

2005’ten bu yana, yani 14 sezondur devam eden Supernatural, doğaüstü ve şeytani yaratıklara karşı savaşan ve avcılık yapan iki kardeşi izliyor. Küçüklüklerinde anneleri bu yaratık tarafından öldürülmüş iki kardeş, avları sırasında yalnızca bu yaratıkla değil, birçok korkunç yaratık, hayalet ve şeytanla karşılaşıyor, bir yandan da her kardeş arasında yaşanan gerginliklerle mücadele ediyorlar. Winchester kardeşleri Jared Padalecki ve Jensen Ackles canlandırıyor.

IMDb Puanı: 8.5/10

 

The Terror (2018 – …)

Yıllardan 1847. İngiliz Kraliyet Donanması’nın iki gemisi ve üç kaptanı, Kuzey Buz Denizi’ne bir keşif gezisine yollanıyor. Gemilerin buzlar arasına sıkışıp kalması sonucu bir dehşet öyküsüne dönüşen bu keşif gezisinde, çaresizlik isyanı, kıtlığı ve hatta yamyamlığı beraberinde getiriyor, dondurucu soğuk ve şeytani kutup ayıları da durumu çok daha zorlaştırıyor. Gerçek olaylardan ekranlara aktarıldığı için korkutuculuğu daha da artan The Terror‘ın başrollerinde Jared Harris, Ciarán Hinds ve Ian Holm gibi oyuncuları izliyoruz. Kutuptaki dehşet, 2019’da yayınlanacak ikinci sezonuyla devam edecek.

IMDb Puanı: 8.1/10

 

The Walking Dead (2010 – …)

Sekizinci sezonu devam eden ve bugüne kadar çekilmiş en iyi zombi film/dizileri arasında kolaylıkla sayılabilecek The Walking Dead‘in merkezinde Şerif Yardımcısı Rick Grimes yer alıyor. Vurularak komaya giren Grimes, uyandığında kendini kıyametin koptuğu ve zombilerin insan avında olduğu bir dünyada buluyor. Her bölümüyle hayatta kalmak üzerine nefes kesen bir kovalamaca yaşatan dizinin başrolünde Andrew Lincoln yer alıyor. Dizinin 2018 sonbaharında yayınlanacak dokuzuncu sezonunun, son sezon olacağı duyuruldu.

IMDb Puanı: 8.4/10

İlginizi çekebilir: Uykunuzu Kaçıracak 10 Korku Filmi 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN