ABD tarihinin en büyük suçlularından Whitey Bulger’ın gerçek hikayesini konu alan Black Mass filmini seyrettik! Bunu fırsat bilerek, filmin başrolündeki Johnny Depp’in kariyerindeki unutulmaz performansları bir araya getirdik.

Black Mass
Black Mass

Bostonlı iki çocukluk arkadaşı olan John Connolly ve James “Whitey” Bulger’ın yolları 1970’lere gelindiğinde zıt kutuplara varmış: Connolly Boston’ın yeraltı dünyası ile mücadele eden bir FBI ajanı olmuş, Bulger ise şehrin İrlanda çetelerinin en önemli isimlerinden biri haline gelmiş. Yolları yeniden kesişen ikilinin Boston’daki İtalyan mafyasını çökertmek için yaptığı işbirliği ise kontrolden çıkarak birçok ölüme, cinayete, uyuşturucu trafiğine, sayısız suça ve Bulger’ın FBI’ın En Çok Arananlar listesine girmesi ile sonuçlanmış. ABD tarihinin en büyük suçlularından olan James “Whitey” Bulger’ın gerçek hikayesini, bu hafta vizyona giren Black Mass‘te izleyeceğiz. Ağır makyaj altında onu canlandıran Johnny Depp ise, performansı ve fiziksel dönüşümü ile şimdiden ödül sezonunun önde giden isimlerinden biri olarak anılıyor.

Black Mass
Black Mass

Black Mass‘i fırsat bilerek, başta Tim Burton ve Gore Verbinski filmleri sayesinde yakın dönem sinemasına unutulmaz karakterler kazandırmış bir oyuncu olan Johnny Depp’in kariyerine göz attık ve favorilerimizi bir araya getirdik:

En İyi Johnny Depp Filmleri

Edward Scissorhands | 1990, Tim Burton

Aklımıza Johnny Depp denince Tim Burton, Tim Burton denince Johnny Depp geliyorsa, en büyük sebeplerinden biri de Edward Scissords… Sinema tarihinin kült statüsüne erişmiş, en naif, en duygusal ve en ‘garip’ filmlerinden Edward Scissorhands, yaratıcısı kendisini tamamlayamadan ölmüş ve bu nedenle elleri yarım kalmış Edward’ın hikayesini anlatıyordu. Johnny Depp ve makas-ellerine eşlik eden isimler arasında Winona Ryder, Dianne Wiest ve Kathy Baker gibi oyuncular yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Ed Wood | 1994, Tim Burton

Sinema tarihinin en başarısız yönetmenlerinden Ed Wood’un biyografisini çekme fikri, tam da Tim Burton gibi garip bir yönetmene göre… 1924-1978 yılları arasında yaşamış ve her şeye rağmen film çekme tutkusundan vazgeçmemiş olan Edward D. Wood Jr.’ın hiçbir destek alamamasına rağmen film yapmaya çalıştığı günleri anlatan filmde yönetmeni Johnny Depp canlandırmış, Martin Landau gözde oyuncusu rolünde harikalar yaratmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Sleepy Hollow | 1999, Tim Burton

Bir başka Tim Burton filminde yeniden karşımıza çıkan Johnny Depp, bu kez Başsız Süvari adlı hayaletin işlediğine inanılan cinayetleri araştırmak üzere Sleepy Hollow adlı kasabaya gönderilen esrarengiz bir adamı canlandırıyordu. Özellikle teknik dallardaki başarısıyla dikkat çeken filmde Johnny Depp’in yanı sıra Christina Ricci, Miranda Richardson, Michael Gambon, Christopher Walken ve Christopher Lee gibi yıldız isimler rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 2003, Gore Verbinski
Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest | 2006, Gore Verbinski
Pirates of the Caribbean: At World’s End | 2007, Gore Verbinski
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides | 2011, Rob Marshall

Johnny Depp’in kariyerinde Tim Burton kadar önemli bir yönetmen ise Gore Verbinski… Walt Disney World’de ziyaretçileri Karayip Korsanları’nın dünyasına götüren bir ‘ride’dan sinemaya uyarlanan serinin ilk filmi ile beraber Johnny Depp, Captain Jack Sparrow karakteri ile özdeşleşmişti. Çılgın, gizemli, rom delisi bir korsan ve sevdiği kadını kurtarmak için İngiliz donanmasına karşı gelmek zorunda kalan bir demircinin işbirliği ile başlayan seri farklı diyarlarda, farklı maceralarla ve karakterlerle devam etmişti. Serinin yeni filmi Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales’in de 2017’de vizyonda olacağını hatırlatalım.

youtube play youtube play

Finding Neverland | 2004, Mark Forster

Peter Pan’in yazarı J.M. Barrie’nin ününü borçlu olduğu bu çocuk kitabını yazdığı dönemi konu alan “Finding Neverland”, yazarın babasız büyümüş dört çocuk ve anneleriyle olan ilişkisini konu alıyordu. Çocuklarla geçirdiği zamanı büyümek istemeyen çocukların diyarının fantastik hikayesine dönüştüren yazarı Johnny Depp canlandırırken, çocukların anne ve büyükannesi rolünde ona Kate Winslet ve Julie Christie eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Charlie and the Chocolate Factory | 2005, Tim Burton

Roald Dahl’ın sevilen çocuk kitabından uyarlanan film, dev çikolata üreticisi Willy Wonka’nın fabrikasına beş çocuğu kabul etmesi ve fabrikada yaşanan tuhaf olayları konu alıyordu. Willy Wonka olarak kariyerine bir başka tuhaf karakter ekleyen Johnny Depp’e Charlie rolünde, Finding Neverland’de birlikte rol aldığı yetenekli genç oyuncu Freddie Highmore eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street | 2007, Tim Burton

Daha önce 2000’lerde iz bırakan 10 müzikal film listemizde de yer verdiğimiz Sweeeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, gotik tarzı, alışılmadık karakterleri, kanlı ve karanlık temasıyla diğer müzikallere hiç benzemiyordu. Tam da bu özellikleri nedeniyle tam kendisine uyan yönetmen tarafından sinemaya uyarlanmıştı zaten: Tim Burton. Londra’da müşterilerinin gırtlağını usturayla kesen berber Sweeney Todd ve onların etini kullanarak tart yapan karısı Mrs. Lovett’in hikayesini anlatan müzikalde başrolleri Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Timothy Spall ve Sacha Baron Cohen paylaşıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Public Enemies | 2009, Michael Mann

Johnny Depp’in son yıllarda Tim Burton’ın tuhaf karakterlerinden sıyrılıp özgün bir performans ortaya koyduğu nadir dramalardan biri Michael Mann imzalı Public Enemies olmuştu. Johnny Depp’in 1930’lu yılların büyük Amerikan gangsteri John Dillinger’ı, Christian Bale’in ise onun peşindeki federal ajanı canlandırdığı dönem filmi, dönemin ruhunu ve suç dünyasını en iyi şekilde yansıtıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Alice in Wonderland | 2010, Tim Burton

Lewis Carroll’ın her yaştan insana hitap eden; dili, anlatımı ve karakterleriyle büyüleyici bir dünya yarattığı Alice in Wonderland’e farklı bir yorum katan Tim Burton filminde Alice’in 19 yaşındaki hali ile tanışıyorduk. Çocukluğunda ziyaret ettiği büyülü dünyaya bir kez daha ulaşan Alice eski arkadaşları ile yeniden buluşuyordu. Yeni düşmanlarıyla da… Mia Wasikowska’nın canlandırdığı Alice’in yanı sıra filmde hepsi de birbirinden ‘değişik’ karakterlere hayat veren ve görsel efektlerle bambaşka formlara bürünen Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Rango | 2011, Gore Verbinski

Johnny Depp’in usta işi bir performans ortaya koyduğu filmlerinden en yakın tarihli olanı ise animasyon bir filmdeki ses performansı: Rango. Film, Vahşi Batı’nın çöllerinde yaşayan bencil bir bukalemun olan Rango’nun kendini bir anda tozla kaplı, susuz kalmış kasaba Dirt’ün şerifi olarak bulmasını konu alıyordu. Oyuncunun Karayip Korsanları’nın ardından bir kez daha Gore Verbinski ile çalıştığı Rango, çevreci mesajları ile de dikkat çekiyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Tim Burton Filmleri