1984, New York City doğumlu Scarlett Johansson, henüz 10 yaşındayken rol almaya başladığı sinema filmlerinin ardından kariyerinin basamaklarını hızla tırmandı ve Coen Kardeşler’den Spike Jonze’a birçok yönetmenle çalışan yıldızlardan, Woody Allen’ın gözde oyuncularından ve Marvel’ın ‘Yenilmezler’inden biri oldu. İşte onu ilk tanıdığımız filmlerinden The Horse Whisperer’dan günümüze, izlemeniz gereken Scarlett Johansson filmleri…

scarlett johansson
Scarlett Johansson

En İyi Scarlett Johansson Filmleri

Jojo Rabbit | 2019, Taika Waititi

El attığı her türü kendine özgü bir görsellik ve espri anlayışıyla renklendiren Yeni Zelandalı yönetmen Taika Waititi‘nin son filmi, II. Dünya Savaşı yıllarında Almanya’da geçen bir büyüme hikayesi. Hayali arkadaşı, aynı zamanda idolü, rol modeli Adolf Hitler olan küçük Jojo, annesinin evlerinin tavanarasında bir Yahudi genç kızı sakladığını öğrenince genç beynini lekeleyen ırkçılık ve faşistlikle yüzleşmek zorunda kalıyor. Genç oyuncular Roman Grifin Davis ve Thomasin McKenzie‘ye, Scarlett Johansson ve Adolf Hitler rolündeki Taika Waititi‘nin eşlik ettiği film, izleyebileceğiniz en keyifli ve en komik II. Dünya Savaşı filmi olacağı kesin!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Marriage Story | 2019, Noah Baumbach

Kısa sürede en sevilen Netflix filmleri arasında yerini alan Noah Baumbach imzalı Marriage Story, Adam Driver ve Scarlett Johansson‘u buluşturuyor. İkilinin evliliği bitmek zorunda kalan bir çifti canlandırdığı film, günümüz şartlarında ayrılmanın ve boşanmanın ne kadar zor olduğunu, toplumsal baskı ve beklentilerle nasıl şekillendirdiğini gösteriyor. Marriage Story, belki de izleyebileceğiniz en dürüst ve en güzel ilişki hikayelerinden.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10

Her | 2013, Spike Jonze

2013 sinemasının yakın geleceğe ışık tutan ve teknoloji ile içli dışlı yaşamlarımızı sorgulamamıza neden olan filmi Her, oyuncu olarak neredeyse Joaquin Phoenix’in tek başına sırtlandığı bir film. Fakat film boyunca onunla olan bir isim daha var: İşletim sistemi Samantha’yı seslendiren Scarlett Johansson. Yalnız bir adamın, yalnız dünyasını renklendiren bu cansız varlıkla olan ve duygusal bir ilişkiye dönüşen birlikteliğini anlatan bu çok özel film çağımızı en iyi yansıtan filmlerden. Samantha’nın çekimler boyunca Samantha Morton tarafından seslendirildiğini, bu rolün çekimler tamamlandıktan sonra Scarlett Johansson’a verildiğini de hatırlatalım.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Under the Skin | 2013, Jonathan Glazer

Michel Faber’in bilimkurgu romanından uyarlanan bu karanlık film, fona İskoçya’nın büyüleyici coğrafyasını yerleştiriyor, gizemli bir kadının yalnız dolaşan erkekleri ‘avladığı’ bir hikayeye sürüklüyor bizi. Scarlett Johansson’ın performansıyla dikkat çeken Under the Skin’in en takdir gören özelliklerinden biri de Mica Levi’nin müzikleri.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

İlginizi çekebilir: Bilim Kurgu Filmleri

Vicky Cristina Barcelona | 2008, Woody Allen

Woody Allen ile üçüncü kez çalışan Scarlett Johansson, filmin adındaki Cristina olarak, arkadaşı Vicky ile Barcelona’yı ziyaret ediyor. Bu tatilin Juan Antonio ile tanıştıktan sonra bir aşk üçgenine, hatta bir aşk dörtgenine dönüşmesi, Woody Allen’ın filmografisindeki en hoş sürprizlerden biri. Johansson’a Rebecca Hall ve Javier Bardem’in eşlik ettiği filmin yıldızı ise kuşkusuz dillerarası çılgın performansıyla Penélope Cruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

The Prestige | 2006, Christopher Nolan

Günümüzün en yaratıcı bilimkurgu yönetmenlerinden Christopher Nolan, Batman üçlemesinin ilk filminin ardından bizleri 19. yüzyılın Londra’sına, iki rakip sihirbazın dünyasına taşıyor. İllüzyon, hile, numaralar ve tabii ki bunların arkasındaki sırlar üzerine sürükleyici ve bir o kadar da gizemli bir film olan The Prestige, adını sihirbazların gösterinin sonuna sakladığı en önemli numarasından alıyor. İki rakip sihirbazı Christian Bale ve Hugh Jackman canlandırıyor, onlara Michael Caine, Rebecca Hall ve Scarlett Johannson eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

Match Point | 2005, Woody Allen

New York ile özdeşleşmiş yönetmen, senarist ve oyuncu Woody Allen, 2005’te Londra’da bir film çekmiş ve ardından birkaç yıl boyunca Avrupa’nın birçok kentinden seslenmişti hayranlarına. İşte yönetmenin bu kişisel devrimi başlatmak üzere Londra’da çektiği ilk film, Match Point. Film aynı zamanda Scarlett Johansson’un oynadığı üç Woody Allen filminden ilki. Johansson’ı ‘femma-fatale’ Nola Rice rolünde izlediğimiz Match Point, evlenmek üzere olan eski tenis oyuncusu Chris’in yuvasını tehlikeye sokmasını konu alıyor. Wood Allen bir kez daha, ilişkileri analiz etmekteki üstün yeteneğiyle heyecan verici bir film ortaya koyuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

A Love Song for Bobby Long | 2004, Shainee Gabel

Scarlett Johansson’u John Travolta ile buluşturan A Love Song for Bobby Long, annesinin ölümünün ardından evine, New Orleans’a dönen bir genç kadının garip hikayesini anlatıyor. Boş bulacağını düşündüğü evde yaşamaya niyeti olan Pursy Will’in evde annesinin arkadaşı olan iki adamı bulması onlarla birlikte yaşamaya başlamasıyla sonuçlanıyor. Nefretle başlayan bu zoraki ev arkadaşlığı; zaman geçtikçe geçmişin ve anıların etkisiyle onları yakınlaştırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Lost in Translation | 2003, Sofia Coppola

2000’ler bağımsız sinemasının başyapıtlarından olan Lost in Translation, yaşamları Tokyo’da bir otelde kesişen iki Amerikalı’nın, bu değişik kültüre yabancılaşan yıldız oyuncu Bob Harris ve zamanını fotoğrafçı eşini otele kapanıp bekleyerek geçiren Charlotte’un hikayesini anlatıyor. Seyahatlerinin sonuna yaklaştıkça dostlukları pekişen ikili, kültürel yabancılaşmayı hayatlarını gözden geçirmek için bir bahane olarak kabul ediyor ve yepyeni duygular keşfediyorlar.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Girl with a Pearl Earring | 2003, Peter Webber

Adını Avrupa sanat tarihinin en önemli figürlerinden Flaman ressam Johannes Vermeer’in ünlü tablosundan alan film, sanatçının ve tabloda resmettiği genç kızın yaşamına odaklanıyor. Tarihsel dayanakları az olsa da bu tablo ve yapılışı üzerine bilinenleri kurgusal bir şekilde bir araya getiren Tracy Chevalier romanından uyarlanan Girl with a Pearl Earring‘de ünlü ressamı Colin Firth, tabloya poz veren genç hizmetçiyi ise Scarlett Johansson canlandırıyor. Film, sanatsal dallarda ortaya koyduklarıyla göz kamaştırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

İlginizi çekebilir: Ünlü Ressamların Hayatları – Ressam Filmleri

Ghost World | 2001, Terry Zwigoff

Amerikan bağımsız sinemasının gençlere odaklanan en tatlı örneklerinden olan Ghost World, liseden mezun olup aynı eve çıkmaya karar veren iki genci, Enid ve Rebecca’yı merkezine alıyordu. Kendini toplumdan soyutlayan bir adam olan Seymour ile tanışmalarının hayatlarını nasıl değiştirdiğinin hikayesini anlatan Ghost World’de Thora Birch ve Scarlett Johansson başrolleri paylaşıyor, Seymour’u ise Steve Buscemi canlandırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

The Horse Whisperer | 1998, Robert Redford

Kariyerine bir çocuk oyuncu olarak başlayan yıldızlardan biri olarak Scarlett Johansson, Robert Redford’un ‘Atlara Fısıldayan Adam’ında karşımıza çıkıyor. Atına binerken bir kamyonun çarptığı küçük Grace MacLean ve atının hem duygusal hem de fiziksel olarak zarar gördükleri bu kazanın izlerinden arınmaları için Montana’daki bir çiftliğe götürülmesiyle başlıyor film. Filmin kahramanı, atları (ve çocukları) iyileştirmek üzere gizemli, mistik güçleri olan bir adam, Tom Booker. Nick Evans’ın romanından uyarlanan filmin başrollerini Robert Redford, Kristin Scott Thomas ve Sam Neill paylaşıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=0jmvqpet9_I

IMDb Puanı: 6.6/10