Yirminci yüzyılın sinemasının klasikleşmiş bilim kurgu filmlerinin hayalini kurduğu o çağdayız, yirmi birinci yüzyılda. Kubrick’in 2001’i de, Back to the Future’ın 2015’i de geride kaldı kalmasına ama, etrafta ne uzay yolculuğunu günlük hayatın bir parçası haline getirmiş bir insanlık ne de uçan otomobiller var. Bilim kurgu sineması ve bilim kurgu edebiyatının kurduğu hayaller her ne kadar gerçekçi, etkileyici ve mantıklı dursa da, belki de sadece biraz daha zamana ihtiyacımız var. Yine de bu filmleri izlemeyi seviyoruz! İşte yeni yüzyılın sinemasından, aralarında Netflix filmleri ve bağımsız filmlerin de yer aldığı bilim kurgu filmleri…

Bilim Kurgu Filmleri: Netflix ve Çağımızın Öne Çıkanlarından Öneriler
Bilim Kurgu Filmleri: Netflix ve Çağımızın Öne Çıkanlarından Öneriler

Netflix Bilim Kurgu Filmleri

I Am Mother | 2019, Grant Sputore

İnsan ırkının sona yaklaştığı bir gelecekte geçen I Am Mother, dünya nüfusunu arttırmak için tasarlanmış bir robot tarafından büyütülen bir genç kızın hikayesini anlatıyor. Mother adındaki robot ve “kızı”nın bir rutine oturmuş şekilde sürüp giden yaşamı, ansızın, üstelik korkunç haberlerle çıkagelen bir yabancı nedeniyle karışıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Annihilation | 2018, Alex Garland

Türkiye’de Netflix’in dağıttığı Annihilation, bilim-kurgu ve korku türlerini harmanlayan bir roman uyarlaması. Natalie Portman‘ın başrolde olduğu ve bir biyoloğu canlandırdığı filmde, dünya yüzeyinde yavaş yavaş genişleyen, tuhaf bir jelimsi yapının işgal ettiği bölgenin içine tehlikeli bir görev düzenleyen bir grup biliminsanının yaşadıkları anlatılıyor. Doğa kanunlarının çok farklı işlediği bu düzende hayatta kalmaya çalışan grup da doğanın bir parçası olan her şey gibi bu bölgenin içerisinde dönüşüme uğruyor. Filmin yönetmen koltuğunda, listemizde yer verdiğimiz bir diğer önemli bilim kurgu filmin, Ex Machina‘nın yönetmeni Alex Garland oturuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Okja | 2017, Bong Joon-ho

2019’daki Cannes Film Festivali’ndeki filmi Parasite ile Altın Palmiye’ye uzanarak bunu başaran ilk Güney Koreli yönetmen olan Bong Joon-ho, Güney Kore sinemasının olduğu kadar bilim kurgu sinemasının da en önemli temsilcilerinden. Daha önce The Host ve Snowpiercer gibi filmleriyle beğeni toplayan yönetmenin Netflix için çektiği Okja, hayvancılık endüstrisinin sıkıntılı bir döneminde çözüm yolu olarak laboratuvarda üretilen süper domuzların hikayesini anlatıyor. Seri üretime geçilmeden önce dünyanın farklı yerlerine doğal ortamlara bırakılan süper domuzlardan sadece biri olan Okja, küçük bir kızla dost olunca, şirketin planları sekteye uğruyor. Okja, hayvanseverlerin özellikle izlemesi gereken bir film olarak, aktivist bir ruha sahip.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

2000’lerin En İyi Bilim Kurgu Filmleri

2000’li yıllardan bilim kurgu film önerilerimize geçmeden önce, günümüzün sinema endüstrisinin bilim kurgu sinemasının bir sonucu ve alt kümesi olan birkaç franchise üzerinden milyonlar kazandığını söylemek şart. Çizgi roman dünyasından uyarlanan süper kahraman filmleri – özellikle de MARVEL filmleri ve X-Men filmleri – bir yana, George Lucas’ın 1970 ve 1980’lere damgasını vuran Star Wars evreni de yepyeni Star Wars filmleri ve hikayeleriyle günümüzde devam ediyor. Bu seriler ve öne çıkan filmleriyle ilgili notlarımızı ilgili yazılarda bulabilirsiniz. Diğer önerilerimizse şöyle:

Alita: Battle Angel | Robert Rodriguez, 2019

Distopik bir gelecekte geçen Alita: Battle Angel, gizemli bir robot cerrahı olan Dr. Ido’nun nereden geldiğini ve kim olduğunu hatırlamayan bir yapay zekayı bulup tedavi etmesiyle başlıyor. Kısa sürede içgüdüleriyle önceki yaşamından parçaları hatırlamaya başlayan Alita adlı bu yapay zeka, bir ölüm makinesine, bir silaha, bir savaş meleğine dönüşüyor. 2019’un az bilinen bilim kurgu filmlerinden olan Alita: Battle Angel‘da Alita’yı Rosa Salazar canlandırırken, ona Christoph Waltz, Jennifer Connelly, Ed Skrein ve Mahershala Ali gibi ünlü oyuncular eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Ad Astra | James Gray, 2019

Yıllar önce çıktığı uzay yolculuğundan hiç dönmeyen babasının akıbetini öğrenmek ve onun başarısız olan görevini tamamına erdirmekle görevlendirilen astronot Roy McBride’ın tehlikeli ve ruhani yolculuğunu konu alan Ad Astra, Brad Pitt‘in performansı ve filmin teknik alandaki başarılarıyla parlıyor. Uzay yolculuğu filmlerinin birçoğunda olduğu gibi altmetni oldukça güçlü bir film sizi bekliyor!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Terminator: Dark Fate | Tim Miller, 2019

80’ler ve 90’ların en sevilen bilimkurgu serilerinden olan Terminator, en az ilk iki film kadar başarılı bir macerayla geri dönüyor. Yeni karakterlerin yanı sıra Sarah Connor rolünde Linda Hamilton‘ı, Carl rolünde Arnold Schwarzenegger‘i yeniden izleme fırsatı bulacağınız Terminator: Dark Fate, bir kez daha gelecekte insanlık için önemli bir figüre dönüşecek bir insanı, gelecekten gelen terminatörün gazabından korumaya çalışan cesur savaşçıların hikayesini anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Ready Player One | Steven Spielberg, 2018

Steven Spielberg sinemasının 80’ler ve 90’larda yaşattığı sinema deneyimini özleyenlerdenseniz, Ready Player One tam size göre. Filmde, OASIS adlı bir sanal gerçeklik dünyasının yaratıcısının ölümünün ardından, onun mirasının peşine düşüyoruz kahramanlarımızla beraber. Hiç beklenmedik bu kahramanlar, oyunun içindeki ipuçlarını takip ederek büyük ödülün sahibi olmaya çalışıyorlar. Ready Player One, 2018’in en iyi görsel efektleri ve sinemanın yakın tarihine verdiği referanslarla sizi alıp başka dünyalara götürecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Upgrade | 2018, Leigh Whannell

Gelecekteki bir ütopyada geçen Upgrade, özellikle Black Mirror gibi filmler arayanların izlemesi gereken bir yapım. Teknolojinin hayatın her alanını kontrol ettiği bir dünyada, Grey hayatını altüst eden bir soygunun ardından STEM adındaki bir çipi vücuduna yerleştirmeyi kabul ediyor. Beynini ve vücudunu yavaş yavaş ele geçiren bu çipe karşı direnen Grey rolünde Logan Marshall-Green dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Arrival | 2016, Denis Villeneuve

Quebec sinemasından Hollywood’a transfer olan, büyük bütçeli bilimkurgu, gerilim ve gizem filmleriyle geniş bir hayran kitlesi elde etmiş olan yönetmen Denis Villeneuve, En İyi Film dahil 8 dalda Oscar adaylığı elde etmiş bu filminde, dünyaya iniş yapan on iki dev yabancı uzay gemisinin gizemine odaklanıyor. Amy Adams’ın canlandırdığı dilbilimci Louise, dünya dışından gelen bu gemilerden birinin içine girerek uzaylılarla iletişim kurmaya ve dünyanın kaderini belirlemeye çalışıyor. Etkileyici efektleri ve müzikleriyle dikkat çeken, minimal bir bilimkurgu olan Arrival, izleyenleri var oluş ve zaman hakkında da sorgulatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Ex Machina | 2015, Alex Garland

Bağımsız bilim kurgu Ex Machina, milyarder patronunun evinde geçireceği bir hafta sonunun aslında gizli bir görev olduğunu, yapım aşamasındaki bir yapay zeka ile mülakat yaparak onu test etmesi gerektiğini öğrenen genç bir yazılımcının başından geçenleri anlatıyor. Manipülatif yapay zeka Ava ile tehlikeli bir bağ kuran Caleb’in en ufak hatası görevini, işini, hayatını ve hatta dünyayı tehlikeye atabilecek güçte. Domnhall Gleeson ve Oscar Isaac‘in Ava rolündeki Alicia Vikander‘e eşlik ettiği film, 2015 yılında Star Wars, Mad Max: Fury Road, The Revenant ve The Martian gibi güçlü rakiplerinin arasından sıyrılarak En İyi Görsel Efektler Oscar ödülüne uzanmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

The Martian | 2015, Ridley Scott

İçerdiği mizahla diğer uzay yolculuğu filmleri ile ayrışan, usta yönetmen Ridley Scott‘ın imzasını taşıyan The Martian, özellikle Matt Damon‘ın performansıyla öne çıkıyor. Ekibi tarafından, öldüğü düşünülerek Mars’ta bırakılan bir astronot, elindeki kısıtlı imkanı ve tüm bilimsel bilgisini kullanarak önce dünyaya haber yollamak, ardından da onu almaya gelecek ekip Mars’a ulaşana kadar hayatta kalmak için çırpınıyor. Ve bu süre, sanıldığı kadar kısa bir süre değil…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Edge of Tomorrow | 2014, Doug Liman

Dünyanın uzaylılara karşı savaştığı bir gelecekte kendini bir anda ordunun bir mensubu, uzaylılara savaşmakla görevli bir asker olarak bulan kendini beğenmiş pazarlama uzmanı Cage, hayatını her kaybettiğinde aynı güne sil baştan uyanıyor ve her şeye yeniden başlıyor. Bilgisayar oyununu andıran bu senaryoyu her oynayışında biraz daha ileri gitmeyi başaran Cage, nefes kesici ve merakla izlenen bir bilimkurgunun piyonu gibi. Tom Cruise ve Emily Blunt’ın başrolleri paylaştığı Edge of Tomorrow, Japon bilim kurgu yazarı Hiroshi Sakurazaka‘nın bir romanından uyarlanmış.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Chronicle | 2012, Josh Trank

Oldukça minimal bir bilim kurgu olan bu bağımsız film, bir gece yaptıkları keşif sonucu süper güçler kazanan ve ne yapacaklarını şaşırarak bunu aralarında bir sır olarak tutmaya karar veren üç arkadaşın ilişkisinin değişimini anlatıyor. Güçlerini ne yönde kullanmaları konusunda yaşadıkları fikir ayrılıkları ve farklı iç çatışmaları bu üç lise arkadaşını farklı yönlere savuruyor. Dane DeHaan, Alex Russell ve Michael B. Jordan’ın yıldızlaştığı Chronicle filmi, alışılmışın dışında bir süper kahraman filmi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Looper | 2012, Rian Johnson

2074 yılında çetelerin uyguladığı bir infaz yöntemi, yaratıcılığıyla dikkat çekiyor: Çete birinden kurtulmak istediği zaman onu, infazla görevli birinin hazırda beklediği bir yer ve zamana, geçmişe gönderiyorlar ve “döngüyü kapatıyorlar”. Hazırda bekleyen infazcılardan biri olan Joe, bir gün kendi geleceğiyle burun buruna geliyor ve kendi hayatını kurtarmak için emirlere karşı geliyor. Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunt ve Paul Dano‘nun rol aldığı film, zamanla yaratıcı bir şekilde oynuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Super 8 | 2011, J.J. Abrams

Her bilim kurgu film gelecekte geçecek diye bir şart yok. J.J. Abrams imzalı Super 8, bizi 1979 yılına götürüyor ve sadece dönemin nostaljisini değil, 80’ler ve 90’ların bilim kurgu filmlerinin karakteristik nostaljisini de yaşatıyor. Bir yaz gününde gizemli bir tren kazasına tanık olan ve olayı araştırmaya çalışan bir grup çocuğun ve bu çocukları ortadan kaldırmak isteyen karanlık kişilerin çatışmasını konu alan film, bilim kurgu sinemasının geçmişine saygı duruşunda bulunuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Planet of the Apes Üçlemesi (2011 – 2017)

1960’ların klasik bilim kurgu hikayelerinden biri olan Planet of the Apes, 2001 yılında Tim Burton tarafından yeniden çevrilse de ortaya oldukça başarısız bir girişim çıkmıştı. Fakat 2011’de Rupert Wyatt’ın yönettiği Rise of the Planet of the Apes ile başlayan ve bir üçlemeye dönüşen bir diğer girişim, son yılların en zekice ve heyecan verici bilim kurgu serilerinden birini ortaya çıkarmıştı. Bir laboratuvarda beynin kendi kendini tedavi etmesine yarayan bir ilacın deneği olarak kullanılan şempanze Caesar, birçok maymunun en az insanlar kadar zeki bir türe dönüşmesiyle beraber onlara liderlik ediyor, bir diğer virüs insanlığı tehdit altına sokarken, Caesar ve zeki maymunlardan oluşan kabilesi kendilerine bir yuva aramaya başlıyor. Üçleme Matt Reeves’in 2014’teki Dawn of the Planet of the Apes ve 2017’deki War for the Planet of the Apes filmleriyle devam ediyor, her film bize yeni insan ve maymun karakterlerle tanıştırırken, insanlar daha öfkeli ve daha aptal, maymunlarsa daha zeki ve daha medeni hale geliyorlar.

youtube play youtube play

(2011) IMDb Puanı: 7.6/10, (2014) IMDb Puanı: 7.6/10, (2017) IMDb Puanı: 7.4/10

Inception | 2010, Christopher Nolan

Bilimkurgu sinemasının ve büyük bütçeli yapımların gözde ismi Christopher Nolan‘ın 2010’lara merhaba dediği filmi Inception, hem akıllara zarar konusu ve kurgusu hem de ünlüler geçidi oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Hedefledikleri insanlarla eşzamanlı olarak uyuyarak onların rüyalarına belli fikirler yerleştirmeye, rüya içindeki rüya içindeki rüyalarla bu fikrin tohumlarını çok daha derinlere ekmeye çalışan bir grubun oldukça tehlikeli görevlerinden bir diğeri, zaman ve gerçeklikle oynayan bir şova dönüşüyor. Inception’ın oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio’dan Marion Cotillard‘a, Michael Caine’den Tom Hardy‘e, Ellen Page‘den Joseph Gordon-Levitt’e birçok isim yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.8/10, Top 250: #13

Moon | 2009, Duncan Jones

Sam Rockwell‘in tüm filmi tek başına sırtladığı Moon, Ay’da madencilik yapmakla görevli bir astronotun, üç yıllık görevi sırasında yaşadıklarını tuhaf keşfi sonucu varlığını sorgulamaya başlayışını konu alıyor. Yönetmen Duncan Jones, bu oldukça minimal bilimkurguyu GERTY adlı (Kevin Spacey‘nin seslendirdiği) yapay zeka sayesinde zenginleştiriyor ve eğlenceli hale getiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Avatar | 2009, James Cameron

Basitçe bir Pocahontas hikayesi diyebileceğimiz Avatar, işgalci insan ırkının sömürü ve talan hikayelerinden yalnızca birisi… Ama nasıl? James Cameron‘ın son yılların en görkemli prodüksiyonlarından birine, görsel anlamda bir başyapıta imza attığı film, senaryosundaki zayıflıkları görselliğiyle unutturuyor. Pandora adlı gezegene giden bir grup asker, buranın canlıları olan Na’vi’lerin bedenlerine ve yaşamlarına uyum sağlayabilmek için avatarlar kullanıyorlar, fakat askerlerden Jake, kaynaklarını sömürmekle görevli olduğu bu gezegenin yerlilerinden birine aşık olunca, görevini ve insanların politikalarını sorgulamaya başlıyor. Avatar, çok yakında gelecek devam filmleriyle uzun soluklu bir seriye dönüşecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

A.I. Artificial Intelligence | 2001, Steven Spielberg

Steven Spielberg filmleri olmadan bilim kurgu sinemasından söz etmek mümkün değil. 2000’li yıllara Ready Player One, War of the Worlds, Minority Report gibi birçok bilim kurgu armağan etmiş usta yönetmenin A.I. Artificial Intelligenceı da oldukça değerli. Çok duygusal ve dokunaklı bir yapay zeka hikayesi anlatan film, tek işlevi sevmek olarak programlanmış çocuk bedenindeki bir robotun, gerçek bir çocuğa dönüşerek insan annesinin sevgisini geri kazanmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Yıllar hatta yüz yıllar süren yolculuğunda ona Gigolo Joe adlı bir robot jigolo rehberlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10