Hayranlarının sayısı her geçen gün artan, teknoloji ve insan ilişkisini gerilim dolu sürükleyici hikâyelerle anlatan Black Mirror’ın dördüncü sezonu kısa bir süre önce yayınlandı. 6 bölümü bir solukta tüketenlerden, Black Mirror gibi filmler izlemek istiyorum diyenlerdenseniz, izlemekten zevk alacağınız bu önerilerimize bir göz atın!

İşte Black Mirror gibi filmler…

Black Mirror Gibi Filmler

In Time | Andrew Niccol, 2011

Black Mirror’ın 1. sezon, 2. bölümü Fifteen Million Merits’i seven, bunu da sevdi.

In Time | Andrew Niccol, 2011
In Time | Andrew Niccol, 2011

Hatırlarsanız, Black Mirror’la ilk tanıştığımız bölümlerden birinde, para birimi olarak kullanılan “merit”ler dünyaya enerji sağlamak için pedal çevirerek kazanılıyor, köle gibi yaşadıkları bu hayattan kurtulma hayaliyle, 15 milyon merit kazanma şansı için bir yarışmaya katılan Bing ve Abi’nin hayatları korkunç bir şekilde değişiyordu. Justin Timberlake ve Amanda Seyfried’in başrollerini paylaştığı bilimkurgu-aksiyon In Time’da ise para birimi zaman… Bu dünyada herkes 25 yaşına kadar yaşıyor; 25 yaşına gelindiğinde kollarında 1 yıldan geriye sayan bir sayaç beliriyor ve bu sayaç sıfırlandığında dünyadan siliniyorlar. Fakat bu sayaçlar arasında zaman transferi yapılabiliyor olması, insanların zamanı para birimi olarak kullandığı ve zenginlerin sonsuza kadar genç yaşama hayalini gerçekleştirdiği bir gelecek yaratmış oluyor. Ki bu hayali gerçekleştirme ihtimali “25 Milyon Merit”ten bile daha değerli…

IMDb Puanı: 6.7/10

Marjorie Prime | Michael Almereyda, 2017

Black Mirror’ın 2. sezon, 1. bölümü Be Right Back’i seven, bunu da sevdi.

Marjorie Prime | Michael Almereyda, 2017
Marjorie Prime | Michael Almereyda, 2017

87 yaşındaki oyuncu Lois Smith’in Jon Hamm ile karşılıklı döktürdüğü bu bağımsız film, henüz çok yeni… Yakın bir gelecekte, yapay zekanın çok daha fazla hayatımızın içinde olduğu bir zamanda geçiyor Marjorie Prime. Filmde Marjorie, ölen eşinin gençliği görünümündeki bir hologramla yüz yüze geliyor ve kendi hayat hikayesini onunla olan sohbeti üzerinden anımsıyor. Sevdiğimiz birini kaybettiğimizde hayatımızın büyük bir parçasının da onunla beraber yok olmasına engel olmak, belki de teknolojinin en büyük amaçlarından biri, tıpkı Black Mirror’ın Be Right Back’indeki Martha gibi Marjorie de bu yüzden ölen eşiyle sıkı sıkıya bağ kuruyor.

IMDb Puanı: 6.3/10

10 Cloverfield Lane | Dan Trachtenberg, 2016

Black Mirror’ın 2. sezon, 2. bölümü White Bear’ı seven, bunu da sevdi.

10 Cloverfield Lane | Dan Trachtenberg, 2016
10 Cloverfield Lane | Dan Trachtenberg, 2016

2008 tarihli canavar istilası filmi Cloverfield ile aynı evrende geçen 10 Cloverfield Lane, 2016’nın en iyi gerilim filmlerinden. Yeraltındaki bir sığınakta tuhaf bir adam ve onun tutsağı olduğunu anladığımız bir genç kadınla bir genç adam… Geçirdiği kazanın ardından gözlerini açtığında kendini burada bulan Michelle, paylaştığı klostrofobik ortamdaki bu iki adamın, dünyanın bir kimyasal saldırıya uğradığı ve dışarıya çıkmanın kesinlikle tehlikeli olduğu iddiasına inanıp inanmamakta tereddüt ediyor. Günler geçtikçe Michelle içeride kalmanın mı dışarı çıkmanın mı daha güvenli olduğunu sorgulamaya başlıyor. Uzun süre gerçeği anlayamayacağınız, kimin neyden ve neden kaçtığını anlamaya çalışırken akıp gidecek heyecan dolu bu gerilimin White Bear’dan tek farkı, etrafta cep telefonlarıyla çekim yapan insanların yokluğu…

IMDb Puanı: 7.2/10

Oblivion | Joseph Kosinski, 2013

Black Mirror’ın 2. sezon, Christmas Special bölümü White Christmas’ı seven, bunu da sevdi.

Oblivion | Joseph Kosinski, 2013
Oblivion | Joseph Kosinski, 2013

Savaşlar ve yıkımın ardından terk edilen Dünya gezegeninde halen kullanılabilecek madenler ve kaynaklar bulunduğu için bazı görevlilerin gezegendeki insansız araçların ve ekipmanın tamiri için Dünya’da çalışması gerekiyordur. Bu görevlilerden Jack, bir gün kaza yapmış bir araca ve aracın taşıdıklarıyla karşılaşır. Aslında hiçbir şeyin, hatta tüm hayatının bir yalan ve yanılsama üzerine kurulduğunu fark eder. Herhangi bir spoiler vermeden bunu açıklamak zor, fakat Black Mirror’ın uzunluğu kadar etkileyici olan özel bölümü White Christmas’taki birden fazla temanın Oblivion’da karşınıza çıktığını göreceksiniz. Hatta daha da ileri gidebilir, Duncan Jones imzalı “Moon” filmini de izleyebilirsiniz.

IMDb Puanı: 7.0/10

Nerve | Henry Joost & Ariel Schulman, 2016

Black Mirror’ın 3. sezon, 1. bölümü Nosedive ve 3. sezon 3. bölümü Shut Up and Dance’i seven, bunu da sevdi.

Nerve | Henry Joost & Ariel Schulman, 2016
Nerve | Henry Joost & Ariel Schulman, 2016

Emma Roberts ve Dave Franco’nun başrollerini paylaştığı Nerve, 2016’nın yeterince değer verilmeyenlerinden. Tüm gençlerin çılgınca oynadığı “Nerve” adlı bir sosyal medya oyunu, meydan okuma fikri üzerine gelişiyor ve kullanıcıları önce cesaret isteyen eylemlere, ardından ufak suçlara, ardından hayatlarını tehlikeye atacak çılgınlıklara, hatta cinayete teşvik eden bir kabusa dönüşüyor, Black Mirror’ın üçüncü sezonundaki Nosedive ve Shut Up and Dance’in bir karışımı gibi adeta. Teknoloji ve sosyal medyanın bizi daha fazla takip edilmek, daha fazla beğenilmek için yaptıklarımızı, sonuçlarını düşünmeden kapıldığımız meydan okumalar üzerine düşündürüyor ve aslında çok da gerçek geliyor. Hele ki şu birkaç gün içerisinde Tide Pod Challenge yüzünden komaya girenlerin, hatta ölenlerin olduğu düşünülürse…

IMDb Puanı: 6.6/10

Upgrade | Leigh Whannell, 2018

Black Mirror’ın 3. sezon, 2. bölümü Playtest’i seven, bunu da sevdi.

Upgrade | Leigh Whannell, 2018
Upgrade | Leigh Whannell, 2018

2018 yapımı bu gerilimde tıpkı Playtest’te olduğu gibi her şeyin merkezinde vücuda yerleştirilen bir çip var. Ütopik bir gelecekte geçen film, teknolojinin hayatın her alanını kontrol ettiği dünyada geçiyor. Grey, hayatını altüst eden bir soygunun ardından STEM adındaki bu çipi vücuduna yerleştirmeyi kabul eden bir teknofobik ve bu kararının sonuçlarına katlanmak beynini ve vücudunu yavaş yavaş ele geçiren teknolojiye karşı kontrolü kaybetmemek için direnmek zorunda.

IMDb Puanı: 7.6/10

Surrogates | Jonathan Mostow, 2009

Black Mirror’ın 3. sezon, 4. bölümü San Junipero’yu seven, bunu da sevdi.

Surrogates | Jonathan Mostow, 2009
Surrogates | Jonathan Mostow, 2009

Second Life’ın ve sanal gerçekliğin oldukça revaçta olduğu bir dönemde izlediğimiz bu bilimkurgu-aksiyon, insanların tamamen izole bir yaşam sürdüğü, hayatlarını evlerinden çıkmadan, dışarıdaki “suretlerini” kumanda ederek geçirdikleri bir gelecekte geçiyor. Bruce Willis’in canlandırdığı polis memuru Greer, yıllar sonra ilk kez sokağa çıkmak zorunda kalıyor ve “suretlerin” kurban gittiği seri cinayetleri araştırıyordu. Surrogates, San Junipero’nun dünyasının sadece yaşlılığa değil, tüm gündelik hayata uyarlanmış halinde geçen bir polisiye.

IMDb Puanı: 6.3/10

Edge of Tomorrow | Doug Liman, 2014

Black Mirror’ın 3. sezon, 5. bölümü Men Against Fire’ı seven, bunu da sevdi.

Edge of Tomorrow | Doug Liman, 2014
Edge of Tomorrow | Doug Liman, 2014

Teması Men Against Fire’dan oldukça farklı olsa da, verdiği his ve görselliği oldukça benzeyen, onun gibi gelecek, kıyamet ve ordu anahtar sözcükleri etrafında dönen Edge of Tomorrow, Tom Cruise ve Emily Blunt’ın başrollerini paylaştığı bir bilimkurgu-aksiyon. Asker bile olmayan, orduya pazarlama konusunda danışmanlık yapan Cage’in kendisini savaşın ortasında bularak uyandığı ve öldüğü her an aynı güne yeniden uyandığı bir çıkmazı anlatan film, izleyebileceğiniz en sürükleyici, en iyi kurgulanmış aksiyon filmlerinden. Cage’in içinde bulunduğu savaşa alıştıkça görevinde daha ileriye gitmesi, size Men Against Fire’da teknoloji sayesinde daha kolay öldüren askerlerin yaşadıklarını hatırlatacak.

IMDb Puanı: 7.9/10

The Circle | James Ponsoldt, 2017

Black Mirror’ın 3. sezon, 6. bölümü Hated in the Nation’ı seven, bunu da sevdi.

The Circle | James Ponsoldt, 2017
The Circle | James Ponsoldt, 2017

İnsanın teknolojiyle olan ilişkisini yaratıcı temalarla ele alan Dave Eggers’ın aynı adlı romanından uyarlanan The Circle, dünyanın en büyük ve en güçlü teknoloji firması the Circle’da hayallerindeki işe kavuşan bir genç kadının geçirdiği dönüşümü anlatıyor. Mae (Emma Watson), kısa bir süre içinde bu dev şirketin patronu Bailey’nin (Tom Hanks) sosyal medyadaki gücünü kullanarak tüm dünyayı etkileyecek bir buluşu olduğunu, fakat bu buluşun sonuçlarının patronunun düşündüğü kadar iyi niyetli olmayabileceğini anlıyor. Hated in the Nation’daki gözetlenme, paranoya ve sosyal medyanın gücünü toplumsal kararlar için kullanmanın yarattığı gerilimi sevdiyseniz, Mae’nin yaşadıklarını ilgiyle izleyeceksiniz.

IMDb Puanı: 5.3/10

Men, Women & Children | Jason Reitman, 2014

Black Mirror’ın 4. sezon, 2. bölümü Arkangel’ı seven, bunu da sevdi.

Men, Women & Children | Jason Reitman, 2014
Men, Women & Children | Jason Reitman, 2014

2000’ler gençliğini çok iyi anlayan ve anlatan Juno, günümüz teknolojisinin ve iş hayatının insan ilişkilerine nasıl etki ettiğini çok iyi anlayan ve anlatan Up in the Air gibi filmlerin yönetmeni Jason Reitman’ın bu filmi, Black Mirror gibi filmler arasında olsa da dizi kadar karanlık değil. Yine de sıradan insanların hayatlarının teknoloji ve sosyal medyadan ne denli etkilenebileceğini gösteriyor. Filmdeki birçok karakterden ikisi, bir genç kız ve onun çevrimiçi tüm hareketlerini takıntılı bir şekilde takip eden annesi. Arkangel’daki aşırı koruyucu anne karakterinin yarattığı gerilimi izlemekten hoşlandıysanız, bu filmin en azından bir bölümünde aynı tadı yakalayacaksınız.

IMDb Puanı: 6.7/10

The One I Love  | Charlie McDowell, 2014

Black Mirror’ın 4. sezon, 4. bölümü Hang the DJ’i seven, bunu da sevdi.

The One I Love  | Charlie McDowell, 2014
The One I Love  | Charlie McDowell, 2014

2014’ün romantik komedi ve fantastik türlerini harmanlayan bağımsız yapımlarından The One I Love’da, ilişkileri sarsıntıda bir çift olan Ethan ve Sophie’nin hafta sonu kaçamağını izliyoruz. Her şeyin kusursuz olduğu bu tatilin tadını çıkaran Ethan ve Sophie’nin, her şeyin gereğinden fazla kusursuz olduğunu fark etmeleri ve bunun normal olmadığını anlamaları uzun sürmüyor. Ya Black Mirror’ın Hang the DJ’indeki “Sistem”, ilişkilere bir son kullanma tarihi belirlemek yerine onları onarmaya kalksaydı? İzleyin ve görün!

IMDb Puanı: 7.1/10

Her  | Spike Jonze, 2013

Black Mirror’ı seven, bunu da sevdi.

Her  | Spike Jonze, 2013
Her  | Spike Jonze, 2013

Black Mirror gibi filmler denince akla ilk gelenlerden biri, kuşkusuz 2013’ün en iyilerinden Her… Yakın bir gelecekte sanal asistanına aşık olan yalnız ve melankolik bir adamın duygu dolu hikayesini anlatan film, Black Mirror’ın karanlık, gerilimli ve depresif dünyasından alıp, renkli, duygusal ve umut dolu gelecek tasviriyle yüzünüzü güldürecek, kalbinize dokunacak ve aslında biraz da hüzünlendirecek sizi.

Black Mirror ve hatta Black Mirror gibi filmler de tükendiyse ve yeni bir dizi arayışındaysanız The End of the F***ing World’den Dark’a yepyeni dizilerin yer aldığı Kış Günlerinde Bağımlısı Olacağınız 10 Yeni Dizi listemize ya da Mindhunter‘dan The Deuce‘a birçok öneriye yer verdiğimiz Herkes Bu Dizileri Konuşuyor! – Kaçırmamanız Gereken Yeni Diziler listemize de göz atmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri

Black Mirror Gibi Filmler