Kış günlerinde evden dışarı çıkmak istemeyip kendini bölüm bölüm dizi tüketmeye verenlerdenseniz, size yeni dizi önerilerimiz var!

İşte gizemden dramedy’e, belgeselden polisiyeye, hastane dizilerinden yol hikâyelerine ilgiyle izleyeceğiniz yepyeni diziler…

Televizyonun en parlak çağını yaşadığı şu günlerde birkaç ayda bir “yeni diziler” listeleriyle karşınıza çıktığımızın farkına varmışsınızdır. Mindhunter‘dan The Deuce‘a birçok öneriye yer verdiğimiz Kasım 2017 tarihli Herkes Bu Dizileri Konuşuyor! – Kaçırmamanız Gereken Yeni Diziler listemize de göz atmayı unutmayın.

***

Dark | Netflix

Netflix’in Almanya yapımı ve Almanca dizisi Dark, tıpkı hayranlıkla takip edilen bir diğer Netflix yapımı Stranger Things gibi 1980’lerde geçen ve doğaüstü olaylara odaklanan bir dizi. Bir Alman kasabasında geçen dizi, iki çocuğun kaybolmasıyla başlıyor. Dört aile, kaybolan bu çocukları aramak ve kayboluşun ardındaki gizemi çözmek için güçlerini birleştiriyorlar. Size de bu sürükleyici hikâyeyi izlemek kalıyor. Dizinin ilk sezonunun tüm bölümleri 1 Aralık 2017‘de yayınlandı.

IMDb Puanı: 8.8/10

 

The End of the F***ing World | Netflix

24 Ekim 2017’de İngiltere Netflix’inde yayınlanan bu büyüme hikâyesi odaklı dizi, 5 Ocak 2018 (evet çok yeni!) tüm dünyaya ulaştı. Her ikisi de tuhaf ve her ikisi de 17 yaşındaki James ile Alyssa, Alyssa’nın gerçek babasını aramak üzere yola çıkmaya karar veriyorlar. Charles S. Forsman’ın aynı adlı (tabii gerçek adı sansürsüz) çizgi romanından uyarlanan dizinin asıl ilginç noktası James’in bir psikopat olduğuna inanması. Dizinin başrolündeki genç oyuncu Alex’i The Imitation Game‘deki genç Alan Turing olarak hatırlayabilirsiniz.

IMDb Puanı: 8.6/10

 

GLOW | Netflix

GLOW‘u izlemeye başlamanız için iki bilgi vermek yeterli olacak: (1) Dizinin yaratıcı ekibi Orange Is the New Black‘in yaratıcı ekibi, (2) Dizi 1980’lerin Los Angeles’ında geçiyor… Bir kısaltma olan GLOW’un açılımı Gorgeous Ladies of Wrestling (Güreşin Göz Kamaştırıcı Kadınları). Los Angeles’ta bir kadın güreşi organizasyonu için “oyunculuk” yapan bir grup kadının özel hayatı ve sahne hayatı arasında gidip gelen dizi vadettiği eğlence kadar feminist mesajlarıyla da dikkat çekiyor. GLOW’un ilk sezonunun tüm bölümleri 23 Haziran 2017‘de yayınlanmıştı.

1 Altın Küre Adaylığı | En İyi Kadın Oyuncu – Müzikal/Komedi (Alison Brie) | IMDb Puanı: 8.0/10

 

The Good Doctor | abc

Shaun Murphy (Freddie Highmore), gencecik bir cerrah. Hem otizmli hem de Savant Sendromu olarak bilinen ve zihinsel bir bozukluk olmanın yanında insana olağandışı zihinsel yetenekler sunan bir hastalığı var. Bu yetenekleri sayesinde prestijli ve büyük bir hastanede göreve başlayan doktor, yardım ettiği hastalar bir yana sosyal ilişkilerinin felaketliği ve yaşça küçük oluşunun getirdikleri nedeniyle kendisi de yardıma muhtaç. House‘un yaratıcılarının elinden çıkan ve 25 Eylül 2017‘de başlayan ilk sezonu halen devam eden bu yeni hastane dizisi, bakalım öncülü kadar uzun soluklu olacak mı…

1 Altın Küre Adaylığı | En İyi Erkek Oyuncu – Drama (Freddie Highmore) | IMDb Puanı: 8.5/10

 

The Marvelous Mrs. Maisel | Amazon

Son yıllarda oldukça popülerleşen ve kategorize etmenin oldukça zor bir hal aldığı dramedy türünün bu en yeni örneği, 1950’lerin Manhattan’ında geçiyor. Eşi ve iki çocuğuyla Upper East Side’da yaşayan Miriam “Midge” Maisel’ın döneme göre oldukça sıradışı ve cesur ve gerçekleştirmeye kararlı olduğu bir hayali var: Stand-up komedyeni olmak! Eşinin onu başka bir kadın için terk etmesi onu hayalini gerçekleştirmek için daha da cesaretlendiriyor. Hem dönemin ruhunu yansıtan prodüksiyon tasarımı hem de dönemin dünyasını yansıtan esprileriyle sizi sürükleyecek dizinin tüm bölümleri 29 Kasım 2017‘de yayınlandı.

En İyi Dizi – Komedi/Müzikal dahil 2 Altın Küre Ödülü | IMDb Puanı: 8.9/10

 

The Sinner | USA Network

Jessica Biel, Bill Pullman ve Christopher Abbott gibi yıldız oyuncuları buluşturuyor minidizi The Sinner. Şiddete eğlimli ve öfke krizlerine meyilli bir kadın olan Cora Tannetti’nin korkunç eylemlerini ve hatta işlediği suçları neden ve nasıl gerçekleştirdiğine dair hiçbir fikri yok. Tanetti’nin durumuyla ve davasıyla takıntılı bir şekilde ilgilenen dedektifse tüm bu olanların nedenini ortaya çıkarmaya kararlı… 8 bölümlük minidizi The Sinner, 2 Ağustos – 20 Eylül 2017 tarihleri arasında yayınlandı.

En İyi Minidizi dahil 2 Altın Küre Adaylığı | IMDb Puanı: 8.0/10

 

SMILF | Showtime

Frankie Shaw’un hem yaratıcısı olduğu hem de başrolünü oynadığı SMILF, 20’li yaşlarda bir bekar anne olan Bridgette’in iş, aşk, annelik ve seks arasında türlü mücadelelerle geçen hayatına odaklanan bir komedi. Güçlü kadın karakterleri seviyorsanız, yaratıcısından otobiyografik izler taşıyan bu diziyi çok seveceksiniz.

En İyi Dizi – Komedi/Müzikal dahil 2 Altın Küre Adaylığı | IMDb Puanı: 6.7/10

 

The Toys That Made Us | Netflix

Sırada sizi çocukluğunuza götürecek bir belgesel-dizi var… Toys That Made Us, her bölümünde kamerasını yakın tarihin en çok kazandıran oyuncak franchise‘larının hikâyelerine çeviriyor. İkinci bir sezonla devam edeceği kesinleşen dizinin ilk sezonunda Star Wars oyuncaklarının, Barbie‘nin, He-Man‘in ve G.I. Joe‘nun dünyasına ve kendi çocukluk yıllarınıza doğru bir yolculuğa çıkacak, oyuncaklarınızı hatırlayacaksınız. Dizinin dört bölümden oluşan ilk sezonu 22 Aralık 2017’de yayınlandı.

IMDb Puanı: 8.2/10

 

American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace | FX

Yeni bir dizi değil belki ama, yeni bir başlangıç… Antoloji dizi furyasının önemli yapımlarından American Crime Story’nin ikinci sezonu, 17 Ocak’ta yayınlanacak bölümle başlıyor! Dizinin The People v. O.J. Simpson alt-başlıklı ilk sezonunda Cuba Gooding Jr.’dan Sarah Paulson’a, John Travolta’dan Sterling K. Brown’a birçok ünlü isim rol almış, 10 bölümde O.J. Simpson cinayetini anlatılmıştı. İkinci sezonda, yepyeni bir hikâye ve yepyeni bir kadro bizi bekliyor: The Assassination of Gianni Versace alt-başlıklı minidizi, moda ikonu, Versace markasının yaratıcısı ve moda tasarımcısı Gianni Versace’nin kurban gittiği cinayete odaklanacak. Penélope Cruz’u Donatella Versace rolünde izleyeceğimiz dizide, aynı zamanda Annette Bening, Edgar Ramírez, John Travolta, Sarah Paulson, Matthew Broderick ve Dennis Quaid gibi isimler rol alacak.

(The People v. O.J. Simpson, 2017) En İyi Minidizi dahil 9 Primetime Emmy Ödülü, En İyi Minidizi dahil 2 Altın Küre Ödülü | IMDb Puanı: 8.5/10

 

Black Mirror | Netflix

Aynı şekilde, yeni bir dizi değil ama yeni başlangıçlar kabuslar… İngiliz kanalı Channel 4’da yayınlanan 3’er bölümlük iki sezonu ve 2014 Noel’i öncesi yayınlanan özel bir bölümle 7 farklı hikâye anlatan Black Mirror, geçtiğimiz yıl Netflix’te yeniden başlayarak daha geniş kitlelere ulaşmanın ve daha büyük bütçeli yapımlara imza atmanın yolunu açmıştı. Her bir bölümünde teknolojinin insan hayatını ve toplumsal düzeni nasıl etkilediğine dair zekice ve tüyler ürperten distopyalar yaratan dizinin dördüncü sezonu 29 Aralık 2017′de yayınlandı. Sezonda, uzayda geçen USS Callistertakip cihazları fikrinden yola çıkan Arkangel, insanların zihinlerine girerek röportajlar yapan bir kadını anlatan Crocodile, dating uygulamalarının dünyasına dalan Hang the DJ, postapokaliptik bir dünyada geçen Metalhead ve tuhaf bir müzede geçen Black Museum başlıklı 6 yeni bölüm yer alıyor.

(San Junipero, 2017) En İyi TV Filmi dahil 2 Primetime Emmy Ödülü | IMDb Puanı: 8.9/10

 

Mindhunter’dan The Deuce’a birçok öneriye yer verdiğimiz Kasım 2017 tarihli Herkes Bu Dizileri Konuşuyor! – Kaçırmamanız Gereken Yeni Diziler listemize de göz atmayı unutmayın.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN