Korku dizileri, belgesel diziler derken, hâlâ yeni dizi önerileri arayanlar için bir türün daha kapılarını açayım istedik. İşte, sizi sürükleyici senaryolarıyla katillerin, suçluların ya da tehlikelerin peşinden koşturacak, nabzınızı yükseltecek gerilim dizileri ve polisiye diziler!

En kaliteli film deneyimi için Televizyon ve Soundbar önerilerimize göz atın.

Altın Küre Ödüllü Gerilim Dizileri

Altın Küre Ödüllü Gerilim Dizileri
Altın Küre Ödüllü Gerilim Dizileri

6 Ocak 2019 gecesi gerçekleşen Altın Küre Ödülleri töreninden, aşağıdaki listede yer verdiğim birçok yapım ödülle ayrıldı. En İyi Drama Dizisi The Americans, En İyi Erkek Oyuncu (Drama Dizisi) Bodyguard‘daki performansıyla Richard Madden, En İyi Kadın Oyuncu (Drama Dizisi) Killing Eve‘deki performansıyla Sandra Oh, En İyi Minidizi/TV Filmi American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace ve bu yapımdaki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu (Minidizi/TV Filmi) Darren Criss ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (TV) Sharp Objects‘deki rolüyle Patirica Clarkson seçildi. Hepsi birbirinden ilgi çekici ve sürükleyici bu gerilim dizileri ve polisiye dizilerini izlemek için birkaç nedeniniz daha var yani!

Netflix Gerilim Dizileri / Netflix Polisiye Diziler

Netflix polisiye ve gerilim dizileri açısından da oldukça zengin. İsterseniz önce Netflix orijinal dizileriyle başlayalım. Ama bu başlık altında olmasa da diğer dizilerin de bazılarını Netflix’te bulabileceğinizi unutmayın.

Bodyguard (2018)

Adından dolayı akıllara hemen Kevin Costner ve Whitney Houston’lı romantik 1992 filmini getiren Bodyguard‘ın konusu, biraz daha gizem, suç ve gerilim dolu. İngiliz devletinin üst düzey bir yetkilisinin özel koruması olarak görevlendirilen bir savaş gazisi, David Budd (Richard Madden), görevi aşkına, savunduğu tüm fikirlerin tam olarak zıttını simgeleyen bu kadını canı pahasına korumak zorunda. Tehlikenin nereden geleceğini onlar gibi bilemeyeceğiniz, kimden şüpheleneceğinize karar vermekte zorlanacağınız bu altı bölümlük ilk sezonun ardından, 2019’daki ikinci sezonu beklemeye koyulabilirsiniz.

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 8.2/10

Collateral (2018)

Bir pizzacıyı, kim, neden öldürür ki? Dört bölümlük Netflix minidizisi Collateral, bu sorudan yola çıkıyor. Pizza teslim ederken öldürülen bir kuryenin soğukkanlı bir şekilde işlenen cinayetinin hiç de sıradan olmadığını düşünen bir grup polis dedektifi, olayın hiç de rastgele ve sıradan olmadığını, aksine tüm İngiliz toplumunu derinden sarsan gerçekleri ardında barındırdığını kanıtlamaya çalışıyorlar. Carey Mulligan‘ın her zamanki gibi başarılı oyunculuğunu izlereken, dört saatin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile.

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 6.7/10

Elite (2018 – …)

Polisiye ve gerilim dizileri arasında evet; ama bu dizi ne sokaklarda suçlu kovalayan polislerle ne de zeki katillerle ilgili. İspanya yapımı Netflix dizisi Elite, yaşanan bir depremin ardından rastgele okullara yerleştirilen, işçi sınıfından üç öğrencinin ülkenin en zenginlerinin okuduğu, prestijli bir özel okula transfer edilmesiyle başlıyor. Daha ilk günden itibaren ters düşen, okulun zengin ve burnu havada öğrencileri ve yeni gelenlerin arasındaki gerginlik bir cinayetle sonuçlanıyor. Gossip Girl ve türevi lise dizilerinin olabildiğine karanlık, esrarengiz ve gerilimli bir versiyonu gibi düşünebileceğiniz Elite, entrikaları ve şüphe uyandıran gelişmeleriyle olduğu kadar güzel ve yakışıklı oyuncularıyla da sizi karşısına kitleyecek.

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 7.6/10

Mindhunter (2017 – …)

Suç ve gerilim türü denince akla ilk gelen isimlerden David Fincher‘ın yapımcı koltuğunda oturduğu, her bir bölümünü David Fincher, Carl Franklin, Andrew Dominik, Asif Kapadia ve Tobias Lindholm gibi türün ustalarının yönettiği bu Netflix gerilim dizisi, 1970’lerde geçiyor. ‘Seri katil’ tanımının temellerinin atıldığı, bu tanıma uyan katillerin özelliklerinin ve yöntemlerinin didik didik incelendiği bir araştırmayı konu alan dizi şok edici ve ürkütücü detaylarla dolu, sürükleyici mülakatlar ve yaratıcı cinayetlerle bezeli. İlk sezonu 2017’de yayınlanan dizinin ikinci sezonu 2019’da karşımıza çıkacak.

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 8.6/10

Perfume (2018 – …) 

Patrick Süskind‘in tamamen koku ve koku tasvirleri üzeirine inşa edilmiş romanı Das Parfum / Perfume / Koku‘yu okuduysanız, bu başyapıtın beyazperdeye ya da ekranlara uyarlamasının ne kadar zor olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Alman yapımı bu Netflix dizisi, işte bu romanın modern bir uyarlaması. 6 bölümlük ilk sezonda olaylar, Süskind’in eserine saygı duruşunda bulunurcasına, korkunç bir cinayetle başlıyor. Cesedinden koku salgı bezleri çıkarılmış olarak bulunan bir şarkıcının bu cinayetini araştıran dedektifler, işe onun yatılı okuldaki arkadaşlarını sorgulayarak başlıyorlar. Kısacası, “koku insanları manipüle etmek için kullanılabilir mi?” sorusu, romandan onyıllar, romanın geçtiği dönemden yüzyıllar sonra yeninden gündemde.

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 7.1/10

You (2018 – …)

Caroline Kepnes’in aynı isimli romanından uyarlanan bu Netflix dizisi, aslında Lifetime’dan Netflix’e transfer olmuş. New York’ta saplantılı aşkının hayatına girmeyi, ona yaklaşmayı ve hatta erkek arkadaşı olmayı başaran bir adamın bu nereye kadar gideceğini, sınırlarını ne kadar zorlayacağını izliyoruz dizide. İzledikten sonra bir aşk dizisinde ne kadar gerilebileceğinizin cevabını alabileceğiniz You‘nun ikinci sezonu 2019’da yayınlanacak.

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 8.1/10

En İyi Gerilim Dizileri / En İyi Polisiye Diziler

American Crime Story (2016 – …)

FX ve ünlü yapımcı-yönetmen Ryan Murphy, korku türünü televizyonda başarıyla temsil eden American Horror Story ile tutturduğu formülü, belli bir türe odaklanan antoloji dizi formatını, iki yıl önce gerilim ve suç türüne uyarlamıştı. İlk sezonda ABD’nin en ünlü cinayet davalarından biri olan O. J. Simpson’ın olay yaratan davasına odaklanan dizinin ikinci sezonunda çok daha renkli bir cinayet izledik: Gianni Versace’nin öldürülmesini konu alan ikinci sezonda Darren Criss‘ten Edgar Ramirez‘e, Penelope Cruz‘dan Ricky Martin‘e ünlü oyuncuların yanı sıra Versace’nin moda zevki ve renkli dünyası da arzıendam ediyordu. Katrina Kasırgası’nın ardından bir hastanedeki hastaları öldürmekle suçlanan hemşirelerin davasını izleyeceğimiz American Crime StoryKatrina başlıklı üçüncü sezonu 2019’da yayınlanacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

The Americans (2013 – 2018)

Soğuk Savaş’ın en sıcak geçtiği 1980’li yıllarda, Rus bir çifte odaklanıyor The Americans. Keri Russell ve Matthew Rhys‘in canlandırdığı bu çift, bir yandan tam bir klasik Amerikan ailesi gibi rol yapar ve kimliklerini gizlerken bir yandan da tehlikeli görevlerin üstesinden geliyorlar. İlk kez yayınlandığı 2013’ten bu yana hem Altın Küre hem de Primetime Emmy Ödülleri’nde birçok adaylık elde eden dizi, bir türlü ödüle uzanamıyordu; son sezonuyla veda ettikten sonra bu lanet kırıldı ve The Americans, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo Emmy ödülleriyle En İyi Drama Dizisi Altın Küre ödülünün sahibi oldu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

How to Get Away with Murder (2014 – …)

Viola Davis‘in başrolde yer aldığı bu akılalmaz derecede sürükleyici abc dizisi, 2014 yılında, uçuk kaçık bir fikirden yola çıkmıştı. Amerika’nın en prestijli hukuk fakültelerinden birinde eğitim gören bir grup ceza hukuku dersi öğrencisi, en zor sınavlarını cinayetle suçlanan profesörlerinin davasını inceleyerek ve onu savunarak veriyordu. Hem üniversitelerini hem de öğrencilerin kişisel yaşamlarını derinden sarsan bu cinayet ve bu ders yönteminin, dizinin sonraki sezonlarında çok daha ilginç yönlere evrildiğine emin olabilirsiniz. How to Get Away with Murder‘ın yedinci sezonu Ocak 2019’da yayınlanacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

Killing Eve (2018 – …)

Barındırdığı aksiyon ve gerilimin yanı sıra bir o kadar komik ve eğlenceli olan BBC America dizisi Killing Evein merkezinde iki kadın var: İngiliz Gizli Servisi için masabaşında çalışsa da casus olma hayalleriyle yanıp tutuşan Eve (Sandra Oh) ve tüm Avrupa’da gölge gibi dolaşarak cinayetler işleyen kiralık katil Villanelle (Jodie Comer). Bir yandan tuhaf bir çekimle birbirlerini saplantılı bir şekilde kafaya takmış bu ikili, bir yandan da bir kedi-fare oyunu oynuyorlar. Her bölümü sürprizlerle ve zeki hamlelerle dolu, ana karakterleri kadar yan karakterlerini de çok seveceğiniz Killing Eve‘in ikinci sezonu, Nisan 2019’da yayınlanacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10 

River (2015)

BBC One‘ın altı bölümlük bu minidizisinin ardında The Hour dizisinin yaratıcısı ve yapımcısı, aynı zamanda Shame, The Iron Lady ve Suffragette gibi filmlerin senaristi Abi Morgan var. İsveç asıllı polis dedektifi John River’ın zorlu bir görevi var: Uzun yıllardır birlikte çalıştığı ortağının cinayetine tanık olmuş, onu gözlerinin önünde kaybetmiş. Şimdi ise tanık olduğu cinayetini aydınlatmakla görevli. Stellan Skarsgård‘ın başrolde olduğu ve ona Lesley Manville ve Eddie Marsan gibi İngiliz sineması ve televiyonundan tanıdık yüzlerin eşlik ettiği diziyi bir günde bile tüketebilirsiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Sharp Objects (2018)

HBO‘nun bu sekiz bölümlük minidizisi için Big Little Lies‘ın yönetmeni Jean-Marc Vallée ve yapımcıları yeniden bir araya gelmiş, yanlarına da Gone Girl‘ün yazarını ve ünlü oyuncular Amy Adams, Patricia Clarkson ve Chris Messina‘yı almışlar. Amy Adams’ın canlandırdığı gazeteci Camille Preaker bir cinayeti araştırmakla görevlendiriliyor ve çocukluğunun geçtiği kasabaya geri dönüyor. Burada bir yandan gizem dolu bir cinayeti araştırırken, bir yandan da kendi gizemli geçmişiyle ve annesiyle yüzleşmek zorunda kalıyor. Hayatımıza Game of Thrones’tan Six Feet Under‘a birçok kaliteli dizi katmış HBO’nun performansı yine zirvede.

youtube play youtube play

IMDb Puanı:  8.2/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri