The Witcher, The Messiah, The Crown, The Spy, The Politican, Our Planet, Dead to Me, The Kominsky Method… Bu ara bu dizileri ne kadar da çok duyuyoruz değil mi? Peki Netflix, HBO, Hulu, Amazon Prime ve diğerlerinden yeni ve güncel dizi önerilerine ihtiyacınız var mı? Bu yazıda önce Netflix’ten, sonrasında da Hulu, HBO, Amazon gibi platformlardan önerilerimizi okuyabilirsiniz. Dizi gibi, film arayışınız da varsa Netflix Film Önerileri yazımıza da mutlaka göz atın.

En kaliteli film deneyimi için Televizyon ve Soundbar önerilerimize göz atın.

Netflix Dizi Önerileri | Fotoğraf: Clay Banks

Netflix Dizi Önerileri

Herkesin konuştuğu, hepsini Netflix’te bulabileceğiniz bu yeni dizilere yabancı kalmayın, en çok size göre olanından başlayarak sırayla, birer solukta tüketin.

Emily in Paris

Genç kızlık hayalleri kurmaya bayılanlar, kariyeri ve aşkı arasında kalanlar, biraz da kruvasan, makaron ve Eyfel Kulesi görünce düşüp bayılanlar için…

youtube play youtube play

Hayatımıza “hate-watching” terimini sokan dizilerden biri olan Emily in Paris, ABD’li genç bir kadının Orta Batı eyaletlerinden kalkıp, Amerikan perspektifi sunmak için Paris’teki bir pazarlama şirketinde işe girmesini ve burada hem kariyerinde hem de aşk hayatında yaşadığı gelişmleri konu alıyor.

IMDb Puanı: 6.9/10

Squid Game

Sosyal medya ve dijital çağın getirdiği karanlığın farkında olanlar, distopyalardan hoşlananlar, biraz da “ben cool olmadan önce de Kore dizileri izliyordum!” diyenler için.

youtube play youtube play

2021 yılına damga vuran Netflix Kore yapımı dizi, paraya ihtiyacı olan yüzlerce insanın canları pahasına çocuk oyunları oynadığı ve bir servet değerindeki büyük ödül için yarıştığı bir distopyayı konu alıyor.

IMDb Puanı: 8.0/10

Bridgerton

Dönem dizileri aracılığıyla tarihin baştan yazılmasından zevk alanlar, başına buyruk ve inatçı aşıklar biraz da iflah olmaz romantikler için…

youtube play youtube play

İngiliz aristokrasisinde siyahların da söz sahibi olduğu bir alternatif tarihi gerçeklikte geçen, günümüz müziklerini dönem enstrümanlarıyla baştan yaratan soundtrack’iyle dikkat çeken dizi, Bridgerton ailesinin kızları ve oğullarının aşk arayışını ve sosyeteyi çalkalayan dedikoduları konu alıyor.

IMDb Puanı: 7.3/10

Space Force

Uzaya gitmeyi düşleyenler, politik ve bürokratik komedileri sevenler, Steve Carell hayranları, biraz da hangi ofise baksa Michael Scott’ı görenler için…

youtube play youtube play

Steve Carell, John Malkovich, Lisa Kudrow ve Jane Lynch gibi ünlü isimleri buluşturan bu komedi, ABD ordusunun yepyeni komutanlığı Uzay Kuvvetleri’nin zorluklar ve imkansızlıklara karşı ayakta kalma savaşını konu alıyor.

IMDb Puanı: 6.7/10

Young Royals

Kraliyet dizilerinin başına kitlenenler, artık lisede olmasa da lise dizilerinden vazgeçemeyenler, biraz da asi aşıklar için…

youtube play youtube play

Netflix İsveç yapımı bu dizi, İsveç veliaht prensinin yaptığı bir taşkınlık sonucu istemeyerek gönderildiği yatılı okulda kendini, cinselliği ve aşkı keşfetmesini konu alıyor.

IMDb Puanı: 8.5/10

Unorthodox

Geleneklere bir yere kadar tahammül edebilenler, özgürlüğü için her şeyi göze alabilenler, biraz da Berlin’i New York’tan daha çok sevenler için…

https://www.youtube.com/watch?v=-zVhRId0BTw

Unorthodox, New York’un Williamsburg bölgesinde yaşayan, geleneklerine bağlı ve oldukça kapalı Hasidik Yahudi toplumunda büyümüş bir genç kadının evlendirilmek üzereyken her şeyi, tüm yaşamını ve tüm geçmişini bir yana bırakıp Berlin’e kaçışını konu alıyor. Dizi, özgürleşmek isteyen herkese cesaret, ilham ve güç verecek.

IMDb Puanı: 8.3/10

Freud

Psikoloji ve psikanalizi daima ilginç bulanlar, Freud’un tüm kitaplarını okumuş olanlar, biraz da rüyalarını hatırlayan için…

youtube play youtube play

İzleyenleri 1880’lerin Viyana’sına götüren ve genç bir Sigmund Freud‘la tanıştıran Almanca dizi, alanıyla özdeşleşmiş ünlü psikanalistin araştırdığı bir cinayeti konu alıyor.

IMDb Puanı: 6.6/10

The Witcher

Kitapların sinemaya uyarlanmasını sevenler ve destansı, fantastik hikayelerden hoşlananlar için…

youtube play youtube play

The Witcher, fantastik alemlere dalmamızı sağlayan, dünyaca ünlü kitap dizisinden uyarlanan bir Netflix dizisi. Bir canavar avcısı,  bir prenses ve karmaşık olay örgüsü ve geçmiş-gelecek kurgusuyla The Witcher’ı izlerken dikkatli olmanızda fayda var!

IMDb Puanı: 8.5/10

The Messiah

Teolojik dizileri ilgiyle takip edenler, gerilim/gizem türünden hoşlananlar için

youtube play youtube play

2020’nin ilk Netflix dizisi olarak öne çıkan The Messiah, birçok kutsal kitapta adı geçen Mesih karakteriyle ilgili bir seri. Gizem unsurları ve etkileyici konusuyla Orta Doğu’dan Amerika’ya uzanan hikayesi 10 bölüm boyunca sizi ekrana kilitliyor. Mesih’in söyledikleri ve gösterdiği mucizeler bizi gerçekten Mesih olduğuna inanmaya iterken, her seferinde karşı argümanlarla bizi şaşırtan CIA ajanı Eva tam aksine inandırıyor. Yani dizi neye ne zaman inanmanızı istiyorsa sizi buna ikna ediyor. Oyuncu seçimlerinden, yönetmenine; kurgusundan görüntü yönetmenliğine kadar başarılı bir dizi olduğunu söylenebilir.

IMDb Puanı: 8/10

İlginizi çekebilir: Kübra Ketenci’den Messiah İncelemesi

The Crown

İngiliz kraliyetinin asaletine ve gösterişine hayran olanlar, dönem dizileri izlemekten, biraz da entrikalardan hoşlananlar için…

youtube play youtube play

Çekildiği dönemde en pahalı Netflix prodüksiyonu olan The Crown, Birleşik Krallık’ın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olan Kraliçe II. Elizabeth’in gençlik yıllarından günümüze kadar yaşamını, kraliyetin kapalı kapıları ardında ve muhafazakar yapısı içinde yaşananları, dönemin önemli olaylarını zekice kurgulanmış bir senaryoyla aktaran ve çok uzun yılları işleyecek büyük bir proje. İlk iki sezonunda Claire Foy‘un canlandırdığı kraliçe rolü, üçüncü sezonda Olivia Colman‘a emanet edildi, beşinci sezonda ise onu Imelda Staunton‘ın canlandırılacağı şimdiden duyuruldu.

IMDb Puanı: 8.7/10

İlginizi çekebilir: Canan Sayitoğlu’ndan The Crown incelemesi

The Kominsky Method

Özlediği aktörlerle buluşmak isteyenler, gülmeye hasret olanlar, biraz da içindeki yaşlanma korkusunu alt etmek isteyenler için…

https://www.youtube.com/watch?v=TjuOTlf5Jb0

Usta oyuncular Alan Arkin ve Michael Douglas’ın başrollerini paylaştığı Netflix komedisi, yaşı ilerleyince kendi oyunculuk atölyesini açan bir aktör ve yakın zamanda eşini kaybetmiş menajerinin dostluğu ve hayata birlikte tutunuşu üzerine hayatın içinden bir komedi.

IMDb Puanı: 8.4/10

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan The Kominsky Method İncelemesi

The End of the F***ing World

Moonrise Kingdom’ın fazla tozpembe, Thelma & Louise’in fazla yetişkin ama ikisinin de muhteşem olduğunu düşünenler, biraz da ergenliğinde herkesi öldürmek istemiş olanlar için…

https://www.youtube.com/watch?v=I0B6a38unHg

17 yaşında, hayvan öldürmekten sıkılıp artık bir insan öldürmek isteğiyle yanıp tutuşan bir psikopat, 17 yaşında, evden kaçıp babasının izini sürmek için uzaklara gitmeye karar veren bir sosyopat ve ikisinin naiflik kadar dehşet de barındıran yolculuğu… Tuhaf ve zıt karakterlerin yakınlaştığı o aşk hikayelerinden. Alyssa ve James dizinin ikinci sezonunda daha büyümüş, olgunlaşmış, yaşananlardan ders almış olarak çıkıyorlar karşımıza. İlk sezondan aklımızda soru işaretleri bırakan olayların çözüldüğü, sorunlu başka karakterlerin eklendiği ikinci sezonda olaylar çözülüyor ve mutlu bir sonla bitiyor. Bu yüzden de yapımcıları 3. sezonun gelmeyeceğine dair sinyaller de vermiş.

IMDb Puanı: 8.3/10

İlginizi çekebilir: Ceyeka’dan “Modern Zamanların Thelma Ve Louise Hikayesi: The End of the F***ing World

The Spy

Gerçek olaylardan uyarlanan diziler izlemekten zevk alanlar, televizyonda gördüğü tüm ajan hikayelerine atlayanlar, biraz da Sacha Baron Cohen’in komediler dışında nasıl bir oyıuncu olduğunu merak edenler için…

youtube play youtube play

İsrailli ajan Eli Cohen’in gerçek hikayesini anlatan sürükleyici bir mini-dizi The Spy. Sivridilli komedilerde görmeye alıştığımız oyuncu ve komedyen Sacha Baron Cohen’i belki de ilk kez bu kadar ciddi bir rolde izliyoruz. Mini dizilerini özellikle sevdiğimiz Netflix, The Spy konusunda da iyi iş çıkarmış.

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan The Spy

The Politician

Ryan Murphy ne yapsa izlerim diyenler, politik entrikaları ve lise dizilerini eşit derecede sevenler, biraz da Glee’yi özlemiş ama yeni bir şeyler arayanlar için.

https://www.youtube.com/watch?v=6-kdBlzCG7w

Yedi yaşından beri ABD’nin gelecekteki başkanı olacağına inanan Payton Hobart, bu zorlu yoldaki ilk sınavını lisesindeki seçimlerde veriyor. Başrolünde son yılların gözde Broadway oyuncularından Ben Platt‘i izliyoruz, aynı zamanda Jessica Lange ve Bob Balaban gibi usta isimlerle göz kamaştıran müzikal-komedi Netflix dizileri arasında dikkat çekenlerden biri olmayı başardı.

IMDb Puanı: 7.6/10

Our Planet

David Attenborough’un sesini doğa belgeselleriyle özdeşleştirmiş olanlar, dünyanın geleceği hakkında endişelenenler, biraz da Greta Thunberg’in uyarılarından yeterince endişelenmemiş olanları görsel olarak sarsmak isteyenler için…

youtube play youtube play

Netflix dünya ve doğa hakkında belgesellere bakışımızı değiştiren bir platform haline geldi. Bunların arasında da doğa ve hayvan belgeselleri arasında çıtayı oldukça yükselten Our Planet, doğanın ve hayvanlar aleminin güzellikleri kadar insanın doğaya verdiği zararı da mercek altına alıyor. Blue Planet belgesel dizisiyle özdeşleşmiş David Attenborough’un seslendirdiği dizide dünyanın farklı köşelerinde insanların yol açtığı yıkım ve hasar gözler önüne seriliyor.

IMDb Puanı: 9.4/10

 Dead to Me

Zıt karakterlerin sıkı bir dostluk kurabileceğine inananlar, özgürlüğüne düşkün olanlar, biraz da yas tutmanın tuhaf yolları olabileceğini düşünenler için.

youtube play youtube play

Ergenliğini Married with Children, yetişkinliğini Samantha Who? ile geçiren ve kalbimizi çalan Christina Applegate’in başrolde yer aldığı Dead to Me, eşinin yasını toplumsal normlara ve beklentilere oldukça zıt bir şekilde tutan, kibarlık ve istemediğini yapmamak arasında bir seçim yapan (ve çoğunlukla ikinicisini seçen) Jen ve özgür ruhlu Judy arasındaki dostluğu anlatıyor.

IMDb Puanı: 8.2/10

The Society

En sevdiği romanlardan biri Sineklerin Tanrısı olanlar, distopyalar kadar lise dizileri izlemekten de zevk alanlar için…

https://www.youtube.com/watch?v=UJzU-b5EU9c&t=1s

Okul gezisinden döndüklerinde kasabadalarındaki herkesin yok olduğunu ve kasabadan tüm çıkışların kapandığını fark eden birkaç okul otobüsü dolusu liseli genç, toplumsal düzeni yeniden kurmak, modern yaşamın gereklerini yerine getirerek düzeni sağlamak ve içlerindeki korkuyu ve şiddet eğilimini bastırmak zorunda kalıyorlar. The Society dizisi, distopya filmleri / romanları ve gençlik dizilerinin iç içe geçmiş hali.

IMDb Puanı: 7.1/10

Sex Education

Seksi bir tabu olarak değil hayatın bir parçası olarak görenler, Gillian Anderson’ı özleyenler, biraz da içindeki liseliyle yaşamaktan mutlu olanlar için…

youtube play youtube play

Seks terapisti annesiyle yaşayan ve bu yüzden psikoloji ve cinsellik hayatının önemli bir parçası olmak zorunda kalmış olan Otis, annesinden öğrendiklerinin sınıf arkadaşları için oldukça değerli bilgiler olduğunu ve paraya dönşebileceğini keşfediyor. Renkli karakterleri ve yaptığı psikolojik analizlerle eğlenceli ve tuhaf bir İngiliz komedisi. 3. sezonunu merakla beklediğimiz Netflix yapımı dizi, cinsellik hakkında neredeyse öğretici bir içerik diyebiliriz.

IMDb Puanı: 8.4/10

What/If

Sır, entrika, oyunlar ve gizemle dolu diziler izlemekten zevk alanlar, pembe dizi hissiyatını yakalamak isteyenler, biraz da Blake Jenner’ı seksi bulanlar için.

youtube play youtube play

2000’lerin başına damga vuran rolleriyle tandığımız Renée Zellweger’ın başrolleri Jane Levy ve Blake Janner’la paylaştığı bu dramatik gerilim, medikal teknoloji alanındaki girişimi için bir yatırımcı arayan biliminsanı Lisa’nın, gizemli bir yatırımcı olan Anne Montgomery’nin koşulları karşısında afallıyor. What/If’in ilk on bölümlük ilk hikâyesi, yeni bir antoloji dizinin habercisi.

IMDb Puanı: 6.4/10

Dark

Paralel evren ve zamanda yolculuk gibi bilimkurgu öğeler içeren her şeye ilk dakikadan kendini kaptıranlar, biraz da Almancasını geliştirmek isteyenler için…

youtube play youtube play

İlk bakışta karmaşık aile bağlarının hükmettiği bir aile dramı gibi dursa da aslında sürükleyici bir bilimkurgu, küçük bir Alman kasabasında üç ailenin üç ayrı zaman diliminde geçen öyküleri, ortadan kaybolan çocuklar, gizemli yabancılar… Kafanızı çokça karıştıracak, ama daima daha fazlasını izlemek isteyeceğiniz bir bilimkurgu.

Dark‘ın dördüncü bir zaman dilimindeki olayların ve karakterlerin de hikayeye eklenceği ikinci sezonu 21 Haziran 2019’da yayınlandı.

IMDb Puanı: 8.6/10

İlginizi çekebilir: Zamanda Yolculuk ve Paralel Evren: “Dark”ı Beğendiyseniz Bu Film/Dizileri de Seveceksiniz

After Life

Ricky Gervais’in sivri dilline hayran olanlar, ofensif mizahtan hoşlananlar, biraz da ölümle dalga geçebilenler için…

youtube play youtube play

İngiliz komedyen Ricky Gervais, eşinin ölümünün ardından tüm karakteri inanılmaz bir biçimde değişen Tony’i canlandırıyor. Tamamı hayat, ölüm, mutluluk ve daha birçok başlıkla ilgili “punch line”larla bezeli dizi, Ricky Gervais’in komedi anlayışının tam bir yansıması.

IMDb Puanı: 8.6/10

Love, Death & Robots

Bilimkurgu sevdalıları, animasyon hayranları, biraz da farklı hikâyeleri birbiri ardına izlemekten zevk alanlara…

youtube play youtube play

Bilimkurgudan fantastiğe, korkudan komediye farklı türlerde, robotlar ve kıyamet sonrası gelecek başta olmak üzere birçok konuda hikâyeler anlatan antoloji dizi, David Fincher’ın da aralarında bulunduğu yıldız yapımcıların elinden çıkan bir başyapıt olarak karşılandı. Love, Death & Robots, yepyeni hikayeler anlatacağı ikinci bir sezon için onayını aldı.

IMDb Puanı: 8.9/10

Perfume

Koku alma duyusu ve koku hafızası kuvvetli olanlar, yaratıcı katilleri heyecan verici bulanlar biraz da hayatının bir döneminde Patrick Süskind okumuş olanlar için…

youtube play youtube play

Netflix Almanya yapımı bu yeni dizi, polisiye ve gerilim dizileri izlemekten zevk alanlar için yaratıcı, yenilikçi ve edebi bir seçenek. Patrick Süskind’in başyapıtı Koku‘nun modern bir uyarlaması olan dizi, koku salgı bezleri çıkarılmış olarak bulunan bir cesetle başlıyor ve sürükleyici bir polisiyeye evriliyor.

IMDb Puanı: 7.1/10

You

İlk görüşte aşklar kadar saplantılı aşklara da inanalar, biraz da Gossip Girl ve Dexter’a aynı anda hayran olanlar için.

youtube play youtube play

Caroline Kepnes’in aynı isimli romanından uyarlanan bu yeni Netflix dizisi, aslında Lifetime’dan Netflix’e transfer olmuş. New York’lu bir stalker,  teknolojinin ve çağımızın tüm nimetlerinden faydalanarak saplantılı aşkının hayatına girmeyi, hatta erkek arkadaşı olmayı başarıyor. Ve bu ilişkinin önüne çıkan tüm engelleri de aşmaya niyetli – ucunda cinayet işlemek olsa bile!

IMDb Puanı: 8.1/10

Narcos: Mexico

Kolombiya’da geçen hikaye ile bir Narcos sevadlısına dönüşenler, antoloji dizi sevdalıları ve biraz da (dizi) bağımlıları için… 

youtube play youtube play

Kolombiya ve Güney Amerika tarihinin en büyük uyuşturucu kartellerinden birinin yıllarca liderliğini yapmış Pablo Escobar’ı anlatan 3 sezonun ardından, Narcos: Mexico bu kez Meksika’daki Guadalajara kartelinin hikayesini anlatıyor.

IMDb Puanı: 8.9/10

Maniac

İnsan psikolojisinin kapasitesine ve kabiliyetlerine akıl sır erdiremeyenler, kafasının karıştırılmasından zevk alanlar, biraz da kendi psikolojik sorunlarıyla yüzleşmeyi kabul edenler için…

youtube play youtube play

Emma Stone ve Jonah Hill’in karakterden karaktere büründüğü, zaman çizgisiyle ve olan bitenle kafa karıştırmaktan zevk aldığı her halinden belli, tuhaf karakterleri ve muhteşem sanatsal ve teknik özellikleriyle 10 bölümlük harika bir minidizi…

IMDb Puanı: 8.4/10

İlginizi çekebilir: Gökhan Erdem’den “Maniac: Psikolojinin Derinliklerine Yolculuk

Chef’s Table

Michelin yıldızlı restoranları, fine dining’i ve dünyanın en iyi restoranlarını bir tutku haline getirmiş olanlar, ağzının tadını bilenler ve biraz da gastro-gezginler için…

youtube play youtube play

Her biri geliştirdiği tekniklerle, kullandığı malzemelerle ya da yarattığı konseptle harikalar yaratan dünyaca ünlü şefler, restoranları ve hikayeleri… Yaşamın ve mutfağın içinden, ağzınız açık, karnınız acıkarak izleyeceğiniz belgesel dizi… Yeni bir dizi olmasa da her sezonu yeni restoranlar ve yeni destinasyonlar vadeden Chef’s Table‘ın bu sezonundaki en büyük sürpriz, Kadıköy’deki Çiya ve şefi Musa Dağdeviren’e bir bölüm ayırmış olması.

IMDb Puanı: 8.4/10

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’ndanChef’s Table: Aç Karnına İzlemeyin

Ozark

Walter White’ı özleyenler, büyük suçlara karışan sıradan insanların yaşamlarını şaşkınlıkla izleyenler, biraz da kara para aklamanın sırlarını öğrenmek isteyenler için (şşşt)…

youtube play youtube play

Chicago’da huzurlu bir yaşam sürerken birden bire ailesini Missouri’ye taşınmaya ikna eden bir danışman, Meksikalı bir uyuşturucu karteliyle olan bağlantılarının ortaya çıkışı ve tehlikeye bulaşmış sıradan bir aile… Breaking Bad‘i fazlasıyla hatırlatan, fakat yepyeni bir heyecan vadeden bir drama.

Ozark, henüz yayın tarihi kesinleşmeyen üçüncü sezonu için onayı aldı!

IMDb Puanı: 8.4/10

GLOW

Güçlü kadın karakterlerin ve kadın odaklı hikayelerin yeterince görünür olmadığını düşünenler, biraz da 80’lerde takılıp kalmış olanlar için…

youtube play youtube play

Kadınların geri planda kalmaya zorlandığı 80’lerin Hollywood’u, hepsi birbirinden renkli karakterlere hayat veren bir grup kadın, vizyoner bir yönetmen ve tüm eğlencesi ve aksiyonuyla Amerikan güreşi… Heyecan, mizah ve feminizmi harmanlayan Gorgeous Ladies of Wrestling. 

Glow’un üçüncü sezonu kısa bir süre önce yayınlandı.

IMDb Puanı: 8.1/10.

İlginizi çekebilir: Kübra Ketenci’den GLOW

13 Reasons Why

Kendini psikolojik olarak güçlü, lise travmalarını depreştirmeye hazır hissedenler, biraz da lise dramaları konusunda çıtayı yükseltmek isteyenler için…

youtube play youtube play

İntiharının ardından geriye 7 kaset ve 13 kişiye adanmış 13 neden bırakan bir genç kadın, onun ölümünden kendini suçlu tutan ve kasetleri dinleyerek perişan olan bir genç adam, her gün lise koridorlarında nasıl suçların hafife alındığını kanıtlayan bir hikaye… Aynı adlı romandan uyarlanan, ağır bir gençlik draması.

13 Reasons Why’ın üçüncü sezonu kısa bir süre önce yayınlandı.

IMDb Puanı: 8.1/10

İlginizi çekebilir: nybatteri’den “13 Reasons Why 2. Sezon: Kasetler Sadece Başlangıçtı”

.La casa de papel / Money Heist

Soygun filmleri ve dizilerinden hoşlananlar, biraz da İspanyolca’nın aksiyona çok yakıştığını düşünenler için…

youtube play youtube play

Kendilerini, rehin aldıkları insanlarla birlikte darphaneye kitleyip, grubun beyni olan bir diğerinin polisi adım adım manipüle edişini bekleyen sekiz hırsız ve kusursuz planlanmış bir soygun… İspanyol Netflix’inin en yeni mucizesi.

La casa de papel üç sezonuyla Netflix’in en sevilenlerinden.

IMDb Puanı: 8.8/10

Manhunt: Unabomber

Hırsız-polis kovalamacalarına kendilerini fena kaptıranlar, gerçek suç hikâyelerinden etkilenenler, biraz da Sam Worthington seksapeline karşı koyamayanlar için…

youtube play youtube play

Unabomber takma adlı terörist Ted Kaczynski’nin gerçek suç hikâyesi, onun her adımını izlemiş, bulduğu her ipucuyla onun psikolojisini, sonraki adımlarını tahmin etmeye çalışmış bir FBI ajanı… Sam Worthington ve Paul Bettany gibi oyuncular buluşturan bir suç dizisi.

IMDb Puanı: 8.2/10

İlginizi çekebilir: Unabomber: Kim Bu Ted Kaczynski? [İnceleme]

Altered Carbon

Bilimkurgusuz yaşayamayanlar, Blade Runner estetiğine ağzının suyu akanlar, biraz da ölümsüzlüğün sırrını keşfetmeye çalışanlar için…

youtube play youtube play

Bilincin dijital olarak korunduğu, bedenlerin yalnızca birer giysiye dönüştüğü bir gelecek, fütürist bir dünya, 250 yıl sonra, bir cinayeti çözmesi şartıyla yeni bir bedende can bulan bir mahkum… Karanlık, yenilikçi, zekice yaratılmış bir bilimkurgu.

İkinci sezon onayını alan fakat henüz yayın tarihi kesinleşmeyen dizinin, bu sezonda tüm oyuncu kadrosunun yenileneceği söyleniyor.

IMDb Puanı: 8.5/10

İlginizi çekebilir: nybatteri’den “Alternatif Gelecek: Altered Carbon

Atypical

Toplumun dışladıklarını kucaklamayı bilenler, sıra dışı karakterleri sevenler, biraz da penguenlere saplantısı olanlar için…

youtube play youtube play

18 yaşında otizmli bir genç, artık hayatını bağımsız bir birey olarak sürdürme kararlılığı, bir kız arkadaş edinmek konusundaki planları ve penguenlere olan takıntısı… Hayatın içinden bir hikâye anlatırken sosyal mesaj vermeyi de ihmal etmeyen tatlı mı tatlı bir yeni dizi.

IMDb Puanı: 8.3/10

American Vandal

Belgesel estetiğinde çekilmiş kurmacalardan zevk alanlar, biraz da ‘ufak bir suç işlense de raptiyelerimi gazete kupürlerimi panolara asıp dedektifliğe soyunsam’ diyenler için…

youtube play youtube play

Çok ileriye giden bir lise şakası, otomobiller üzerine yapılmış penis şeklindeki graffitiler, aksi ispatlanana kadar suçlu olduğuna anında hüküm verilen bir günah keçisi, hepsi birbirinden sorunlu ve yalancı gençlerin bir araya toplandığı bir okul… Belgesel estetiğiyle çekilmiş, öğrencilerin dedektifliğe soyunduğu sürükleyici ve şaşırtıcı bir yapım.

Fallik bir eşek şakasının ardından ikinci sezonunda dışkı ile ilgili bir eşek şakasına odaklanan American Vandal ekranlara veda etti.

IMDb Puanı: 8.2/10

İlginizi çekebilir: Katil Kim? – Nefes Nefese İzleyeceğiniz Suç Belgeselleri

Mindhunter

Seri katillerin kan dondurucu hikâyelerini ilgiyle okuyup izleyenler, biraz da David Fincher filmlerini ezbere bilenler için…

youtube play youtube play

Hepsinde gerçek seri katillerin hikâyelerinden ilham alınmış dosyalar, 1970’lerde geliştirdikleri yaratıcı sorgulama ve analiz teknikleriyle dedektiflik kurumunun geleceğini şekillendiren iki FBI ajanı… David Fincher ve Tobias Lindholm gibi usta yönetmenlerin çektiği bölümleriyle ve şimdilik iki harika sezonuyla bir suç başyapıtı.

IMDb Puanı: 8.6/10

The OA

Fantastik ve gizemin iç içe geçtiği film ve diziler arayanlar, biraz da muhteşem geri dönüşlere inanlar için…

youtube play youtube play

Anlaşılmaz bir şekilde ortadan kaybolan görme engelli küçük bir kız, yedi yıl sonra görme duyusunu geri kazanmış olarak ortaya çıkışı, bir kısmı onun bir mucize ürünü olduğuna, kalanı tehlikeli bir yaratık olduğuna inana bir kasaba dolusu insan… Fantastik ve bilimkurguyu iç içe geçiren, kadrosunda birçok ünlü oyuncu ve tanıdık yüzü barındıran gizemli bir yeni dizi.

IMDb Puanı: 7.8/10

Güncel Dizi Önerileri

Eylül 2020’de Türkiye’den üyeliklere açılan Amazon Prime dizileri için Amazon Prime Dizi Önerileri yazımıza göz atın.

The Mandalorian | Disney+

Disney ortaklığının Star Wars serisinin başına gelen en iyi şey olduğunu düşünenler, sosyal medyada Baby Yoda’ya rastlayıp hayran kalanlar ve biraz da doğum gününde gerçek bir ışın kılıcı isteyenler için...

Star Wars evreninde geçen ve Disney+ platformunun ilk orijinal dizisi olma özelliği taşıyan The Manadolorian, Yeni Cumhuriyet’in sınırlarının çok dışında, evrenin çok uzak köşelerinde seyahat eden bir kelle avcısının maceralarını konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.7/10

Schitt’s Creek | Pop TV

Zengin bir ailenin her şeyini kaybetmesinden bile kaliteli mizah yapılabileceğine inananlar, dizilerde en önem verdiği şey karakter gelişimi olanlar ve biraz da American Pie serisindeki favori karakteri baba olanlar için… 

youtube play youtube play

Kanada çıkışlı komedi Schitt’s Creekçok zengin bir ailenin muhasebecileri tarafından dolandırıldıktan sonra iflasa sürüklenerek, ellerinde kalan tek taşınmaz olan ve zamanında dalga geçmek için satın aldıkları Schitt’s Creek kasabasına yerleşmelerini ve burada kendi başlarına yaşamayı öğrenmelerini konu alıyor.

IMDb Puanı: 8.3/10

Chernobyl | HBO

Tarihi dizileri seven ama yakın tarihe daha da ilgi duyanlar, Çernobil felaketinin adını çok duyup da ne olduğunu bilmeyenler, biraz da nükleer karşıtı aktivistler için… 

youtube play youtube play

HBO’nun 5 bölümlük minidizisi Chernobyl / Çernobil, 26 Nisan 1986’da Ukrayna’daki Çernobil nükleer santralinde gerçekleşen kaza ve sonrasında tüm insanlığı tehdit eden felaketi konu alıyor. En çok da bürokrasi ve politik çıkarların insan yaşamından üstün tutuluşunun yarattığı şaşkınlık, korku ve öfke sizi bu diziye bağlayacak.

IMDb Puanı: 9.7/10

Pose | FX

LGBTİ+ temalı dizileri bir başka sevenler, aktivizmin LGBTİ+ bi birey olmanın neredeyse önkoşulu olduğunun farkında olanlar, biraz da Paris Is Burning ve RuPaul’s Drag Race sevdalıları için…

youtube play youtube play

1990’ların New York’unda, AIDS salgının korku saldığı bir ortamda, bir grup LGBTİ+ bireyi izleyen ve onların hayatını adadığı ballroom kültürünü işleyen Poseaynı anda nasıl ezeli bir rekabet ve sonsuz yardımlaşma içinde olunabileceğini gösterirken, bir yandan da eşcinsel ya da tran oyuncu ve karakterleri sayesinde televizyonlardaki LGBTİ+ temsili açısından önemli adımlar atıyor.

IMDb Puanı: 8.3/10

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’ndan Pose

Sorry For Your Loss | Facebook Watch

Sevdiği birini kaybetmiş genç bir kadınla empati kurabileceğine inananlar, insan ilişkileri ni sorgulamaktan kaçınmayanlar ve biraz da Facebook’un da artık orijinal dizi üreten bir platform olduğu gerçeğiyle yüzleşebilenler için…

youtube play youtube play

Eşini yeni kaybetmiş genç bir kadın, istemese de duymak zorunda olduğu o ‘başınız sağ olsun’ cümlesi ve bu cümleyle hayatındaki tüm ilişkileri (kaybettiği eşiyle olan dahil) ve bağları sorgulamak zorunda kalışı…

IMDb Puanı: 7.1/10

The First | Hulu

Mars ya da uzay yolculuğu hakkında ne haber görse tıklayanlar, ileride bir gün turistik olarak uzaya çıkacağına inananlar, biraz da Sean Penn hayranları için…

youtube play youtube play

Mars’a doğru gerçekleşen ilk insanlı yolculuk, insanlık tarihini değiştirecek bir grup insan, görev sırasında yaşanan tehlikeler ve ekip içindeki dinamiklerin yarattığı dramalarla, yakın gelecekte geçen bir uzay yolculuğu dizisi…

IMDb Puanı: 6.7/10

Camping | HBO

Lena Dunham’ın Girls sonrasında ne yapacağını merak edenler, hiçbir yazı kamp yapmadan geçirmeyenler ve biraz da İngiliz komedileriyle arası iyi olmayıp Amerikan versiyonlarını tercih edenler için…

youtube play youtube play

Lena Dunham’ın Girls sonrasında yaratıcısı olduğu ilk dizi olma özelliği taşıyan, kadrosunda Jennifer Garner, Juliette Lewis ve David Tennant gibi ünlü isimleri barındıran, aynı adlı İngiliz komedisinden uyarlanan ve hep birlikte bir kamp tatiline çıkan arkadaş grubunun başına gelenlere odaklanan bir komedi…

Kapak fotoğrafı: empireonline.com

İlginizi çekebilir: Netflix Film Önerileri