Bir streotip olarak belgesel dendiğinde akla gelen vahşi doğa belgeselleri, son yıllarda çok farklı haller almaya ve en az kurmaca filmler kadar ilgi çekici hale gelmeye başladı. İşte son yıllardan, hem doğayla ve hayvanlar alemiyle ilgili birçok şey öğreneceğiniz hem de merakla izleyeceğiniz, sürükleyici vahşi doğa ve hayvan belgeselleri…

En kaliteli film deneyimi için Televizyon ve Soundbar önerilerimize göz atın.

En İyi Vahşi Doğa ve Hayvan Belgeselleri
En İyi Vahşi Doğa ve Hayvan Belgeselleri

En İyi Hayvan Belgeselleri – Hayvanlarla İlgili Belgeseller

My Octopus Teacher | 2020, Pippa Ehrlich, James Reed

Güney Afrika’nın okyanus kıyılarında, denizin derinliklerinde geçen My Octopus Teacher, sualtındaki vahşi yaşama dair bir hayli ilginç görüntüler eşliğinde, insan ve doğa arasında ilişkinin duygusal boyutlarını gözler önüne seriyor. Her gün evinin bulunduğu kıyılardan okyanusun serin sularına dalışlar gerçekleştiren Craig Foster, bir gün denk geldiği bir ahtapotu yakından incelemeye ve her gün onu ziyaret etmeye başlıyor. Güvenini kazandığı ahtapotun ona açtığı sırları, ona öğrettikleri ve onunla kurduğu ilişki hem kabinize hem de ruhunuza dokunacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

David Attenborough: A Life on Our Planet | 2020, A. Fothergill, J. Hughes & K. Scholey

Vahşi doğa ve hayvanlarla doğrudan ilgisi olmasa da, kaçırmamanız gereken bu belgesel, Blue Planet‘ten Our Planet‘e, doğa belgeselleri denince akla gelen kuşkusuz ilk isimle, kariyeri boyunca yüzlerce doğa belgeseli seslendirmiş David Attenborough ile ilgili. David Attenborough: A Life on Our Planet, bir parçası olduğu belgesel yapımlar sayesinde yerküredeki tüm kıtaları gezmiş, doğanın gün yüzü görmemiş birçok köşesine ayak basma fırsatı bulmuş doğa tarihçisi ve yayıncının kariyerine ve gözlemlerine dayanıyor. Belgesel, onun insan ve doğa ilişkisi üzerine deneyimlerinden ve gelecek nesillere vermek istediği mesajlardan besleniyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 9.0/10

Our Planet | 2019, Netflix

Our Planet ile Netflix, hayvan belgeselleri konusunda çıtayı bir hayli yükseltti. 8 bölümlük ilk sezonu 2019’da yayınlanan bu belgesel dizi, sadece dünyamızın ve hayvanlar aleminin güzelliklerini ve etkileyiciliğini gözler önüne sermekle kalmıyor. Aynı zamanda insan ırkının doğaya verdiği zarar ve iklim değişikliğinin sonuçlarını hayvanlar üzerindeki etkilerine odaklanıyor. Okyanusların derinliklerinden yağmur ormanlarına, karlar altındaki vadilerden kurak bozkırlara yüzlerce hayvan çeşidininin yaşam mücadelesini, David Attenborough’un seslendirdiği bu dizide bulacacaksınız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 9.5/10

Virunga | 2014, Orlando von Einsiedel

Kongo’nun çeşitli kaynaklar elde etmek nedeniyle yasadışı yollardan yok edilmeye çalışılan Virunga Milli Parkı’nı ve buradaki ormanlarda nesli tükenmekte olan dağ gorillerinin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anlatıyor bu Netflix belgeseli. Parkı ve gorilleri korumaya ve kurtarmaya çalışan ve silahlı güçlere karşı koyan bir grup aktivistin ilham verici öyküsü derinden etkiliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

Blackfish | 2013, Gabriela Cowperthwaite

Başta ABD olmak üzere dünyanın birçok noktasında eğlence parklarında hapsedilen katil balinaların cehenneme dönen yaşamlarını konu alan Blackfish, psikolojisi bozulan balinaların eğitmenlerini öldürdüğü veya yaraladığı birkaç vaka üzerinden doğaya karşı işlenen bu suçu irdeliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

The Last Lions | 2011, Dereck Joubert

50 yıl önce Afrika’da yarım milyonu aşkın aslan bulunurken bugün bu sayı 20 bin civarında. Yıllarca National Geographic için çalışmış gezgin ve araştırmacı çift Derecek ve Beverly Joubert’in Botswana çayırlarında çektiği bu belgesel, bu korkutucu durumun ve çevre sorununun nedenlerini araştırıyor ve sorunun ardındaki kapitalist sebeplere çomak sokuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10

Project Nim | 2011, James Marsh

Man on Wire’ın Oscar ödüllü yönetmeni ve yapımcılarının imzasını taşıyan bu belgesel, 1970’lerde iyi kurgulanmış ve bilimsel araştırma sınırlarını aşarak duygusal bir bağlılığa dönüşmüş Project Nim deneyine odaklanıyor. Dil yetenekleri test edilen ve insanlarla iletişim kurması sağlanan şempanze Nim ve eğitmeninin hikayesinin Rise of the Planet of the Apes ile aynı yıl karşımıza çıkması, filmin etkisini daha da güçlendirmişti açıkçası!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

The Cove | 2009, Louie Psihoyos

Tamamı gerçek bir aksiyon filmi, bir soygun filmi tadındaki kurgusuyla bir solukta izlenen The Cove, son yılların en iyi hayvan belgeselleri arasında. Bu başarısının bir kısmını ise ne yazık ki rahatsız edici ve iç acıtıcı bir katliama borçlu; film Japonya’daki Taiji yakınlarından bulunan bir koyda her yıl düzenli olarak yapılan bir toplu yunus avını / katliamını görüntüleme çabasındaki bir grup aktivisti izliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

Arctic Tale | 2007, Adam Ravetch & Sarah Robertson

Kuzey Kutbu’ndaki doğal yaşamı tüm gerçekliğiyle gözler önüne seren bu oldukça sevimli hayvanlarla dolu belgesel, izleyenleri kutup ayılarının ve morsların dünyasında gezdiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

La marche de l’empereur (March of the Penguins) | 2005, Luc Jacquet

Oscar ödüllü Fransız belgeseli, Güney Kutbu’nda, Antarktika’da yaşayan penguenlerin yaşamını, çiftleşme ritüellerini ve yaşam döngülerini büyüleyici görüntüler ve ilham verici “kişisel” hikâayeler eşliğinde karşımıza çıkarıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Grizzly Man | 2005, Werner Herzog

Usta Alman yönetmen Wener Herzog’un bu belgeseli, yaşamının büyük bir bölümünü boz ayılar yararına aktivistliğe adamış Timothy Treadwell’in hikâyesini – fakat ironik bir şekilde 2003 yılında bir boz ayı tarafından öldürülmesini – anlatıyor. Bir yandan Alaska’nın vahşi doğası ve doğal yaşamın kanunlarıyla ilgili etkileyici bir belgesel, bir yandan acıklı bir biyografi bu…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekenilir: İzlemeniz Gereken, Oscar Ödüllü Belgesel Filmler

Le peuple migrateur (Winged Migration) | 2001, Jacques Perrin

Doğanın etkileyici ve şaşırtıcı matematiği ne yana baksak orada; kuşların göç rotalarının sistematiği de bunlardan biri. Hayvan belgeselleri arasında en şaşırtıcı görüntülere sahip olanlardan bu belgesel, üç yıl boyunca yedi kıtada yapılan çekimler sonucu kuşların göçebe dünyasını kayıt altına alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Microcosmos | 1996, Claude Nuridsany & Marie Pérennou

Küçükken televizyonda ya da en azından fen bilgisi derslerinde denk geldiyseniz böceklerin büyüleyici dünyası ağzını açık bırakmıştır kuşkusuz. Çiçeklerden bal toplayan arılar, beslenen uğurböcekleri, çiftleşen salyangozlar, ağ ören örümcekler ve çok daha fazlası Mikrokosmos ile boyutlarötesi bir yolculuk niteliği taşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

İlginizi çekebilir: Hayvanseverlerin İzlemesi Gereken Evcil Hayvan Filmleri