Bir köpek ya da kedi sahiplenmişseniz, dünyanızın ve hayatınız bunu yapmamış olanlardan çok daha farklı, renkli ve sevgi dolu olduğu bir gerçek. İşte bu hissi sinemaya taşımış olan evcil hayvan filmleri de azımsanamayacak sayıda… Bugün yüreğinizi biraz ısıtmak istedik ve evcil hayvan dostlarımızla ilgili filmleri bir araya getirdik! Bu filmlerin listesine baktıktan sonra en iyi hayvan belgeselleri yazımıza da göz atmayı unutmayın. 

En kaliteli film deneyimi için Televizyon ve Soundbar önerilerimize göz atın.

En İyi Hayvan Filmleri: Köpek ve Kediseverler Mutlaka İzlemeli
En İyi Hayvan Filmleri: Köpek ve Kediseverler Mutlaka İzlemeli

İşte romantik komedilerden animasyonlara, mockumentary’lerden aşk filmlerine, evcil hayvan filmleri önerilerimiz:

En İyi Evcil Hayvan Filmleri

Isle of Dogs | 2018, Wes Anderson

Pastel tonları, arıza karakterleri ve acayip hikayeleriyle her filminde hayatımızı biraz daha renklendirip yüzümüzü biraz daha güldüren Wes Anderson, 2009’daki Fantastic Mr. Fox’tan neredeyse 10 yıl sonra yeniden bir stop-motion animasyona imza attı. Ve bu animasyon, tamamen hayvan sevgisi üzerine kurulu… Bir hastalık bahane edilerek, Japonya’daki tüm köpeklerin, çöplük olarak kullanılan bir adaya sürülmesi ve ölüme terk edilmesiyle başlayan Isle of Dogs, kendi köpeğini arayıp adadan kurtarmak isteyen bir çocuğun oraya gitmeye karar vermesiyle başlıyor ve bu arayış sürükleyici bir maceraya dönüşüyor. Yıldızlarla dolu bir seslendirme kadrosu ve Alexandre Desplat’nın davul ritimlerinin başrolde olduğu müzikleriyle film daha da güzelleşiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

A Dog’s Purpose | 2017, Lasse Hallström

Her sayfasından evcil hayvan sevgisi fışkıran aynı adlı çoksatan romandan uyarlanan A Dog’s Purpose, farklı türlerde köpek bedenlerinde defalarca reenkarne olan bir köpeğin, farklı yaşamlarda, farklı yuvalarda ve farklı insanlarla yaşadıklarını ve hayattaki amacını sorguladığı duygusal bir masal. Film boyunca komedyen Josh Gad’in seslendirdiği Bailey, Ellie, Tino ve Buddy’i çok seveceksiniz!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

The Secret Life of Pets | 2016, Chris Reanud

Evcil hayvanlarınızın siz evde yokken neler yaptığını hiç merak ettiniz mi? Evet, belki bunu öğrenmek artık çeşitli teknolojiler sayesinde çok kolaylaşmış durumda. Ama biraz hayal gücünüzü kullanmak ve bu konuda hayal gücünü kullanmış olanların dünyasına bir yolculuk yapmak isterseniz, oldukça yakın tarihli bir animasyon olan “The Secret Life of Pets”i izlemelisiniz! Sahibini her şeyden çok seven Max adlı terrier cinsi köpek, onu ve yuvasını Duke adında ikinci bir köpekle paylaşmak zorunda kalınca Duke’tan kurtulmak ister ve ikisinin de başını belaya sokar. Köpekler, kediler, tavşanlar, domuzlar ve nicesiyle dolu animasyon, evcil hayvanların sırlarını ortaya döküyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Frankeneweenie | 2012, Tim Burton

Siyah-beyaz olarak çekilen Frankenweenie, Victor adında bir çocuğun tek arkadaşı olan köpeği Sparky’i ölümünün ardından onu canlandırma çabalarını anlatıyor. Naif ve modern bir Frankenstein hikayesi olduğunu söyleyebileceğimiz film, Tim Burton filmlerinin aynı anda karanlık ve duygulu olabilen dünyasını başarılı bir şekilde yansıtan bir animasyon.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

The Future | 2011, Miranda July

Genç bir çift, Jason ve Sophie’nin bir kedi sahiplenmeye karar vermesi, ilişkileri başta olmak üzere her şeyi değiştiriyor. Her şey derken, buna birbirlerine karşı düşünceleri, inançları hatta uzay-zaman algıları bile dahil! Bağımsız sinemayı fantastik türle buluşturan filmde, Miranda July yalnızca senarist, yönetmen ve oyuncu kimliğiyle değil, kedi Paw-Paw’un sesi olarak da karşımıza çıkıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken Kedi Filmleri

Rio | 2011, Carlos Saldanha
Rio 2 | 2014, Carlos Saldanha

Evcil hayvan dendiğinde aklına sadece kediler ve köpekler gelmeyenlerdenseniz, Rio’yu çok seveceksiniz. Evi Brezilya’dan çok çok uzaklarda, Minnesota’nın karla kaplı coğrafyasında onu çok seven sahibi Linda ile yaşayan Rio’nun hayatı, bir gün Linda’nın kuş bilimci Tulio’yla tanışmasıyla değişiyor. Rio’yu gören Tulio, onun soyu tehlikede bir tür olduğunu söyleyerek çiftleşebilmesi için Brezilya’ya gitmeyi teklif ediyor! Brezilya’nın ateşli ve hareketli sokaklarında geçen film, neşeli şarkılarıyla dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10, IMDb Puanı: 6.3/10

Hachi: A Dog’s Tale | 2009, Lasse Hallström

Hachiko adlı köpek ve sahibinin ilişkisini konu alan Japon filminden uyarlanan Hachi: A Dog’s Tale, bir gün kaybolmuş bir köpek bulan profesör Parker Wilson’ın kısa sürede bu köpekle kurduğu bağa odaklanıyor. Akita cinsi bu köpeğin sahibini aradığı süre boyunca ona daha da alışan ve onu ailesine daha da sokan Wilson’ı Richard Gere, eşi Cate’i ise Joan Allen canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Marley & Me | 2008, David Frankel

Köpek filmleri arasında en duygusallarından biri… John Grogan’ın duygusal romanından uyarlanan Marley & Me, yeni evli gazeteci çift John ve Jennifer’ın bir yavru köpek sahiplenmesiyle başlıyor. Zamanla kocaman bir köpeğe dönüşmeye başlasa da enerjisinden ve yaramazlığından hiçbir şey kaybetmeyen Marley’nin bu çifte verdiği hayat dersleri üzerine olan filmin başrollerini Jennifer Aniston ve Owen Wilson paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Best in Show | 2000, Christopher Guest

Mockumentary tarzında çekilmiş bu komedi, Philadelphia’daki bir köpek güzellik ve yetenek yarışmasına katılan köpekler ve sahiplerinin yarışma heyecanını belgeliyor. ABD’nin farklı köşelerinden yola çıkışlarından, hazırlıklarına, yarışma sırasında yaşananlardan, yarışma sonrası röportajlara kadar, hepsi birbirinden tuhaf insanları takip eden film kahkaha garantili.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

My Dog Skip | 2000, Jay Russell

Arkadaş edinmekte oldukça zorlanan, olabildiğince utangaç Willie’nin 1940’ların Mississippi’sinde geçen çocukluğunu konu alıyor My Dog Skip. Köpeği Skip’in yardımıyla kişiliğini güçlendirmeye ve sosyalleşmeye başlayan Willie’nin sımsıcak hikayesinde, başrol Malcolm in the Middle dizisinden tanıdığımız Frankie Muniz’in.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

The Truth About Cats & Dogs | 1996, Michael Lehmann

90’ların az bilinen fakat çok sevilen evcil hayvan filmleri ve romantik komedileri arasında olan The Truth About Cats & Dogs, radyoda evcil hayvanlarla ilgili bir soru-cevap programı sunan veteriner Dr. Abby Barnes’ın ufak bir yanlış anlaşılmayı yüzüne gözüne bulaştırışını anlatıyor. Abby, onunla tanışmak için can atan dinleyicisi Brian’ın onu model arkadaşı Noelle ile karıştırması sonucu gerçekleri söyleyemiyor ve Noelle’in kendisiymiş gibi davranmasına izin veriyor. Brian’ın programını dinlediği Abby’i mi yoksa fiziksel olarak çekim duyduğu Noelle’i mi istediğini kendisinin de anlayamadığı filmde başrolleri Janeane Garofalo, Uma Thurman ve Ben Chaplin paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

Fly Away Home | 1996, Carroll Ballard

Evcil hayvan filmleri dendiğinde aklınıza öncelikle köpek filmleri ve kedi filmleri geliyor olabilir. Fly Away Home ise farklı bir evcil hayvanla ilgili… 13 yaşındayken annesini bir kazada kaybeden ve babasıyla yaşamak üzere Yeni Zelanda’dan Kanada’ya taşınmak zorunda kalan Amy’nin zor günlerini hayvan sevgisiyle aşmasını konu alıyor Fly Away Home. Bir gün bulduğu bir kuş yuvası ve içindeki terk edilmiş kaz yumurtalarına büyük bir özenle bakan Amy, babası ve yeni arkadaşlarıyla yumurtadan çıkan kazların anneleri olmadan göç edebilmesi için elinden geleni yapmaya karar veriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri