Son yıllarda belgesel dendiğinde akla sıkıcı ve didaktik filmler değil; her biri heyecanla izlenen, sürükleyici ve merak uyandırıcı yapımlar geliyor. Üstelik hepsi kurmacadan daha gerçek! Çözülemeyen cinayet, seri katil ve suç belgeselleri izlemeyi sevenler için 10 maddelik vazgeçilmez bir liste oluşturduk. 

İşte nefes nefese izleyeceğiniz, adeta birer polisiye ya da aksiyon filmi gibi kurgulanmış suç belgeselleri:

En İyi Seri Katil ve Cinayet Belgeselleri Cinayet Belgeselleri

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015’te 6 bölümlük bir mini-dizi olarak yayınlanan bu HBO belgeseli, çözülmemiş bir dizi seri-cinayeti ve davanın kilit şüphelisi emlak zengini Robert Durst’ün yaşamını anlatıyor. İki Emmy ödüllü belgeselin odağında Durst’ün eşinin, bir aile dostunun ve bir komşusunun kurban gittiği üç ayrı cinayet var. Belgeselin çıkış noktası ise, yönetmen Andrew Jarecki’nin 2010’da çektiği ve yine Durst’ün yaşamını konu alan, Ryan Gosling ve Kirsten Dunst’ın rol aldığı All Good Things filmi.

IMDb Puanı: 8.7/10

The Keepers
The Keepers

The Keepers

Üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen halen çözülememiş ve birbiri ardına açığa çıkan sırlar ve korkunç gerçeklerle daha da karmaşıklaşan bir cinayetin, bir rahibenin öldürülmesinin izlerini sürüyor The Keepers. 7 bölümlük mini-dizi şeklinde yayınlanan Netflix dizisi, En İyi Belgesel Dizi dalında Emmy adayı olmuştu.

IMDb Puanı: 8.2/10

Long Shot
Long Shot

Long Shot

39 dakikalık kısa süresine rağmen yılın en etkileyici ve şaşırtıcı belgeselleriyle birlikte anılmayı hak eden Long Shot, herkesi işlemediğine ikna etmeye çalıştığı bir cinayet sonucu hayatı çıkmaza giren Juan Catalan ve onun için bir dönüm noktası olan Curb Your Enthusiasm bölümü arasındaki akılalmaz tesadüflerle dolu ilişkiyi konu alıyor. Belgeselde dinleyecekleriniz arasında, haliyle Larry David de var.

IMDb Puanı: 7.4/10

Making A Murderer
Making A Murderer

Making A Murderer

En iyi suç belgeselleri denince ilk akla gelenlerden: Making a Murderer. Bir cinsel saldırı suçuyla yıllarını hapiste geçirdikten sonra suçsuz olduğu kanıtlanarak özgürlüğüne kavuşan, 2 yıl sonra ise cinayet suçuyla tekrar tutuklanan Steven Avery’nin adalet sistemini sıorgularken, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını gösteren, yapımı 10 yıl süren bir belgesel. Netflix’te 10 bölümlük bir mini-dizi olarak yayınlanan Making a Murderer 4 Emmy ödülü kazanmış, ardından farklı bir davayı konu alacak ikinci sezonu için hazırlıklar başlamıştı.

IMDb Puanı: 8.7/10

O.J.: Made in America
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

Geçtiğimiz yılki En İyi Belgesel Film Oscar ödülünün kazananı O.J.: Made in America, ırkçılık ve gerçekler arasında sıkışıp kalmış adaletin, ikilemlerle ve şüphelerle dolu bir davanın ve yalnızca ABD gündemini değil dünya gündemini yıllarca melgul etmiş O.J. Simpsons davasını konu alıyordu. 7 saat 47 dakikalık uzunluğuna rağmen ödüllendirilerek bir rekorun da sahibi olan belgeseli beğenir ve davayı siz de ilginç bulursanız American Crime Story dizisinin bu davayı konu alan 10 bölümlük ilk sezonunu da izlemenizi öneririz.

IMDb Puanı: 9.0/10

Paradise Lost
Paradise Lost

Paradise Lost

90’lı yılların sonunda ülkemiz televizyonlarını da oldukça meşgul eden Satanizm haberlerini hatırlıyor musunuz? İşte 1996 yapımı Paradise Lost, belki de tüm o haberlerin kaynağı olan bir cinayet davasını konu alıyor. 3 gencin 3 çocuğu öldürmekle suçlandığı davanın perde arkasını anlatan iki buçuk saatlik bu sürükleyici belgeselin, bir türlü dinmek bilmeyen tartışmalar ve yeniden gündeme gelen dava nedeniyle 2000 ve 2011 yıllarında iki de devam filmi çekilmişti!

IMDb Puanı: 8.3/10

Strong Island
Strong Island

Strong Island

Henüz birkaç ay önce Netflix’te yayınlanan Strong Island, şimdiden yılın En İyi Belgesel Oscar ödülü için favoriler arasında gösteriliyor. Yönetmen Yance Ford, öz kardeşinin cinayetinin ve onun katilini serbest bırakan adaletsiz yargı sisteminin belgeselini çekmiş. Yönetmenin olayla birinci dereceden duygusal bağı, bu belgeseli çok daha güçlü kılan özelliği.

IMDb Puanı: 6.4/10

Team Foxcatcher
Team Foxcatcher

Team Foxcatcher

2014 yılında Bennett Miller imzalı kurmaca bir film olarak izlediğimiz ve Steve Carrell, Channing Tatum ve Mark Ruffalo’nun başrollerini paylaştığı Foxcatcher, gerçek bir cinayetin perde arkasını konu alıyordu. Milyoner, hayırsever ve güreş tutkunu John du Pont’un güreş takımı Foxcatcher’ın sporcularındann Dave Schultz’un yaşamını ve patronuyla arasındaki kötü sonuçlanan ilişkiyi bir de bir belgeselci gözüyle izlemek sizi oldukça şaşırtacak.

IMDb Puanı: 7.3/10

Tower
Tower

Tower

Güneşin asfaltı olabildiğince ısıttığı 1 Ağustos 1966 günü Teksas Üniversitesi’nin saat kulesine çıkan bir adam, kuleden gördüğü insanlara rastgele ateş açarak 16 kişinin ölümüne neden olmuş ve yüzlerce insanın hayatında travmalara, kayıplara ve trajedilere neden olmuş. 50 yıl önce yaşananları animasyonun mucizevi desteğiyle anlatan bu belgesel, Amerikan tarihindeki büyük katliamlardan sadece biri olan bu olayda katili değil kurbanları merkezine almayı seçiyor.

IMDb Puanı: 8.0/10

American Vandal
American Vandal

American Vandal

American Vandal ne bir belgesel ne de ortada bir katil var. Netflix dizisi, California’da bir lisede işlenen büyük ölçekli bir vandallık suçunun kronolojisini tutuyor ve suçluyu arıyor. Kurmaca olmasına rağmen bir belgesel tadında çekilmiş 8 bölümü, olayı araştıran, şüphelileri, tanıkları ve mağdurlarla röportajlar yapan iki öğrencinin gözünden anlatılsa da sanki bir FBI soruşturması izliyor, sanki bir seri katili ararkenki ciddiyete tanık oluyoruz. Listemizdeki 9 belgeselden çokça ayrı olsa da aralarında yer almasının nedeni de bu…

IMDb Puanı: 8.2/10

İlginizi çekebilir: “Bir Bölüm Yetmez: Bir Solukta İzleyeceğiniz 7 Belgesel Dizi”