Televizyon ve sinema arasındaki sınırların belirsizleşmeye başladığı, film ve dizi izleme alışkanlıklarımızın dönüşüm geçirdiği günümüzde, belgesel türüne olan önyargılar yok oluyor, belgeseller de hızla değişiyor. Belgesel-dizi formatı da bu değişimin önemli bir parçası. İşte Netflix’te bulabileceğiniz, hepsi birbirinden sürükleyici, farklı konularda bilgilendirirken sizi şaşkınlığa uğratacak 7 öneri…

Netflix’ten Belgesel Dizi Önerileri: En İyi Belgesel Diziler

Captive

belgesel dizi - captive

ABD‘de bir hapishane ayaklanması, Somali‘de bir gemiyi kaçıran korsanlar, Yemen‘de El Kaide tarafından kaçırılan yardımseverler… Filipinler, Filistin, Irak, Brezilya, Çeçenistan… Captive, belki de birçoğumuzun en büyük korkularından olan kaçırılma ve rehin alınma olaylarının tarihinden 8 vakayı gözler önüne seriyor, yapılan pazarlıklara yoğunlaşıyor, insan hayatlarının söz konusu olduğu durumlarda politikanın nasıl süreci karmaşıklaştırabildiğini gösteriyor. Yaklaşık birer saatlik her bölümü ayrı bir aksiyon filmi niteliğindeki dizinin en etkileyici yanıysa, her bölümün bizzat kurbanlar tarafından anlatılıyor olması.

IMDb Puanı: 7.0/10

 

The Defiant Ones

belgesel dizi - the defiant ones

Eğer bu yazıyı okurken bir yandan da müzik dinliyorsanız ve müzik belli bir markaya ait kulaklıklardan geçerek beyninize ulaşıyorsa, kendinizi şanslı hissettiğinizi biliyoruz! İşte The Defiant Ones belgeseli, sadece müzik endüstrisine çok şey katmış bir plak şirketinin değil, zamanında Apple’ın 3 milyar dolara satın aldığı Beats Electronics‘in de kurucusu olan müzik efsaneleri Dr. Dre ve Jimmy Iovine‘in yaşamlarına odaklanıyor. U2‘dan Eminem‘e, Nine Inch Nails‘den Tupac‘a birçok isimle karşılaşacağınız, müzik endüstrisinin renkli dünyasını olduğu kadar zorluklarla dolu iç dünyasını da keşfedeceğiniz bu dört bölümlük belgesel dizi, geçtiğimiz aylarda En İyi Müzik Filmi dalında Grammy ödülü kazandı.

IMDb Puanı: 8.7/10

İlginizi çekebilir: Sevdiğimiz Şarkıcıların Belgeselleri

 

Dirty Money

belgesel dizi - dirty money

Dev kurumsal şirketlerin, hayatlarımızı maddi ve manevi olarak sömürdüğünün hepimiz aşağı yukarı farkındayız. Peki tam olarak nasıl? Dirty Money, dünya ekonomisinin ve iş dünyasının yakın tarihindeki 6 vakayı derinlemesine anlatıyor ve tüketicinin ve farklı gelir seviyesindeki insanların nasıl dev şirketlerce sömürüldüğüne, dolandırıldığına, sistemdeki büyük ölçekli rüşvet ve sahtecilik suçlarına örnekler veriyor. Günlük yaşamımızda iç içe yaşadığımız markaların ve oldukça tanıdık yüzlerin karşınıza çıkması sizi şaşırtacak!

IMDb Puanı: 8.2/10 

 

Evil Genius: The True Story of America’s Most Diabolical Bank Heist

belgesel dizi - evil genius

Pennsylvania’da bir banka soygunu, soygun sırasında içeri giren bir pizzacının boynuna bağlı bombanın patlaması sonucu  ölümüyle sonuçlanıyor. Bu garip cümle, ABD tarihinin en gizemli, en karmaşık ve en zekice kurgulanmış banka soygunlarından birini anlatıyor, Evil Genius belgeseli de öyle. Önce pizzacının soygunu planlayan ekipten biri mi, yoksa masum bir rehine mi olduğu araştırılıyor, sonra tüm bu soygunun beyni olan gerçek suçlulara ulaşılıyor, yıllar süren davalar sonucu tam dosya kapanmışken, ortaya yeni tanıklar çıkıp işleri daha da karıştırıyor. Suç belgeselleriyle aranız iyiyse, dört bölümlük bu diziyi bir oturuşta tüketeceksiniz!

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: Katil Kim? – Nefes Nefese İzleyeceğiniz Suç Belgeselleri 

 

November 13: Attack on Paris

belgesel dizi - november 13 attack on paris

Yaşanan trajedilerin hikayelerinin ekrana taşınması için sizce üzerlerinden ne kadar zaman geçmeli? Bu belgesel, 13 Kasım 2015‘te Paris’te 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırılarının 2.5 yıl ardından karşımıza çıkıyor. 3 saatlik ve 3 bölümlük belgesel dizi, o gece yaşanan korku dolu anları, hayatta kalanlar ve olaylara müdahale edenlerle röportajlar ve haber görüntülerini kurgulayarak anlatıyor. Kimi zaman gözyaşları kimi zaman tedirginlikle izleyeceğiniz belgesel, günümüz dünyasında kimin, nerede ve ne zaman karşılaşabileceği hiç belli olmayan terör tehlikesiyle bir yüzleşme niteliğinde.

IMDb Puanı: 8.3/10

 

Shot in the Dark: Life and Death in L.A.

belgesel dizi - shot in the dark

2014’de Jake Gyllenhaal’un başrolünde yer aldığı, Los Angeles sokaklarında geceleri yaşanan suçları takip eden hırslı bir haber muhabirinin yaşadıklarını konu alan Nightcrawler filmini hatırlar mısınız? İşte Shot in the Dark, Los Angeles gecelerinin gerçek Jake Gyllenhaal’larının hikayesini anlatan, sürükleyici ve karanlık bir belgesel dizisi. Gece boyunca polis radyolarını takip eden ve şehrin dört bir yanındaki kaza, soygun ve hatta cinayetleri ilk görüntüleyen ve haber kanallarına ilk satan olmak için rekabet içinde hareket eden üç freelance muhabiri, Howard, Zak ve Scott’ı takip ediyor 8 bölümlük dizi.

IMDb Puanı: 8.1/10

 

The Toys That Made Us

belgesel dizi - the toys that made us

Çocukken en sevdiğiniz oyuncağınız hangisiydi, onu / onları özlediniz mi? Netflix’in kısa bir süre önce ikinci sezonunu yayınladığı dizisi The Toys That Made Us, yalnızca bu soruların uyandırdığı nostalji hissine oynamakla kalmıyor, kapsamlı araştırmalar sonucunda hepimizin aşina olduğu, zamanında elinden düşürmediği o oyuncakların hikayelerini anlatıyor, koleksiyoncularıyla konuşuyor, popüler kültürü nasıl etkilediklerini inceliyor. İlk sezonda Star Wars, He-Man, Barbie ve G.I. Joe oyuncaklarının hikayesini izledikten sonra, bu yeni sezonda Star Trek, Transformers, LEGO ve Hello Kitty oyuncaklarıyla kavuşacağız.

IMDb Puanı: 8.2/10

 

Gündemdeki bir diğer belgesel dizi Wild Wild Country ile ilgili detaylar için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN