Televizyon ve sinema arasındaki sınırların belirsizleşmeye başladığı, film ve dizi izleme alışkanlıklarımızın dönüşüm geçirdiği günümüzde, belgesel türüne olan önyargılar yok oluyor, belgeseller de hızla değişiyor. Belgesel dizi formatı da bu değişimin önemli bir parçası. İşte Netflix’te bulabileceğiniz, hepsi birbirinden sürükleyici, farklı konularda bilgilendirirken sizi şaşkınlığa uğratacak 10 öneri…

Netflix Belgesel Dizileri

Leaving Neverland

HBO’nun olay yaratan belgeseli Leaving Neverland de Netflix’te bulabileceğiniz çarpıcı belgesel yapımlardan. Çocukken Michael Jackson’ın cinsel istismarına uğradığını iddia eden iki adamın hem dünyaca ünlü pop yıldızı hem de kendi aileleriyle ilgili suçlamaları, kan donduran ve şok eden 4 saatlik bir belgesele dönüşüyor. Sadece iki bölümden oluşsa da size çok uzun gelecek belgeselde yaşamlarındaki karanlık dönemlere tanık olacağınız, zamanında 7 ve 10 yaşında olan iki çocuğun yaşadıkları, Michael Jackson adını ve şarkılarını duyduğunuzda hissettiklerinizi kökten değiştirecek güçte.

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 7.1/10

Our Planet

Hayvan belgeselleri dendiğinde akla National Geographic ya da Discovery Channel gelse de, Netflix’tek yeni belgesel diziler arasında yer alan Our Planetbunun değişebileceğinin göstergesi gibi. İlk sezonu 8 bölümden oluşan dizi, doğanın ve hayvanlar aleminin gücünü tüm görkemiyle gözler önüne seriyor. Bir yandan insanlığın doğaya ve hayvanlara ne gibi geri dönüşü olmayan zararlar verdiğini görüp içinizi acıtıyor; bir yandan doğanın her şeye rağmen nasıl hakimiyetini sürdürdüğünü ve ne denli güçlü olduğunu gösteriyor. David Attenborough’un akılda kalıcı başarılı seslendirmesiyle, okyanustların derinliklerinden yağmur ormanlarına bir dünya turuna çıkmak, Çernobil’de yaşanan felaketin ardından doğanın nasıl insanların yerini aldığını görüp şaşkınlığa uğramak ve farklı koşullarda yaşayan yüzlerce hayvan çeşidiyle tanışmak için mutlaka izlemelisiniz.

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 9.4/10 

Abstract: The Art of Design

Abstract: The Art of Design
Abstract: The Art of Design

Sanatla ya da tasarımla ilgilenmek zorunda değilsiniz ama aradığınız ilham bir sneaker tasarımcısının, bir mimarın ya da bir sahne tasarımcısının cümlelerinde olabilir! Netflix belgesel dizileri arasında ilk takıntılarımızdan olan 8 bölümlük Abstract, her bölümünde dünyaca ünlü bir tasarımcıyı ya da sanatçıyı konuk ediyor. Her biri işini tutkuyla yapan bu isimlerin nelerden ilham aldığını, nasıl bir çalışma yöntemi izlediklerini, hedeflerine ve hayallerine nasıl ulaştıklarını gördüğünüzde bunu kendi işinize uygulamak için can atacaksınız. Ve tabii yaratıcılıklarına, ürettikleri işlere hayran kalmadan duramayacaksınız.

Netflix | IMDb Puanı: 8.5/10

İlginizi çekebilir: Mimari Aşıklarına: The World’S Most Extraordinary Homes 

Captive

Captive
Captive

ABD‘de bir hapishane ayaklanması, Somali‘de bir gemiyi kaçıran korsanlar, Yemen‘de El Kaide tarafından kaçırılan yardımseverler… Filipinler, Filistin, Irak, Brezilya, Çeçenistan… Captive, belki de birçoğumuzun en büyük korkularından olan kaçırılma ve rehin alınma olaylarının tarihinden 8 vakayı gözler önüne seriyor, yapılan pazarlıklara yoğunlaşıyor, insan hayatlarının söz konusu olduğu durumlarda politikanın nasıl süreci karmaşıklaştırabildiğini gösteriyor. Yaklaşık birer saatlik her bölümü ayrı bir aksiyon filmi niteliğindeki dizinin en etkileyici yanıysa, her bölümün bizzat kurbanlar tarafından anlatılıyor olması.

Netflix | IMDb Puanı: 7.0/10

Cooked

Cooked
Cooked

Chef’s Table‘ı duymayan, bilmeyen kalmamıştır, o yüzden bu listeye onun yerine Netflix yemek belgeselleri arasında öne çıkan bir başka yapımı ekleyeceğim: Cooked. Yeme-içme yazarı Michael Pollan’ın sunduğu dizinin dört bölümü, ateş, su, hava ve toprak adlarını taşıyor ve bu dört temel elementin mutfaklarımızı nasıl etkilediğini, tarih boyunca kültürlerin en önemli parçalarından biri olan gastronomide ne anlama geldiklerini inceliyor.

Netflix | IMDb Puanı: 8.2/10

The Defiant Ones

The Defiant Ones
The Defiant Ones

Eğer bu yazıyı okurken bir yandan da müzik dinliyorsanız ve müzik belli bir markaya ait kulaklıklardan geçerek beyninize ulaşıyorsa, kendinizi şanslı hissettiğinizi biliyoruz! İşte The Defiant Ones belgeseli, sadece müzik endüstrisine çok şey katmış bir plak şirketinin değil, zamanında Apple’ın 3 milyar dolara satın aldığı Beats Electronics‘in de kurucusu olan müzik efsaneleri Dr. Dre ve Jimmy Iovine‘in yaşamlarına odaklanıyor. U2‘dan Eminem‘e, Nine Inch Nails‘den Tupac‘a birçok isimle karşılaşacağınız, müzik endüstrisinin renkli dünyasını olduğu kadar zorluklarla dolu iç dünyasını da keşfedeceğiniz bu dört bölümlük belgesel dizi, geçtiğimiz aylarda En İyi Müzik Filmi dalında Grammy ödülü kazandı.

Netflix | IMDb Puanı: 8.7/10

theMagger Banner
Advertisement.

İlginizi çekebilir: Sevdiğimiz Şarkıcıların Belgeselleri

Dirty Money

Dirty Money
Dirty Money

Dev kurumsal şirketlerin, hayatlarımızı maddi ve manevi olarak sömürdüğünün hepimiz aşağı yukarı farkındayız. Peki tam olarak nasıl? Dirty Money, dünya ekonomisinin ve iş dünyasının yakın tarihindeki 6 vakayı derinlemesine anlatıyor ve tüketicinin ve farklı gelir seviyesindeki insanların nasıl dev şirketlerce sömürüldüğüne, dolandırıldığına, sistemdeki büyük ölçekli rüşvet ve sahtecilik suçlarına örnekler veriyor. Günlük yaşamımızda iç içe yaşadığımız markaların ve oldukça tanıdık yüzlerin karşınıza çıkması sizi şaşırtacak!

Netflix | IMDb Puanı: 8.2/10 

Evil Genius: The True Story of America’s Most Diabolical Bank Heist

Evil Genius: The True Story of America's Most Diabolical Bank Heist
Evil Genius: The True Story of America’s Most Diabolical Bank Heist

Pennsylvania’da bir banka soygunu, soygun sırasında içeri giren bir pizzacının boynuna bağlı bombanın patlaması sonucu  ölümüyle sonuçlanıyor. Bu garip cümle, ABD tarihinin en gizemli, en karmaşık ve en zekice kurgulanmış banka soygunlarından birini anlatıyor, Evil Genius belgeseli de öyle. Önce pizzacının soygunu planlayan ekipten biri mi, yoksa masum bir rehine mi olduğu araştırılıyor, sonra tüm bu soygunun beyni olan gerçek suçlulara ulaşılıyor, yıllar süren davalar sonucu tam dosya kapanmışken, ortaya yeni tanıklar çıkıp işleri daha da karıştırıyor. Suç belgeselleri ile aranız iyiyse, dört bölümlük bu diziyi bir oturuşta tüketeceksiniz!

Netflix | IMDb Puanı: 7.6/10

November 13: Attack on Paris

November 13: Attack on Paris
November 13: Attack on Paris

Yaşanan trajedilerin hikayelerinin ekrana taşınması için sizce üzerlerinden ne kadar zaman geçmeli? Bu belgesel, 13 Kasım 2015‘te Paris’te 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırılarının 2.5 yıl ardından karşımıza çıkıyor. 3 saatlik ve 3 bölümlük belgesel dizi, o gece yaşanan korku dolu anları, hayatta kalanlar ve olaylara müdahale edenlerle röportajlar ve haber görüntülerini kurgulayarak anlatıyor. Kimi zaman gözyaşları kimi zaman tedirginlikle izleyeceğiniz belgesel, günümüz dünyasında kimin, nerede ve ne zaman karşılaşabileceği hiç belli olmayan terör tehlikesiyle bir yüzleşme niteliğinde.

Netflix | IMDb Puanı: 8.3/10

Shot in the Dark: Life and Death in L.A.

Shot in the Dark: Life and Death in L.A.
Shot in the Dark: Life and Death in L.A.

2014’de Jake Gyllenhaal’un başrolünde yer aldığı, Los Angeles sokaklarında geceleri yaşanan suçları takip eden hırslı bir haber muhabirinin yaşadıklarını konu alan Nightcrawler filmini hatırlar mısınız? İşte Shot in the Dark, Los Angeles gecelerinin gerçek Jake Gyllenhaal’larının hikayesini anlatan, sürükleyici ve karanlık bir belgesel dizi. Gece boyunca polis radyolarını takip eden ve şehrin dört bir yanındaki kaza, soygun ve hatta cinayetleri ilk görüntüleyen ve haber kanallarına ilk satan olmak için rekabet içinde hareket eden üç freelance muhabiri, Howard, Zak ve Scott’ı takip ediyor 8 bölümlük dizi.

Netflix | IMDb Puanı: 8.1/10

The Toys That Made Us

The Toys That Made Us
The Toys That Made Us

Çocukken en sevdiğiniz oyuncağınız hangisiydi, onu / onları özlediniz mi? Netflix’in kısa bir süre önce ikinci sezonunu yayınladığı dizisi The Toys That Made Us, yalnızca bu soruların uyandırdığı nostalji hissine oynamakla kalmıyor, kapsamlı araştırmalar sonucunda hepimizin aşina olduğu, zamanında elinden düşürmediği o oyuncakların hikayelerini anlatıyor, koleksiyoncularıyla konuşuyor, popüler kültürü nasıl etkilediklerini inceliyor. İlk sezonda Star Wars, He-Man, Barbie ve G.I. Joe oyuncaklarının hikayesini izlemiştik; dizinin ikinci sezonunda ise Star Trek, Transformers, LEGO ve Hello Kitty oyuncakları var!

Netflix | IMDb Puanı: 8.2/10

Wild Wild Country

Wild Wild Country
Wild Wild Country

Belgesel diziler arasında 2018’in en çok konuşulanı, tartışmasız Netflix’teki spiritüel belgesel dizi Wild Wild Country oldu. Dizi, Hindistan’da ünlenmiş ve kendine binlerce mürit kazanmış guru Bhagwan Shree Rajneesh’in (Osho) tüm topluluğunu ABD’de satın aldıkları geniş bir arazide kendi ütopya kurallarıyla yönettikleri bir şehre taşımasını konu alıyor. Topluluğun kasaba yerlileriyle ve hatta devletle olan psikolojik ve fiziksel kavgaları, gizemli ve korkutucu yaşam tarzları günden güne tarihe geçecek bir çekişmeye dönüşüyor. Hem Rajneeshpuram topluluğunun provokatif yöneticileri, müritleri ve kasaba yerlileriyle yeni ya da eski röportajlar hem de televizyon haberlerinden görüntülerle, sıradan bir belgesel olarak başlayıp gittikçe şok edici ve ilginç bir hale gelen Wild Wild Country 6 bölüm boyunca kendine bağlamayı başarıyor. 

Netflix | IMDb Puanı: 8.3/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri