Spor sadece sağlıklı bir yaşam için ihtiyacımız olan bir araç değil. Hedefe kitlenme, takım ruhu, rekabet, kararlılık, vücudun sınırlarını zorlama ve yaşama yön verme gibi parçaları nedeniyle spor, sporcuların yaşamı ve spor dünyası birçok ilham verici hikayeye fon oluşturuyor. Bu hikayeleri anlatan spor belgeselleri arasından sizin için en sevdiklerimizi seçtik:

Spor Belgeselleri

The Last Dance | ESPN, 2020

NBA liginden bir basketbol takımının ya da efsaneleşmiş bir basketbolcunun adını sorsak, aklınıza gelen ilk takım ve ilk sporcu kim olurdu? Eğer 90’larda büyüdüyseniz, cevabınızın Chicago Bulls ve Michael Jordan olduğuna eminiz! İşte ESPN’in, Türkiye’de Netflix’te yayınlanan bu belgesel dizisi, bu çok önemli takımın ve efsane oyuncunun hikayesini anlatıyor. 10 bölümlük dizi, Jordan’ın öncülüğünde 90’larda yükselişe geçen takımın, nereden nereye geldiğini adım adım izliyor, bir yandan nostalji yaşatırken bir yandan da izleyenleri basketbola yeniden aşık ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 9.2/10

Athlete A | Bonni Johen & Jon Shenk, 2020

Netflix belgeseli Athlete A, spor dünyasındaki başarılara ve efsaneleşen sporcuların yaşamlarına değil, spor dünyasındaki karanlık bir skandala çeviriyor kamerasını. Maggie Nichols’un da aralarında olduğu birçok Amerikalı jimnastikçi, Indianapolis Star gazetesine, jimnastik dünyasının en tanınmış doktorlarından Larry Nassar’ın sporculara yönelik taciz ve istismarlarını açığa çıkarması için yardımcı oluyorlar. Sinemadan edebiyata, iş dünyasından akademiye yaşamın her alanını sarmış olan sistematik güç istismarına bir de spor dünyası açısından bakın…

https://www.youtube.com/watch?v=JzeP0DKSqdQ

IMDb Puanı: 7.7/10

Diego Maradona | Asif Kapadia, 2019

Daha önce kendi alanlarında efsaneleşmiş iki isme, yarış pilotu Ayrton Senna (Senna, 2010) ve müzisyen Amy Winehouse’a (Amy, 2015) adanmış belgeselleriyle dikkat çeken Asif Kapadia‘nın bu iki işinin en önemli özelliği, hiçbir yeni görüntü çekilmeden, sadece öznesinin geride bıraktığı röportajlar ve onunla ilgili görüntülerden kurgulanarak hazırlanmış olmalarıydı. İşte bu iki kişiye, bu kez futbolun efsanelerinden Diego Maradona ekleniyor. Maradona’nın sahalardaki kariyerinden ve sahaların dışındaki yaşamından çok özel görüntüleri arşivlerden çıkaran belgesel, yayınlanmasından bir süre hayata veda eden Maradona’ya özel bir saygı duruşu niteliğinde…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Free Solo | Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi, 2018

Oscar ödüllü belgeseller arasında yerini alan Free Solo, nefes nefese izlenen bir dağcılık belgeseli. Çıplak ellerle, hiçbir ekipman kullanmadan -yani Free Solo tekniğiyle- dağcılık dünyasının en zorlu kayalarından birine, El Capitan’a tırmanmayı başaran Alex Honnold‘un kararlı macerası, hedefine ulaşma yolunda kendisine, vücüdunun sınırlarına ve doğaya karşı verdiği mücadele, hem kişisel gelişim açısından ilham verici bir hikaye hem de ölüm korkusunun spor aşkına yenik düştüğü bir başarı yolculuğu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

Icarus | Bryan Fogel, 2017

Oscar ödüllü bir diğer belgesel, spor belgeselleri türüne de polisiye ve suç belgeselleri türüne de dahil olma potansiyeline sahip. Özellikle Lance Armstrong’un bisiklet dünyasını sarsan doping skandalının ardından spor dünyasındaki doping meselesini kendi fiziksel sınırlarını zorlayarak incelemek isteyen Bryan Fogel, öncelikle yasal yollarla doping kullanmanın ve spor müsabakalarına katılmanın yollarını araştırıyor ve uyguluyor. Fakat araştırmasının gidişatı onu da belgeseli Icarus‘u da bambaşka bir boyuta sürüklüyor. Tanıştığı Rus bir bilimadamı sayesinde, Rusya’nın olimpiyat oyunlarındaki doping zincirine dair detaylar ortaya çıkıyor ve belgesel politik oyunların başrolde olduğu tehlikeli bir kovalamacaya dönüşüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Team Foxcatcher | Jon Greenhalgh, 2016

2014’te Steve Carell, Channing Tatum ve Mark Ruffalo’nun rol aldığı Foxcatcher‘ın anlattığı şok edici hikayeye dair gerçekleri konu alan bu belgesel, spor dünyasının karanlık yüzüne dair bir vakaya odaklanıyor. Belgesel, multimilyoner John du Pont‘un güreş takıntısının onu ABD’nin olimpik güreşçilerini desteklemek için Team Foxcatcher‘ı kuruşunu ve tüm maddi imkanların sağlandığı bu güreş kampındaki sporcuların nasıl yetiştirildiğini anlatıyor. Özellikle Dave Schultz‘un yaşadıklarına odaklanan belgeselde, sporcunun John du Pont‘la olan dostluğunun nasıl bir felakete sürüklendiğini şaşkınlıkla izleyeceksiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Barça Dreams | Jordi Llompart, 2015

Dünyanın tartışmasız en büyük, en başarılı futbol kulüplerinden biri FC Barcelona. Kulübün başarıya, servete ve üne ulaşmasındaki uzun yolculuğunun tüm adımlarını gözler önüne seren bu futbol belgeseli, Messi, Hernández ve Iniesta gibi ünlü futbolcuların, prestij sahibi antrenör Guardiola‘nın ve daha birçok ünlü simanın katılımıyla hem sporun özüne, hem takım ruhuna, hem spor yöneticiliğine hem de Katalan kültürel mirasına dair birçok değerli anı  ölümsüzleştiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

The Armstrong Lie | Alex Gibney, 2013

İlham verici hikayeler yalnızca başarı hikayeleri olmak zorunda değil. Hatırlarsanız, uzun yıllar bisikletin en başarılı ve en üstün yetenekli sporcusu olarak ünlenen Lance Armstrong‘un tüm kariyerinin bir yalan üzerine kurulu olduğu ortaya çıkmıştı. Doping suçlamaları ve bu suçlamaları defalarca reddedişine rağmen ardından gelen itirafıyla her şey sona ermişti. Ne kadar ünlü ve başarılı olduğu düşünülse, kitleler tarafından hayranlıkla takip edilse de her şeyin sonu bir yalan zinciriyle gelebilliyor. Lance Armstrong’un hikayesi, spor dünyasının karanlık yüzünü ortaya döküyor ve sporcuları doping yalanının neler yapabileceğine dair uyarıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Undefeated | Daniel Lindsay, T.J. Martin, 2011

Manassas Tigers, ABD’de hiçbir ayrıcalığa, fona ya da desteğe sahip olmayan bir Amerikan futbolu takımıyken takımın kaderi bir antrenörün, Bill Courtney‘in fedakarlıkları ve başarısıyla değişiyor. Oscar ödüllü belgesel Undefeated, ligdeki diğer okulların hazırlık yapması için kiralanacak kadar başarısız ve yenilgi garantili olarak görülen bu takımın, nasıl yenilmez ve güçlü bir takıma dönüştüğünü anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Murderball | Henry Alex Rubin, Dana Adam Shapiro, 2005

Murderball, çoğunluğu omuriliğindeki yaralanmaların travmalarıyla mücadele eden sporculardan oluşan ABD rugby takımının 2002’de İsveç’teki özel turnuva ve 2004’teki Atina Paralimpik oyunlarındaki başarılarını ve takım ruhunu konu alıyor. Kendileri başarı üstüne başarı kazandıktan sonra geleceğin takımlarına sporcu yetiştirmek için savaştan yaralı olarak dönmüş genç askerlerle birlikte çalışmaya başlayan bu insanları yakından tanımak hem sizi duygulandıracak hem de size ilham verecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Touching the Void | Kevin Macdonald, 2003

Dağcılık muhtemelen var olan en tehlikeli sporlardan biri. Adrenalinin ve macera tutkusunun peşinden giderek neredeyse her tırmanışta ölüme meydan okuyan dağcıların hikayeleri de spor belgeselleri söz konusu olduğunda sıkça irdeleniyor. Touching the Void, 1980’lerdeki akılalmaz bir tırmanışı konu alıyor: Peru’daki Siula Grande zirvesine tehlikeli bir tırmanış yapan ve zirveye ulaşmayı başaran iki dağcı Joe ve Simon, ne yazık ki iniş yolunda bir kaza geçiriyorlar ve Joe’nun bacağı kırılıyor. Simon onu bağladığı bir halatla adım adım sürüklerken ve güvenli bir şekilde aşağı indirmeye çalışırken daha da kötüsü oluyor ve Joe bağlı olduğu halatı keserek Simon’ın hayatını kurtarmak için kendini feda ediyor. Öldüğü düşünülse de Joe hayatta kalıyor. Ve bu belgesel onun tek başına kampa geri dönmeyi nasıl başardığı anlatıyor!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

When We Were Kings | Leon Gast, 1996

Muhammad Ali spor tarihinin en ikonik figürlerinden biri, dünyanın belki de gelmiş geçmiş en iyi boksörlerinden. Fakat bir zamanlar onun da adı duyulmamış, her şeye yeni başlayan ve kendini kanıtlama arzusuyla yanıp tutuşan genç bir sporcu olduğunu unutmamak gerek. When We Were Kings, Muhammad Ali’nin 1974’te Zaire’de çıktığı unutulmaz boks maçını konu alıyor. Şampiyon George Foreman ve küçümsediği rakibi Ali, spor tarihini değiştirecek bu maçta karşı karşıya geliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Hoop Dreams | Steve James, 1994

Profesyonel sporcu olmak kolay olmadığı gibi, profesyonel bir sporcu olmaya giden yol da oldukça zorlu. Hoop Dreams, lise çağındaki iki Chicagolu siyahi basketbolcu genci izliyor. Her ikisi de NBA’de forma giyme hayalleri kuruyor; bunun için spor bursuyla üniversiteyi kazanma hedeflerini tutturmaları, bunun için de liselerarası ligde üstün başarı göstermeleri gerekiyor. Ekonomik, toplumsal ve politik sıkıntıların yanı sıra sakatlıklar ve rekabet de peşlerini bırakmayan Arthur ve William’ın hikayesi tam anlamıyla ilham verici.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Spor Filmleri