Kimi zaman dostluğun, kimi zaman rekabetin ön plana çıktığı spor dünyası, ilham verici hikayeleri ile her yıl sinemaya da defalarca konu oluyor. Sporun farklı dallarını merkezine alan spor filminlerini bu listeyle bir araya getirmek istedik.

I, Tonya
I, Tonya | wall.alphacoders

İşte, futboldan basketbola, tenisten boksa farklı sporlarıı konu alan, farklı sporculara odaklanan spor filmleri!

En İyi Spor Filmleri

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu | Halter | 2019, Özer Feyzioğlu

youtube play youtube play

Türk spor tarihinin en önemli başarılarından birine imza atan, en genç halter şampiyonalarından biri olan ve 3 defa üst üste Olimpiyat kazanan ilk Türk halterci Naim Süleymanoğlu’nun yaşamının anlatıldığı film: Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu. Yönetmen koltuğunda Özer Feyzioğlu, başrollerinde Hayat Van Eck ve Yetkin Dikinciler ola filmi izlerken yer yer duygulanabilir yer yer gururlanabilirsiniz. 

IMDb Puanı: 8.8/10

Ford v Ferrari | Araba Yarışı | 2019, James Mangold

youtube play youtube play

Başrollerini Christian Bale ve Matt Damon’un paylaştığı yarı biyografik film Ford v Ferrari / Asfaltın Kralları, otomobil üreticilerinden Ford ve Ferrari’nin yıllar süren amansız mücadelesini anlatıyor. ABD’li otomobil tasarımcısı Carroll Shelby ve başına buyruk otomobil sürücüsü Ken Miles’ın başarıya ulaşmak için verdikleri mücadeleyi soluksuz izleyeceğiniz bir film. Yarış pistlerine ve 1960’lara hızlı bir yolculuk yapmak isterseniz mutlaka izlemenizi öneririz.

IMDb Puanı: 8.3/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Asfaltın Kralları

I, Tonya | Buz Pateni | 2017, Craig Gillespie

youtube play youtube play

Margot Robbie’nin başrolünde olduğu bir biyografi filmi olan I, Tonya, hırslı ve rekabetçi Tonya Harding’in spor kariyeriyle birlikte özel hayatıyla ilgili buhranını da ele alıyor. Craig Gillespie’nin yönetmenliğini yaptığı film, dramatik olayları barındırmasına rağmen anlatımda dramatik olmadığı için ilgi çekici hale geliyor. Biraz belgeseli andıran, ama daha çok biyografik bir dram olarak adlandırılan I, Tonya’yı mutlaka izlemelisiniz!

IMDb Puanı: 7.5/10

Senna | Formula 1 | 2010, Asif Kapadia

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10

Senna, Brezilyalı araba yarışçısı Ayrton Senna’nın hayat hikayesini, kariyerini ve bu yoldaki yolculuğunu anlatan bir biyografik film. Asif Kapadia’nın yönettiği film BAFTA En İyi Belgesel Ödülü, BAFTA En İyi Kurgu Ödülü gibi birbirinden özel ödüller kazanarak da sinema tarihinin önemli filmleri arasındaki yerini aldı. Mükemmel bir yarışçının mükemmel filmi demek yanlış olmaz.

İlginizi çekebilir: Eralp Alper’den Senna Belgeseli

The Armstrong Lie | Bisiklet | 2013, Alex Gibney

youtube play youtube play

Bir zamanlar bisiklet sporunun efsanesi olarak kabul edilen Lance Armstrong hakkındaki gerçekler ortaya çıktığında, tüm efsaneliği ve tüm başarıları elinden alınmak zorunda kalmıştı. Yalnızca bisiklet sporunda değil, tüm sporlarda büyük önem taşıyan dürüstlük ve spor etiği kavramlarının önemini vurgulayan bu belgesel Lance Armstrong’un kariyerinin çöküşüne odaklanıyor. Dopinge başvurmanın bir sporcuyu ne hale getirebileceğini anlatan bu belgeseli tüm sporcular izlemeli.

IMDb Puanı: 7.3/10

Rush | Formula 1 | 2013, Ron Howard

youtube play youtube play

İnsan bedeni ve mühendislik zekasını birleştiren Formula 1 sporu, uzun yıllardır sporun içinde yer alan pilotlar kadar izleyicilerini de heyecanlandırıyor. Formula 1′in altın çağının yaşandığı 1970′lerde iki yıldızın, James Hunt ve Niki Lauda’nın rekabetine odaklanan “Rush”, 2013′ün en iyi filmlerindendi. Chris Hemsworth ve Daniel Brühl’ün canlandırdığı zıt karakterli iki pilotun kimi zaman tehlikeli olan bu rekabetinin hikayesi, biyografiler ve dönem filmlerindeki başarılarıyla tanıdığımız yönetmen Ron Howard ve senarist Peter Morgan’ın işbirliğinin bir ürünüydü.

IMDb Puanı: 8.1/10

Moneyball | Beyzbol | 2011, Bennett Miller

youtube play youtube play

Sporun, olduğu birçok şeyin yanında biraz da istatistik olduğunu gösteren “Moneyball”, Amerikan beyzbol liginin bütçesi kısıtlı takımlarından Oakland A’in başarı hikayesini gözler önüne seriyordu. Brad Pitt’in canlandırdığı, takımın genel müdürü Billy Beane, geleneksel yöntemleri bir kenara bırakarak; bir bilgisayar yazılımı ve bir istatistik uzmanıyla kuruyordu takımını. Gerçek bir spor hikayesini anlatan “Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game” kitabı, senaristler Aaron Sorkin ve Steven Zaillian’ın elinden zeki bir filme dönüşüyordu.

IMDb Puanı: 7.6/10

The Fighter | Boks | 2010, David O. Russell

youtube play youtube play

Son yıllarda “Silver Linings Playbook” ve “American Hustle” filmleriyle Hollywood’un fazla sevilen yönetmenleri arasına giren David O. Russell, en önemli çıkışını 2010′da bir boks filmiyle yapmıştı. “The Fighter”, “Irish” Micky Ward’ın boks kariyerinin yükselişine odaklanıyordu. 80′li yıllarda, kendisi de eski bir boksör olan ağabeyinin yardımıyla ringlerde parlamaya çalışan Micky Ward’un bu yolda tek başa çıkması gereken rakipleri değil, bir de gözünü hırs bürümüş annesiydi.Mark Wahlberg, Christian Bale, Melissa Leo ve Amy Adams’ın dikkat çekici performanslarıyla son yıllarda birçok örneğini izlediğimiz boks filmleri arasında önemli bir yere sahip “The Fighter”…

IMDb Puanı: 7.8/10

Looking for Eric | Futbol | 2009, Ken Loach

youtube play youtube play

Futbol sevgisinin yaşam koçluğuna dönüştüğü, kendinizi iyi hissettirecek bir hikaye… Futbol fanatiği postacı Eric Bishop, hayatı başa çıkılamaz sorunlar ve güçlüklerle sarılıp en çaresiz hissettiği anda karşısında Aladdin’in cini gibi beliren, hayranı olduğu Fransız futbolcu Eric Cantona ile karşılaşır. Cantona’nın tavsiyeleri ve felsefi yaklaşımından yardım alan Eric’in hikayesini anlatan filmde, İrlandalı ünlü yönetmen Ken Loach’un imzası var.

IMDb Puanı: 7.2/10

Invictus | Rugby | 2009, Clint Eastwood

youtube play youtube play

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz büyük lider Nelson Mandela’nın hayatındaki kısa bir döneme odaklanan “Invictus”, 1995 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenen Rugby Dünya Kupası’na götürmüştü bizleri. Halkını kenetlemek için sporu kullanan, başkan koltuğundaki Mandela’nın vizyonuna ve sporun birleştirici gücüne tanık olduğumuz filmde ünlü lideri Morgan Freeman canlandırmıştı. Filmde aynı zamanda Güney Afrika rugby milli takımının kaptanı Francois Pienaar rolünde Matt Damon’ı izlemiştik.

IMDb Puanı: 7.3/10

The Blind Side | Amerikan Futbolu | 2009, John Lee Hancock

youtube play youtube play

Dokunaklı hikayesiyle ABD’de o yılın en çok izlenen filmlerinden biri haline gelen ve Sandra Bullock’a neredeyse ilk dramatik rolüyle Oscar kazandıran “The Blind Side”, evsiz bir gencin Amerikan futbolunun yıldız oyuncularından birine dönüşme hikayesini anlatıyordu. Michael Oher’ı sokaktan alan Leigh Anne Tuohy, ona yaşayacak bir ev, destek olacak bir aile ve okuluna, sporuna devam edebilmesi için imkan veriyordu.

IMDb Puanı: 7.6/10

The Wrestler | Amerikan Güreşi | 2008, Darren Aronofsky

youtube play youtube play

Yaşlanan ve sağlık sorunları nedeniyle artık emekli olması gerektiğinin farkına varan profesyonel güreşçi Randy “The Ram” Robinson’un emekli yaşamının ayak uydurmaya çalışmasını anlatıyordu “The Wrestler”. Bu sürede bir süpermarkette çalışan, yıllar önce terk ettiği kızı ile bağ kurmaya çalışan ve bir striptizciyle ilişki kurmaya çalışan ve hayatının geri kalanında nasıl bir insan olacağını sorgulayan “The Ram”in hikayesinde ünlü yönetmen Darren Aronofsky’nin imzası vardı. Başroldeki Mickey Rourke, yıllar sonra, bu filmdeki rolüyle yeniden yükselişe geçmişti.

IMDb Puanı: 7.9/10

Wimbledon | Tenis | 2004, Richard Loncraine

youtube play youtube play

Romantizme yer verdiği kadar tenise de veren bir romantik komedi… Profesyonel bir tenisçi olmasının yanı sıra dünya 11.si olan Peter Colt, son zamanlarda performansını yitirmeye başlamış, 119. sıraya kadar gerilemiştir. Film, tenisin en büyük mücadelesi, Wimbledon öncesi yükselen bir kadın tenisçi ile tanışan Colt, onun yardımıyla eski günlerine geri dönebilecek mi diye soruyordu. Filmde iki tenisçiyi Paul Bettany ve Kirsten Dunst canlandırıyordu.

IMDb Puanı: 6.3/10

Space Jam | Basketbol | 1996, Joe Pytka

youtube play youtube play

90′larda çocuk ya da genç olan herkesin heyecan ve ilgiyle izlediğim “Space Jam”, dönemin efsanevi basketbol oyuncusu Michael Jordan’ı Bugs Bunny ve diğer Looney Toons karakterleriyle aynı takımda buluşturuyordu. Uzaylılar tarafından esir alınan sevimli kahramanların kaderi, Michael Jordan’ın yardım ettiği takımlarının kazanmasına bağlıydı.

IMDb Puanı: 6.4/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri