Richard K. Morgan’ın aynı isimli kitabından uyarlanan 10 bölümlük Netflix yenisi Altered Carbon, 2 Şubat 2018 itibarıyla yayınlandı. Fütüristik türüne sevdalı olanların çoktandır beklediği, inceden Blade Runner tadı veren yapım, özellikle aksiyon sahneleriyle izleyicisini memnun edecek gibi; tabii eleştireni de yok değil…

altered-carbon-date
Alternatif Gelecek: Netflix’ten Altered Carbon

2 Şubat itibarıyla 10 bölümü tekmili birden önümüze düşen Altered Carbon her ne kadar bazı açılardan eksik bulunup eleştirilse de bir çırpıda kendini izleten yapımlardan. Sonuçta hepimiz Hollywood’un aksiyon dolu yapımlarıyla büyüdük, Altered Carbon da bu aksiyon ihtiyacını bir hayli karşılıyor, üstelik fütüristik kurgusuyla bir adım da öne geçiyor.

Screen Shot 2018-02-04 at 14.31.40
Alternatif Gelecek: Netflix’ten Altered Carbon

İnsan belleğinin omurgaların arasına yerleştirilen bir çipte yedeklendiğini ve beden ölse bile çipin başka bedenlere aktarılmasıyla hayatınızın devam ettiğini düşünün. Tabii ki hangi bedene sahip olacağınız veya var olan teknolojiden ne ölçüde faydalanacağınız tamamen gelir seviyenizle doğru orantılı. Dizi, “meth” olarak tabir edilen varlıklı Laurens Bancroft’un kendi cinayetini çözmesi için “elçi” Takeshi Kovacs’a bir beden satın alıp hayata döndürmesiyle başlıyor. Bütün dizi bunun üzerinde dönmüyor tabii ki; aşk, cinayet, aksiyon, intikam, saplantı, uyuşturucu, ne ararsanız var. Hatta bazı sahnelerdeki etik incelemeler sadece gelecekten değil günümüzden de bir şeyler fısıldıyor insanın kulağına ve dizinin esas hikayesini unutturuyor.

subat 2018 – altered carbon
Alternatif Gelecek: Netflix’ten Altered Carbon

Dizinin başrolünde Takeshi Kovacs karakterinde House of Cards‘tan aşina olduğumuz İsveçli oyuncu Joel Kinnaman var. Tabii bu karakterin bedenlerinden biri, diğeri de Will Yun Lee tarafından canlandırılıyor. Laurens Bancroft rolünde ise Rome‘un Mark Antony’si, İngiliz beyefendisi James Purefoy. Ama benim için dizin en sevileninin Chris Conner tarafından canlandırılan yapay zeka karakteri Poe olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Screen Shot 2018-02-04 at 14.30.58
Alternatif Gelecek: Netflix’ten Altered Carbon

Bilimkurguyu seven, üzerine bir tutam aksiyon da fena olmaz diyenlerin binge-watching yapabileceği bir dizi Altered Carbon.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

Dizinin uyarlandığı kitabı merak ediyor musunuz? Sakura Chan’den “Cyberpunk-Noir: Değiştirilmiş Karbon/Altered Carbon” yazısına göz atın.

Daha fazla dizi önerisi için ise Kış Günlerinde Bağımlısı Olacağınız 10 Yeni Dizi  ya da  Yeni Dizi Arayanlara Öneriler yazılarımıza göz atabilirsiniz.