Fantastik macera filmi The BFG (Big Friendly Giant), bugün vizyonda! Bunu fırsat bilerek, usta yönetmen Steven Spielberg’ün 2000’li yıllardaki filmlerini hatırlamak istedik.

bfg 2

Geçtiğimiz yıl son filmi Bridge of Spies 6 dalda Oscar adayı olan usta yönetmen Steven Spielberg, hız kesmeden yeni bir filmle karşımıza çıkıyor bu yaz. The BFG ya da Big Friendly Giant, Sophie adındaki küçük bir kızın filme adını veren devle karşılaşmasını ve dostluğunu konu alıyor. Türdaşlarının aksine küçük çocukları yemekten hoşlanmayan The BFG’yi, Bridge of Spies’ın Oscar ödüllü oyuncusu Mark Rylance oynarken, filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Rebecca Hall, Bill Hader, Jemaine Clement ve Rafe Spall gibi isimler de bulunuyor.

bfg

Son filmiyle ağır dramlardan uzaklaşıp fantastik bir dünyaya yolculuk yapan usta yönetmen Steven Spielberg’ün 2000’li yıllardaki 10 filmini hatırlamak istedik:

***

En İyi Steven Spielberg Filmleri

Artificial Intelligence: A.I. | 2001

80’ler ve 90’lar boyunca başta bilimkurgu ve epik drama olmak üzere birçok türde gösterişli, büyük ve başarılı prodüksiyonlara imza atan Steven Spielberg’ün 2000’li yıllardaki ilk filmi yapay zeka ile şekillenen bir gelecekte geçiyordu. Artificial Intelligence AI, yapay zekanın oldukça ilerlediği bir gelecekte, robotların duyguları olup olmayacağını tartışan duygusal bir hikaye anlatıyordu. Filmin dikkat çekici robotları David ve Gigolo Joe’yu Haley Joel Osment ve Jude Law canlandırıyordu.

Minority Report | 2002

2000’lere bir bilimkurgu ile adım atan Steven Spielberg, yola bu türle devam etmişti. Philip K. Dick’in kısa hikayesinden uyarlanan (hatta geçtiğimiz sezonlarda bir televizyon dizisi olarak da karşımıza çıkan) Minority Report, geleceği gören kahinlerle işbirliği yapan polisin, suçluların suç işlemeden tutuklandığı bir sistem geliştirdiği bir gelecekte geçiyordu. Cinayet masasında görevli bir polisin kendisinin suçlu olarak belirlenmesi sonucu başlayan kovalamacada başrollerde Tom Cruise, Colin Farrell ve Samantha Morton yer alıyordu.

Catch Me If You Can | 2002

Steven Spielberg sinemasının en hareketli filmlerinden biri olan, gerçek bir hikayeden uyarlanan hırsız-polis kovalamacası Catch Me If You Can’de başrolleri Tom Hanks ve Leonardo DiCaprio paylaşıyordu. Henüz on dokuz yaşında bile değilken milyonlarca dolarlık dolandırıcılık ve düzenbazlık yapan Frank Abagnale Jr., akılalmaz hikayesi boyunca herkesi pilot, doktor veya savcı olduğuna inandırıyordu.

The Terminal | 2004

Doğu Avrupalı bir göçmenin, ülkesindeki karışıklıklar nedeniyle JFK havalimanında mahsur kalışını konu alan filmde zavallı Victor Novarski olarak Tom Hanks’i izlemiştik. Cebindeki parasını tükettikten ve el bagajındaki eşyaları dışında sahip olduğu hiçbir şey olmayan bu adam havalimanı çalışanları ile sıcak ilişkiler kuruyor, hatta aşkı buluyordu.

Munich | 2005

Kara Eylül olarak bilinen Filistinli örgütün 1972’de Münih Olimpiyatları’nı kana bulayan, 11 İsrailli sporcuyu rehin alıp katletmesinin ardından Mossad’ın sorumluları öldürmek için harekete geçmesini anlatan Munich, Steven Spielberg’e En İyi Yönetmen dalındaki altıncı Oscar adaylığını getirmişti. Görevlendirilen ekibin lideri Avner’i Eric Bana canlandırıyor, ona Daniel Craig, Geoffrey Rush, Mathieu Kassovitz ve Ayelet Zurer gibi oyuncular eşlik ediyordu.

War of the Worlds | 2005

Spielberg’ün 2005 yılında imza attığı iki yapımdan diğeri ise büyük bütçeli bir bilimurgu filmi olmuştu. Gerilimi ve gizemi yüksek dozda tutan bir uzaylı istilası filmi olan War of the Worlds, H.G. Wells’in romanından uyarlanmıştı. Başarılı efektlerle yerlebir olan şehirler ve bol aksiyon vadeden filmde başrolleri Tom Cruise ve genç oyuncu Dakota Fanning paylaşıyordu.

War Horse | 2011

2008’deki başarısız bir Indiana Jones devam filmi dışında uzun süre yönetmen koltuğuna oturmayan Steven Spielberg, 2011’de iki filmle birden en sevdiğimiz görevine geri dönmüştü. Sinema tarihinin en önemli ve en beğenilen II. Dünya Savaşı filmlerinden Schindler’s List’in usta yönetmeni, bu kez bir I. Dünya Savaşı filmiyle karşımızdaydı. Çok sevdiği evcil atının orduya tahsis edilmesinin ardından orduya katılmaya karar veren Albert’ın öyküsünü ve atıyla olan derinden ilişkisini konu alan filmde başrolde Jeremy Irvine’i izlemiştik.

The Adventures of Tintin | 2011

Spielberg’ün 2011’deki iki filminden diğeri ise Peter Jackson ile birlikte yapımcılığını üstlendiği bir animasyondu: The Adventures of Tintin, dünyaca ünlü Belçikalı çizgi roman kahramanı Tenten’in “Tek Boynuzun Esrarı”, “Kızıl Korsanın Hazinesi” ve “Altın Kıskaçlı Yengeç” başlıklı maceralarından uyarlanmıştı. Filmin seslendirme kadrosunda Jamie Bell, Daniel Craig ve Andy Serkis gibi isimler dikkat çekiyordu.

Lincoln | 2012

ABD tarihinin en önemli başkanlarından birinin en zorlu yıllarına odaklanan bu üç saatlik Spielberg epiği, 2012′nin en önemli yapımlarından biriydi. İç Savaş devam ederken, köleliği kaldırmaya çalışan Lincoln’ün politikacılar, halk ve ailesi ile olan ilişkilerinin anlatıldığı filmde Daniel Day-Lewis, Sally Field, Tommy Lee Jones, David Strathairn, James Spader, Joseph Gordon-Levitt, Hal Holbrrok gibi ünlü oyuncularla dolu bir kadro göz kamaştırıyordu.

Bridge of Spies | 2015

Geçtiğimiz yılın ödül sezonunun iddialı yapımları arasında yer alan Bridge of Spies, Steven Spielberg ve Coen Biraderler’in işbirliği olarak dikkat çekmişti. Senaryosunda Ethan ve Joel Coen’in de imzası bulunan film, Soğuk Savaş yıllarındaki bir ajan krizini çözüme kavuşturan avukat James B. Donovan’ın ABD, Sovyetler Birliği ve Doğu Almanya arasındaki müzakerelerine odaklanıyordu. Film ünlü tiyatro oyuncusu Mark Rylance’a yardımcı rolüyle bir Oscar kazandırmış, başrolde ise bize sevilen oyuncu Tom Hanks’i izleme fırsatı sunmuştu.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN