3 Oscar ödüllü yönetmen ve yapımcı Steven Spielberg, Hollywood’un görkemli işlerinin, sinemanın hayal gücü ile olan dansının ve sınırsız olanakların vücut bulmuş hali gibi adeta. 1946 doğumlu Spielberg 1960’lardan itibaren Jaws, Close Encounters of the Third Kind, Raiders of the Lost Ark, E.T., Jurassic Park, Schindler’s List ve Saving Private Ryan gibi bilim kurgudan aksiyona, biyografik filmlerden savaş dramalarına kadar birçok türde başyapıtlara imza attı, sinema tarihine önemli izler bıraktı. Bugünlerde yönetmen kimliğiyle, unutulmaz müzikal West Side Story’nin yeniden çevriminin çekimlerini ve yeni bir Indiana Jones filmi için hazırlıklarını sürdüren Spielberg, önümüzdeki yıllarda aynı zamanda başta ortaklarından olduğu Dreamworks stüdyoları aracılığıyla birçok heyecan verici filmin yapımcı koltuğunda oturacak. Gelin, çok sevdiğimiz bu yönetmenin 2000’li yıllardaki filmlerini hatırlayalım.

Yaratıcılık Fabrikası: 2000'ler ve Steven Spielberg Sineması
Yaratıcılık Fabrikası: 2000’ler ve Steven Spielberg Sineması

En İyi Steven Spielberg Filmleri

Ready Player One | 2018

Steven Spielberg‘ün aynı zamanda hem nostaljik hem de modern olmayı başarabilen ve sinema tarihi ile popüler kültür tarihinin birçok öğesine saygı duruşunda bulunan bilim kurgu filmi Ready Player One, 2045 yılında geçiyor. Yaşaması birçok açıdan zorlaşmış gerçek dünyadan bir kaçış niteliğindeki sanal gerçeklik ortamı ve oyunu OASIS’in yaratıcısı, ölümünün ardından tüm mirasını ve OASIS’in kontrolünü OASIS’in içine sakladığı bir easter egg‘e ulaşan kullanıcıya vaat ediyor. Genç oyuncular, Parzival rumuzlu Wade ve Art3mis rumuzlu Samantha nefes kesen bu macerada mirasın peşine düşüyor, onları Tye Sheridan ve Olivia Cooke canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

The Post | 2017

Gerçek olaylardan uyarlanan ve başrollerde Meryl Streep ve Tom Hanks‘i izlediğimiz film, Vietnam Savaşı yıllarında ABD tarihini değiştiren Pentagon Belgeleri’ni yayınlayan Washington Post gazetesinin cesur ekibine odaklanıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Bridge of Spies | 2015

Bridge of Spies, Steven Spielberg ve Coen Kardeşler‘in işbirliği olarak dikkat çekiyor. Senaryosunda Ethan ve Joel Coen’in de imzası bulunan film, Soğuk Savaş yıllarındaki bir ajan krizini çözüme kavuşturan avukat James B. Donovan’ın ABD, Sovyetler Birliği ve Doğu Almanya arasındaki müzakerelerine odaklanıyor. Film ünlü tiyatro oyuncusu Mark Rylance’a yardımcı rolüyle bir Oscar kazandırmış, başrolde ise bize sevilen oyuncu Tom Hanks’i izleme fırsatı sunmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Lincoln | 2012

ABD tarihinin en önemli başkanlarından birinin en zorlu yıllarına odaklanan bu üç saatlik Spielberg epiği, 2012′nin en önemli yapımlarından biri. İç Savaş devam ederken, köleliği kaldırmaya çalışan Lincoln’ün politikacılar, halk ve ailesi ile olan ilişkilerinin anlatıldığı filmde Daniel Day-Lewis, Sally Field, Tommy Lee Jones, David Strathairn, James Spader, Joseph Gordon-Levitt, Hal Holbrook gibi ünlü oyuncularla dolu bir kadro göz kamaştırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

War Horse | 2011

2008’deki başarısız bir Indiana Jones devam filmi dışında uzun süre yönetmen koltuğuna oturmayan Steven Spielberg, 2011’de iki filmle birden en sevdiğimiz görevine geri dönmüştü. Sinema tarihinin en önemli ve en beğenilen Yahudi soykırımı filmlerinden Schindler’s List’in usta yönetmeni, bu kez bir I. Dünya Savaşı filmiyle karşımızda. Çok sevdiği evcil atının orduya tahsis edilmesinin ardından orduya katılmaya karar veren Albert’ın öyküsünü ve atıyla olan derinden ilişkisini konu alan filmde başrolde Jeremy Irvine’i izliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

The Adventures of Tintin | 2011

Spielberg’ün 2011’deki iki filminden diğeri ise Peter Jackson ile birlikte yapımcılığını üstlendiği bir animasyon: The Adventures of Tintin, dünyaca ünlü Belçikalı çizgi roman kahramanı Tenten’in “Tek Boynuzun Esrarı”, “Kızıl Korsanın Hazinesi” ve “Altın Kıskaçlı Yengeç” başlıklı maceralarının bir uyarlaması. Filmin seslendirme kadrosunda Jamie Bell, Daniel Craig ve Andy Serkis gibi isimler dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Munich | 2005

Kara Eylül olarak bilinen, Filistinli örgütün 1972’de Münih Olimpiyatları’nı kana bulayan, 11 İsrailli sporcuyu rehin alıp katletmesinin ardından Mossad’ın sorumluları öldürmek için harekete geçmesini anlatan Munich, Steven Spielberg’e En İyi Yönetmen dalındaki altıncı Oscar adaylığını getiren film. Görevlendirilen ekibin lideri Avner’i Eric Bana canlandırıyor, ona Daniel Craig, Geoffrey Rush, Mathieu Kassovitz ve Ayelet Zurer gibi oyuncular eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

War of the Worlds | 2005

Spielberg’ün 2005 yılında imza attığı iki yapımdan diğeri ise büyük bütçeli bir bilim kurgu filmleri arasında… Gerilimi ve gizemi yüksek dozda tutan bir uzaylı istilası filmi olan War of the Worlds, H.G. Wells’in romanından uyarlanmıştı. Başarılı efektlerle yerlebir olan şehirler ve bol aksiyon vadeden filmde başrolleri Tom Cruise ve genç oyuncu Dakota Fanning paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

The Terminal | 2004

Doğu Avrupalı bir göçmenin, ülkesindeki karışıklıklar nedeniyle JFK havalimanında mahsur kalışını konu alan filmde zavallı Victor Novarski olarak Tom Hanks’i izliyoruz. Cebindeki parasını tükettikten ve el bagajındaki eşyaları dışında sahip olduğu hiçbir şey olmayan bu adam havalimanı çalışanları ile sıcak ilişkiler kuruyor, hatta aşkı buluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Minority Report | 2002

Philip K. Dick’in kısa hikayesinden uyarlanan (hatta geçtiğimiz sezonlarda bir televizyon dizisi olarak da karşımıza çıkan) Minority Report, geleceği gören kahinlerle işbirliği yapan polisin, suçluların suç işlemeden tutuklandığı bir sistem geliştirdiği bir gelecekte geçiyor. Cinayet masasında görevli bir polisin kendisinin suçlu olarak belirlenmesi sonucu başlayan kovalamacada başrollerde Tom Cruise, Colin Farrell ve Samantha Morton yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Catch Me If You Can | 2002

Steven Spielberg sinemasının en hareketli filmlerinden biri olan, gerçek bir hikayeden uyarlanan hırsız-polis kovalamacası Catch Me If You Can’de başrolleri Tom Hanks ve Leonardo DiCaprio paylaşıyor. Henüz on dokuz yaşında bile değilken milyonlarca dolarlık dolandırıcılık ve düzenbazlık yapan Frank Abagnale Jr., akılalmaz hikayesi boyunca herkesi pilot, doktor veya savcı olduğuna inandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10, Top 250: #193

Artificial Intelligence: A.I. | 2001

80’ler ve 90’lar boyunca başta bilimkurgu ve epik drama olmak üzere birçok türde gösterişli, büyük ve başarılı prodüksiyonlara imza atan Steven Spielberg’ün 2000’li yıllardaki ilk filmi yapay zeka ile şekillenen bir gelecekte geçiyor. Artificial Intelligence AI, yapay zekanın oldukça ilerlediği bir gelecekte, robotların duyguları olup olmayacağını tartışan duygusal bir hikaye anlatıyor. Filmin dikkat çekici robotları David ve Gigolo Joe’yu Haley Joel Osment ve Jude Law canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri