Dünyanın birçok yerinde, Yom HaShoah ya da Holocaust Remembrance Day nedeniyle, İbrani takvimine göre Nisan ayının 27. günü ve arkasından takip eden hafta boyunca 6 milyon insanın 2. Dünya Savaşı sırasındaki soykırımının, Holocaust’un kurbanları anılıyor. Ben de sinemanın yakın tarihinden, dünyanın farklı köşelerinden 2. Dünya Savaşı sırasındaki Yahudi soykırımı filmleri arasından öne çıkanları bir araya getirmek istedik.

The Pianist
The Pianist

1990’lardan Yahudi Soykırımı Filmleri

Schindler’s List  | 1993, Steven Spielberg, ABD

Holocaust sırasında yaklaşık 1100 insanın hayatını kurtaran Oskar Schindler’in gerçek hikayesine dayanan “Schindler’in Listesi”, İkinci Dünya Savaşı filmleri arasında değil, gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında üst sıralarda yer alan bir yapım. Hollywood sinemasının usta yönetmeni Steven Spielberg’ün siyah-beyaz olarak çektiği 195 dakikalık bu muhteşem filmi mutlaka bir kez daha izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.9/10, Top250: #6

İlginizi çekebilir: Mert Tanöz’den “Schindler’s List” incelemesi…

Bent | 1997, Sean Mathias, İngiltere

Ülkemizde D22 tarafından sahnelen “Bent” adlı tiyatro oyunu, 1997′de başrollerde Clive Owen ve Lothaire Bluteau yer aldığı bir filmle beyazperdeye taşınmıştı. Eşcinselliğini inkar eden ve bu nedenle eşcinsel olduğu için yollandığı Nazi kampında pembe bant yerine sarı bantla dolaşan Max’in hikayesi, kamptaki bir erkeğe aşık olmasıyla şekilleniyor. Filmde Ian McKellen ve Mick Jagger da rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

İlginizi çekebilir: Bent’in D22 tarafından gerçekleştirilen tiyatro uyarlamasında rol alan Berkay Ateş ile Algodón’un söyleşisi

La vita è bella / Life Is Beautiful | 1998, Roberto Benigni, İtalya

Savaş sırasında İtalya’da geçen film, Yahudi bir kitapçı olan Guido’nun İtalya sokaklarından Nazi kamplarına uzanan hikayesini anlatıyor. Hayat dolu, esprili, komik bir adam olan Guido, eşi Dora’yı bu özellikleri sayesinde tavlamış, oğluyla ilişkisini de bu temellere dayandırmıştır. Ailecek bir Nazi kampına yollandıklarında oğlunu gerçeklerden uzaklaştırmanın yolu da hayal dünyasından ve mizahtan geçmektedir. Roberto Benigni’nin yazdığı, yönettiği ve başrol oynadığı bu dokunaklı Yahudi soykırımı filminde ona Nicoletta Braschi eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10, Top250: #25

Train de vie / Train of Life | 1998, Radu Miahileanu, Fransa

Holocaust’a mizahi bir bakış açısıyla yaklaşan bu film, savaş sırasında Orta Avrupa’daki bir Yahudi köyünün Nazi ordusunu aldatmak için kendileri kullandıkları bir transfer treni ile Rusya sınırına doğru yola çıkmalarını anlatıyor. Giydikleri Nazi üniformaları yüzünden sıkıntı yaşayanlar, Rusya snırına yaklaştıkça komünizme sempati duymaya başlayanlar ve kurtuluş hayalleri…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

2000’lerden Yahudi Soykırımı Filmleri

The Pianist | 2002, Roman Polanski, Fransa

Polonyalı-Yahudi piyanist Wladyslaw Szpilman’ın hikayesini anlatan film, Adrien Brody’i yıldız bir oyuncuya dönüştüren bir Roman Polanski başyapıtı… 2. Dünya Savaşı sırasında boşaltılan Varşova’da tüm ailesi Nazi kamplarına yollanan, kendisi ise kaçmayı başararak Varşova’nın harabeye dönmüş binalarından birine sığınan “piyanist”in yaşam savaşına ve müziğe olan duygusal bağına tanık olmak sizin de gözlerinizi dolduracak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10, Top250: #39

İlginizi çekebilir: 2000’ler Sineması ve Piyanistler

Zwartboek / Black Book | 2006, Paul Verhoeven, Hollanda

Savaş sırasında Hollanda’da geçen film, Hollanda’da Yahudi bir şarkıcının savaş sırasındaki yaşamına odaklanıyor. Nazi işgalindeki Hollanda’da hayatını kurtarma pahasına kaçmaya çalışan Rachel’ın ihanetler, saldırılar, şanssızlıklar ve her şeyini kaybetmek gibi durumlar karşısında ayakta durmaya çalışması izlemeye değer. Filmin başrollerinde Carice van Houten ve Sebastian Koch var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Hollanda Filmi

Die Fälscher / The Counterfeiters | 2007, Stefan Ruzowitzky, Avusturya

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Holocaust filmleri arasında sayabileceğimiz “Die Fälscher”, Naziler tarafından 1936′da yapılan, tarihteki en büyük kalpazanlık hikayelerinden birini anlatıyor. Berlin’in en yetenekli kalpazanlarından biri olan Saloman “Sally” Sorowitsch, yollandığı kampta mesleğini icra ediyor ve değerli görülerek, kendine bir ekip kurması sağlanarak sahte döviz üretmeye başlıyor. Film, 2007 Oscar Ödülleri’nde Avusturya’ya ilk En İyi Yabancı Film ödülünü kazandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı:  7.6/10

İlginizi çekebilir: 10 Filmle Son Yıllarda Avusturya Sineması

The Boy in the Striped Pajamas | 2008, Mark Herman, İngiltere

Bir Nazi subayının sekiz yaşındaki oğlu Bruno’nun Yahudi bir çocukla tel örgülerin ardından kurduğu yasak dostluğu anlatan dokunakllı hikayesiyle “The Boy in the Striped Pajamas”, savaşı masum bir çocuğun gözünden görmemizi sağlıyor. John Boyne’un romanından uyarlanan bu Nazi filmi, İngiliz bağımsız sinemasının yakın dönemdeki en iyi filmlerinden biri ve Yahudi soykırımı filmleri arasında önemli bir yere sahip.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

2010’lardan Yahudi Soykırımı Filmleri

W ciemnosci / In Darkness | 2011, Agnieszka Holland, Polonya

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Holocaust filmleri arasında yer alan bu karanlık trajedi, Polonya’da 14 ay boyunca bir grup Yahudi komşusunu kanalizasyonda saklayan Leopold Socha’nın önce yalnızca para için göze aldığı bu tehlikeli olaydaki kahramanlığını ve onları yaşatma çabasını anlatıyor. Robert Marshall’ın romanından uyarlanan “W ciemnosci”yi Polonya’nın Hollywood’a transfer olan yönetmenlerinden Agnieszka Holland yönetiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Polonya Filmi

Saul fia / Son of Saul | 2015, László Nemes, Macaristan

II. Dünya Savaşı sırasında Auschwitz toplama kampında çalışmaya zorlanan “Sonderkommando” Saul’un bir gününe yakından tanıklık etmemizi sağlayan Saul fia (Son of Saul / Saul’un Oğlu), alışılmışın dışında bir Yahudi soykırımı filmi. Görevi sırasında denk geldiği bir çocuk cesedini oğlu yerine koyan ve onu usulüne uygun bir şekilde gömmek için çabalayan Saul’un kendini bu yola adaması ve tehlikeye atmasını konu alan film, özellikle görüntü yönetimi ve başrol oyuncusu Géza Röhrig’in performansıyla dikkat çekiyor. László Némes’in ilk filmi, Macaristan’a En İyi Yabancı Dilde Film dalında bir Oscar ödülü kazandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

İlginizi çekebilir: 10 Filmle Son Yıllarda Macar Sineması

Remember | 2015, Atom Egoyan, Kanada

Usta oyuncu Christopher Plummer’ın başrolde yer aldığı Remember, en yakın tarihli Yahudi soykırımı filmleri arasında… Filmde, ilerleyen demansı nedeniyle hatıraları ve zihni gidip gelen, Auschwitz’ten sağ kurtulmuş Zev Guttman, ailesinin ölümünden sorumlu adamın peşine düşerek, intikamını almaya çalışıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Im Labyrinth des Schweigens / Labyrinth of Lies | 2014, Giulio Ricciarelli, Almanya

Tıpkı listemizdeki bir önceki film gibi doğrudan Holocaust filmleri arasında anamayacağımız bu film, savaşın ve Holocaus’tun yıllar sonrasında, korkunç sırların ve toplama kampları hakkındaki korkunç detayların gün yüzüne çıkma sürecini ve Alman toplumunun geçmişiyle yüzleşmesini konu alıyordu. 1958’de geçen olaylar, genç bir savcı ve bir gazetecinin ortak çabalarıyla açılan arşivleri, sorgulanmaya başlayan suçlu ve kurbanlarıyla hayret, dehşet ve gözyaşlarıyla izleyeceğiniz bir Holocaust filmi olacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı:  7.3/10

Nazi Filmleri

Holocaust / Yahudi soykırımı filmleri bir yana, Naziler hakkında filmler de var… Bunlardan bazıları;

Der Untergang / Downfall | 2004, Oliver Hirschbiegel, Almanya

Oscar adayı Nazi filmi Der Untergang / Downfall, Adolf Hitler’in son sekreteri Traudl Junge’un gözünden, diktatörün Berlin’deki bir sığınakta geçirdiği son günlerini konu alıyor. Dünyanın en nefret edilen insanlarından birine dönüşmüş bir adamın piskolojisini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seren filmde, Hitler’i usta oyuncu Bruno Ganz canlandırmıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=pwi7mmYqV-Y

IMDb Puanı: 8.2/10

The Exception | 2016, David Leveaux, İngiltere

The Exception’ın ana karakteri, II. Dünya Savaşı alevlenmek üzereyken Hollanda’da inzivaya çekilmiş Kaiser Wilhelm’i korumakla görevlendirilmiş bir Nazi subayı. Bir yandan Kaiser’i korumak ve tanımakla meşgul olan subay, bir yandan da Hollanda direnişinin saraya bir casus yerleştirip yerleştirmediğini anlamaya çalışıyor. Gerçek olayları anlatan The Kaiser’s Last Kiss romanından uyarlanan filmin asıl dönüm noktası ise subayımızın Yahudi bir kadına aşık olması.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

İlginizi çekebilir: Sibel İnceler’den The Exception / İstisna incelemesi…

Iron Sky | 2012, Timo Viorensola, Finlandiya

İnanmayacaksınız ama, bu bir komedi! Politik taşlama, bilimkurgu ve fantastik türleri arasında bir yerde duran, Finlandiya yapımı Iron Sky, 1945’te Ay’ın karanlık yüzünde inşa ettikleri devasa üsse kaçan Nazilerin 2018’de geri dönerek dünyayı ele geçirme planlarını konu alıyor. Tarihi baştan yazan ve olasılıkları düşünen absürt filmin yaratıcı görsel seçimlerini ve bugün yaşadığımız birçok konuyu öngörme yetisini takdir etmemek elde değil.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.9/10

The Reader | 2008, Stephen Daldry, ABD

I. Dünya Savaşı sonrası dönemin Almanyası’nda geçen The Reader, yardım ettiği genç çocukla görüşmeye devam eden ve yarı-yaşındaki, üstelik reşit olmayan bu çocuğa karşı cinsel ve duygusal bir bağlılık duymaya başlayan Hanna’nın hikayesini anlatıyor. Kendisine kitaplar okunmasından hoşlanan Hanna’nın bulduğu bu ‘okuyucu’ ile yolları ortadan kaybolduktan sonra bir kez daha, Michael başarılı bir avukata dönüştüğünde kesişiyor. I. ve II. Dünya Savaşı yıllarını başarılı bir şekilde beyazperdeye taşıyan film, Kate Winslet’i yıllardır yolunu gözlediği Oscar ödülüne kavuşturmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Kate Winslet Performansı

Sophie Scholl – Die Letzten Tage / Sophie Scholl: The Final Days | 2005, Marc Rothemund, Almanya

Bu film, Nazi Almanya’sında, Nazi karşıtlığı ile tarihe adını yazdırmış cesur bir kadının hikayesini anlatıyor. Filmde, son günlerini izlediğimiz, “Beyaz Gül” aktivist hareketinin lideri Sophie Scholl’ü Julia Jentsch canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı:  7.6/10

İlginizi çekebilir: İzi Deventurero’dan “İnceleme: Alman Sineması

Europa Europa | 1990, Agnieszka Holland, Polonya

Polonya sinemasının en önemli yönetmenlerinden Agnieszka Holland’ın 20. yüzyılın son onyılına merhaba dediği filmi Europa Europa, güçlü ve etkileyici bir II. Dünya Savaşı dramıydı. Nazi Almanya’sında Yahudi olduğunu gizlemeye çalışırken kendini Hitler Gençliği’nin tutkulu üyeleri arasında sırrını saklamaya çalışırken bulan bir genç adamın hikayesini anlatan film, savaşı farklı cephelerine uzanıyordu. Solomon Perel’in gerçek anılarından uyarlanan film, En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar’a aday gösterilmişti ve Nazi filmleri arasında önemli bir yer edinmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’ndan “Geriye Karanlık Kalır: Agnieszka Holland Filmleri