Filmin başrol oyuncusu olan 1975, Reading, İngiltere doğumlu Kate Winslet’i 90’lı yıllarda İngiliz televizyonlarında rol aldığı dizilerin ardından, sinemada ilk kez Peter Jackson imzalı Heavenly Creatures’da (1994) izlemiştik. 90’lı yıllar boyunca Jane Campion, Ang Lee ve James Cameron gibi usta yönetmenlerle çalışma fırsatı bulan oyuncu günümüzün en yetenekli ve en büyüleyici aktrislerinden biri…  İşte Kate Winslet ve en iyi performansları…

A_LITTLE_CHAOS_2.jpg
Kate Winslet – A Little Chaos

En İyi Kate Winslet Filmleri

Heavenly Creatures | 1995, Peter Jackson

Kate Winslet’in sinemadaki ilk performansı, birkaç yıl sonra The Lord of the Rings üçlemesiyle ortalığı kasıp kavuracak Peter Jackson’ın ilk filmlerinden Heavenly Creatures idi. Juliet Hulme ve Pauline Parker’ın gerçek hikayesinden uyarlanan bu film, ebebiyat ekseninde buluşan ve zamanla derin ve obsesif bir bağ kuran iki genç kız hakkındaydı. Anneleri bu ilişkiden rahatsız olup onları ayırıyor, kızlarsa intikam almak için akılalmaz yollara başvuruyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Sense and Sensibility | 1995, Ang Lee

Kate Winslet’in ilk önemli performanslarından bir diğeri, Ang Lee’nin yönettiği ve senaryosunu aynı zamanda filmin başrollerinden birini üstlenen Emma Thompson’ın yazdığı Jane Austen uyarlaması “Sense and Sensibility” olmuştu. Ölümünün ardından miras yoluyla tüm varlığı eşi ve üç kızına değil, ilk eşinden olan oğluna geçen Mr. Dashwood’un arkada bıraktığı ailesinin yaşadığı zorlukların konu alındığı bu dönem filminde Dashwood kızlarını Emma Thompson, Kate Winslet ve Emilie François canlandırıyor, onlara Alan Rickman, Hugh Grant ve Tom Wilkinson gibi oyuncular eşlik ediyordu. Sense and Sensibility ile Kate Winslet, henüz 20 yaşında ilk Oscar adaylığını da elde etmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Titanic | 1997, James Cameron

Tüm zamanların en önemli sinema yapımlarından biri olan “Titanic”, Jack ve Rose rolleri ile hayatımıza Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’i sokan film olmuştu. Kaderini hepimizin bildiği bir gemide yolculuk eden iki gencin, aralarındaki sınıf farklılıklarının engel olamadığı aşkını unutmamız imkansız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Quills | 2000, Philip Kaufman

Napolyon dönemi Fransası’nda Marquis de Sade adlı yazarın hikayesini anlatan bu dönem filmi, yazarın sırlarını ortaya döktüğü için hapsedilmekle cezalandırıldığı Charenton Akıl Hastanesi’nde geçiyor. Yazarın bir yandan hastanede yakınlaştığı bir kadınla olan ilişkisine, bir yandan da icraatlarını gizlice devam ettirdikçe artan cezalarının zalimliğine yoğunlaşan film, sanatsal dallardaki başarısıyla da dikkat çekiyordu. Yazarı Geoffrey Rush canlandırırken, Joaquin Phoenix akıl hastanesinin yöneticilerinden Abbe du Coulmier, Kate Winslet is’ Madeleine LeClerc rolündeydi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Iris | 2001, Richard Eyre

İngiliz yazar ve filozof Iris Murdoch’un yaşamına odaklanan filmde Murdoch’un gençliğine Kate Winslet, yaşlılığına ise Judi Dench hayat veriyordu. Etkileyici entelektüelitesi, her yaşta benimsediği isyankar kişiliği ile dikkat çeken yazarın eşi John Bayley ile birlikteliği ve Alzheimer hastalığı ile mücadelesinin de işlendiği filmi oldukça başarılı performansları nedeniyle kesinlikle izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 2004, Michel Gondry

Kalbi kırık bir adamın, eski sevgilisini unutmak için yapabilecekleri üzerine büyüleyici ve fantastik bir modern klasik… Hayal dünyasının sınırları olmayan ünlü senarist Charlie Kaufman’ın yazdığı ve yine hayal dünyası ile geniş bir hayran kitlesi elde eden Michel Gondry’nin yönettiği Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Jim Carrey ve Kate Winslet’i buluşturuyordu. Bir operasyonla hafızasından eski sevgilisi Clementine ile ilgili her şeyi silmeye karar veren ve fakat bu kararın doğru olup olmadığına dair şüpheleri olan Joel’in yaşadıkları eğlenceli ve ilham verici…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10, Top 250: #85

Finding Neverland | 2004, Marc Foster

Peter Pan’in yazarı J.M. Barrie’nin ününü borçlu olduğu bu çocuk kitabını yazdığı dönemi konu alan “Finding Neverland”, yazarın babasız büyümüş dört çocuk ve anneleriyle olan ilişkisini konu alıyor. Çocuklarla geçirdiği zamanı büyümek istemeyen çocukların diyarının fantastik hikayesine dönüştüren yazarı Johnny Depp canlandırırken, çocukların anne ve büyükannesi rolünde ona Kate Winslet ve Julie Christie eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: Büyüklere Masallar: İzlemeniz Gereken 10 Çocuk Kitabı Uyarlaması  veİzlemeniz Gereken 10 Johnny Depp Performansı

Little Children | 2006, Todd Field

Amerikan banliyölerinde geçen bir filmde daha, yine umutsuz bir ev kadınını canlandırıyordu Kate Winslet. Aşkın bittiği evliliğinden bıkmış olan Sarah’nın yollarının benzer bir durumdaki Brad ile tanışması, yasak bir aşkın başlangıcı oluyor; Sarah ve Brad ilk kez bir eş ve bir anne/baba oldukları gerçeğini bir kenara bırakarak mutlu olduklarını hissediyordu. Fakat bu mutluluk çok uzun sürmüyor, kendi aileleri ve birbirleriyle olan sorunlarına bir de mahallede bir pedofilin yaşadığı gerçeği ekleniyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

The Reader | 2008, Stephen Daldry

I. Dünya Savaşı sonrası dönemin Almanyası’nda geçen The Reader, yardım ettiği genç çocukla görüşmeye devam eden ve yarı-yaşındaki, üstelik reşit olmayan bu çocuğa karşı cinsel ve duygusal bir bağlılık duymaya başlayan Hanna’nın hikayesini anlatıyor. Kendisine kitaplar okunmasından hoşlanan Hanna’nın bulduğu bu ‘okuyucu’ ile yolları ortadan kaybolduktan sonra bir kez daha, Michael başarılı bir avukata dönüştüğünde kesişiyor. I. ve Iı. Dünya Savaşı yıllarını başarılı bir şekilde beyazperdeye taşıyan film, Kate Winslet’in aynı yıl içinde verdiği iki muhteşem performanstan biriydi. Winslet, Revolutionary Road ve The Reader ile birçok ödül topladığı 2008-2009 ödül sezonunda, Oscar ödülüne The Reader ile kavuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken Yahudi Soykırımı Filmleri

Revolutionary Road | 2008, Sam Mendes

1950′lerin ABD banliyölerindeki yaşamı en dramatik haliyle ve gerçekçiliğiyle anlatan “Revolutionary Road”da, kariyerleri birlikte yükselişe geçmiş iki oyuncu olan Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet yeniden buluşmuştu. Richard Yates’in romanından uyarlanan filmde hayallerinden vazgeçmek zorunda kaldığı için psikolojik çöküntüye sürüklenen ev hanımı April Wheeler rolünde Winslet’i, eşi Frank Wheeler rolünde ise DiCaprio’yu izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken Leonardo DiCaprio Filmleri

Labor Day | 2013, Jason Reitman

Eşi onları terk ettikten sonra oğlu ile banliyöde yaşamaya alışmış Adele’in ve oğlunun hayatı bir İşçi Bayramı gününde değişiyor. Bir süpermarkette, yaralı bir şekilde polisten kaçan bir suçlu ile karşılaşan ve zorla onu evlerine almak zorunda kalan anne-oğul, kısa sürede bu yabancıyla yakınlaşmaya başlayan ikili, onu bir eş ve bir baba yerine koymaya başlıyor. Kate Winslet’in başrolleri Josh Brolin ile paylaştığı filmin yönetmeni Juno ve Up in the Air gibi modern zaman hikayeleri ile tanıdığımız, ilk kez bir dönem filmine imza atan Jason Reitman.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

A Little Chaos | 2014, Alan Rickman

Ünlü İngiliz oyuncu Alan Rickman’ın ilk kez yönetmenlik koltuğunda oturduğu ve Kral XIV. Louis döneminde geçen bir dönem filmi A Little Chaos. Film, saray bahçelerinin düzenlenmesinde görev alan yetenekli bir peyzaj sanatçısı olan Sabine De Barra ile sarayda söz sahibi olan bir başka peyzaj sanatçısı André Le Notre’un yasak ilişkisine odaklanıyor. A Little Chaos’un yıldızlarla dolu oyuncu kadrosunda Kate Winslet, Matthias Schoenaerts, Alan Rickman, Stanley Tucci, Helen McCrory ve Jennifer Ehle dikkat çeken isimler.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

İlginizi çekebilir: Bülent Tunga Yılmaz’dan “Alan Rickman’ın Ardından: En Unutulmaz 10 Alan Rickman Performansı”

The Dressmaker | 2015, Ang Lee

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Steve Jobs | 2015, Danny Boyle

Çağımızın dahilerinden, teknoloji ve yaratıcılık anlamında son birkaç onyılın en önemli figürlerinden Steve Jobs’un yaşamı, 2013’te Ashton Kutcher’ın rol aldığı kötü bir uyarlamayla sinemaya taşınmıştı. Kötü eleştiriler alan bu filmin telefisi gecikmemiş, İngiliz sinemasının önemli yönetmenlerinden Danny Boyle, Michael Fassbender ve Kate Winslet’i buluşturan, senaryosunu ise bu alandaki en yetkin isimlerden Aaron Sorkin’in yazdığı, Jobs’un mirasına yakışır bir biyografiyle karşımıza çıkmıştı. Film, Steve Jobs’un yaşamındaki üç ayrı güne ve üç ayrı ürün lansmanına odaklanıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Michael Fassbender Performansı

Wonder Wheel | 2017, Woody Allen

Günümüz sinemasının en sevilen ve en üretken yönetmenlerinden Woody Allen’ın son filmlerinden biri, Wonder Wheel’in başrollerinde Kate Winslet, Juno Temple ve Justin Timberlake rol alıyordu. 1950’lerde yolu Coney Island’daki lunaparkta kesişen üç kişinin hikayesini anlatan film, göz alıcı sanat yönetimiyle dikkat çekmişti.

youtube play youtube play