The Revenant ile aldığı Oscar ödülünün ardından yüzünü ve yeteneğini özleten Leonardo DiCaprio bugünlerde Tarantino filmi Once Upon a Time… in Hollywood ile gündemde. Mutlaka izlemeniz gereken Leonardo DiCaprio filmlerini bu yazıda sizin için derledik.

En kaliteli film deneyimi için Televizyon ve Soundbar önerilerimize göz atın.

En İyi Leonardo DiCaprio Filmleri
En İyi Leonardo DiCaprio Filmleri

1974, Hollywood doğumlu Leonardo DiCaprio’nun çocuk yaşta başladığı oyunculuk kariyerinin ilk dönüm noktası, 1993 yılında Johnny Depp’in başrolde olduğu Lasse Hallström filmi “What’s Eating Gilbert Grape“te canlandırdığı zihinsel engelli Arnie Grape karakteri olmuştu. Bu rolle 19 yaşında ilk Oscar adaylığını elde eden Leonardo DiCaprio, kariyeri boyunca Baz Luhrmann, James Cameron, Steven Spielberg, Martin Scorsese, Christopher Nolan, Woody Allen, Ridley Scott, Danny Boyle, Sam Mendes ve Quentin Tarantino gibi efsane yönetmenlerin filmlerinde rol aldı. Uzun yıllardır Martin Scorsese filmlerinin vazgeçilmezi oldu, yolunu gözlediği Oscar ödülüne ise 2015 yapımı Alejandro González Iñárritu filmi “The Revenant” ile uzandı.

En İyi Leonardo DiCaprio Filmleri

Once Upon a Time… in Hollywood | 2019, Quentin Tarantino

Tarantino’nun hem kendi filmlerine hem kendi filmlerinde kullandığı referanslara hem de Hollywood’un altın çağına bir saygı duruşunda bulunduğu Once Upon a Time… in Hollywood, Hollywood tarihinin en kötü şöhretli cinayetlerinden birinin akıbetini değiştiren olay örgüsünün merkezine gözden düşmekte olan bir oyuncu ve sadık dublörünü yerleştiriyor. Filmde, western diziler ve türlü aksiyon filminde yer aldıktan sonra eski ününü kaybetmeye başlayan Rick Dalton’ı Leonardo DiCaprio canlandırıyor, ona bir diğer yıldız Brad Pitt eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

The Revenant | 2015, Alejandro González Iñárritu

1820’lerde halen vahşi doğanın hakimiyeti altında olan ABD topraklarında, bir ayının saldırısına uğradıktan sonra ekibi tarafından ölüme terk edilen avcı ve iz sürücü Hugh Glass’ı canlandıran DiCaprio, büyük fiziksel çaba ve üstün yetenek gerektiren bu performansla yıllardır beklediği Oscar ödülüne uzandı. İnsanın doğa karşısında ne kadar çaresiz kalabileceğini kanıtlayan The Revenant, teknik kusursuzluğuyla da dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

The Wolf of Wall Street | 2013, Martin Scorsese

1990’larda Wall Street’in dev isimlerinden biri olan fakat ününün ve parasının dolandırıcılık ve rüşvet başta olmak üzere sayısız suçla kazanıldığı ortaya çıkınca 22 ay hapis cezasına çarptırılan Jordan Belfort’un gerçek hikayesi, Martin Scorsese‘nin keyifle izlenen filminde, Leonardo DiCaprio‘nun yeteneğiyle hayat buluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #149

The Great Gatsby | 2013, Baz Luhrmann

The Wolf of Wall Street, Leonardo DiCaprio’nun 2013 rol aldığı tek film değil… Fitzgerald’ın Amerikan edebiyatının klasikleri arasında yer alan ünlü romanından uyarlanan film, yeni taşındığı New York ve New York’un çılgın yaşamına ayak uydurmaya çalışan Nick Carraway’in milyoner komşusu Jay Gatsby ile olan dostluğunu konu alıyor. “Romeo + Juliet”ten 16 yıl sonra bir kez daha bir Baz Luhrmann filminde izlediğimiz DiCaprio, Jay Gatsby rolünde.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Django Unchained | 2012, Quentin Tarantino

Günümüzün en yaratıcı yönetmenlerinden olan Quentin Tarantino’nun son filmi Django Unchained, özgürlüğüne kavuşan ve eşini de özgürlüğüne kavuşturmak isteyen bir kölenin Alman bir kafa avcısı ile Güneydoğu ABD’de yaptığı kan ve mizah dolu yolculuğu anlatıyor. DiCaprio’yu bu filmde Calvin Candie adında, Fransız hayranı zengin ve kötü kalpli bir toprak sahibi rolünde izliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10, Top250: #61

Inception | 2010, Christopher Nolan

Günümüzde büyük bütçeli yapımlar dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Christopher Nolan da Leonardo DiCaprio’ya 2010′daki Inception filminde yer vermişti. Oyuncu, rüyalara yolculuk ederek bu dünyadan sırlar çalan ya da bu dünyaya komutlar eken bir ekibin başındaki mimar Cobb’u canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.8/10, Top250: #14

Shutter Island | 2010, Martin Scorsese

Shutter Island, akli dengesi yerinde olmayan hastaların tutulduğu bir hastane başka hiçbir şeyin olmadığı bir ada… 1954 yılında geçen film, bu ada hastanesinden kaçıp ortadan kaybolan bir katilin izini süren bir dedektifin gerilim dolu macerasını anlatıyor. Scorsese‘nin zamanında kıymeti en az bilinen filmlerinden olan Shutter Island, gizli bir hazine gibi. Filmin başrolünde yer alan Leonardo DiCaprio‘ya Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams, Emily Mortimer ve Max von Sydow gibi isimler eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #171

Revolutionary Road | 2008, Sam Mendes

1950′lerin ABD banliyölerindeki yaşamı en dramatik haliyle ve gerçekçiliğiyle anlatan Revolutionary Road‘da, kariyerleri birlikte yükselişe geçmiş iki oyuncu olan Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet yeniden buluşuyor. Richard Yates’in romanından uyarlanan filmde hayallerinden vazgeçmek zorunda kaldığı için psikolojik çöküntüye sürüklenen ev hanımı April Wheeler rolünde Winslet’i, eşi Frank Wheeler rolünde ise DiCaprio’yu izliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

The Departed | 2006, Martin Scorsese

Boston’daki İrlandalı çeteleri arasına sızmış bir polis ve polis teşkilatına sızmış bir çete üyesinin oyunlarının etrafında dönen bu sürükleyici film, bir Güney Kore sineması uyarlaması. Martin Scorsese imzalı The Departed‘ın başrollerini Leonardo DiCaprio ve Matt Damon paylaşırken, onlara silahların ve küfürlerin konuştuğu bu sürükleyici filmde Jack Nicholson ve Mark Wahlberg eşlik ediyor.

IMDb Puanı: 8.5/10, Top250: #45

Blood Diamond | 2006, Edward Zwick

Leonardo DiCaprio’ya üçüncü Oscar adaylığını getiren film, 2006 yılında beklenenin aksine Martin Scorsese imzalı The Departed değil, Blood Diamond olmuştu. DiCaprio, Afrika’dan elde edilerek Avrupa’da milyonlarca dolara satılan elmasların ardındaki karanlık hikayeleri araştıran bir gazeteciye bu dünyanın içyüzünü gösteren Danny Archer rolünde.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

The Aviator | 2004, Martin Scorsese

Leonardo DiCaprio, Martin Scorsese ile çalıştığı ikinci filmde, En İyi Erkek Oyuncu dalındaki ilk Oscar adaylığını elde etti. ABD tarihinin en zengin ve en çılgın kişilerinden biri olan Howard Hughes’un yaşamının yaklaşık 20 yılını konu alan büyük bütçeli ve görkemli biyografik yapım, yılın en iyilerindendi. Cate Blanchett’ten Alan Alda’ya, Jude Law’dan Kate Beckinsale’e birçok ünlü oyuncunun rol aldığı filmde DiCaprio, Howard Hughes gibi zorlu bir rolün altından kalkmayı başarıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Gangs of New York | 2002, Martin Scorsese

Leonardo DiCaprio’nun kariyerindeki en önemli filmlerden biri Gangs of New York… Oyuncunun uzun yıllar beraber çalışacağı ve kariyerine ivme kazandıran Martin Scorsese ile ilk projesi olan film New York şehrinin New Amsterdam olduğu zamanlarda, 19. yüzyılın sonlarındaki sokak çetelerine yoğunlaşıyor. Filmde, Amsterdam Vallon rolündeki DiCaprio, babasının katili olan “Kasap” lakaplı Bill Cutting’den intikamını almaya çalışıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Catch Me If You Can | 2002, Steven Spielberg

Aynı yıl içerisinde hem Spielberg hem de Scorsese ile çalışmak kaç oyuncuya nasip olur? Leonardo DiCaprio, bunu 30 yaşında bile değilken başarmış, 2002 yılında Gangs of New Yorkun yanı sıra Steven Spielberg imzalı Catch Me If You Can filminde başrolü Tom Hanks ile paylaşmıştı. Gerçek olayları konu alan bu film, 15-21 yaşları arasında farklı mesleklerdeymiş gibi davranarak sahtecilik ve dolandırıcılık gibi birçok suç işleyerek FBI’ın en çok arananlar listesine girmiş olan Frank Abagnale’in ustaca kaçtığı, FBI ajanlarınınsa şaşkınlıkla kovaladığı sürükleyici bir hikaye anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #215

The Beach | 2000, Danny Boyle

İngiliz bağımsız sinemasının önemli isimlerinden Danny Boyle da, Leonardo DiCaprio‘nun kariyerinin ilk yıllarında birlikte çalıştığı yönetmenlerden biri… The Beach filmi, yirmili yaşlardaki, Uzakdoğu hayranı ve özellikle Vietnam savaşı dönemiyle yakından ilgili Richard’ın, Tayland’da bulduğu gizemli bir haritanın dünya üzerinde cennete en yakın yer olduğunu iddia ettiği gizli bir plajı arayışını konu alıyor. Richard kendini bu plajda bambaşka bir yaşamın içinde buluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10 

Titanic | 1997, James Cameron

Tüm zamanların en önemli sinema yapımlarından biri olan Titanic, Jack ve Rose rolleri ile hayatımıza Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’i sokan film olmuştu. Kaderini hepimizin bildiği bir gemide yolculuk eden iki gencin, aralarındaki sınıf farklılıklarının engel olamadığı aşkını unutmamız imkansız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Romeo + Juliet | 1996, Baz Luhrmann

Shakespeare’in en ünlü oyununu modernleştirerek ve harikulade müzikler eşliğinde sinemaya uyarlayan Baz Luhrmann’ın filminde Leonardo DiCaprio’yu sinema ve tiyatro tarihinin en romantik karakterlerinden biri olan Romeo rolünde izliyoruz. Yine sınıf farklılıklarının engel olmaya çalıştığı bir aşkta oyuncuya eşlik eden isimse Claire Danes.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

İlginizi çekebilir: Son Yıllardan, İzlemeniz Gereken 10 Shakespeare Uyarlaması

Basketball Diaries | 1995, Scott Kalvert

Titanic ya da Romeo + Juliet‘in çok daha öncesinde Leonardo DiCaprio’ya vurulduysanız, sebebi muhtemelen bu filmdir. Bir basketbol yıldızı olmanın hayallerini kurarken uyuşturucu batağına saplanan parlak bir genç adamın zorlu yaşamına ve uyuşturucudan arınma çabalarına odaklanan bu film, Jim Carroll’un biyografik romanının bir uyarlaması.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

What’s Eating Gilbert Grape | 1993, Lasse Hallström

Leonardo DiCaprio’nun ününü borçlu olduğu 1993 yapımı film, İsveçli yönetmen Lasse Hallström’ün What’s Eating Gilbert Grape‘i. Zihinsel engelli kardeşi ve obez annesine bakmak zorunda olduğu için hayatını yaşayamayan bir genç adamın duygularını ve ailesine olan sevgisini anlatan filmde başrolde Johnny Deppi izliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri