Zekice kurgulanmış intikam hikâyeleri, yaratıcı şiddet sahneleri, geveze olduğu kadar tuhaf karakterler ve hiç düşmeyen tempo… Evet, Tarantino filmlerinden bahsediyoruz.1990’ların başında Reservoir Dogs / Rezervuar Köpekleri ile muhteşem bir çıkış yakalayan Hollywood’un çılgın çocuğu, her filmiyle çıtayı biraz daha yükseltiyor. Tarantino’nun yeni filmi Once Upon a Time in Hollywood’da, başrollerde çok sevdiğimiz oyuncular Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio var!

tarantino – once upon a time in hollywood
Once Upon a Time in Hollywood (2019, Quentin Tarantino)

Sinema tarihine hem eleştirmenler hem de izleyici tarafından çok beğenilen filmler ve unutulmaz karakterler armağan eden bir sinemacıya dönüşmüş olan 1963 doğumlu Tarantino, filmlerinin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlenmekle kalmıyor, birçoğunda ufak rollerde kamera önüne de geçiyor. Pulp Fiction (1994) ve Django Unchained (2012) filmleriyle, her ikisi de En İyi Orijinal Senaryo dalında iki Oscar ödülü bulunan yönetmenin yeni filmi Once Upon a Time in Hollywood, 2019’un en iyileri arasında.Tarantino Filmleri

Once Upon a Time… in Hollywood | 2019

Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olarak görücüye çıkan, Hollywood’un altın çağının sona yaklaştığı yıllarda, 1969’un Los Angeles’ında geçen Once Upon a Time in Hollywood, 2019’un en çok ses getiren filmlerinden biri oldu. Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio’nun başrolleri paylaşacağı film, ününü kaybettikten sonra yeniden başarıyı arayan bir oyuncu ve dublörünün yaşadıklarını anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb

The Hateful Eight | 2015

İç Savaş yıllarında, dönemin en soğuk ve fırtınalı kış günlerinden birinde Wyoming’de geçen bu tek mekan filmi, kar fırtınası sırasında aynı kulübeye sığınarak burada mahsur kalan karşıt görüşlere sahip, hatta bazıları birbirini öldürmek isteyen dokuz kişinin gittikçe ilginçleşen gecesini anlatıyor. The Hateful Eight, 2019 yılında silinmiş sahneleri eklenerek üç saati aşan bir süreye ulaşan ve her biri 50’şer dakikalık dört bölümlü bir minidizi şeklindeki yeni versiyonuyla Netflix’te yayınlandı. Filmin birbirinden tuhaf ve öfkeli karakterlerini Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Demián Bichir, Tim Roth, Michael Madsen, James Parks ve Bruce Dern canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

 Django Unchained | 2012

Siyahilerin 19. yüzyılda çektiği acılara mümkün olduğunca su serpen bir intikam hikâyesi Django Unchained. 1858 yılında köleliliğin en yaygın ve en ağır şartlar altında uygulandığı eyaletlerden Mississippi’de geçen filmde Alman bir kelle avcısı olan Schultz ve köle olarak satılmak üzere olan Django intikam için güçlerini birleştiriyorlar. Django Schultz’a aradığı adamları bulmak için yardımcı oluyor, Schultz da eşini köle zengini bir adamın elinden kurtulmak için Django’ya – ve tahmin edebileceğiniz gibi ortalık kana bulanıyor. Birkaç yıl arayla iki Tarantino filmindeki rolüyle Oscar kazanan Christoph Waltz dışında, filmde Jamie Foxx, Kerry Washington, Samuel L. Jackson ve hiç alışık olmadığınız bir şekilde izleyeceğiniz Leonardo DiCaprio rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10, Top250: #62

 Inglourious Basterds | 2009

İntikam hikâyelerinin ustası olan Tarantino’nun II. Dünya Savaşı’nda çekilen acıların intikamını almayacağı düşünülemezdi. Çocukluğunda Nazi işgali altındaki Fransa’da tüm ailesini kaybeden Shosanna’nın Amerikan Yahudisi bir grup askerin işbirliğiyle Nazi liderlerini katletme planını anlatan Inglourious Basterds, trajik dramalarla izlemeye alıştığımız bir dönemi mizaha ve aksiyona bolca yer veren bir filme dönüştürüyor. Brad Pitt, Christoph Waltz, Eli Roth, Michael Fassbender, Diane Kruger, Daniel Brühl, Mélanie Laurent gibi ünlü isimlerle çok dilli bir şova dönüşen Inglourious Basterds, en eğlenceli Tarantino filmlerinden biri.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10, Top250: #93

Kill Bill Vol.1 & Kill Bill Vol.2 | 2003-2004

En iyi intikam filmleri dendiğinde, birçokları için akla ilk gelen Kill Bill oluyor. Tarantino’nun iki bölüme ayırdığı ve iki ardışık yılda dağıtıma sokulan bu intikam destanı, The Bride / Gelin olarak tanıdığımız bir kadının kusursuz planı üzerinden ilerliyor. Gelin, Bill adlı bir adamın süikast timinden ayrılıp sıradan bir yaşam sürmeyi seçse de düğün gününde silahlı bir saldırıya uğruyor. Dört yıllık bir komadan uyandığı anda hayatını altüst eden herkesi öldürmeye and içen Gelin’in çılgın aksiyon sahneleriyle ve ilginç karakterle dolu yolculuğu nefes kesiyor. Uma Thurman’ın iki filmde de harikalar yarattığı Kill Bill’in üçüncü bir filminin yıllar sonra bu intikam hikâyesini bir üçlemeye dönüştüreceği söylentiler arasında…

https://www.youtube.com/watch?v=c_dNIXwrbzY

(1) IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #174 | (2) IMDb Puanı: 8.0/10

 Jackie Brown | 1997

Az bilinen Tarantino filmleri arıyorsanız, adresiniz 1997 yapımı Jackie Brown olmalı. Ustaca kurgulanmış bir oyun içinde oyun senaryosuna sahip olan film, adını Meksika ve Los Angeles arasında uyuşturucu ve para kaçakçılığına yardım eden bir hostesten alıyor. Jackie Brown polis tarafından yakalanıyor ve patronlarının tutuklanmasına yardımcı olursa serbest bırakılacağı yönünde bir teklif alıyor. Patronları onu ortadan kaldırabilmek için Jackie Brown’u polis gözetiminden kaçıracak bir adamla, Max Cherry’le anlaşıyor. Jackie Brown’sa Max Cherry’e güvenebilmek için patronlarından yüklü miktarda para çalmasını istiyor. Kimin kazanacağının hiçbir noktada kestirilemediği bu oyunda Pam Grier’a Samuel L. Jackson, Robert Forster, Michael Keaton ve Robert De Niro gibi isimler eşlik ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=HlAECQzTkfY

IMDb Puanı: 7.5/10

 Pulp Fiction | 1994

Tarantino’ya En İyi Orijinal Senaryo dalındaki ilk Oscar ödülünü getiren Pulp Fiction / Ucuz Roman, tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen bir Tarantino filmlerinden yalnızca bir tanesi.Şiddet ve intikam soslu dört kesişen hikâyey muhteşem bir kurgu, sürükleyici bir anlatım ve usta işi performanslarla anlatan Pulp Fiction‘da, iki tetikçi, bir boksör, bir gangster ve eşi ve iki restoran soyguncusunu izliyoruz. John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Tim Roth, Bruce Willis, Christopher Walken, Harvey Keitel ve Steve Buscemi gibi oyuncuların hepsi unutulmaz performanslar sergilerken, birçok filminde olduğu gibi Tarantino’nun kendisi de oyuncu kadrosunda yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.9/10, Top250: #8

 Reservoir Dogs | 1992

Tarantino’nun ilk filmi Reservoir Dogs / Rezervuar Köpekleri, sinema tarihinin en başarılı ilk filmlerinden biri olarak anılıyor ve kuşkusuz anılmaya devam edecek. Hem dünya festivallerinde büyük ilgi görmüş ve eleştirmenlerin yüksek notlarını almış hem de seyirci tarafından hayranlıkla karşılanmış ve bugün hâlâ IMDb Top 250 listesinde üst sıralarda yer almaya devam eden bir ilk filmden bahsediyoruz… Kusursuz planlanmış bir soygun ters gidince, hayatta kalan soyguncuların içlerinden birinin muhbirlik ettiği düşüncesiyle birbirini sorguladığı bu zekice kotarılmış düşük bütçeli filmde Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen, Steve Buscemi gibi ünlü oyuncuların yanı sıra Tarantino’nun kendisi de rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10, Top250: #79

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri