fury

Bugün vizyona giren filmlerden David Ayer imzalı Fury, 2. Dünya Savaşı’nın son günlerinde beş kişilik bir müfrezenin 24 saatini konu alıyor. Savaşın en kanlı yıllarında, askerlerini Nazi kuşatmasındaki bölgeden çıkarmaya çalışan Çavuş Wardaddy rolünde Brad Pitt’i izlediğimiz filmde, ona Shia LaBeouf, Logan Lerman, Michael Peña ve Jon Bernthal eşlik ediyor.

brad pitt – fury

Birçoğumuzun favori aktörleri arasında yer alan (ve birçoğumuzun 1963 doğumlu olduğuna inanamadığı) Brad Pitt, kariyerine başladığı 80’li yıllardan bu yana onlarca karaktere hayat verdi. Oyunculuğun dışında yapımcı kimliği ile de son yılların kalburüstü filmlerinin altına imzasını atan Pitt’in yapımcılığını üstlendiği filmler arasında 12 Years A Slave, Moneyball, Killing Them Softly, The Tree of Life ve The Departed gibi yapımlar yer alıyor. Vizyona giren (ve Pitt’in hem oyuncu hem yapımcı olarak yer aldığı) Fury‘i fırsat bilerek onun oyuncu kimliğine odaklanalım istedik ve unutulmaz performanslarını listeledik:

Bu hafta Fury dışında Filmekimi’nde izlediğimiz The Disappearance of Eleanor Rigby: Them (Aşkın Halleri), Daniel Radcliffe’in oynadığı romantik komedi What If (Ya Aşksa), korku filmi Annabelle ile yerli filmler Nergis Hanım, Kağıttan Kayıklar, Delisin! Delisin!, Sabit Kanca 2 ve Birleşen Gönüller de vizyona giriyor.

 

***

En İyi Brad Pitt Filmleri

Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles | 1994, Neil Jordan

Vampirlerin parlamadığı ve oldukça karizmatik olduğu 90’lı yıllara damgasını vuran filmlerden biri olan Neil Jordan imzalı “Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles”, Brad Pitt’ten Tom Cruise’a, Antonio Banderas’tan küçük yaştaki bir Kirsten Dunst’a birçok ünlü oyuncuyu buluşturuyor. Karısı ve çocuğunu kaybeden bir çiftlik sahibinin onlardan birine dönüşmek için Lestat adındaki vampirle anlaşmaya varmasını izlediğimiz filmde Brad Pitt çiftlik sahibi Louis de Pointe du Lac’ı canlandırıyordu.

 

Legends of the Fall | 1994, Edward Zwick

Montana eyaletinin Rocky Mountains bölgesinde 1900’lerde geçen hikaye, üç erkek kardeş arasındaki bağlara odaklanıyor. Doğa, savaş ve aşkın zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalsalar da bir arada durabilmeyi başaran üç kardeş rolünde Brad Pitt, Aidan Quinn ve Henry Thomas’ı izlediğimiz filmde erkek kardeşlerin babası Colonel William Ludlow rolünde ise Anthony Hopkins yer alıyor.

 

Twelve Monkeys | 1996, Terry Gilliam

Daha önce “İzlemeniz Gereken 10 Terry Gilliam Filmi” listemizde yer verdiğimiz “Twelve Monkeys”, en sevilen distopik bilimkurgular arasında yer alıyor. Film, insan yapımı bir virüsün neden olduğu bir hastalık nedeniyle sona yaklaşmış bir dünyada, karanlık bir gelecekte geçiyor. Virüsün kaynağını keşfetmek için geçmişe yollanan bir adamın peşinden biz izleyenler de zamanda ileri-geri gidiyor, düşünce sınırlarımızı zorluyoruz. Filmde başrolleri Bruce Willis, Brad Pitt ve Madeleine Stowe paylaşıyor. Brad Pitt’i görüp görebileceğiniz en çılgın hallerden birine büründüren Jeffrey Goines karakteri, oyuncuya ilk Oscar adaylığını getirmişti.

Snatch. | 2000, Guy Ritchie

90’ların sonunda Lock, “Stock and Two Smoking Barrels” ile geniş bir hayran kitlesi elde eden Guy Ritchie’nin ikinci uzun metrajlı filmi olan “Snatch.” bizi soluk soluğa bırakmıştı. Boks dünyası, bahisçiler, gangsterler, hırsızlar… Herkesin peşinde olduğu pahabiçilmez bir elmas, birbirinden ilginç karakterler ve Ritchie’nin yönetmenlik becerileri ortaya son zamanların en sevilen filmlerinden birini çıkarıyor. Brad Pitt, filmde ailesine düşkün, gezgin ve dövüşçü bir Çingene olan Mickey O’Neil’i canlandırıyordu.

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford | 2007, Andrew Dominik

Robert Ford’un çocukluğundan beri idolü olan haydut Jesse James’in süikastçısına dönüşmesini konu alan 160 dakikalık epik film, son yılların en çok takdir edilen western’lerinden biri. Karizmatik Jesse James rolündeki Brad Pitt’inki kadar, ezik bir genci canlandıran Casey Affleck’in oyunculuğunu da takdir edeceksiniz. İlk filmi “Chopper” ve daha sonra “Killing Them Softly” ile de başarısını sürdüren Andrew Dominik’in bu filmini de kaçırmamalısınız.

Burn After Reading | 2008, Ethan & Joel Coen

Filmografileri yüzlerce absürd karakter ve farklı türlerde birbirinden yaratıcı filmlerle dolu olan Coen Kardeşler’in 2008’de birçok ünlü ismi buluşturan bu absürd ötesi komedisi de ikilinin unutulmazlarından. Kayıp bir diskin peşindeki CIA ajanının, diskin iki avanak spor salonu görevlisinin elinde olduğunu öğrenip onların peşine düşmesini konu alan filmde, George Clooney, Frances McDormand, John Malkovich, Tilda Swinton ve Brad Pitt gibi usta oyuncular yer alıyor. Brad Pitt’in zeka seviyesini hiç bu kadar aşağıda görmemiştik!

The Curious Case of Benjamin Button | 2008, David Fincher

Daha önce “İzlemeniz Gereken 10 Cate Blanchett Filmi” ve “10 Filmde David Fincher” listelerimizde de yer verdiğimiz “The Curious Case of Benjamin Button”, F. Scott Fitzgerald’ın aynı adlı kısa hikayesini uzun soluklu bir epik filme dönüştüren bir uyarlamaydı. O güne dek David Fincher’ın kariyerindeki, ödül sezonu açısından en etkili yapım olmayı başaran film, yaşlı bir adam olarak doğan ve gittikçe gençleşen Benjamin Button’ın fantastik hikayesini anlatıyordu. Farklı yaşlarda, ağır bir makyaj ve ağır görsel efektler ardında iyi bir performans sergilemeyi başaran Brad Pitt, filme adını veren Benjamin Button olarak karşımıza çıkmıştı.

Inglourious Basterds | 2009, Quentin Tarantino

2000’li yılların en iyi filmlerinden olan, Quentin Tarantino imzalı “Inglourious Basterds” da hepsi birbirinden ilginç karakterleri canlandıran birçok oyuncunun bir arada yer aldığı yapımlardan bir diğeri. Nazi işgalindeki Fransa’da bir kulübede başlayan ve bir grup Yahudi ABD askerinin Nazi liderlerini öldürmek için akılalmaz planlar yaptığı dönemde devam eden film; her Tarantino filminde olduğu gibi bol kan, bol mizah, bol diyalog ve bol müzik içeriyor. Sinema tarihinin unutulmaz karakterlerinden birini Colonel Hans Landa’yı canlandıran Christoph Waltz’un gölgesinde kalsa da Brad Pitt de canlandırdığı teğmen karakteriyle filmin öne çıkan oyuncularından. Inglourious Basterds’da ayrıca Mélanie Laurent, Eli Roth, Michael Fassbender, Diane Kruger, Daniel Brühl gibi oyuncular da rol alıyor.

 

The Tree of Life | 2011, Terrence Malick

2011 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan Terrence Malick filmi, 1956 yılında geçen bir aile hikayesi üzerinden masumiyeti ve varoluşu sorguluyor. Emmanuel Lubezki’nin unutulmaz görüntüleri eşliğindeki filmde aile babası rolünde izlediğimiz Brad Pitt’e Jessica Chastain eşlik ediyor; inanmayacaksınız ama oğlunun yetişkinliği rolünde de Sean Penn yer alıyordu.

Moneyball | 2011, Bennett Miller

Kalburüstü bir ilk film olan Capote biyografisi ile takdir kazanan Bennett Miller’ın ikinci kurmaca uzun metrajı, spor endüstrisini mercek altına alıyordu. Usta iki senaristin, Aaron Sorkin ve Steven Zaillian’ın elinde sürükleyici bir hikayeye dönüşen “Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game” adlı kitaptan uyarlanan “Moneyball”, takımı oluşturmak için bilgisayar tarafından oluşturulan bir strateji izleyen ve düşük bütçeyle uzun yollar kat eden bir beyzbol takımı yöneticisini merkezine alıyor. Oakland A takımının genel müdürü rolünde Brad Pitt’i izlediğimiz film yalnızca başrol oyuncusu Pitt’e değil, komedi filmlerinden tanıdığımız Jonah Hill’e de neredeyse ilk dramatik rolü ile bir Oscar adaylığı getirmişti.