Birçoğumuzun favori aktörleri arasında yer alan (ve birçoğumuzun 1963 doğumlu olduğuna inanamadığı) Brad Pitt, kariyerine başladığı 80’li yıllardan bu yana onlarca karaktere hayat verdi. Oyunculuğun dışında yapımcı kimliği ile de son yılların kalburüstü filmlerinin altına imzasını atan Pitt’in yapımcılığını üstlendiği filmler arasında 12 Years A Slave, Moneyball, Killing Them Softly, The Tree of Life ve The Departed gibi yapımlar yer alıyor. Brad Pitt’inoyuncu kimliğine odaklanalım istediğimiz bu yazımızda ünlü oyuncunun unutulmaz performanslarını listeledik:

En İyi Brad Pitt Filmleri

Once Upon a Time… in Hollywood | 2019, Quentin Tarantino

Quentin Tarantino’nun hem kendi filmlerine hem de Hollywood’un altın çağına bir saygı duruşunda bulunduğu Once Upon a Time… in HollywoodSharon Tate cinayetinin akıbetini değiştiren bir olay örgüsüne sahip. Filmin odağında gözden düşmekte olan bir oyuncu ve sadık dublörü var: Western diziler ve türlü aksiyon filminde yer aldıktan sonra eski ününü kaybetmeye başlayan Rick Dalton’ı Leonardo DiCaprio, dublörü Cliff Booth’u ise Brad Pitt canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Ad Astra | 2019, James Gray

2010’ların son uzay yolculuğu filmlerinden biri olan Ad Astra, 30 yıl önce babasının çıktığı bir uzay yolculuğunun sırlarını açığa çıkarmak, izini sürmek ve en önemlisi onu bulmak için yeni bir göreve evet diyen astronot Roy McBride’ın hikayesini anlatıyor. Brad Pitt‘i ilk kez uzayda izlediğimiz film, felsefi altmetni ve görsel efektleriyle dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Allied | 2016, Robert Zemeckis

Entrikalarla dolu bir dönem filmi olan Allied, Brad Pitt ve Marion Cotillard‘ı buluşturuyor. Kuzey Afrika’daki görevleri sırasında tanışan Kanadalı ve Fransız iki casus, güçlerini birleştirerek düşmanların ve sırların üstesinden geliyorlar. Yıllar sonra Londra’da bir araya geldiklerinde ise ilişkileri çok farklı bir boyut kazanıyor, düşmanları ve savaş şartları birbirlerine olan güven ve bağlılıklarını sınıyor. 

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Moneyball | 2011, Bennett Miller

youtube play youtube play

Kalburüstü bir ilk film olan Capote biyografisi ile takdir kazanan Bennett Miller’ın ikinci kurmaca uzun metrajı, spor endüstrisini mercek altına alıyor. Usta iki senaristin, Aaron Sorkin ve Steven Zaillian’ın elinde sürükleyici bir hikayeye dönüşen “Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game” adlı kitaptan uyarlanan Moneyball, takımı oluşturmak için bilgisayar tarafından oluşturulan bir strateji izleyen ve düşük bütçeyle uzun yollar kat eden bir beyzbol takımı yöneticisini merkezine alıyor. Oakland A takımının genel müdürü rolünde Brad Pitt’i izlediğimiz film yalnızca başrol oyuncusu Pitt’e değil, komsedi filmlerinden tanıdığımız Jonah Hill’e de ilk dramatik rolü ile bir Oscar adaylığı getirmişti.

IMDb Puanı: 7.6/10

The Tree of Life | 2011, Terrence Malick

youtube play youtube play

2011 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan Terrence Malick filmi, 1956 yılında geçen bir aile hikayesi üzerinden masumiyeti ve varoluşu sorguluyor. Emmanuel Lubezki’nin unutulmaz görüntüleri eşliğindeki filmde aile babası rolünde izlediğimiz Brad Pitt’e Jessica Chastain eşlik ediyor; inanmayacaksınız ama oğlunun yetişkinliği rolünde de Sean Penn yer alıyor.

IMDb Puanı: 6,8/10

Inglourious Basterds | 2009, Quentin Tarantino

youtube play youtube play

2000’li yılların en iyi filmlerinden olan, Quentin Tarantino imzalı Inglourious Basterds da hepsi birbirinden ilginç karakterleri canlandıran birçok oyuncunun bir arada yer aldığı yapımlardan bir diğeri. Nazi işgalindeki Fransa’da bir kulübede başlayan ve bir grup Yahudi ABD askerinin Nazi liderlerini öldürmek için akılalmaz planlar yaptığı dönemde devam eden film; her Tarantino filminde olduğu gibi bol kan, bol mizah, bol diyalog ve bol müzik içeriyor. Sinema tarihinin unutulmaz karakterlerinden birini Colonel Hans Landa’yı canlandıran Christoph Waltz’un gölgesinde kalsa da Brad Pitt de canlandırdığı teğmen karakteriyle filmin öne çıkan oyuncularından. Inglourious Basterds’da ayrıca Mélanie Laurent, Eli Roth, Michael Fassbender, Diane Kruger, Daniel Brühl gibi oyuncular da rol alıyor.

IMDb Puanı: 8.3/10

The Curious Case of Benjamin Button | 2008, David Fincher

youtube play youtube play

The Curious Case of Benjamin Button, F. Scott Fitzgerald’ın aynı adlı kısa hikayesini uzun soluklu bir epik filme dönüştüren bir uyarlamaydı. O güne dek David Fincher’ın kariyerindeki, ödül sezonu açısından en etkili yapım olmayı başaran film, yaşlı bir adam olarak doğan ve gittikçe gençleşen Benjamin Button’ın fantastik hikayesini anlatıyor. Farklı yaşlarda, ağır bir makyaj ve ağır görsel efektler ardında iyi bir performans sergilemeyi başaran Brad Pitt, filme adını veren Benjamin Button olarak karşımıza çıkıyor.

IMDb Puanı: 7.8/10

Burn After Reading | 2008, Ethan & Joel Coen

youtube play youtube play

Filmografileri yüzlerce absürd karakter ve farklı türlerde birbirinden yaratıcı filmlerle dolu olan Coen Kardeşler’in 2008’de birçok ünlü ismi buluşturan bu absürd ötesi komedisi de ikilinin unutulmazlarından. Kayıp bir diskin peşindeki CIA ajanının, diskin iki avanak spor salonu görevlisinin elinde olduğunu öğrenip onların peşine düşmesini konu alan filmde, George Clooney, Frances McDormand, John Malkovich, Tilda Swinton ve Brad Pitt gibi usta oyuncular yer alıyor. Brad Pitt’in zeka seviyesini hiç bu kadar aşağıda görmemiştik!

IMDb Puanı: 7.0/10

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford | 2007, Andrew Dominik

youtube play youtube play

Robert Ford’un çocukluğundan beri idolü olan haydut Jesse James’in süikastçısına dönüşmesini konu alan 160 dakikalık epik film, son yılların en çok takdir edilen western’lerinden biri. Karizmatik Jesse James rolündeki Brad Pitt’inki kadar, ezik bir genci canlandıran Casey Affleck’in oyunculuğunu da takdir edeceksiniz. İlk filmi Chopper ve daha sonra Killing Them Softly ile de başarısını sürdüren Andrew Dominik’in bu filmini de kaçırmamalısınız.

IMDb Puanı: 7.5/10

Snatch. | 2000, Guy Ritchie

youtube play youtube play

90’ların sonunda Lock, Stock and Two Smoking Barrels ile geniş bir hayran kitlesi elde eden Guy Ritchie’nin ikinci uzun metrajlı filmi olan Snatch. bizi soluk soluğa bırakıyor. Boks dünyası, bahisçiler, gangsterler, hırsızlar… Herkesin peşinde olduğu paha biçilmez bir elmas, birbirinden ilginç karakterler ve Ritchie’nin yönetmenlik becerileri ortaya son zamanların en sevilen filmlerinden birini çıkarıyor. Brad Pitt, filmde ailesine düşkün, gezgin ve dövüşçü bir Çingene olan Mickey O’Neil’i canlandırıyor.

IMDb Puanı: 8.3/10

Fight Club | 1999, David Fincher

Chuck Palahniuk’un aynı adlı romanından David Fincher tarafından uyarlanan Fight Club, kapitalizme dair yazılmış en iyi eleştirilerden birinden uyarlanmış en iyi filmlerden… Edward Norton ve Brad Pitt’i bir araya getiren yapım kurumsal bir şirkette çalışan kahramanımızın yollarının kesiştiği yeni dostu Tyler Durden ile birlikte bir yeraltı dövüş kulübü kurması ve bu kulübün kapitalist sisteme karşı eylemler düzenleyen bir örgüte dönüşümünü anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.8/10

Twelve Monkeys | 1996, Terry Gilliam

youtube play youtube play

Twelve Monkeys, en sevilen distopik bilimkurgular arasında yer alıyor. Film, insan yapımı bir virüsün neden olduğu bir hastalık nedeniyle sona yaklaşmış bir dünyada, karanlık bir gelecekte geçiyor. Virüsün kaynağını keşfetmek için geçmişe yollanan bir adamın peşinden biz izleyenler de zamanda ileri-geri gidiyor, düşünce sınırlarımızı zorluyoruz. Filmde başrolleri Bruce Willis, Brad Pitt ve Madeleine Stowe paylaşıyor. Brad Pitt’i görüp görebileceğiniz en çılgın hallerden birine büründüren Jeffrey Goines karakteri, oyuncuya ilk Oscar adaylığını getirmişti.

IMDb Puanı: 8.0/10

Seven | 1995, David Fincher

Başrollerinde Morgan Freeman ve Brad Pitt’in yer aldığı Se7en, yedi ölümcül günahtan yola çıkarak seri cinayetler işleyen bir katilin izini süren dedektifleri izliyor. Bu polisiye-gerilim filmi, David Fincher’ın 90’lı yıllara iz bırakan filmlerinden.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10

Legends of the Fall | 1994, Edward Zwick

youtube play youtube play

Montana eyaletinin Rocky Mountains bölgesinde 1900’lerde geçen hikaye, üç erkek kardeş arasındaki bağlara odaklanıyor. Doğa, savaş ve aşkın zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalsalar da bir arada durabilmeyi başaran üç kardeş rolünde Brad Pitt, Aidan Quinn ve Henry Thomas’ı izlediğimiz filmde erkek kardeşlerin babası Colonel William Ludlow rolünde ise Anthony Hopkins yer alıyor.

IMDb Puanı: 7.5/10

Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles | 1994, Neil Jordan

youtube play youtube play

Vampirlerin parlamadığı ve oldukça karizmatik olduğu 90’lı yıllara damgasını vuran filmlerden biri olan Neil Jordan imzalı Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles, Brad Pitt’ten Tom Cruise’a, Antonio Banderas’tan küçük yaştaki bir Kirsten Dunst’a birçok ünlü oyuncuyu buluşturuyor. Eşi ve çocuğunu kaybeden bir çiftlik sahibinin onlardan birine dönüşmek için Lestat adındaki vampirle anlaşmaya varmasını izlediğimiz filmde Brad Pitt çiftlik sahibi Louis de Pointe du Lac’ı canlandırıyor.

IMDB Puanı: 7.6/10