Birçoğumuzun favori aktörleri arasında yer alan (ve birçoğumuzun 1963 doğumlu olduğuna inanamadığı) Brad Pitt, kariyerine başladığı 80’li yıllardan bu yana onlarca karaktere hayat verdi. Oyunculuğun dışında Oscar ödüllü yapımcı kimliği ile de son yılların kalburüstü filmlerinin altına imzasını atan Pitt’in yapımcılığını üstlendiği filmler arasında Vice, Beautiful Boy, If Beale Street Could Talk, Moonlight, The Big Short, Selma, 12 Years A Slave, Moneyball, Killing Them Softly, The Tree of Life ve The Departed gibi yapımlar yer alıyor. Brad Pitt’i 2019’da önce Quentin Tarantino’nun Once Upon a Time in Hollywood…’unda, ardından yılın epik bilimkurgu filmi James Gray imzalı Ad Astra’da izleyeceğiz.  

brad pitt filmleri - once upon a time in hollywood

***

En İyi Brad Pitt Filmleri

Once Upon a Time in Hollywood (2019, Quentin Tarantino)

Hollywood’un altın çağının sona yaklaştığı yıllarda, 1969’un Los Angeles’ında geçen Once Upon a Time in Hollywood… hem içerdiği Hollywood nostaljisiyle hem de başrolündeki iki dev oyuncu, Leonardo DiCaporio ve Brad Pitt’le dikkat çekiyor. Film, ününü kaybettikten sonra yeniden başarıyı arayan bir oyuncu ve Brad Pitt’in canlandırdığı dublörünün yaşadıklarını anlatıyor.

IMDb

 

Allied (2016, Robert Zemeckis)

II. Dünya Savaşı’nda Kuzey Afrika’da görevliyken tanışan Kanadalı bir subay ve Fransız bir özgürlük savaşçısının, işbirliği, entrika ve tutkuyla örülü sürükleyici hikâyesinde Brad Pitt ve Marion Cotillard rol alıyor. Yolları yıllar sonra Londra’da kesişen ikili birlikte bir aile kurmayı seçtiklerinde bile şüpheyle dolu, diken üstündeki günlerin geride kaldığını hissedemiyorlar.

IMDb Puanı: 7.1/10

 

Moneyball (2011, Bennett Miller)

Kalburüstü bir ilk film olan Capote biyografisi ile takdir kazanan Bennett Miller’ın ikinci kurmaca uzun metrajı, spor endüstrisini mercek altına alıyor. Usta iki senaristin, Aaron Sorkin ve Steven Zaillian’ın elinde sürükleyici bir hikayeye dönüşen Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game adlı kitaptan uyarlanan Moneyball, takımı kurmak için bilgisayar tarafından oluşturulan bir strateji izleyen ve düşük bütçeyle uzun yollar kat eden bir beyzbol takımı yöneticisini merkezine alıyor. Oakland A takımının genel müdürü rolünde Brad Pitt’i izlediğimiz film yalnızca başrol oyuncusu Pitt’e değil, komedi filmlerinden tanıdığımız Jonah Hill’e de neredeyse ilk dramatik rolü ile bir Oscar adaylığı getirmişti.

IMDb Puanı: 7.6/10

 

The Tree of Life (2011, Terrence Malick)

2011 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan Terrence Malick filmi, 1956 yılında geçen bir aile hikayesi üzerinden masumiyeti ve varoluşu sorguluyor. Emmanuel Lubezki’nin unutulmaz görüntüleri eşliğindeki filmde aile babası rolünde izlediğimiz Brad Pitt’e Jessica Chastain eşlik ediyor.

IMDb Puanı: 6.8/10

 

Inglourious Basterds (2009, Quentin Tarantino)

2000’li yılların en iyi filmlerinden olan, Quentin Tarantino imzalı Inglourious Basterds da hepsi birbirinden ilginç karakterleri canlandıran birçok oyuncunun bir arada yer aldığı yapımlardan bir diğeri. Nazi işgalindeki Fransa’da bir kulübede başlayan ve bir grup Yahudi ABD askerinin Nazi liderlerini öldürmek için akılalmaz planlar yaptığı dönemde devam eden film; her Tarantino filminde olduğu gibi bol kan, bol mizah, bol diyalog ve bol müzik içeriyor. Sinema tarihinin unutulmaz karakterlerinden birini, Colonel Hans Landa’yı canlandıran Christoph Waltz’un gölgesinde kalsa da Brad Pitt de canlandırdığı teğmen karakteriyle filmin öne çıkan oyuncularından. Inglourious Basterds’da ayrıca Mélanie Laurent, Eli Roth, Michael Fassbender, Diane Kruger, Daniel Brühl gibi oyuncular da rol alıyor.

IMDb Puanı: 8.3/10, Top250: #93

 

The Curious Case of Benjamin Button (2008, David Fincher)

The Curious Case of Benjamin Button, F. Scott Fitzgerald’ın aynı adlı kısa hikayesini uzun soluklu bir epik filme dönüştüren bir uyarlama. O güne dek David Fincher’ın kariyerindeki, ödül sezonu açısından en etkili yapım olmayı başaran film, yaşlı bir adam olarak doğan ve gittikçe gençleşen Benjamin Button’ın fantastik hikayesini anlatıyor. Farklı yaşlarda, ağır bir makyaj ve ağır görsel efektler ardında iyi bir performans sergilemeyi başaran Brad Pitt, filme adını veren Benjamin Button olarak karşımıza çıkıyor.

IMDb Puanı: 7.8/10

 

Burn After Reading (2008, Ethan & Joel Coen)

Filmografileri yüzlerce absürd karakter ve farklı türlerde birbirinden yaratıcı filmlerle dolu olan Coen Kardeşler’in 2008’de birçok ünlü ismi buluşturan bu absürd komedisi de ikilinin unutulmazlarından. Kayıp bir diskin peşindeki CIA ajanının, diskin iki avanak spor salonu görevlisinin elinde olduğunu öğrenip onların peşine düşmesini konu alan filmde, George Clooney, Frances McDormand, John Malkovich, Tilda Swinton ve Brad Pitt gibi usta oyuncular yer alıyor. Brad Pitt’in zeka seviyesini hiç bu kadar aşağıda görmemiştiniz!

IMDb Puanı: 7.0/10

 

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007, Andrew Dominik)

Robert Ford’un çocukluğundan beri idolü olan haydut Jesse James’in süikastçısına dönüşmesini konu alan 160 dakikalık epik film, son yılların en çok takdir edilen western’lerinden biri. Karizmatik Jesse James rolündeki Brad Pitt’inki kadar, ezik bir genci canlandıran Casey Affleck’in oyunculuğunu da takdir edeceksiniz. İlk filmi Chopper ve daha sonra Killing Them Softly ile de başarısını sürdüren Andrew Dominik’in bu filmini de kaçırmamalısınız.

IMDb Puanı: 7.5/10

 

Babel (2006, Alejandro González Iñárritu)

Brad Pitt, Cate Blacnhett, Gael Garcia Bernal ve Rinko Kikuchi gibi isimleri buluşturan bu Alejandro González Iñárritu filmi, farklı kültürlerden gelen, farklı dilleri konuşan insanların birbirleriyle anlaşamaması sonucu kötüye giden dünya düzenini anlatmak için dünyanın 4 farklı köşesinde geçen 4 kesişen hikaye anlatıyor. Adını Babil Kulesi’nin hikayesinden alan Babel‘deki hikâyelerin birinde Cate Blanchett ve Brad Pitt, Fas’a yaptıkları seyahat sırasında silahla yaralan ABDli bir çifti canlandırıyor.

IMDb Puanı: 7.5/10

Snatch. (2000, Guy Ritchie)

90’ların sonunda Lock, “Stock and Two Smoking Barrels” ile geniş bir hayran kitlesi elde eden Guy Ritchie’nin ikinci uzun metrajlı filmi olan “Snatch.” bizi soluk soluğa bırakmıştı. Boks dünyası, bahisçiler, gangsterler, hırsızlar… Herkesin peşinde olduğu pahabiçilmez bir elmas, birbirinden ilginç karakterler ve Ritchie’nin yönetmenlik becerileri ortaya son zamanların en sevilen filmlerinden birini çıkarıyor. Brad Pitt, filmde ailesine düşkün, gezgin ve dövüşçü bir Çingene olan Mickey O’Neil’i canlandırıyordu.

IMDb Puanı: 8.3/10, Top250: #105

 

Twelve Monkeys (1995, Terry Gilliam)

Daha önce “İzlemeniz Gereken 10 Terry Gilliam Filmi” listemizde yer verdiğimiz “Twelve Monkeys”, en sevilen distopik bilimkurgular arasında yer alıyor. Film, insan yapımı bir virüsün neden olduğu bir hastalık nedeniyle sona yaklaşmış bir dünyada, karanlık bir gelecekte geçiyor. Virüsün kaynağını keşfetmek için geçmişe yollanan bir adamın peşinden biz izleyenler de zamanda ileri-geri gidiyor, düşünce sınırlarımızı zorluyoruz. Filmde başrolleri Bruce Willis, Brad Pitt ve Madeleine Stowe paylaşıyor. Brad Pitt’i görüp görebileceğiniz en çılgın hallerden birine büründüren Jeffrey Goines karakteri, oyuncuya ilk Oscar adaylığını getirmişti.

IMDb Puanı: 8.0/10

 

Se7en (1995, David Fincher)

Başrollerinde Morgan Freeman ve Brad Pitt’in yer aldığı Se7en, yedi ölümcül günahtan yola çıkarak seri cinayetler işleyen bir katilin izini süren dedektifleri izleyen bir polisiye-gerilim. Fincher’ın 90’lı yıllara iz bırakan filmlerinden olan Se7en’da ayrıca Gwyneth Paltrow ve Kevin Spacey de rol alıyor

IMDb Puanı: 8.6/10, Top250: #21

Legends of the Fall (1994, Edward Zwick)

Montana eyaletinin Rocky Mountains bölgesinde 1900’lerde geçen hikaye, üç erkek kardeş arasındaki bağlara odaklanıyor. Doğa, savaş ve aşkın zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalsalar da bir arada durabilmeyi başaran üç kardeş rolünde Brad Pitt, Aidan Quinn ve Henry Thomas’ı izlediğimiz filmde erkek kardeşlerin babası Colonel William Ludlow rolünde ise Anthony Hopkins yer alıyor.

IMDb Puanı: 7.5/10

 

Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (1994, Neil Jordan)

Vampirlerin parlamadığı ve oldukça karizmatik olduğu 90’lı yıllara damgasını vuran filmlerden biri olan Neil Jordan imzalı Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles, Brad Pitt’ten Tom Cruise’a, Antonio Banderas’tan küçük yaştaki bir Kirsten Dunst’a birçok ünlü oyuncuyu buluşturuyor. Karısı ve çocuğunu kaybeden bir çiftlik sahibinin onlardan birine dönüşmek için Lestat adındaki vampirle anlaşmaya varmasını izlediğimiz filmde Brad Pitt çiftlik sahibi Louis de Pointe du Lac’ı canlandırıyor.

IMDb Puanı: 7.6/10

 

Thelma & Louise (1991, Ridley Scott)

Garsonluk yaptığı diner’dan ve erkek arkadaşından şikayetçi Louise ve kocasından bıkmış durumdaki Thelma’nın bir otomobile atlayarak hayatlarını yaşamaya karar vermeleri önce keyifli bir yol hikayesi olsa da, ikilinin bir tecavüzcüyü öldürmesi sonucu bir kaçış hikayesine dönüşüyor Thelma & Louise. Susan Sarandon ve Geena Davis’in 90’ların en iyi beyazperde ikililerinden birine hayat verdiği filmde Brad Pitt de kariyerindeki kısa am aetkili rollerden biriyle yer alıyordu.

IMDb Puanı: 7.4/10

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. En sevdigim Brad Pitt filmi olan ‘Meet Joe Black’i listede gorememek beni uzdu sayin Eminoglu.