1954 doğumlu Joel Coen ve 1957 doğumlu kardeşi Ethan Coen, namıdiğer Coen Kardeşler , 80’li yıllardan bu yana bir arada sinema yapıyorlar. Yönetmenliğini, senaristliğini, kurgusunu ve yapımcılığını çoğu zaman ortak yürüttükleri filmleri ile yaklaşık 30 yıldır kendilerine has dilleri ve mizahlarıyla dikkat çekmeyi başaran bu yönetmen ikilisini yakından inceleyelim.

coen kardesler

İşte ilk filmleri Blood Simple‘dan bugüne, kaçırmamanız gereken Coen Kardeşler filmleri:

En İyi Coen Kardeşler Filmleri

The Ballad of Buster Scruggs, 2018:

Yönetmenlerin en yeni filmi The Ballad of Buster Scruggs, bir Netflix orijinal filmi olarak prömiyerini bu yılki Venedik Film Festivali’nde yaptıktan ve bazı seçilmiş festival ve salonları da turladıktan sonra, 16 Kasım 2018’de tüm dünyada aynı anda online olarak erişilebilir olacak. Bir antoloji film olarak, altı ayrı kısa hikaye anlatacak western türündeki filmin tüm bölümleri, Buster Scruggs adlı adamın etrafında şekilleniyor. Oyuncu kadrosunda James Franco, Liam Neeson, Zoe Kazan ve Tom Waits gibi yıldız oyuncular yer alıyor.

Netflix | IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’nun The Ballad of Buster Scruggs incelemesi

 

Hail, Caesar!, 2016:

1950’lerin Hollywood’unda, büyük prodüksiyon şirketlerinin devasa setlerinde ve büyük bütçeli yapımların, yıldız oyuncuların dünyasında geçiyor Hail, Caesar!. Dönemin ışıltılı dünyasının arasına serpiştirilmiş Coenler dünyası öğeleri ve müzikal sekanslar, George Clooney’den Ralph Fiennes’a, Scarlett Johansson’dan Tilda Swinton’a birçok ünlü ismin rol aldığı filmi eğlenceli kılıyor.

IMDb Puanı: 6.3/10

 

Inside Llewyn Davis, 2013:

Sizi 1960’ların New York’una, Greenwich Village’a götürecek Inside Llewyn Davis, müzik piyasasında tutunmaya çalışan genç bir folk şarkıcısının umutsuzluğunu ve kaybedenliğini konu alıyordu. Oscar Isaac, Carey Mulligan, Justin Timberlake ve Adam Driver gibi oyuncuların rol aldığı film, gerek renk tonlarıyla gerekse şarkılarıyla büyüleyici, nostaljik ve hüzünlü bir Coenler masalıydı.

IMDb Puanı: 7.5/10

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’ndan “Inside Llewyn Davis” incelemesi

 

True Grit, 2010:

Bir Western yeniden-çevrimi olan “True Grit”, babasının katilini arayan 14 yaşındaki inatçı genç kız Mattie Ross’un tehlikeli adamları bulmak için tehlikeli adamlarla çıktığı yolculuğu anlatıyor. Filmde Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin gibi usta oyuncuların yanı sıra genç oyuncu Hailee Steinfeld de dikkat çekiyor.

IMDb Puanı: 7.6/10

 

A Serious Man, 2009:

Orta-Batı ABD’de bir matematik öğretmeni olan Larry Gopnik’in gelenekler, aile hayatı ve hayatın zorluklarıyla mücadele etmeye çalıştığı film geniş kitlelere ulaşamasa da oldukça kişisel bir film olarak dikkat çekiyor ve Coenler sinemasının tüm özelliklerini yansıtıyor. Filmin başrolünde Michael Stuhlbarg var.

IMDb Puanı: 7.0/10

 

Burn After Reading, 2008:

Birbirinden ünlü oyuncuları hiç görmediğiniz hallerde görmenizi sağlayan, oldukça absürd hikayesi ve karakterleriyle dikkat çeken bu filmde Coenler dahil herkes kendisiyle dalga geçiyor! CIA sırlarının kayıtlı olduğu bir diski spor salonunda unutan bir ajan, bu diski satmaya çalışan spor eğitmenleri ve onların peşine düşen diğer ajanlar… Oldukça eğlenceli bu filmde George Clooney, Frances McDormand, John Malkovich, Tilda Swinton ve Brad Pitt başrollerde…

IMDb Puanı: 7.0/10

İlginizi çekebilir: 2000’lerden İzlemeniz Gereken 10 George Clooney Performansı

 

No Country for Old Men, 2007:

Coen Kardeşler’in bugüne kadar hem eleştirmenler hem de seyirci tarafından en çok beğenilen filmlerinden biri olan “No Country for Old Men”, onlara uzun zamandır peşlerinde koştuğu Oscar ödülünü kazandırmıştı. Ters giden bir anlaşmanın ardından tarafların peşine düşen psikopat bir seri katilin avlanışını izlediğimiz filmde Javier Bardem’in oyunculuğu ve saç stili en çok dikkat çeken unsurlardı.

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #157

 

The Ladykillers, 2004:

1955 yapımı aynı adlı suç komedisinin yeniden çevrimi olan The Ladykillers, sıradan bir öğretim görevlisinin bir kumarhane soyguncusuna dönüşümünü anlatıyordu. Her şeyi meraklı ev sahibesinin burnunun dibinde planlamaya çalışan Prof. G.H. Dorr’u Tom Hanks canlandırıyordu.

IMDb Puanı: 6.2/10

İlginizi çekebilir: 2000’lerden İzlemeniz Gereken 10 Tom Hanks Performansı

 

The Man Who Wasn’t There, 2001:

Coen Kardeşler’e Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran “The Man Who Wasn’t There” bir kara film. Karısının patronuna şantaj yapan bir berberin ters giden planları sonucu kurban konumuna düşüşünü anlatan filmde Billy Bob Thornton, Frances McDormand ve James Gandolfini gibi oyuncuları izlerken, 17 yaşındaki bir Scarlett Johansson’un yükselişine de tanık olabilirsiniz.

IMDb Puanı: 7.6/10

 

O Brother, Where Art Thou?, 2000:

Coen Kardeşler’den oldukça absürd bir film daha… Güney ABD’de, 1930′larda geçen filmde 3 hapishane kaçağının gizli bir hazinenin peşinden güney eyaletlerini turlamasını izliyoruz. George Clooney, John Turturro ve Tim Blake Nelson’ın rol aldığı filmde Coen Kardeşler Homeros’un “Odysseia” destanından esinlenmiş. Gözlere dikkat!

IMDb Puanı: 7.8/10

 

The Big Lebowski, 1998:

Seyirci tarafından en çok beğenilen, kült mertebesine ulaşmış bir film… Jeffrey Lebowski (ya da “Dude”) milyoner bir Lebowski ile karıştırıldığı için başına gelenler halısının rezil olmasına neden olur. Zararı karşılamak için bowling arkadaşları ile bir maceraya atılan Lebowski’nin absürd hikayesini izlemediyseniz bir an önce listenize ekleyin!

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #168

 

Fargo, 1996:

Başarılı, sert ve hamile bir polis memuru olan Marge Gunderson ve iki sakar, beceriksiz kötü adamın hikayesi… Filmin başından sonuna her şey ters gitmeye devam ediyor ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor, birçok Coenler filminde olduğu gibi… Coen Kardeşler klasiklerinden olan Fargo, 2014 yılında ise bir antoloji dizi olarak mini-dizi formatında yayınlanmaya başladı. 2014-2016 yılları arasındaki 3 sezonunda üç ayrı hikaye anlatan dizi, yönetmenlerin tüm karakteristik özelliklerini yansıtan, Coenler dünyasına referanslarla dolu bir televizyon harikasıydı. Fargo‘nun 2020’de yayınlanacağı duyurulan dördüncü sezonunda başrolde Chris Rock’ın yer alacağı belli oldu.

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #161

İlginizi çekebilir: Umur Çağın Taş’tan “Coen’lerin Başyapıtı TV’de Diriliyor: Fargo

 

Barton Fink, 1991:

Yeni bir oyun yazarının California’ya taşınarak Hollywood’un acı gerçekleriyle yüzleşmesini anlatan “Barton Fink” Coenler ve Akademi’nin ilk tanışmasıydı. Filmde sonradan birçok kez Coenler ile çalışan oyuncular John Turturro, John Goodman ve Steve Buscemi rol alıyor.

IMDb Puanı: 7.7/10

 

Miller’s Crossing, 1990:

Senaryosuyla birçok ödüle uzanan Miller’s Crossing, 20. yüzyılın başlarında çetelerin dünyasında geçen, gizli ilişkiler, partiler ve karanlık sokaklar arasında gidip gelen tehlikeli karakterlerle dolu bir film. Gabriel Byrne’ün başrolde yer aldığı filmde Albert Finney, Jon Polito, John Turturro ve Marcia Gay Harden gibi oyuncularda rol alıyordu.

IMDb Puanı: 7.8/10

 

Blood Simple., 1984:

Coenler’in ilk filmi, kendisini aldatan karısını öldürmesi için bir kiralık katil tutan zengin ve kıskanç bir adamla ilgili. Hiçbir şeyin göründüğü gibi kolay olmadığı bir hikaye ile başlayan Coenler sineması, 30 yıldır “göründüğü gibi kolay olmayan” durumları anlatmaya ve kendisine hayran bırakmaya devam ediyor.

IMDb Puanı: 7.7/10

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN