Kara mizaha ve tuhaf karakterlere kucak açan, zaaflarına yenik düşen insanların dramlarını anlatan Coen Kardeşler sineması, bu yıl Netflix yapımı bir antoloji filmle karşımızda: The Ballad of Buster Scruggs, prömiyerini En İyi Senaryo ödülüne uzandığı Venedik Film Festivali’nde yaptıktan ve sayılı salonda gösterime girdikten sonra Netflix’te yayınlandı.

the ballad of buster scruggs – netflix
The Ballad of Buster Scruggs (2018, Ethan Coen & Joel Coen)

Western türünde 6 kısa filmden oluşan The Ballad of Buster Scruggs’da anlatılan 6 hikayeyi bir arada tutan, Coen Kardeşler sinemasının olmazsa olmazlarından kara mizah ve insanlığın zaafları ile hayattaki tesadüfler ekseninde buluşan insanlık dramları. Diğer yandan fiziksel bir birleştiriciden de bahsetmek mümkün; çünkü film, eski bir hikaye kitabının kapağının açılmasıyla başlıyor. Kitabın sayfaları çevrildikçe, önce sıradaki hikayeyi tasvir eden el boyaması bir görselle, ardından da hikayenin başlığıyla karşılaşıyoruz. Filmlerde gördüğümüzden fazlasını hikayenin ilk ve son satırlarını bu sayfalarda okuyarak almamız, güzel bir detay.

the ballad of buster scruggs – tim blake nelson
The Ballad of Buster Scruggs (2018, Ethan Coen & Joel Coen)

Sayfaları arasında gezdiğimiz western hikayeleri kitabındaki 6 hikayeden ilki, filme adını veren The Ballad of Buster Scruggs. Müzikal, komedi ve western türlerinin başarılı bir harmanı olan bölümde Tim Blake Nelson’ın performansı yüzünüzü güldürecek. Near Algodones, James Franco’nun bir soyguncuyu canlandırdığı, Stephen Root’un ise kısa rolünde kahkahalar attırdığı bir kara komedi. Meal Ticket, antolojinin en karanlık hikayesi olarak Harry Melling ve Liam Neeson’ı buluşturuyor ve bizi gezgin bir eğlence karavanına konuk ediyor; yorucu bir kurgu ve ağır edebi metinler eşliğinde başarıdan başarısızlığa doğru giden bir rutine tanık oluyor ve ürpertici bir sonla şaşırıyoruz.

the ballad of buster scruggs – james franco
The Ballad of Buster Scruggs (2018, Ethan Coen & Joel Coen)

Jack London’ın bir öyküsünden uyarlanan All Gold Canyon, bir Altına Hücum hikayesi ve Tom Waits bu bölümde filmin en iyi performanslarından biriyle karşımıza çıkıyor. Zoe Kazan‘ın başrolünde yer aldığı The Gal Who Got Rattled, bir kervanda yolculuk eden genç kadın Alice’in yolda abisini kaybettikten sonra geleceğini nasıl şekillendireceğine karar verme sürecini işliyor ve sürprizlerle dolu. Tyne Daly ve Brendan Gleeson‘lı The Mortal Remains ise diğer bölümlerin aksine metnin görsellikten, hikaye anlatımının sinemadan ön planda durduğu, bana Edgar Allen Poe hikayelerini çağrıştıran bir bölüm. Bu 6 hikaye ve 6 kısa filmin aslında Netflix tarafından Coen Kardeşler imzalı bir mini-dizi olarak planlandığını fakat yönetmenlerin bu 6 hikayeyi parça parça değil bir bütün olarak izleyiciyle buluşturmak istemesi sonucu bir filme evrildiğini de ekleyeyim. Filmdeki sevdiğim hikayelerin daha kısa süreli oluşu ve şayet bu bir dizi olsaydı onların gereksiz uzayacak olma ihtimali nedeniyle yönetmenlerin kararından memnunum.

the ballad of buster scruggs – tom waits
The Ballad of Buster Scruggs (2018, Ethan Coen & Joel Coen)

Western türüyle daima barışık olan Coen Kardeşler sineması, The Ballad of Buster Scruggs‘da niteliğinden hiçbir şey kaybetmiyor. Özellikle beyazperdede değil de bilgisayar ekranında izleyecek olduğum için başta duyduğum endişlerin yersiz olduğunu görmek memnun edici. Yönetmenlerin dijital olarak çektiği bu ilk film, Bruno Delbonnel‘in renk paleti ve dijital efektlerle desteklenen muazzam görüntüleriyle beni çok etkiledi. Carter Burwell’in akılda kalıcı müzikleri ve birçoğu gerçek halk şarkıları olan, çoğu zaman pek de ummadığınız yerlerden çıkan şarkılar da farklı tonlara sahip hikayeler için birleştirici olma özelliği taşıyor.

the ballad of buster scruggs – zoe kazan
The Ballad of Buster Scruggs (2018, Ethan Coen & Joel Coen)

The Ballad of Buster Scruggs, Coen Kardeşler sinemasının nevi şahsına münhasır karakterlerine kaliteli bir deste ekliyor. Yenilmez sandığınızın yenildiği, şanslı sandığınızın şansına kurban gittiği, zayıf sandığınızın dimdik ayakta durduğu hikayeler kara mizahla destekleniyor. Müzikalden gerilime geniş bir yelpazedeki janrlar, filmlerden öğrendiğimiz Vahşi Batı’nın klişelerini yaratıcı ve yeni bir şekilde önümüze seriyor. Filmin bir antoloji formatında olması ve anlattığı hikayelerin farklı ton ve türlere göz kırpması, bir ya da ikisini beğenmeseniz dahi izlerken zevk almanızı büyük bir oranda garantiliyor.

Filmin ödül sezonunda da, özellikle teknik dallarda birçok kez karşımıza çıkacağına eminim. Western türünü ve/veya Coen Kardeşler sinemasını seviyorsanız, The Ballad of Buster Scruggs‘ı kaçırmayın!

youtube play youtube play

Netflix | IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 15 Coen Kardeşler Filmi

İlginizi çekebilir #2: Umur Çağın Taş’tan “Coen Kardeşler’in Başyapıtı TV’de Diriliyor: Fargo