Karta-Niujorke_Cotillard-2

James Gray imzalı, 2013’teki Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan The Immigrant (Bir Zamanlar New York), 1921 yılında büyük umutlarla ABD’ye göçen masum bir kadının zorla bir vodvil hayatına sürüklenişini anlatıyor. Ewa Cybulska adlı kadının Orlando lakaplı bir sihirbazla tanıştıktan sonra bu hayattan kurtulma ve Ellis Adası’nda tutulan kız kardeşi ile yeniden buluşma umutları ile hareketlenen filmde Marion Cotillard’ın yanı sıra Joquin Phoenix ve Jeremy Renner da rol alıyor.

the-immigrant-1

1975, Paris doğumlu Fransız oyuncu Marion Cotillard, Fransız sinemasında ufak rollerde yer aldıktan sonra Taxi serisi ve ardından Jeux d’enfants filmi ile uluslararası tanınırlık kazandı. Tim Burton ve Ridley Scott ile çalıştıktan sonra, ilk adaylığı ile Oscar ödülünü kucakladığı La Môme (La Vie en Rose) filminde Edith Piaf’ı canlandırdı. İşte, rol aldığı her yeni filmde yeteneğini katlayan ve büyülemeye devam eden Cotillard’ın kariyerinden seçtiğimiz 10 performansı:

Bu hafta vizyonda izleyebileceğiniz diğer filmler şunlar: Marvel’dan yeni bir süper-kahraman filmi Ant-Man, eğlenceli ve kaslı filmin devamı Magic Mike XXL, 34. İstanbul Film Festivali filmlerinden Gemma Bovery (Aşkın Dili), Nicole Kidmanlı gerilim filmi Strangerland (Fırtınanın Ortasında), korku filmleri Exists (Dehşet Gecesi) ve Indigenous (Kanlı Tatil), Arjantin yapımı animasyon Metegol (Altın Gol) ve yerli komedi Krallar Kulübü.

***

En İyi Marion Cotillard Filmleri

Jeux d’enfants / Love Me If You Dare | 2003, Yann Samuell

Tüm zamanların en garip aşk filmlerinden olan Jeux d’enfants, birbirlerine delice aşık, fakat birbirlerine sürekli meydan okuyan iki psikopatın yıllara yayılan hikayesini anlatıyordu. Film, bugün Fransız sinemasının aranılan oyuncuları haline gelen Guillaume Canet ve Marion Cotillard’ı birçoğumuzun ilk kez izlediği filmdi.

Big Fish | 2003, Tim Burton

Tim Burton’ın 2000’li yıllardaki ilk filmlerinden biri oldukça kişisel ve görsel açıdan zengin bir filmdi: Big Fish. Ölüm döşeğindeki babası Ed Bloom ile bir bağ kurabilmek için, yıllar boyunca anlattığı hikayelerdeki insanların peşine düşen bir oğulun macerasını konu alan filmde birbirinden renkli karakterlerle tanışarak sımsıcak bir baba-oğul hikayesi izlemiştik. Ed Bloom’un gençliğini ve yaşlılığını canlandıran Ewan McGregor ve Albert Finney dışında filmin zengin oyuncu kadrosunda Jessica Lange, Helena Bonham Carter, Alison Lohman ve Marion Cotillard da yer alıyordu.

Un long dimanche de fiançailles / A Very Long Engagement | 2004, Jean-Pierre Jeunet

Amélie’nin yönetmeni Jean-Pierre Jeunet’nin bir kez daha Audrey Tautou ile bir araya geldiği film, I. Dünya Savaşı’nın ardından nişanlısının izini süren bir kadına odaklanıyordu. Ölüm haberi gelmese de kendisinden savaşın ardından haber alınamayan nişanlısının izini sürerek Avrupa’da uzun bir yolculuğa çıkan ve umudunu bir an olsun yitirmeyen Mathilde’in bu yolculuğu sırasında yolunun kesiştiği insanlardan biri de Marion Cotillard’ın canlandırdığı Tina Lombardi oluyordu.

A Good Year | 2006, Ridley Scott

Şarap dendiğinde akla gelen ilk filmlerden olan Ridley Scott imzalı A Good Year, Provence bölgesinin üzüm bağlarında geçiyor. Film, İngiliz bir borsacıya ölen amcasının Provence’taki şatosunun ve bağlarının miras kalması sonucu orada geçen çocukluğunu hatırlamasını ve satmak için geldiği bu yerle duygusal bağ kurmasını anlatıyordu. Russell Crowe’un başrolde yer aldığı filmde ayrıca Albert Finney, Marion Cotillard ve Freddie Highmore gibi oyuncular rol alıyordu.

La Môme | 2007, Olivier Dahan

Marion Cotillard, Fransız müziğinin en büyük yıldızlarından Edith Piaf’ın yaşamını konu alan La Môme (La Vie en Rose) filminde bu önemli ismi canlandırmıştı. Sanatçının gençliğindeki enerjiyi tüm doğallığıyla yansıtan, yaşlılığındaki hüznü ağır bir makyajla üzerine yüklenen Cotillard, En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünün 2007’deki sahibi olmuştu. Filmde Cotillard’a eşlik eden oyuncular arasında Sylvie Testud, Emmanuelle Seigner ve Gérard Depardieu gibi isimler yer alıyordu.

Public Enemies | 2009, Michael Mann

Johnny Depp’in 1930’lu yılların büyük Amerikan gangsteri John Dillinger’ı, Christian Bale’in ise onun peşindeki federal ajanı canlandırdığı dönem filmi, dönemin ruhunu ve suç dünyasını en iyi şekilde yansıtıyordu. Dillinger’ın büyük aşkı Billie Frechette rolünde ise Marion Cotillard yer alıyordu.

Nine | 2009, Rob Marshall

2000’li yıllarda sinefillerin yaşadığı en büyük hayal kırıklıklarından olsa da bir araya getirdiği efsanevi oyuncular, gösterişli şarkıları ve sahne tasarımı, Chicago’nun yönetmeni Rob Marshall’ın imzası ve kaynağını Fellini’nin 8 1/2’undan alan bir müzikalden uyarlanmış oluşu ile dikkat çekiyordu Nine. Ünlü bir yönetmen olan Guido Contini’nin hayatındaki kadınlar yüzünden yaşadığı bunalımı hayatındaki diğer kadınlar sayesinde atlatmaya çalışmasını anlatan müzikalde Daniel Day-Lewis, Nicole Kidman, Penélope Cruz, Judi Dench, Sophia Loren, Kate Hudson ve Fergie’den oluşan kadro göz kamaştırıyor, Marion Cotillard da yönetmenin eşini canlandırıyordu.

Inception | 2010, Christopher Nolan

Günümüzde büyük bütçeli yapımlar dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Christopher Nolan da Marion Cotillard’ın çalıştığı yönetmenlerden biri. Başroldeki Leonardo DiCaprio, rüyalara yolculuk ederek bu dünyadan sırlar çalan ya da bu dünyaya komutlar eken bir ekibin başındaki mimar Cobb’u canlandırırken, onu anılarında rahat bırakmayan, intihar etmiş eşi rolünde Marion Cotillard’ı izlemiştik.

De rouille et d’os / Rust and Bone | 2012, Jacques Audiard

2009’daki “Un prophète” (A Prophet) filmiyle günümüz Fransız sinemasının en önemli yönetmenleri arasına adını yazdırmış olan Jacques Audiard’ın bu filmi, dramatik bir aşk hikayesi anlatıyordu. Filmde, katil balina eğitmeni Stéphanie ve geçirdiği kazanın ardından kendisini ona adayan Alain olarak Marion Cotillard ve Matthias Schoenaerts muhteşem bir uyumla rol alıyordu.

Deux jours, une nuit / Two Days, One Night | 2014, Jean-Pierre & Luc Dardenne

Marion Cotillard’a ikinci Oscar adaylığını getiren yapım, Belçika sinemasının güçlü ikilisi Dardenne Kardeşler’in bu filmi olmuştu. Fabrikadaki diğer işçilerin senelik ikramiyelerini alabilmeleri için işten çıkarılan Sandra’nın, bu kararı engelleyebilecek, demokratik bir oylama yapılmasını talep etmesi ile başlıyordu film. Bir hafta sonu, yani iki gün ve bir gece boyunca kapı kapı dolaşarak iş arkadaşlarını ziyaret eden ve lehine oy kullanmalarını isteyen bu kadının üzerindeki psikolojik baskıyı ve yükü en iyi şekilde performansına yansıtan Cotillard, yılın en iyi oyunculuklarından birini ortaya koyuyordu.