1975, Paris doğumlu Fransız oyuncu Marion Cotillard, Fransız sinemasında ufak rollerde yer aldıktan sonra Taxi serisi ve ardından Jeux d’enfants filmi ile uluslararası tanınırlık kazandı. Tim Burton ve Ridley Scott ile çalıştıktan sonra, ilk adaylığı ile Oscar ödülünü kucakladığı La Môme (La Vie en Rose) filminde Edith Piaf’ı canlandırdı. Rol aldığı her yeni filmde yeteneğini katlamaya ve bizi büyülemeye devam eden Cotillard, bu aralar Leos Carax’ın Annette adlı müzikal filminde Adam Driver ile başrolleri paylaşmaya hazırlanıyor. İşte, Cotillard’ın kariyerinden seçtiğimiz en iyi performansları…

Karta-Niujorke_Cotillard-2
The Immigrant (2013, James Gray)

En İyi Marion Cotillard Filmleri

Allied | 2016, Robert Zemeckis

Entrikalarla dolu bu dönem filmi, Brad Pitt ve Marion Cotillard‘ı buluşturuyor. Kuzey Afrika’daki görevleri sırasında tanışan Kanadalı casus Max Vatan ve Fransız casus Marianne Beauséjour, güçlerini birleştirerek düşmanların ve sırların üstesinden geliyorlar. Yıllar sonra Londra’da bir araya geldiklerinde ise ilişkileri çok farklı bir boyut kazanıyor, düşmanları ve savaş şartları birbirlerine olan güven ve bağlılıklarını sınıyor. Allied, dönemin büyüsünü yansıtan kostümleriyle Oscar adayı olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Juste la fin du monde / It’s Only the End of the World | 2016, Xavier Dolan

Genç yaşına rağmen dünya sinemasına birçok dikkat çekici ve ödüllü film kazandırmış yetenekli yönetmen Xavier Dolan‘ın bu filmi, genç bir yazarın yıllar sonra ailesinin yanına dönerek herkesle tek tek yüzleşmesini konu alıyor. Juste la fin du monde (It’s Only the End of the World) oyuncu kadrosunda Gaspard Ulliel, Marion Cotillard, Léa Seydoux, Vincent Cassel, Nathalie Baye gibi ünlü isimleri barındırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Deux jours, une nuit / Two Days, One Night | 2014, Jean-Pierre & Luc Dardenne

Marion Cotillard’a ikinci Oscar adaylığını getiren yapım, Belçika sinemasının güçlü ikilisi Dardenne Kardeşler’in bu filmi. Fabrikadaki diğer işçilerin senelik ikramiyelerini alabilmeleri için işten çıkarılan Sandra’nın, bu kararı engelleyebilecek, demokratik bir oylama yapılmasını talep etmesi ile başlıyor film. Bir hafta sonu, yani iki gün ve bir gece boyunca kapı kapı dolaşarak iş arkadaşlarını ziyaret eden ve lehine oy kullanmalarını isteyen bu kadının üzerindeki psikolojik baskıyı ve yükü en iyi şekilde performansına yansıtan Cotillard, yılın en iyi oyunculuklarından birini ortaya koyuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

The Immigrant | 2013, James Gray

1920’lerde hayaller ve birkaç bavulla Avrupa’dan Amerika’ya göçen iki kız kardeşin hikayesini anlatıyor The Immigrant. Bu yeni ülke, ikisi için de zor bir karşılama yapıyor; hastalanan Magda karantinaya alınıyor, ondan ayrılmak zorunda kalan ve Manhattan sokaklarında çaresiz kalan Ewa da Bruno’nun eline düşerek fuhuşa zorlanıyor. Onları yeniden birleştirme görevi ise bir sihirbaza düşüyor. Marion Cotillard, Joaquin Phoenix ve Jeremy Renner‘ın başrollerini paylaştığı The Immigrant’ta, Ad Astra, The Lost City of Z ve Two Lovers gibi filmlerin yönetmeni James Gray’in imzası var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

De rouille et d’os / Rust and Bone | 2012, Jacques Audiard

2009’daki Un prophète (A Prophet) filmiyle günümüz Fransız sinemasının en önemli yönetmenleri arasına adını yazdırmış olan Jacques Audiard’ın bu filmi, dramatik bir aşk hikayesi anlatıyordu. Filmde, katil balina eğitmeni Stéphanie ve geçirdiği kazanın ardından kendisini ona adayan Alain olarak Marion Cotillard ve Matthias Schoenaerts muhteşem bir uyumla rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Inception | 2010, Christopher Nolan

Günümüzde büyük bütçeli yapımlar dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Christopher Nolan da Marion Cotillard’ın çalıştığı yönetmenlerden biri. Başroldeki Leonardo DiCaprio, rüyalara yolculuk ederek bu dünyadan sırlar çalan ya da bu dünyaya komutlar eken bir ekibin başındaki mimar Cobb’u canlandırırken, onu anılarında rahat bırakmayan, intihar etmiş eşi rolünde Marion Cotillard’ı izliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.8/10

Public Enemies | 2009, Michael Mann

Johnny Depp’in 1930’lu yılların büyük Amerikan gangsteri John Dillinger’ı, Christian Bale’in ise onun peşindeki federal ajanı canlandırdığı dönem filmi, dönemin ruhunu ve suç dünyasını en iyi şekilde yansıtıyor. Dillinger’ın büyük aşkı Billie Frechette rolünde ise Marion Cotillard yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Nine | 2009, Rob Marshall

2000’li yıllarda sinefillerin yaşadığı en büyük hayal kırıklıklarından olsa da bir araya getirdiği efsanevi oyuncular, gösterişli şarkıları ve sahne tasarımı, Chicago’nun yönetmeni Rob Marshall’ın imzası ve kaynağını Fellini’nin 8 1/2’undan alan bir müzikalden uyarlanmış oluşu ile dikkat çekiyor Nine. Ünlü bir yönetmen olan Guido Contini’nin hayatındaki kadınlar yüzünden yaşadığı bunalımı hayatındaki diğer kadınlar sayesinde atlatmaya çalışmasını anlatan müzikalde Daniel Day-Lewis, Nicole Kidman, Penélope Cruz, Judi Dench, Sophia Loren, Kate Hudson ve Fergie’den oluşan kadro göz kamaştırıyor, Marion Cotillard da yönetmenin eşini canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.8/10

La Môme | 2007, Olivier Dahan

Marion Cotillard, Fransız müziğinin en büyük yıldızlarından Edith Piaf’ın yaşamını konu alan La Môme (La Vie en Rose) filminde bu önemli ismi canlandırıyor. Sanatçının gençliğindeki enerjiyi tüm doğallığıyla yansıtan, yaşlılığındaki hüznü ağır bir makyajla üzerine yüklenen Cotillard, En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünün 2007’deki sahibi olmuştu. Filmde ona eşlik eden oyuncular arasında Sylvie Testud, Emmanuelle Seigner ve Gérard Depardieu gibi isimler yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

A Good Year | 2006, Ridley Scott

Şarap filmleri dendiğinde akla gelen ilk gelenlerden, Ridley Scott imzalı A Good Year, Provence bölgesinin üzüm bağlarında geçiyor. Film, İngiliz bir borsacıya ölen amcasının Provence’taki şatosunun ve bağlarının miras kalması sonucu orada geçen çocukluğunu hatırlamasını ve satmak için geldiği bu yerle duygusal bağ kurmasını anlatıyor. Russell Crowe’un başrolde yer aldığı filmde ayrıca Albert Finney, Marion Cotillard ve Freddie Highmore gibi oyuncular rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Un long dimanche de fiançailles / A Very Long Engagement | 2004, Jean-Pierre Jeunet

Amélie’nin yönetmeni Jean-Pierre Jeunet’nin bir kez daha Audrey Tautou ile bir araya geldiği film, I. Dünya Savaşı’nın ardından nişanlısının izini süren bir kadına odaklanıyor. Ölüm haberi gelmese de kendisinden savaşın ardından haber alınamayan nişanlısının izini sürerek Avrupa’da uzun bir yolculuğa çıkan ve umudunu bir an olsun yitirmeyen Mathilde’in bu yolculuğu sırasında yolunun kesiştiği insanlardan biri de Marion Cotillard’ın canlandırdığı Tina Lombardi oluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Big Fish | 2003, Tim Burton

Tim Burton’ın 2000’li yıllardaki ilk filmlerinden biri olan Big Fish, oldukça kişisel ve görsel açıdan zengin bir film. Ölüm döşeğindeki babası Ed Bloom ile bir bağ kurabilmek için, yıllar boyunca anlattığı hikayelerdeki insanların peşine düşen bir oğulun macerasını konu alan filmde birbirinden renkli karakterlerle tanışarak sımsıcak bir baba-oğul hikayesi izliyoruz. Ed Bloom’un gençliğini ve yaşlılığını canlandıran Ewan McGregor ve Albert Finney dışında filmin zengin oyuncu kadrosunda Jessica Lange, Helena Bonham Carter, Alison Lohman ve Marion Cotillard da yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Jeux d’enfants / Love Me If You Dare | 2003, Yann Samuell

Tüm zamanların en garip aşk filmlerinden olan Jeux d’enfants, birbirlerine delice aşık, fakat birbirlerine sürekli meydan okuyan iki psikopatın yıllara yayılan hikayesini anlatıyor. Film, bugün Fransız sinemasının aranılan oyuncuları haline gelen Guillaume Canet ve Marion Cotillard’ı birçoğumuzun ilk kez izlediği filmi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10