Şarap, birçoğumuzun vazgeçilmez bir tutkusu. Bu tutku, şarap tadımı yaptıkça, şarap filmleri seyrettikçe, kısaca şarabı daha iyi tanıdıkça daha da çok artıyor. Sizler için en iyi şarap filmleri ve belgesellerini seçtik:

Şarap Filmleri ve Belgeselleri: Şarap Tutkunları İçin
Şarap Filmleri ve Belgeselleri: Şarap Tutkunları İçin

En iyi Şarap Filmleri ve Belgeselleri 

A Good Year | Ridley Scott, 2006

Amcasının Güney Fransa’daki şatosu ve üzüm bağları kendisine miras kalan bir İngiliz broker’ın çocukluğunun geçtiği bu yerleri satmak üzere Fransa’ya uğramasını anlatan A Good Year, en iyi  Russell Crowe filmleri arasında. Marion Cotillard, Albert Finney ve Freddie Highmore da oyuncuları arasında yer alıyor. Huzurlu bir mekanda, çocukluk anılarıyla geçen bir yazın hayalini kuruyorsanız ve bol bol şarap sohbetine ihtiyacınız varsa sizin için önerimiz, Ridley Scott filmi A Good Year. 

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Sideways | Alexander Payne, 2004

Sideways, şarap aşığı Miles’ın bu tutkusunu takip ederek, arkadaşı Jack ile beraber Kaliforniya bağlarına olan yolculuklarını konu alıyor. Sideways’i izlerken önünüzde sevdiğiniz bir kadeh şarabın olmasına dikkat edin, çünkü Miles’ın şaraba olan tutkusuna hayran olurken canınız sürekli olan şarap tadımı yapmak istiyor. En iyi şarap filmleri kadar en iyi yol filmleri denince de akla gelen ilk film olan Sideways’i tüm şarapseverler seyretmeli!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Corked | R. Clenenden & P. Hawley, 2009

Corked, aslında kurmaca bir filmden çok belgesele daha yakın. Dört farklı şarap imalathanesinin Kuzey Kaliforniya’daki hikayesini anlatıyor. Ünlü bir degüstatör bölgeye geliyor ve herkes “altın sertifikayı” almayı amaçlıyor. Belgeselde Golden Cluster’ı almak için; Kaliforniyalı bir şarap üreticisi, bir milyarder, bir şaraphane yöneticisi ve beceriksiz bir zengin genç aralarında yarışıyorlar. Bu keyifli şarap yarışını seyretmeniz tavsiyedir!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Decanted. | Nick Kovacic, 2006

Netflix’teki şarap belgeselleri arasında yerini alan Decanted., Napa Vadisi’nin nasıl bir yer olduğunu merak edenler ve Kaliforniya’ya doğru şarap temalı bir seyahat planlayanlar için ideal. ABD’nin şarapla özdeşleşmiş bu bölgesini masalsı bir dille anlatan belgeselde burayı evi bellemiş üreticilerle ve şarap bağları, şarap evleriyle tanışacaksınız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

French Kiss | Lawrence Kasdan, 1995

Meg Ryan ve Kevin Kline’ın başrollerini paylaştığı French Kiss direkt bir “şarap filmi” olmasa da, Fransa’nın üzüm bağlarında geçiyor. Film, Kate’in nişanlısından ayrılması üzerine Fransa’ya gelmesiyle başlıyor. Kline ise filmde üzüm bağlarına sahip Fransız bir aileden gelen Luc isimli bir adamı oynuyor. Luc’un üstün şarap bilgisine filmde birçok kez değiniliyor. French Kiss, şarap sohbetleri ve eğlenceli sahneleriyle keyifli bir romantik komedi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

Bottle Shock | Randall Miller, 2008

Alan Rickman’ın başrolünde yer aldığı Bottle Shock’ta, Paris’te yaşayan İngiliz bir şarap tüccarının hikayesi anlatılıyor. 1976 yılında, Spurrier Napa Vadisi’ne, buradaki en iyi şarabı bulup Paris’e götürmek için gidiyor ve Paris’te Fransız ve Kaliforniya şarapları arasında “blind test” yaptırmayı amaçlıyor. Bunu zamanla adeta bir yarışa döndüren Spurrier, “Paris’in Muhakemesi”ni organize ediyor… Peki siz hangi taraftasınız? Kaliforniya şarapları mı yoksa Fransız şarapları mı? Bu ikileme film boyunca çok daha fazla düşeceksiniz! Bottle Shock’u mutlaka seyredin!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Red Obsession | D. Roach & W. Ross, 2013

Red Obsession, yüzyıllardır en iyi şarapların üretildiği Bordeaux’nun Çin’le olan rekabetini konu alıyor. Bordeaux’un eski gelenekleri ve itibarı, Çin’deki şarap piyasasını yenebilecek mi? Türkçe anlamı “Kırmızı Takıntı” anlamına gelen Red Obsession, şarap piyasasının geleceğini merak edenlerin izlemesi gereken bir belgesel.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Mondovino | Jonathan Nossiter, 2004

İtalyaca’da “Şarap Dünyası” anlamına gelen Mondovino, dünyadaki küreselleşmeyi ve bunun, şarap üretilen bölgelerdeki etkisini konu alıyor. Belgeselin asıl sorduğu soru şu; şarap üretimi nereye gidiyor ve gidecek? Kişisel ve butik şarap üreticileri küreselleşmenin üzerlerindeki büyük etkiden kurtulabilecekler mi?

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Blood Into Wine | R. Page & C. Pomerenke, 2010

Glenn Alexander, Tim Alexander, Fairuza Balk’ın kendilerini oynadığı belgeselde, üçlünün şarap üretim maceraları anlatılıyor. İzlerken bol bol güleceğiniz film, “Bir kişi neden kendi şarabını üretmeli?” sorusunun cevabını veriyor. Filmin sonunda “Ben de şarap üretebilirim” diyeceksiniz!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Somm | Jason Wise, 2012

Somm, 4 adet başarılı şarap garsonunun (sommelier) dünyadaki en zor geçilen sınavlardan olan Master Sommelier adlı bir sınava çalışma süreçlerini anlatıyor. Dünyada sadece 200 kişide olan bu sertifikayı almaya kararlı olan 4 arkadaş, Jason, Dustin, Brian and Dlynn’ın şaraba ve sınava farklı bakış açılarını anlatan bu belgeseli şaraba ilginiz varsa kesinlikle kaçırmamalısınız! Somm, bilgilendirici macerasına 2015’teki SOMM: Into the BottleSOMM 3 ve 2018’deki ile devam etti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

From Ground to Glass | Robert DaFoe, 2006

Santa Ynez Vadisi’nde geçen From Ground to Glass” belgeselin yönetmeni Robert DaFoe’un bir şarap yapma macerasını anlatıyor. DaFoe, şarap yapılışı hakkında pek bir deneyimi olmamasına rağmen, kendi büyüttüğü üzümlerinden iki fıçı Şiraz (Syrah) yapmaya çalışıyor. Küçük bir bütçeyle çekilmiş, çok güzel bir şarap belgeseli olan From Ground to Glass’ı keyifli bir “Şarap 101” dersi olarak izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=c-8W2UOCNmw

IMDb

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri

En iyi şarap filmleri ve belgeselleri…