Şarap, birçoğumuzun vazgeçilmez bir tutkusu. Bu tutku, şarap tadımı yaptıkça, şarap filmleri seyrettikçe, kısaca şarabı daha iyi tanıdıkça daha da çok artıyor. Sizler için en iyi şarap filmleri ve belgesellerini seçtik:

en iyi şarap filmleri - sideways

En iyi Şarap Filmleri ve Belgeselleri Şarap Hakkında Filmler

A Good Year | Ridley Scott, 2006

Amcasının Güney Fransa’daki şatosu ve üzüm bağları kendisine miras kalan bir İngiliz broker’ın çocukluğunun geçtiği bu yerleri satmak üzere Fransa’ya uğramasını anlatan “A Good Year”da Russell Crowe, Marion Cotillard ve Albert Finney başrollerde. Huzurlu bir mekanda, çocukluk anılarıyla geçen bir yazın hayalini kuruyorsanız ve bol bol şarap sohbetine ihtiyacınız varsa sizin filminiz “A Good Year”. 

IMDb Puanı: 7.0/10

İlginizi çekebilir: 10 Filmde Ridley Scott Sineması ve İzlemeniz Gereken 10 Russell Crowe Performansı

 

Sideways | Alexander Payne, 2004

Sideways, şarap aşığı Miles’ın bu tutkusunu takip ederek, arkadaşı Jack ile beraber Kaliforniya bağlarına olan yolculuklarını konu alıyor. Side Ways’i izlerken önünüzde sevdiğiniz bir kadeh şarabın olmasına dikkat edin, çünkü Miles’ın şaraba olan tutkusuna hayran olurken canınız sürekli olan şarap tadımı yapmak istiyor. En iyi şarap filmleri denince akla gelen ilk film olan Sideways’i tüm şarapseverler seyretmeli!

IMDb Puanı: 7.5/10

İlginizi çekebilir: Kaçırmamanız Gereken 10 Yol ve Yolculuk Filmi

 

Corked | R. Clenenden & P. Hawley, 2009

Corked, aslında bir filmden daha çok bir belgesel. Dört adet farklı şarap imalathanesinin Kuzey Kalifornia’daki hikayesini anlatıyor. Ünlü bir degüstatör bölgeye geliyor ve herkes “altın sertifikayı” almayı amaçlıyor. Belgeselde Golden Cluster’ı almak için; Kaliforniyalı bir şarap üreticisi, bir milyarder, bir şaraphane yöneticisi ve beceriksiz bir zengin genç aralarında yarışıyorlar. Bu keyifli şarap yarışını seyretmeniz tavsiyedir!

IMDb Puanı: 6.8/10

 

French Kiss | Lawrence Kasdan, 1995

Meg Ryan ve Kevin Kline’ın başrollerini paylaştığı French Kiss direk bir “şarap filmi” olmasa da, Fransa üzüm bağlarında geçiyor. Film Kate’in nişanlısından ayrılması üzerine Fransa’ya gelmesiyle başlıyor. Kline ise filmde üzüm bağlarına sahip Fransız bir aileden gelen Luc isimli bir adamı oynuyor. Luc’un üstün şarap bilgisine filmde birçok kez değiniliyor. French Kiss, şarap sohbetleri ve eğlenceli sahneleriyle keyifli bir romantik komedi.

IMDb Puanı: #/10

 

Bottle Shock | Randall Miller, 2008

Alan Rickman’ın rolünü üstlendiği Steven Spurrier, Bottle Shock’ta, Paris’te yaşayan İngiliz bir şarap tüccarının hikayesini anlatıyor. 1976 yılında, Spurrier Napa Vadisi’ne, buradaki en iyi şarabı bulup Paris’e götürmek için gidiyor. Paris’te Fransız ve Kaliforniya şarapları arasında “blind test” yaptırmayı amaçlıyor. Bunu zamanla adeta bir yarışa döndüren Spurrier, “Paris’in Muhakemesi”ni organize ediyor… Peki siz hangi taraftasınız? Kaliforniya şarapları mı yoksa Fransız şarapları mı? Bu ikileme film boyunca çok daha fazla düşeceksiniz! Bottle Shock’u mutlaka seyredin!

IMDb Puanı: 6.8/10

 

Red Obsession | D. Roach & W. Ross, 2013

Red Obsession, yüzyıllardır en iyi şarapların üretildiği Bordeaux’un Çin’le olan rekabetini konu alıyor. Bordeaux’un eski gelenekleri ve itibarı, Çin’deki şarap piyasasını yenebilecek mi? Türkçe anlamı “Kırmızı Takıntı” anlamına gelen Red Obsession, şarap piyasasının geleceğini merak edenlerin izlemesi gereken bir belgesel.

IMDb Puanı: 6.7/10

 

Mondovino | Jonathan Nossiter, 2004

İtalyaca’da “Şarap Dünyası” anlamına gelen Mondovino, dünyadaki küreselleşmeyi ve bunun, şarap üretilen bölgelerdeki etkisini konu alıyor. Belgeselin asıl sorduğu soru şu; şarap üretimi nereye gidiyor ve gidecek? Kişisel ve butik şarap üreticileri küreselleşmenin üzerlerindeki büyük etkiden kurtulabilecekler mi?

IMDb Puanı: 7.1/10

 

Blood Into Wine | R. Page & C. Pomerenke, 2010

Glenn Alexander, Tim Alexander, Fairuza Balk’ın kendilerini oynadığı belgeselde, üçlünün şarap üretim maceraları anlatılıyor. İzlerken bol bol güleceğiniz film, “Bir kişi neden kendi şarabını üretmeli?” sorusunun cevabını veriyor. Filmin sonunda “Ben de şarap üretebilirim” diyeceksiniz!

IMDb Puanı: 7.2/10

 

Somm | Jason Wise, 2012

Somm, 4 adet başarılı şarap garsonunun (sommelier) dünyadaki en zor geçilen sınavlardan olan Master Sommelier adlı bir sınava çalışma süreçlerini anlatıyor. Dünyada sadece 200 kişide olan bu sertifikayı almaya kararlı olan 4 arkadaş, Jason, Dustin, Brian and Dlynn’ın şaraba ve sınava farklı bakış açılarını anlatan bu belgeseli şaraba ilginiz varsa kesinlikle kaçırmamalısınız!

IMDb Puanı: 7.0/10

 

From Ground to Glass | Robert DaFoe, 2006

Santa Ynez Vadisi’nde geçen “From Ground to Glass,” belgeselin yönetmeni Robert DaFoe’un bir şarap yapma macerasını anlatıyor. DaFoe, şarap yapılışı hakkında pek bir deneyimi olmamasına rağmen, kendi büyüttüğü üzümlerinden iki fıçı Şiraz (Syrah) yapmaya çalışıyor. Küçük bir bütçeyle çekilmiş, çok güzel bir şarap belgeseli olan “From Ground to Glass”ı keyifli bir “Şarap 101” dersi olarak izleyebilirsiniz.

IMDb Puanı: #/10

En iyi şarap filmleri ve belgeselleri…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR