13 yaşındayken Steven Spielberg’ün önemli yapımlarından The Empire of the Sun’da rol alarak sinemaya sağlam bir giriş yapan Christian Bale’in kariyeri, başta kilo alıp verme olmak üzere zorlu fiziksel dönüşümler gerektiren etkileyici performanslarla dolu. 2010’daki The Fighter filmindeki performansıyla Oscar’a uzanan Christian Bale’in unutulmaz performanslarını bu listede topladık.

Christian Bale Filmleri: Unutulmaz Performansların Oyuncusu
Christian Bale Filmleri: Unutulmaz Performansların Oyuncusu

En İyi Christian Bale Filmleri

Ford v Ferrari | 2019, James Mangold

Otomobil üretimindeki amansız rekabetleri yarış pistlerine de sıçrayan Ford ile Ferrari’nin arasındaki gerilim, Le Mans 1966 yarışında zirvede. ABD’li otomobil tasarımcısı Carroll Shelby ve sürücü Ken Miles, bu rekabetin ortasında hem şirketlerin kendilerinden beklediği imkansız başarıya ulaşmaya hem de doğa ve fizik kurallarını alaşağı etmeye çalışıyorlar. Soluk soluğa izleyeceğiniz bu otomobil yarışı filminde Ford v Ferrari Miles’ı canlandıran Christian Bale ve Shelby’i canlandıran Matt Damon‘ın yanı sıra Tracy LettsCaitriona Balfe ve Noah Jupe gibi isimler rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb

Vice | 2018, Adam McKay

ViceABD’nin George W. Bush dönemindeki başkan yardımcısı olan Dick Cheney’nin biyografisi üzerine bir politik komedi. Cheney’nin yaşamı boyunca nasıl ABD politikası için önemli bir figür ve başta Orta Doğu olmak üzere dünyanın birçok ülkesini ilgilendiren kararları nasıl aldığını/aldırdığını mizahtan oldukça iyi bir şekilde faydalanan bir üslupta gösteriyor. Christian Bale‘in birçok performansında olduğu gibi yine büyük bir fiziksel dönüşüm geçirdiği ve adeta Cheney’e dönüştüğü filmde ona Amy Adams, Steve Carell ve Sam Rockwell gibi isimler eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

The Big Short | 2015, Adam McKay

The Big Short2000’lerin ortalarında, yaklaşan emlak krizinin sinyallerini alarak bunu lehlerine çevirmek isteyen kurnaz bir grup finansçının hikayesine odaklanıyor. Komedi kökenli yönetmeni Adam McKay‘in sürpriz bir başarı yakaladığı film, En İyi Film dahil 5 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, En İyi Uyarlama Senaryo dalında ödüle uzanmıştı. Film aynı zamanda Christian Bale, Steve Carrell, Ryan Gosling ve Brad Pitt gibi isimlerden oluşan iddialı bir oyuncu kadrosuna sahip.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

American Hustle | 2013, David O. Russell

Büyük kadrolu filmleri ve izleyici-dostu hikayeler anlatmaktaki başarısıyla dikkat çeken David O. Russell, The Fighter ve Silver Linings Playbook’un hemen ardından tanıdık bir kadroyu, bu kez bir dönem filminde buluşturmuştu. American Hustle, 60’ların New Jersey’inde bir FBI ajanına yardım için mafya ile temasa geçmek zorunda kalan düzenbaz bir çiftin ve etraflarındaki insanların başlarından geçen komik olayları anlatıyor. Filmdeki başrol için bu kez kas yerine yağ cinsinden kilo alan Christian Bale’e Amy Adams, Jennifer Lawrence, Bradley Cooper ve Jeremy Renner eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

The Fighter | 2010, David O. Russell

Son yıllarda Hollywood’un fazla sevilen yönetmenleri arasına giren David O. Russell, en önemli çıkışını 2010′da bir boks filmiyle yapmıştı. The Fighter, “Irish” Micky Ward’ın boks kariyerinin yükselişine odaklanıyor. 80′li yıllarda, kendisi de eski bir boksör olan ağabeyinin yardımıyla ringlerde parlamaya çalışan Micky Ward’un bu yolda tek başa çıkması gereken rakipleri değil, bir de gözünü hırs bürümüş annesi. Filmdeki rolü için bir kez daha aşırı derecede kilo kaybını göze alan Christian Bale, bu sayede ilk kez Oscar ödülüne aday gösterilmiş ve ödülü kucaklayan isim olmuştu. Ona Mark Wahlberg, Melissa Leo ve Amy Adams gibi isimler eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Public Enemies | 2009, Michael Mann

Johnny Depp filmleri arasında Tim Burton’ın tuhaf karakterlerinden sıyrılıp özgün bir performans ortaya koyduğu nadir dramalardan biri Michael Mann imzalı Public Enemies. Johnny Depp’in 1930’lu yılların büyük Amerikan gangsteri John Dillinger’ı, Christian Bale’in ise onun peşindeki federal ajanı canlandırdığı dönem filmi, dönemin ruhunu ve suç dünyasını en iyi şekilde yansıtıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

I’m Not There. | 2007, Todd Haynes

Bob Dylan’ın yaşamı ve kariyerine bir güzelleme olarak çekilen I’m Not There. 2007 sinemasının en ilginç yapımlarından. Bob Dylan’ı simgeleyen altı farklı karakter aracılığıyla sanatçının farklı özelliklerini tanıtan, yer yer siyah-beyaz yer yer renkli olarak çekilmesiyle kendine has bir biçimi olan bu filmde Christian Bale de ünlü sanatçıyı simgeleyen karakterlerden birini canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

3:10 to Yuma | 2007, James Mangold

Russell Crowe ve Christian Bale’in başrollerini paylaştığı bu western, çiftlik sahibi Dan Evans ve haydut Ben Wade’i karşı karşıya getiriyor. Dan Evans’ın çiftliğini kurtaracak parayı kazanmak için bu tehlikeli adama, onu hapishaneye taşıyacak 3:10 Yuma trenine kadar escortluk etmeyi kabul edişi ile başlayan olaylar, ikili arasında psikolojik bir savaşa dönüşüyor. Filmde, çok iyi bir kötü adam portresi çizen Ben Foster ve genç oyuncu Logan Lerman da en az başrol oyuncuları kadar dikkat çekici.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

The Prestige | 2006, Christopher Nolan

Christopher Nolan’ın Batman serisinin ilk filminin ardından çetkiği The Prestige, 19. yüzyılın sonlarında iki sihirbazın ölesiye rekabetini konu alıyor. Sihirbaz filmleri deyince akla gelen en iyilerden The Prestige‘de Christian Bale ve Hugh Jackman rakip sihirbazlar rolünde büyüleyici performanslar sergiliyor. Filmde aynı zamanda bilge kişiliğiyle Michael Caine, Nikola Tesla yorumuyla David Bowie ve ayrıca Scarlett Johansson ve Rebecca Hall da yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10 / Top250: #49

Rescue Dawn | 2006, Werner Herzog

Bu Vietnam Savaşı dramasında, Laos’taki bir görev sırasında yaşam savaşı vermek zorunda kalan bir Amerikan askerinin hikayesi anlatılıyor, yönetmen koltuğunda ise Alman sineması ve belgesel sinemanın ustalarından Werner Herzog oturuyor. Filmde başrolde Christian Bale’i izliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Batman Begins | 2005, Christopher Nolan
The Dark Knight | 2008, Christopher Nolan
The Dark Knight Rises | 2012, Christopher Nolan

Daha önce Tim Burton ve Joel Schumacher tarafından çekilen Batman filmlerini unutturan, Batman’in sinema macerasında bambaşka, kapkaranlık ve heyecan verici yeni bir sayfa açan Batman üçlemesinde Chirstopher Nolan’ın imzası var. Memento, The Prestige ve Inception gibi filmleriyle çağımızın en yaratıcı ve en başarılı yönetmenlerinden olduğunu kanıtlayan Nolan’ın Batman üçlemesinde Bruce Wayne/Batman’i ise Christian Bale canlandırıyor. Seride önemli rolleri Michael Caine, Gary Oldman ve Morgan Freeman üstlenirken kötü adamlar olarak karşımıza Cillian Murphy, Liam Neeson, Heath Ledger ve Tom Hardy gibi isimler çıkıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10 / Top250: #116,  IMDb Puanı: 9.0/10 / Top250: #4, IMDb Puanı: 8.4/10, Top250: #67

The Machinist | 2004, Brad Anderson

ABD-İspanyol ortak yapımı bu gerilim, karanlık ve bilinçaltının derinlerine inen hikayesi ve başarılı yönetmenliği kadar başrol oyuncusu Christian Bale’in geçirdiği fiziksel dönüşümle de dikkat çekiyor. The Machinistte bir yıldır uyku sorunu çeken, aklını yitirmeye başlamış bir adama hayat veren Christian Bale, film için 28 kilo vererek 49 kiloya inmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

American Psycho | 2000, Mary Harron

Amerikan Rüyası’ndan sonuna dek faydalanan, genç, yakışıklı ve zengin Wall Street çalışanı, 27 yaşındaki Patrick Bateman’ın geceleri sapık bir katile dönüştüğü American Psycho’da bu karmaşık adamı Christian Bale canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Empire of the Sun | 1987, Steven Spielberg

Steven Spielberg’ün 1980’lerdeki etkileyici epik filmlerinden Empire of the Sun, bir çocuk oyuncu olarak Christian Bale ile tanıştığımız film aslında. II. Dünya Savaşı sırasında Şanghay’ın Japon işgali altında yaşam savaşı veren bir İngiliz çocuğun yaşadıklarını konu alan film, J.G. Ballard’ın otobiyografisinden uyarlanmıştı. Filmde, 13 yaşındaki Christian Bale’e John Malkovich ve Miranda Richardson eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri