Birkaç yıl önce The Big Short ile komedi yönetmenliğinden devler ligine geçiş yapan Adam McKay, bir kez daha ciddi bir konuyu, dev bir kadroyla eğlenceli bir komediye dönüştürüyor: ABD politikası için önemli bir figür olan Dick Cheney’nin biyografisi niteliğindeki Vice’ta, politikacıyı Christian Bale canlandırıyor. 

vice – christian bale
Vice (2018, Adam McKay)

Mortgage krizi nedir, etkileri neler olmuştur gibi soruları 2015 yapımı The Big Short filminde eğlenceli bir üslup, kendini ciddiye almayarak başarıyı yakalayan bir yönetmenlik stili, oyuncaklı bir kurgu ve ünlü oyuncuları bir araya getiren bir kadroyla yanıtlamıştı Adam McKay. SNL’den Hollywood komedilerine uzanan kariyeri, bu film sayesinde En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar ödülü (ve En İyi Yönetmen dalında Oscar adaylığı) dahil birçok başarının geldiği bir yönde ilerlemişti. McKay, 3 yıl sonra gelen Vice‘ta tıpatıp aynı formülü bu kez ABD’nin yakın tarihine ve politikasına uyarlıyor.

vice filmi
Vice (2018, Adam McKay)

Film, ABD’nin Irak Savaşı ve George W. Bush rejimi dönemindeki başkan yardımcısı olarak görev alan Dick Cheney‘nin yaşamına odaklanıyor ama politik figürler hakkında izlediğiniz biyografik filmlerle uzaktan yakından alakası yok! Vice, bir komedi. Asker ve sivil binlerce insanın terör saldırıları ve kararı kapalı kapılar ardında küçük hesaplarla alınan kurgulanmış savaşlar nedeniyle yaşamını yitirdiği karanlık bir dönemde yaşananların anlatıldığı bir filmde gülme fikri size tuhaf gelse de, bir komedi. Çünkü güldüğünüz şey yaşananlar, söylenenler ya da tarihi gerçekler değil; bunların anlatım şekli ve üslubu: McKay’in (bu kez uyarlama değil, özgün olan) senaryosu ve yönetmenlik hamleleri The Big Short‘ta ekonomik terimleri izleyiciye açıklamak için attığı taklaları bu kez politik ve hukuki terimleri açıklamak için kullanıyor. Filmin türü politik komedi değil de drama olsaydı izleyiciyi sıkacak birçok diyalog, sahne ve detay, oyunbaz ve şakacı hamlelerle tıpkı öncülündeki gibi esprili, temponın arttığı ve kolay izlenen bir hale bürünüyor. Fakat ne yazık ki Adam McKay‘in 3 yıl önce uyguladığı ve başarıya ulaştığı formül ve şablon, neredeyse hiçbir modifikasyona uğramadan farklı bir temanın üzerine oturtulmaya çalışıldığı için aynı etkiyi yaratamıyor, bunlara ‘yaratıcı’ demek mümkün olmuyor ve çoğu yerde hedefine ulaşamıyor. – ama bu kesinlikle eğlenmeyeceğiniz, hatta yer yer kahkaha atmayacağınız anlamına gelmiyor.

vice filmi – christian bale
Vice (2018, Adam McKay)

Dick Cheney’i canlandıran Christian Bale, yıllardır tanıdığımız üzere, kariyerini fiziksel dönüşüm gerektiren rollerle inşa etmiş, Hollywood’un en yetenekli oyuncularından biri. Kilo alıp vererek, bir filminde vücut geliştirip olabildiğine kaslı, bir diğerinde onlarca kilo alıp göbeği salmış bir şekilde karşımıza çıkan Bale, bu rol için de Dick Cheney’e minimum prostetik makyajla dönüşebilmek için kilo almış. Kalp krizi konusunda, Cheney’nin günlük yaşamı konusunda edindiği bilgiler ve bunları nasıl kullandığına dair anektodlar film ve sine-magazin sitelerinde havalarda uçuşuyor. Christian Bale, Vice‘ta devleşiyor kısacası; bu onun filmi. İkinci Oscar ödülü için elinden geldiğince kampanya yapan Bale, Altın Küre ve Eleştirmenler Birliği (Critics’ Choice) ödüllerinde kazandığı üç erkek oyuncu ödülünü kabul ederkenki ödül konuşmalarıyla da gündemde kalmayı başarıyor.

vice – steve carell
Vice (2018, Adam McKay)

Lynne Cheney rolündeki Amy Adams, Donald Rumsfeld rolündeki Steve Carell ve George W. Bush rolündeki Sam Rockwell ise dikkat dağıtacak derecedeki kötü ve taklit kokan performanslarıyla Christian Bale‘in tamamen zıttı performanslar izlettiriyorlar. Neyse ki bu bir komedi ve kendimizi sevdiğimiz oyuncuların düştüğü bu halleri ciddiye almak zorunda hissetmiyoruz.

vice – sam rockwell
Vice (2018, Adam McKay)

Yakın tarihte tüm dünyanın kaderini değiştiren birçok olayı canlı yayında izleyebilmiş bir nesil olarak, dehşetle ve korkuyla takip ettiğimiz o olayları ve perde arkasını kavrayabilmek için kimi zaman eğitici ve dikkat gerektiren yollara değil, eğlenceli ve kestirme yollara sapmaya meyilli olabiliyoruz. Adam McKay‘in Vice‘ı da bu kestirme yollardan biri belli ki. Ama keşke bu kestirme yolda, yıllar önce gördüğümüz ikinci el atraksiyonlarla değil, yeni ve yaratıcı olanlarıyla karşılaşabilseydik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

İlginizi çekebilir: Unutulmaz Performanslarıyla Christian Bale Filmleri