1967, Hawaii doğumlu Avustralyalı oyuncu Nicole Kidman, muhteşem güzelliği ve olağanüstü yeteneği sayesinde bugüne dek Sydney Pollack’tan Stanley Kubrick’e, Anthony Minghella’dan Lars von Trier’e birçok usta yönetmenle çalıştı. Virginia Woolf, Diane Arbus ve Grace Kelly dahil önemli karakterlere hayat verdi ve müzikalden aksiyona, gerilimden animasyon seslendirmeye performanslarıyla dikkat çekti.

youtube play youtube play

İşte çağımızın en başarılı kadın oyuncularından birini izlemeye doyamayacağınız, en iyi Nicole Kidman filmleri… 

En İyi Nicole Kidman Filmleri
En İyi Nicole Kidman Filmleri

En İyi Nicole Kidman Filmleri

To Die For | 1995, Gus Van Sant

Tek arzusu televizyonda, bir haber programında sunucu olmak olan Suzanne Stone, bu arzusuna ulaşmak için her şeyi yapabilecek bir kadın. Yapması gereken kocasını öldürtmek bile olsa… Nicole Kidman, Gus Van Sant imzalı “To Die For”daki rolü ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre ödülünün sahibi olmuş ve Hollywood kariyerine ivme kazandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Eyes Wide Shut | 1999, Stanley Kubrick

Gelmiş geçmiş en yaratıcı ve en zeki yönetmenlerden Stanley Kubrick’in ölümünden önce çektiği son film Eyes Wide Shut’ta Nicole Kidman Tom Cruise ile başrolleri paylaşıyordu. New Yorklu bir doktorun, küratör karısının itirafının ardından bir gecelik, tehlikeli ve ufuk açıcı bir yolculuğa çıkmasını konu alan film, ahlaki ve cinsel açıdan sınırları zorluyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Moulin Rouge! | 2001, Baz Luhrmann

Kidman’a ilk Oscar adaylığını getiren film, Baz Luhrmann’ın Kırmızı Perde Üçlemesi’nin son filmi, büyüleyici müzikal Moulin Rouge! olmuştu. Ewan McGregor ve Jim Broadbent’in Kidman’a eşlik ettiği film, bohem bir yazarın Paris’teki Moulin Rouge’un dansçılarından Satine’e olan imkansız aşkı anlatıyordu. Dekor ve kostümleri ile göz kamaştıran filmin, 20. yüzyıl popüler müzik tarihinden seçilmiş şarkıların yeniden düzenlemelerinden oluşan müzikleri de kulaklara hitap ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: 2000’lerde İz Bırakan 10 Müzikal Film

The Others | 2001, Alejandro Amenábar

Nicole Kidman, kariyerindeki en önemli gerilim filmi olan The Others, haliyle karanlık ve eski bir evde geçiyor. İspanyol sinemasının yeni ustalarından Alejandro Amenábar’ın İngilizce olarak çektiği filmde, ışığa duyarlı çocukları nedeniyle karanlık tuttuğu büyük bir eve taşınan Grace, evin perili olduğuna gittikçe inanmaya başlıyor. Film, Kidman’a bir Altın Küre adaylığı kazandırmakla kalmamış, İspanyol geriliminin yükselişe geçeceğinin habercisi olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: Uykunuzu Kaçıracak 10 Korku Filmi

The Hours | 2002, Stephen Daldry

Virginia Woolf imzalı “Mrs. Dalloway” romanı sayesinde hayatları kesişen, üç farklı dönemde yaşamış üç kadının hikayesini anlatan The Hours, Nicole Kidman’a kariyerinin en büyük ödülünü kazandırmıştı. Virginia Woolf rolündeki Nicole Kidman’a, romanın hayranı 1950′lerin umutsuz ev kadını Laura rolünde Julianne Moore ve AIDS ile mücadele eden yazar arkadaşına destek olmaya çalışan modern bir kadın Clarissa Vaughan rolünde Meryl Streep eşlik ediyordu. Bu üç kadının hikayesi, Michael Cunningham’ın romanından David Hare tarafından sinemaya uyarlanmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: 2000’lerden İzlemeniz Gereken 10 Meryl Streep Performansı

Cold Mountain | 2003, Anthony Minghella

Nicole Kidman, Hollywood’un birçok önemli yıldızını buluşturan bir başka roman uyarlamasında, bir yıl önceki fiziksel değişiminin izlerini güzelliğinin ön plana çıktığı Cold Mountain’da silmişti. Amerikan İç Savaşı’nın hemen öncesini ve savaşın en ateşli günlerini anlatan film, yaralı bir askerin sevgilisine kavuşmak için Kuzey Carolina’daki Cold Mountain’a dönmeye çalışmasını konu alıyordu. Filmde Kidman’ın yanı sıra Jude Law, Renée Zellweger, Philip Seymour Hoffman, Brendan Gleeson, Natalie Portman, Donald Sutherland ve Ray Winstone gibi oyuncular rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Dogville | 2003, Lars von Trier

Yönetmenle birlikte çalışan birçok oyuncu gibi Nicole Kidman da bu filmin yapım sürecinde hayatının en zor günlerini geçirdiğini ve Trier’le bir daha çalışmak istemediğini söylüyor. En az yapım süreci kadar izlemesi de zorlayıcı (fakat bir o kadar etkileyici ve şok edici) olan Dogville, set tasarımının set tasarımı olmamasından ibaret olduğu bir tiyatro sahnesinde geçiyor. Dogville adlı kasabaya yeni gelen yabancı bir genç kadın, kasabadaki tüm bireylerin psikolojik, fiziksel ve cinsel şiddetine maruz kalıyor. Şok edici finali ve yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla, Lars von Trier’in ve Avrupa sinemasının başyapıtlarından…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’ndan “Yeni Başlayanlar İçin Nordik Sinema: Danimarka Sineması

Birth | 2004, Jonathan Glazer

Gizemli ve psikolojik gerilimli Birth, küçük bir çocuk ve kısa süre önce kocasını kaybeden Anna arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Anna’yı kocasının yeniden doğmuş hali olduğuna inandırmaya çalışan Sean rolünde Cameron Bright başarılı bir performans sergilerken; Kidman ve 11 yaşındaki Bright arasındaki bazı sahneler etik açıdan tartışmalar çıkmasına neden olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

Australia | 2008, Baz Luhrmann

Yıllar önce Moulin Rouge!‘da birlikte çalıştığı, kendisi gibi Avustralya kökenli yönetmen Baz Luhrmann’ın 2008’deki filmi, ülke ve kıtayla aynı adı taşıyan bir epik dramdı. Nicole Kidman ve Hugh Jackman, II. Dünya Savaşı öncesinde Avustralya’ya taşınan aristokrat bir İngiliz kadının hayatın zorluklarıyla, aşkla ve savaşla yüz yüze geldiği görkemli yapımda başrolleri paylaşmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

Rabbit Hole | 2010, John Cameron Mitchell

Oğullarının ölümü ile yüzleşmeye çalışan bir çiftin ilişkisine odaklanan Rabbit Hole, David Lindsay-Abaire tarafından kendi tiyatro oyunundan uyarlanmıştı. Aaron Eckhart ile başrolleri paylaşan Nicole Kidman acılı bir annenin duygularını başarılı bir şekilde yansıtıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

The Paperboy | 2012, Lee Daniels

Cannes Film Festivali’ndeki gösterimi sırasında hem alkışlanan hem de yuhalanan o tartışmalı filmlerden olan The Paperboy, 1960′larda bir ırk cinayetini araştıran gazeteci Ward Jansen ve Yardley Acheman’ın gerilimli günlerine odaklanıyor. Lee Daniels imzalı filmde, Kidman’ı hapiste tutulan katil zanlısının dengesiz ve cazibeli nişanlısı Charlotte Bless rolünde izlemiştik. Filmin başrollerinde ise Matthew McConaughey, Zac Efron, John Cusack ve David Oyelowo yer alıyodu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Stoker | 2013, Park Chan-wook

Güney Kore sinemasının vizyoner ve yaratıcı yönetmeni Park Chan-wook’un İngilizce çektiği filminde, başrollerde Mia Wasikowska, Matthew Goode ve Nicole Kidman’ı izlemiştik. Filmde, babasının ölümünden sonra dengesiz annesi ve onu yalnız bırakmak istemeyen amcası Charlie evlerine taşınınca, India yıllar sonra ortaya çıkan bu gizemli adamın sırlarını anlamaya çalışıyordu. Görsel ve işitsel anlamda tam bir estetik harikası olan filmde tüm oyuncular gibi Kidman da performansıyla parlıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Lion | 2016, Garth Davis

Nicole Kidman’ın Rabbit Hole‘dan sekiz yıl sonra tekrar Akademi’nin radarına girdiği film, Garth Davis’in başarılı ilk filmi Lion olmuştu. Film, beş yaşındayken Kalküta’nın sokaklarında kaybolan, Avustralyalı bir aile tarafından evlat edinilen ve 25 yıl sonra Google Earth sayesinde biyolojik ailesine kavuşan Saroo’nun gerçek hikayesini konu alıyordu. Saroo’nun Avustralyalı annesi rolünde izlediğimiz Nicole Kidman, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

İlginizi çekebilir: Mert Tanöz’den “Lion: Saroo’nun Eve Dönüş Hikayesi

How to Talk to Girls at Parties | 2017, John Cameron Mitchell

Kidman, kariyerindeki en tuhaf performanslardan birini, daha önce Rabbit Hole filminde birlikte çalıştığı John Cameron Mitchell’a borçlu. 70’lerin Londra’sının punk rock atmosferinde geçen filmde bir punk kraliçesini canlandıran oyuncu, uzaylı ziyaretçilerin ve punk gençliğin karşı karşıya geldiği bu filmin en ilginç yanlarından biriydi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

The Killing of a Sacred Deer | 2017, Yorgos Lanthimos

Dogtooth ve The Lobster gibi filmleriyle sinemanın sınırlarını zorlayan, Yunan Yeni Dalgası’nın en başarılı temsilcilerinden Yorgos Lanthimos’un son filminde başrolleri Colin Farrell ile paylaşan Nicole Kidman, kendini ölümcül kurallara sahip bir oyunun içinde bulan bir ailenin annesi rolündeydi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Bombshell | 2019, Jay Roach

Televizyon dünyasında emek veren kadınların, medya patronu Roger Ailes’ın çalışma ortamında yarattığı taciz ve istismar düzenine karşı çıkma ve yaşananları duyurma çabasını anlatan filmde Kidman’a Charlize Theron ve Margot Robbie eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10